1

Téma: enzymy

rng mozem sa spytat, suvhodne enzymy ked je porusene travenie pri candide a teda pri proticandidovej diete, kedze ako sa tam pise su vytvorene riadenym kvasenim niektorych bakterii?
napr tento enzym
http://www.swansonvitamins.com/NWF671/ItemDetail?n=0

dakujem zaodpoved



2

Re: enzymy

Rozne kvasne procesy produkuju rozne materialy pre telo. Jedni z kvasnych procesov produkuju uzitocne latky, ine neuzitocne a niektore dokonca toxicke, ako napr ten postrach tu, candida albicans.
Viete dobre, ze napr z "prirodne kvasenej kapusty" stava prehana velmi casto, takisto burcak a zincica.
Nuz to nebolo sterilizovane a dostali sa tam rozne kvasne aj ine kultury a niektore z nich tam vyprodukovali nielen uzitocne latky, ale aj  toxiny drazdiace creva, ktore na to odpovedaju jednoznacne pokynom "VON", tj hnackou a krcami v bruchu.

Ked hovorim, ze by sa nemali jest kvasene veci popri tejto diete, mam na mysli nekontrolovane kvasenia, nie take,kde je potravina najprv sterilizovana a potom sa do nej prida laboratorne cista kvasna kultura.
Ved predsa sa pri tej diete odporuca brat probiotika, ktore obsahuju rozne kvasne kultury, tj su zlozene prakticky hlavne z uzitocnych kvasnych bakterii



3

Re: enzymy

dakujem rng, ja len chcem vediet, ako to funguje, zaujima ma to... neber to prosim tak, ze ti chcem protirecit, len chcem vediet podstatu toho vsetkeho...



4

Re: enzymy

rng prosim mozes mi poradit nejake enzmymi napr od swansonu, ktore by travili aj obilniny, resp aky enzymmam pozerat na obilniny...mam totiz miernu inotleranciu razu a ryze a lepku a chcela by som po 6 tyzdnoch protikandidovej diety uz trochu razu skusit...aspon kusok celozrnneho chlebika...dakujem ti pekne



5

Re: enzymy

Takyto enzym pomaha ocistit creva od glutenu/lepku, pre tych co nemaju prilis velku reakciu  na lepok.
Ale zialbohu nie je to zatial este dostatocne pre takych co maju velku reakciu-intoleranciu, tj pre tych je este stale nevyhnutne sa vyhybat konzumacii produktov obsahujucich gluten a trosku, co dostanu nahodov doriesi tento enzym
http://www.swansonvitamins.com/SWU363/ItemDetail?n=0
Inac ryza neobsahuje lepok a "intolerancia" na ryzu sa riesi hocijakym enzymom, co ma dostatok amylazy.
Odporucam najma silny Digest Platinum od firmy NOW, lebo ten obsahuje hromadu zloziek vo vacsich mnozstvach.



6

Re: enzymy

RNG napísal(a):

Takyto enzym pomaha ocistit creva od glutenu/lepku, pre tych co nemaju prilis velku reakciu  na lepok.
Ale zialbohu nie je to zatial este dostatocne pre takych co maju velku reakciu-intoleranciu, tj pre tych je este stale nevyhnutne sa vyhybat konzumacii produktov obsahujucich gluten a trosku, co dostanu nahodov doriesi tento enzym
http://www.swansonvitamins.com/SWU363/ItemDetail?n=0
Inac ryza neobsahuje lepok a "intolerancia" na ryzu sa riesi hocijakym enzymom, co ma dostatok amylazy.
Odporucam najma silny Digest Platinum od firmy NOW, lebo ten obsahuje hromadu zloziek vo vacsich mnozstvach.


dakujem rng,
mne zistili miernu intoleranciu lepku, nikdy som s tym nemala problemy, takze si myslim, ze to bude nasledok candidy, ktoru som si svojou "mudrou " stravou vypestovala, tak dufam, ze sa to da do poriadku po niekolkych tyzdnoch...

a silnejsi enzym pre velku intoleranciu myslis tym celiakiu, co majuulne poskodene klky v tenkom creve? mysis, ze maju tito paienti do buducna nadej v tomto smere? zaujimalo by ma to...

lebo mam jednu kamaratku, ktora stanovenu dg celiakie len z genetickych testov, vzdy jedla normalne lepok, nemala ani poskodenu crevnu sliznicu, viacmenej na zaklade genoveho vysetrenia jej odporucili drzat celozivonu bezlepkovu dietu..myslis ze v jej pripade by boli vhodne tieto enzymi napriklad?



7

Re: enzymy

Nie kazda alergia je rovnako silna. U niekoho to moze ist az do znicenia criev.
Ale ti, co to maju slabsie a podla moznosti nejedia privela toho, co ich drazdi to mozu do znacnej miery korigovat/napravit branim prislusnych enzymov. Zamorenie nie je len v crevach, ale aj vsade inde v tele a tam to treba precistit.
Ono je ukrutne tazko sa lepke kompletne vyhnut, aj tzv bezlepkove produkty jej predsa len nieco maju, neda sa odstranit 100 %, ale len na 99.9 alebo este menej, aj ked vyrobcovia tvrdia, ze tam vobec nie je.
Vyrobcovia maju tendenciu svoje vyrobky popisovat ovela ruzovejsie, nez je skutocny stav....



8

Re: enzymy

Ahoj RNG, chcem sa opytat, kupil som si candex
http://www.iherb.com/Pure-Essence-Cande … /3218?at=0

a docital som sa ze sa nema uzivat s celulozou, i ked zaroven obal toboliek ju obsahuje, takze cast enzymov padne na obal. Myslis ze je dobry napad si obsah pilulky vytlacit (priamo do ust alebo do vody alebo co)? neznici to enzymy ked v zaludku nebudu chranene?

Tiez sa chcem opytat ako brat enzymy okrem toho ze 1,5hod pred jedlom na lacno s dostatkom vody, vyssia davka znamena rychlejsie odmorenie, alebo sa ucinok moze znizit a lepsie trpezlivo brat mensie davky?


A kupil som si tieto enzymy po jednom baleni
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … ps/12?at=0

http://www.iherb.com/Now-Foods-Optimal- … /7251?at=0

Staci to aby som videl nejake vysledky ked ich doberiem? neviemco presne adresovat lebo ma mdost nespecificke problemy tak dufam ze to nieco odmori... . Mas nejaky typ kolko ich denne brat? ja sa z tych ich obsahov neviem vysomarit.


A ked uz tu zhrnam tie otazky, tak aj jednu mimo tejto temy: vies zhodnotit nejak tento vyrobok, aka by asi musela byt davka denna na ucinok?
http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Cat-s … /1834?at=0

A mas neake skusenosti s Rhodiolou? viac ludi na internete sa tvari aky je to zazrak na imunitu a stres a pod.

A teda este posledna otazka ked som sa rozbehol, ktory z tychto pripravkov nici aj probiotika: extrakt z olivovych listov, oreganovy olej, vilcacora (caj)?

Velmi pekne Ti dakujem.



9

Re: enzymy

Candex ma velku davku celulaz, a ta malicka kapsula nic neznamena.
Ten doctors best je jeden z najsilnejsich na tehu, ma zlozlky aj na lepok aj na mlieko okrem inych.
V zrovnani s tym ten od NOW je dost slaba formula.
Na klinicku ucinnost cat's claw sa odporuca 12 az 18 gramov praskovej vnutornej kory. Takze zabudni na 500 mg kapsule.
Rhodiola samozrejme ze pracuje, ale tiez vo vacsich davkach alebo ako silne vytazky. Ja som obcas vo vycerpani bral
2 x 2 kapsule tohoto silneho vytazku
http://www.swansonvitamins.com/SWH100/ItemDetail spolu s 3 gram(ekvivalentami ) vcelej materskej kasicky(royal jelly)

Ziadne z menovanych v odporucenych davkach nenici crevnu floru, ani probiotika, pokial to neberes spolu, ale das medzi ne aspon hodinu pauzy.
Velke davky citricidalu vypite naraz to mozu spravit, ako aj dlhsie brane davky gravioly



10

Re: enzymy

Dakujem,
Este sa chcem opytat ci nevadi brat enzymy spolu s probiotikami, "nezjedia" ich? A ci enzymom neskodi gse- treba nechat odstup?



11

Re: enzymy

Enzym a GSE so OK dokopy, ale probiotika by som pre istotu bral osobitne,aspon 2 hodiny neskor, najlepsie na noc s jablkom.
Preco tak zdoraznujem to jablko?
Lebo aj najlepsiem probiotikum, sa musi rozmnozit vyse 1000 nasobne aby kolonizovalo/osidlilo creva, tj z malickej niekolkosto miligramovej kapsuli sa musi rozmnozit na kilogram vahy, tj treba ho velmi dobre "krmit" na co su mikrovlakniny(psylium, pektiny, arabinogalaktany)vyborne. No a jablko je prijemny zdroj pektinov
a okrem toho mineralov, vitaminov a antioxidantov.



12

Re: enzymy

Je dost silny tento Pancreatin?Source Naturals, Pancreatin 8X 100 Capsules?  Ja mam z tych mnozstiev a jednotiek stale "gulas"...Vdaka...



13

Re: enzymy

8 x znamena, ze je osem krat skoncentrovany, tj na mnozstvo vynasob vahu kapsule 8 krat, aby si videla, kolko pankreatinu(ekvivalent) tam vlastne je.
Uvedeny ma podla popisu asi 8 x 750 mg pancreatinu tj besnu davku.
Neviem ale, ci je to na jednu kapsulu, alebo dve, ako odporucaju.Vyrobcovia su velmi sikovni v maskovani.

Dakujem za uvedenie, je to zrejme novsi a silnejsi produkt, preto je momentalne aj vypredany
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Pa … sules/6199



14

Re: enzymy

Ahoj RNG, prosim porad mi..
1) idem si objednat uvedeny pancreatin http://www.iherb.com/Source-Naturals-Pa … sules/6199
chcem ho brat na lacno na cistenie tela, ale neviem ci je v enterickej kapsuli, alebo ci mozem zaroven s nim vypit vodu s kalinatom.
2) Tiez som sa chcela spytat, ak tieto 2 kapsuly rozpustia vdaka lipaze 16g tuku, je to dostatocne cistenie, alebo mam velke naroky ak sa mi to zda malo smile Rada by som sa aj schudla, je nutne pri lipaze tiez tento rozpusteny tuk do dvoch hodin odcvicit ako pri lecitine, alebo staci vela mikrovlaknin a vody?
3) Kolko dni priblizne by malo prebiehat take jedno enzymaticke cistenie? (pri 1-2 kapsuliach denne) Mozem aj kazdy den  dlhodobo? kym sa mi napriklad nestrati jedna mala cysta co mam v prsniku. Jod beriem.
4) Na iherb je momentalne v ponuke medzi freebies tento produkt http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Or … lets/48821 tak premyslam ze si ho vezmem, co myslis? na co moze byt prospesny a v akej davke?;)

Velmi pekne dakujem vopred za odpovede!



15

Re: enzymy

1. uvedeny enzym nie je v enterickejn kapsuli,, takze s nim mozes pit spolu Kalinat a enzym sa ti rozpusti uz v zaludku, ale kvoli Kalinatu sa menej znici, lebo Kalinat neutralizuje zaludocne kyseliny.
2. Lepsie uvolnovanie tuku je skor z ovela lacnejsieho lecitinu, ktoreho mozes zobrat kopec.
3. na cysty ber najmenej 2 tie kapsule zrana s Kalinatom, ale lepsie je brat 2 x 2 tablety tohoto, co je entericky pokrytwe, tj to mozes brat medzi jedlami, alebo dokonca s jedlami a predsa sa to povacsijne absorbuje do krvi a nie spotrebuje na jedlo.
http://www.iherb.com/Solgar-Pancreatin- … lets/39016
A nezabudaj na jod! Odporucam az vyse 6 mg denne.
4. OK aj nieco je lepsie ako nic. Na spirulinu odporucam silejsiu davku az 2 kopcom lyzicky prasku, co je asi odhadom 8 gramov Pozri na tuto, bez plnidiel a velmi cistu a kvalitnu
http://www.iherb.com/Nutrex-Pure-Hawaii … owder/9942



16

Re: enzymy

Dakujem Ti RNG!

este mi prosim porad, ci je mozne beznu jodovu tinkturu (2% jod, 2,5% KJ, 50% alk) uzivat aj vnutorne, ja ju sice pouzivam transdermalne, ale moji rodicia su neporiadni v tomto, tak ci im to mozem aspon nakvapkat do pohara s vodou. Ak ano, kolko.

A este jeden dotaz, ked si chcem pridat do svojho kremu (kokosak, ascorbyl palmitate, gse) aj MSM, tak ho musim najskor rozpustit vo vode alebo sa rozpusti aj bez nej?

Dakujem smile



17

Re: enzymy

Podla toho, ci mas jodovu tinkturu so zlozenim cistota USP. Obvykle to ale byva, takze by som sa okolo toho velmi neznervoznoval. 2-3 kvapky denne by mali byt bezne dost.
Tento doplnok je  napr vyslovene na to navrhnuty aby sa pouzival ako kvapky do vody, lebo obsahuje glycerin s jodom a  nie etylalkohol
http://www.iherb.com/TPCS-Iosol-Formula … 30-ml/4785
Ale nie je dobry pod pazuchu, lebo glycerin v nom sa neodpari, ako alkohol a voda.

Naposledy upravil: RNG (2013-04-12 23:43:22)



18

Re: enzymy

Dakujem, tvoje rady su neocenitelne smile

A ohladom toho MSM? je nutne ho najskor rozriedit vodou pred pridanim do kokosoveho kremu?



19

Re: enzymy

Samozrejme, MSM sa dobre rozpusta vo vode, az 15% na vahu. Ja davam do vody zhruba 10% na vahu, dobre rozmiesam a az potom pridavam do kremov.



20

Re: enzymy

RNG, chcem sa len spytat,ci doplnky,ktore radis, cize vit.C,E,D3, Zn,Se,jod sa mozu zobrat vsetky spolu , cize v jednom čase?
Vopred srdecna vdaka..



21

Re: enzymy

Samozrejme sa mozu brat spolu. Mezzi menovanymi nie je ziadna poznatelna reakcia, prave naopak posobia synergicky, tj spolupracuju jeden s druhym. Teda okrem jodu, ktory aj tak odporucam brat najma transdermalne, miesto deodorantu pod pazuchu.



22

Re: enzymy

Ahoj, dokazu enzymy mikroby alebo parazity rozpustit alebo rozlozit, t.j. ich znicit?



23

Re: enzymy

Mozno niektore ano, ked im znicia vonkajsie bunecne steny. Ostatne len oslabia alebo odmaskuju



24

Re: enzymy

Dakujem smile



25

Re: enzymy

Nezabudaj, ze aj biele krvinky nicia mikroby casto tym ze nosia balicky enzymov(granulocyty) ktore navrtaju diery alebo celkom zozeru vonkajsie obaly mikrobov. Samozrejme sa jedna o rozne specificke enzymy, nie len obycajne traviace.

Naposledy upravil: RNG (2014-05-27 22:34:57)



26

Re: enzymy

Dakujem za objasnenie smile



27

Re: enzymy

OK



28

Re: enzymy

Ahoj RNG, mam taku otazku. Mam tento pancreatin: http://www.iherb.com/Now-Foods-Pancreat … l&ic=8 , ktory je urceny hlavne na podporu travenia, takze davam si ho po jedle. A mozu sa spolu s tymto pancreatinom uzivat naraz aj ine lubovolne doplnky, alebo tam musi byt odstup medzi tym pancreatinom?



29

Re: enzymy

Skoro vsetky doplnky sa mozu brat v roznych kombinaciach, vynimka su male, napr kyseliny a alkalizacia musio mat odstup najmenej 2 hodiny, a probiotika a antimikrobialne latky najmenej 3 hodiny odstupu. Inac nevie mic ine, napochytro, co by sa nedalo brat v kombinaciach.



30

Re: enzymy

Dakujem za vysvetlenie smile



31

Re: enzymy

OK



32

Re: enzymy

Chcem sa spýtať, aký by mal byť vlastne správny pomer kyselín a enzýmov v tele, ak si ich dopĺňam doplnkami, treba ich približne rovnako, alebo jedného viac???
Alebo to závisí od druhu jedla, ktoré zjem, dajme tomu že jedlo výrazne sacharidovej povahy vyžaduje skôr doplnok enzýmov(pankreatin) a jedlo bielkovinovej povahy skôr doplnok kyselín????
neviem, ako si mám tie doplnky kyselín a enzýmov správne nastaviť...



33

Re: enzymy

Pancreatin obsahuje zmes roznych enzymov. To je vylucok pankreasu zo zvierat, velmi podobney nasemu vlastnemu pancreatinu.Teda ked ho nas pankreas nepiodukuje dost, potrebujeme si ho doplnit, inac nemame poriadne travenie.
A kazda zlozka v nom (amylaza, proteaza lipaza) rozkladaju rozne latky a ucinok je zavisly velmi od stavu kyselin v zaludku a zasad v crevach.
Na bielkoviny treba kyseliny najviac, na sacharidy menej, na tuky treba zasadite prostredie v crevach/dvanastorniku.
Ale kyseliny su dolezite aj na steriliaciu jedla, najma na surovych jedlach su vzdy pritomne rozne mikroby, ktore by kyseliny mali znicit, aby sa nedostali do tela.



34

Re: enzymy

RNG napísal(a):

na tuky treba zasadite prostredie v crevach/dvanastorniku.

tak to ma zaujíma, ako dosiahnuť "ideálne" prostredie v dvanástorníku, lebo pravdepodobne s ním mám už dlhší čas problémy...zvláštne však je, že nie vyložene v súvislosti s jedlom, ale pri vonkajšom tlaku na brucho v oblasti, kde by sa mal dvanástnik nachádzať...bola som aj na sono, aj na gastro, to prvé nezistilo nič, na gastre - hadici zistili výraznejší zápal ale žalúdka, dvanástnik bol na tom lepšie, ale zistili mi aj HB - proti HB a gastritíde už nejaký čas bojujem podľa vašich rád - koloidné striebro, pepzin, DGL - dúfam, že úspešne; ale zostáva mi tá "tlaková bolesť" okolo dvanástnika...nejakú dobu užívam aj enzýmy a teraz som pridala aj kyseliny - kvôli tej gastritíde až teraz a začala som so slabšími, že čo to urobí - http://www.iherb.com/Thompson-Betaine-H … lets/13248 - myslím, že žalúdok to znáša celkom ok, takže gastritída by mala byť preliečená, len teda ako na ten dvanástorník ????



35

Re: enzymy

Ked kyseliny vybiju mikroby v zaludku, alebo aspon zastavia ich rozmnozovanie, tak sa tieto nasledne nedostanu do dvanastornika a nemozu tam teda vyvolat zapaly.
Vyhojenie a regeneracia trva nejaky cas, tj trpezlivost.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-27 22:12:42)



36

Re: enzymy

RNG, mozu uzivat fibrinolyticke enzymi aj ludia, ktori nemaju hustu krv ani zrazeniny, tak na prevenciu?



37

Re: enzymy

Samozrejme ze mozu, lebo napr obcas pri dlhom sedeni na tvrdom sa priskrti cirkulacia v nohach a tam sa mozu vytvorit zrazeniny aj u ludi, co maju normalnu zrazanlivost krvi
Aj zrazanlivost sa meni ciastocne zo dna na den, zalezi od hydratacie, jediel co jes a podobne.
Parafrazujem anglicke prislovie:
deko prevencie vcas je lepsie ako kilo oprav neskor.



38

Re: enzymy

Dakujem smile Na fore spominas, ze pouzivas hlavne serrapeptazu, pouzivas aj nattokinazu a lubrokinazu?



39

Re: enzymy

Serrapeptazu pouzivam kazdodenne, casto aj nattokinazu, lumbrokinazu som este nepouzil.

Predtym som pouzival len nattokinazu na riedenie krvi, ale teraz, ked zaroven bojujem proti mykoplazmam a casto sa odhlienujem som zacal pouzivat aj serrapeptazu pravidelne.

Naposledy upravil: RNG (2014-07-01 18:24:04)



40

Re: enzymy

Tie davky serrapeptazy su 3x120 000 SPU a nattokinazy su od 2-3x1000 FU do 3x2000 FU?



41

Re: enzymy

To su dost intenzivne davky, ale v pripade tromboz sa pouzivaju ovela vyssie, najma nattokinazy som napr pri zapchatej cieve v clenku pouzil viac dni az 4 x 8000 FU
Normalne si tu hladinu , a vobec doplnovanie tychto enzymov stanovis individualne, tj ako lekari hovoria "nastavis" tak aby si mal zrazanlivost krvi/koagulacne faktory, najma INR v poriadku.Nie prilis blizko hranicnych hodnot. Lebo dnes zomiera az 50% ludi na dosledky zapchatych ciev, kde krvne zrazeniny v znecistenych cievach zastavia privod krvi, co v srdci znamena infarkt, v mozgu porazku a v inych organoch zlyhania ich cinnosti.

Takze ja osdobne povazujem cistenie ciev a riedenie krvi spolu s rozbijamim krvnych zrazenin asi za najdolezitejsiu cast udrzby zdravia.



42

Re: enzymy

A ty teraz ake davky uzivas serrapeptazy a nattokinazy?



43

Re: enzymy

Momentalne pouzivam 2 x 120 000 serrapetazy a aspon raz denne 4000 FU nattokinazy. Ked cestujem alebo dlhsie sedim dam si extra jedneho alebo druheho.. A samozrejme ked som zahlieneny, beriem viac serrapaptazy, podla potreby.



44

Re: enzymy

Takze v podstate by stacilo 1-2x120 000 SPU serrapeptazy a 2x1000 FU az 2x2000 FU nattokinazy?



45

Re: enzymy

Ako som povedal, je to velmi individualne, a co sa tyka riedenia krvi , davka musi byt taka, aby ti upravila koagulacne faktory do normalu.
Konecny efekt doplnkov  na koagulaciu zistis testom na koagulaciu/zrazanlivost asi po mesiaci brania doplnkov. Vtedy si mozes pripadne nastavit nizsiu/vyssiu davku, podla potreby.



46

Re: enzymy

Kedze ja nemam zatial problemy s hustotou krvi, tak ake by si odporucal davky serrapeptazy alebo nattokinazy, tak na prevenciu?



47

Re: enzymy

Ciste preventivne na podporu cirkulacie staci as 2000 FU nattokinazy alebo 120 000 IU serrapeptazy.
Kedysi som bral len 1 kapsulu napr pred letom v lietadle, aby som nedostal pri priskrtenej cirkulacii tromby.
Ale odkedy som mal v clenku blokadu v cieve v clenku, pouzivam nattokinazu casto, a v poslednom case serrapeptazu, lebo je to sucast boja proti mykoplazmam=odmaskovanie. Serrapeptaza nielenze riedi krv, ale odhlienuje, odmaskuje rozne vnutrobunecne parazity a pomaha cistit telo od bielkovinnych zhlukov=zamorenie.



48

Re: enzymy

A ty aku nattokinazu uzivas? Tuto: http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … l&ic=1



49

Re: enzymy

Tu istu, ale vo vacsom baleni
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/36581
Vlastne ja ju kupujem tu, lebo postovne v ramci USA je len $4.99 a casto aj zadarmo
http://www.swansonvitamins.com/doctors- … 0-veg-caps



50

Re: enzymy

Vdaka smile