1

Téma: soda bikarbona

Rng, prosim vas poradte mi, kupila som si sodu bikarbonu normalne v potravinach, v zlozeni je napisane hydrogenuličitan sodný a nic viac, ale citala som ze prave ta co sa predava v potravinach obsahuje hlinik, nevedeli by ste mi poradit, je to skutocne tak?



2

Re: soda bikarbona

Nuz aky je zakon na uvadzanie vsetkych zloziek na Slovensku momentalne a ako sa dodrzuje, neviem.
Tu v USA keby napisali, ze obsahuje len hydrogenuhlicitan sodny(kysly uhlicitan sodny, tak sa to kedysi volalo jednoduchsie, ale zrejme niekto chce uvadzat nove nazvoslovie, kto vie pre co, takze kyslicniky su odrazu oxidy a podobne), tak to obsahuje len to, co je napisane na flaske.
Co sa tyka hydroxidu hliniteho, ten by sa nemal pridavat dnes do nicoho.
Rozne soli(kuchynska sol, soda bikarbona a podobne) maju tendenciu vlhkom sa spojit do jednej masy=hrudkovatenie, pre to do nicjh casto pridavaju dessicanty=vysusovace ako napr bezvody(anhydrouos),MgCO3,  ktore udrzia tie soli sypke dost dlho.
Uhlicitan horecnaty je pre nas zivina, dodavajuca trochu horcika(magnesium), takze ako primes do soli  alebo sody bikarbony je neskodna
Na druhej strasne soli hlinnika su pre nas skodlive, lebo zamorenie tela hlinnikom je spajane s alzheimerovou chorobou a inymi.



3

Re: soda bikarbona

Vsade okolo sa pise o prekysleni organizmu vplyvom nevhodnej stravy. Soda bikarbona predpokladam, ze je zasadita. Je vhodne ju preventivne uzivat, s cielom znizit toto prekyslovanie?



4

Re: soda bikarbona

Na to su rozne nazory, samozrejme je soda bikarbona zasadita, neutralizuje v prvom rade zasludocne kyseliny, co nie je priam dobre na travenie, ked mas v tom istom case jedlo v zaludku, je tiez zdroj sodika, ktoreho mame privela, vid vysoky tlak,
ale definitivne alkalizuje telo celkove, co moze byt niekomu dobre.
Ja osobne musim pouzivat extra kyseliny na travenie, cim si sice zlepsim travenie, ale okyslujem telo. Preto v inom case beriem na prazdny zaludok 1-1,5 hodiny pred jedenim draselnu bikarbonu alebo pijem caj kde dam kyselinu askorbovu a draselnu bikarbonu na neutralizaciu, toto tak isto v tele posobi zasadito.

Telo samotne v parietalnych bunkach na vrchu zaludka vytvara zo soli roznake mnozstvo kyseliny a bikarbony, kyselinu da do zaludka a bikarbonu do krvi, ktora sa potom dostane do pankreasu, odkial stavy neutralizuju kysly obsah zaludka.
Takze ked ja mam malo kyselin musim napodobnit prirodny proces, pridat si kyseliny ale neskor aj zasady v rovnakom mnozstve aktivity, aby som si nevykolajil telesne procesy.



5

Re: soda bikarbona

Ja som to praktizoval rano na lacno, kedy vzdy pijem asi 0,5 l osmotickej vody a k tomu som si daval bud kavovu lyzicku spominanej sody, alebo citron (len tie nie vzdu su....) Potom som tu cital, ze vlastne kyselina v zaludku je OK kvoli traveniu, tak som prestal. Ta draselna bikarbona sa kde zhana (inde som cital ze v potrebach pre vinarov) a ako sa to vola, este som o nej nepocul.

Naposledy upravil: jopal (2010-10-09 13:30:36)



6

Re: soda bikarbona

Ako volaju na Slovenku ktore vyrobky konkretne, neviem. Len predpokladam, ze ked sa to tu v USA pouziva na odkyslovanie vin a piv, ze to pravdepodobne je aj na Slovensku, ved aj tam robia vino a pivo.
Tu som na slovenskom Google.sk nasiel velmi rychlo toto a zrejme je toho v kazdom kraji dost
http://www.unimpex-bratislava.com/na_st … /index.php



7

Re: soda bikarbona

No chvilu mi trvalo, kym som objavil, ze si myslel ten Kalinat, ale OK, skusim to u vinarov pozhanat. Dakujem.



8

Re: soda bikarbona

OK



9

Re: soda bikarbona

RNG napísal(a):

Na to su rozne nazory, samozrejme je soda bikarbona zasadita, neutralizuje v prvom rade zasludocne kyseliny, co nie je priam dobre na travenie, ked mas v tom istom case jedlo v zaludku, je tiez zdroj sodika, ktoreho mame privela, vid vysoky tlak,
ale definitivne alkalizuje telo celkove, co moze byt niekomu dobre.
Ja osobne musim pouzivat extra kyseliny na travenie, cim si sice zlepsim travenie, ale okyslujem telo. Preto v inom case beriem na prazdny zaludok 1-1,5 hodiny pred jedenim draselnu bikarbonu alebo pijem caj kde dam kyselinu askorbovu a draselnu bikarbonu na neutralizaciu, toto tak isto v tele posobi zasadito.

Telo samotne v parietalnych bunkach na vrchu zaludka vytvara zo soli roznake mnozstvo kyseliny a bikarbony, kyselinu da do zaludka a bikarbonu do krvi, ktora sa potom dostane do pankreasu, odkial stavy neutralizuju kysly obsah
zaludka.
Takze ked ja mam malo kyselin musim napodobnit prirodny proces, pridat si kyseliny ale neskor aj zasady v rovnakom mnozstve aktivity, aby som si nevykolajil telesne procesy.

Dobrý deň RNG, kúpila som si vo vinárskych potrebách Kalinat-hydrogénuhlič.draselný a v DM-ke čistú kyselinu askorbovú. Píšeš že si túto kombináciu dávaš do čaju. Chcem sa spýtať aj tento čaj treba piť 1-1,5 hodinu pred jedlom aby sa mi v žalúdku nepokazilo jedlo?A vždy-každý deň keď si dám kyselinu askorbovú (2500mg) mám si do nej pridať aj hydrog.draselný a asi koľko v pomere k práškovému vit.C? Ďakujem Erika

Naposledy upravil: indiga (2010-10-23 10:20:01)



10

Re: soda bikarbona

Trochu menej nez polovicu na vahu, nakoniec poznas to podla chuti a zafarbenia caju



11

Re: soda bikarbona

RNG napísal(a):

Trochu menej nez polovicu na vahu, nakoniec poznas to podla chuti a zafarbenia caju

RNG, to znamená lyžička vit.c a pol lyž. KHCO3?
-Tento čaj treba piť 1-1,5 hodinu pred jedlom aby sa mi v žalúdku nepokazilo jedlo?
-Môžem si takýto čaj(vit.C-2500mg, kalinat)aj osladiť medom?
-Musím si kyselinu askorbovú každý deň kombinovať s KHCO3 alebo len niekedy?Ďakujem

Naposledy upravil: indiga (2010-10-23 19:02:19)



12

Re: soda bikarbona

Samozejme asi ho mozes osladit, ved sa jedna len o kombinaciu roznych potravinovych prisad a doplnkov.
Nuz ja som bral urcity cas len kyselinu askorbovu, ale teraz viem, ze je lepsie ju neutralizovat a zaroven urobit zdrojom mineralov pre telo. Draslika mame v potrave dnes dost malo, lebo je znacne vyrabovany v polnohospodarskej pode v porovnani proti obsahu neporusenej pody(celiny, prerie)



13

Re: soda bikarbona

Ďakujem za odpoveď RNG, nepoznám veľa ľudí ktorí sú ochotní pomáhať ako ty zadarmo dobrými radami druhým. Ďakujem ešte raz.Indiga

Naposledy upravil: indiga (2010-10-24 06:49:53)



14

Re: soda bikarbona

Tickled pink.



15

Re: soda bikarbona

Ešte ma napadla taká otázka(som hrozná detailistka a všetko chcem vedieť dopodrobna)-ak zmiešam kyselinu askorbovú s hydrogénuhl.draselným nezneutralizujem tým pozitívny účinok kyseliny ask.(vit.C)?Ďakujem Indiga



16

Re: soda bikarbona

Vitamin C je velmi siroky pojem, prichadza vo forme kyseliny askorbovej, roznych askorbatov, dokonca v organickych vazbach, tukorozpustnych ako napr ascorbyl palmitate, ktory pouzivam do kremov, lebo v tejto forme sa dostava cez kozu do podkozneho tukoveho vaziva, kam by sa vodorozpustna forma nedostala
Vsetky tie formy su ucinne ako antioxidanty, vsetko je to vitamin C.
Forma ester C sa vlastne ani v prirode nenachadza, je to specialne vyrobene zdruzenie viacerych molekul askorbatu vapenateho do vacsej, ktora sa potom zdrzuje v tele ovela dlhsie, kym sa rozpadne, ako mala molekula kyseliny askorbovej, ktora prepadne lahko cez "sitko" ladvin, takze ma zivotnost v tele (polcas zivota) len 1/2 hodiny.



17

Re: soda bikarbona

indiga napísal(a):

Ešte ma napadla taká otázka(som hrozná detailistka a všetko chcem vedieť dopodrobna)-ak zmiešam kyselinu askorbovú s hydrogénuhl.draselným nezneutralizujem tým pozitívny účinok kyseliny ask.(vit.C)?Ďakujem Indiga

Ja som myslela keď kyselini(práškovú kys.askorbovú) zmiešam napr. v čaji so zásadou (hydrogénuhličitan draselný), či bude mať tá kyselina rovnako silný účinok keď som ju "zneutralizovala "tou zásadou? Ďakujem-Erika



18

Re: soda bikarbona

Ako som povedal, vitamin C moze byt kysly alebo neutralny, vodorozpustny alebo tukorozpustny. Vsetky su ucinne , ci kysle ci neutralne
Ked zneuralizujes kyselinu askorbovu dostanes neutralny askorbat, ktory ma take iste antioxidacne vlastnosti, ako povodna kyselina, ziadny rozdiel.
Naviac ti doda do tela potrebne mineraly, kdezto kyselina ich casto z tela zoberie(chelacia)



19

Re: soda bikarbona

Ďakujem za odpoveď  za trpezlivosť.Indiga



20

Re: soda bikarbona

OK



21

Re: soda bikarbona

Ked uzivame sodu bikarbonu rano, tak odkysliujeme telo pocas dna. Kedy je este mozne uzivat sodu (resp. Kalinat)? Je mozne uzivat aj na vecer, aby sa telo odkyslilo na noc?



22

Re: soda bikarbona

Samozrejme. problem je v tom, ze po bikarbonate je cokolvek v zaludku aspon 1.5 hodin nestravene a rozmnozia sa bakterie. Preto beriem KHCO3 na prazdny zaludok, uplne prazdny, rano.



23

Re: soda bikarbona

dakujem, potvrdil si mi to co som si aj myslel... ake PH v moci je idealne pocas celeho dna a rano? da sa zabezpecit, aby aj rano, kedy je telo prekyslene bolo PH 7?



24

Re: soda bikarbona

Stastni maju PH mocu nad sedem, tj telo sa zbavuje alkalii, lebo ich ma privela.
Ja ako cukrovkar(DM2) mam neustalu acidozu, tj mam problem priniest moc co len na 6.5 PH. Ale snazim sa , lebo inac sa v tele uklada kyselina mocova, ktora je malo rozpustna a nie z tela vyplavi vo forma mocovanov, kde mocovan draselny je vyse 350 krat tak dobre rozpustny vo vode, ako kyselina mocova. Ukladanie kyseliny mocovej sposobuje rozne zapaly a bolesti a degeneraciu tkaniv  a najma klbov.A vedie dokonca k dne a odumieraniu tkaniv.



25

Re: soda bikarbona

pokial budem brat sodu bikarbonu v tabletach je to v poriadku? v com je rozdiel pri uzivani prasku vs. tablety? d.



26

Re: soda bikarbona

Ziadny rozdiel okrem ovela vyssej ceny a zbytocnych tabletovacich pridavkov(e-cka)



27

Re: soda bikarbona

Chcem sa spyat ako je to s tym nedostatkom kyselin v zaludku...pretoze niekedy po vetsom jedle nemam ziadnu palu ale po napr.malom chlebiku s maslom a rajcinami sa idem "zblaznit"Ako to ze niekedy si telo vytvori dost kyselin a inakedy zasa nie...?A este sa chcem spytat ci je to ok ak si dam tabletku HCL uz az ked citim palu...pretoze si nezvyknem davat kyselinu s malym jedlom,ale niekdy musim.

Naposledy upravil: Sisa 24 (2011-08-04 19:45:08)



28

Re: soda bikarbona

Pala je z pazeraku, nie zo zaludka.
Bolesti zaludka su z toxinov(pri nedostatku kyselin jedlo v zaludku hnije)
z poskodenia helikobakterov a vredov nim sposobenych. alebo z refluxu z criev, ktory je tak isto casto z nedostatku kyselin, ked sa v zaludku premnozia rozne mikroby a kvasenie a hnitoie pokracuje do criev, odkial plyny niekedy vytlacia potravu spat do zaludka a zlc s tej potravy napadne zaludocne steny.
Ina zalezitost su tiez bolesti z roznych potravinovych alergii, ked dostanes krce do zaludocnych stien podrazdenych niecim. Aju mne to sposobuju zle dozrete paradajky, histaminove reakcie na kvasne produkty, najma napr sampanske a ine

Aj ja som niekedy podcenil pri jedle doplnok kyseliny a snazil som sa potom neskor to doplnit. Nuz ciastocne to zaberie, ale nie prilis. Bakterie a kvasne kyultury sa uz stacili rozmnozit v malokyslom zaludku a aj ked to potlaci palu, nepotlaci to bolest zaludka z toxinov hnitia.



29

Re: soda bikarbona

Dobry den, otec ma PH cca 7 a chceli by sme ho zvysit. Dali sme namiesat zasaditu zmes v pomere fosforečnan sodný       1  díl
uhličitan draselný                     1 díl
uhličitan vápenatý                    10 dílů
hydrogenuhličitan draselný      8 dílů
uhličitan hořečnatý                  5 dílů
Vzhladom na zvyseny draslik v krvy, chceme namiesto zasaditej zmesy zacat s kalinatom. Mozete mi prosim poradit davkovanie? Rano na lacno kolko kalinatu? Staci len rano alebo aj pocas dna?



30

Re: soda bikarbona

soda bikarbona na pgchem.sk za 1,70€ - 1kg je to potravinarsky atestovana latka takze problem stym nebude.



31

Re: soda bikarbona

Uhlicitan horecnaty a vapenaty su zle zdroje mineralov, su to mlete skaly(vapenec, dolomit) ktore sa vstrebaju len pri dostatku zaludocnych kyselin a zabuduju do kosti uplne minimalne, takze 96% z nich sa vyluci, co zbytocne zatazuje ladviny.
PH coho?
Moc je OK pri 6 az 6.5, vynikajuci pri PH 7 az ph 7.5

Krv ma rozsah PH 7.4 +-0.15, pri PH 7 je to uz ohrozujuce zivot,



32

Re: soda bikarbona

A aky mas nazor na uzivanie sodabikarbony s javorovym sirupom?



33

Re: soda bikarbona

OK, sam som to ale neskusal, nemam dovod.



34

Re: soda bikarbona

Sodu bicarbonu doporucujete nalacno, denne mam jest aj nattokinazu tiez nalacno a tak ma napada, mozem natto zapijat sodou, alebo ako? Lebo nalacno som iba rano? Dakujem.



35

Re: soda bikarbona

Alkalizacia je samozrejme na lacno, ale nattokinazu beriem hocikedy cez den. Samozrejme niekedy je to ucinnejsie, inokedy menej, ale vzdy to je aspon ciastocne ucinne.



36

Re: soda bikarbona

zdravim RNG,
mozem vediet aku sodu kupujes v US? je to ta baking soda? lebo inu som nenasla. Ja si ako dieťa pamätam, ze ked mama robievala sodu otcovi na palenie zahy, tak to "kypelo" a toto nekypí, tak som ostala zmatena.. a dalej som nasla tabletky s obsahom sody bicarbonaty, ale okolo bolo dost umelin, tak som to nekupila..snazim sa o tuto formu neutralizacie, lebo tu mam celkovo problem s potravinami, vsetko je nasteroidovane a tak krásne a velke, az neprirodzene.



37

Re: soda bikarbona

Ja nekupujem sodu bikarbonu(NaHCO3) ale KHCO3, na Slovensku predavane ako Kalinat na odkyslovanie vin. Podobne kupujem z vinarskych potrieb aj v USA. Pozri napr na
http://labelpeelers.com/potassium-bicar … 5nnl6r40o4
Soda sumi len ked ju zmiesas s octom a potom neutralizuje menej, alebo nic.
Ale pala je znak primalo kyselin, pozri na temu travenie.



38

Re: soda bikarbona

dakujem pekne smile skusim teda niekde vo wine&spirits..



39

Re: soda bikarbona

OK



40

Re: soda bikarbona

Zdravim RNG.

Co si myslis o tomto doplnku? http://www.alkalife.com/en/alkaline-sup … lance.html

Je to v enterickych kapsuliach, tak by sa to mohlo uzivat kedykolvek cez den na odkyslovanie organizmu a nie len  2 hod rano pred jedlom ako je tomu teraz, ked odkyslujem Kalinatom?

Vrela vdaka.



41

Re: soda bikarbona

Vdaka za uvedenie!!!
Ja hladam alkalizator v enterickej forme uz hodne dlho.Tak aby mi nepokazil kyseliny v zaludku a aby mi nenarusil normalne jedenie.
Je to sice besne drahe za trochu bikarbonatov, ale ja som uz pomyslal na to, ze si to budem sam plnit do kapsul a kupim si masinku na entrericke pokryvanie, len som nevedel, ci to entericke pokrytie sa nenarusi zvnutra alkaliami.



42

Re: soda bikarbona

He he, ja som tusil ze ta potesim :-)

Je to poriadne drahe a preto som nasiel toto: http://www.ebay.co.uk/itm/100-Empty-Ent … 415def3854

a naplnim si to doma, bude to teda dobre odkyslovat ?

Naposledy upravil: pivkes (2013-04-04 19:57:11)



43

Re: soda bikarbona

Tam je jeden problem, je hoci aj ked su polky kapsul entericky pokryte, ked ich uzavries a nepokryjes enterickym obalom znova, tak sa cez tu medzeru dostane trochu vlhkosti cez uzaver kapsul dovnutra a potom alkalie kapsulu rozbiju zvnutra
Takze dobre entericke pokrytie ma byt aplikovane az po naplneni kapsul a to viacnasobne. A nesmie byt vodorozpustne, lebo by sa cez skaru medzi polkami dostalo dovnutra a kapsula by sa rozpadla.
Este aj spomenuty vyrobok nema len volne alkalie, ale su najprv zabudovane do niecoho na postupne uvolnovanie az potom dane do kapsule a mnohonasobne pokryte enterickym obalom.



44

Re: soda bikarbona

Rozumiem. A taka masina na domace entericke pokrytie, kolko to asi stoji?



45

Re: soda bikarbona

Vyse 500 dolarov. A problem je dostat aj material na pokryvanie, vacsinou su to rozne chemikalie, ktore pouziva farmacia, ale je tam aj shellac, organicky material z prirody, rozpustny v etylalkohole
Takze som si to dosial neobjednal



46

Re: soda bikarbona

Tak ma napadlo RNG, ci by sa to nedalo vyspekulovat tak, ze by som alkalie naplnil do tych prazdnych enterickych kapsul a nasledne by som naplnene entericke kapsule vlozil do enterickeho roztoku, vytiahol a vysusil, cim by sa na nich vytvorila druha entericka vrstva a potom by sa to nemalo v zaludku rozpadnut. Je to technicky mozne takto dodatocne obalit?



47

Re: soda bikarbona

Ked mas system ako pokryt kapsule tak ani nemusis kupovat entericke
Ja som uz rozmyslal, ze si kupim len jedly selak a rozpustim ho v alkohole a namocim do toho naplnene kapsule viackrat v obycajnom sitku, ale pre nedostatok casu som sa k tomu este nedostal.



48

Re: soda bikarbona

RNG, chcem sa spýtať na kalinát. Viem, že napr. u sódy bikarbóny sa pridáva hliník ako protihrudkujúca látka a ani to nie je deklarované na obale. Dá sa nejak zistiť čistota a kvalita toho kalinátu?

Je tam uvedené:

"Čistotou a kvalitou zodpovedá kritériám vínneho zákona SRN a interným normám firmy ERBSLÖH Geisenheim. Kvalita je certifikovaná podľa ISO 9001."

Nebolo by lepšie kúpiť ten hydrogénuhličitan draselný tu, kde je aspoň deklarovaná p.a. kvalita?

http://www.centralchem.sk/?IDe=225113

Naposledy upravil: bludicka (2014-02-19 09:56:19)



49

Re: soda bikarbona

Erbrsloh nepridava protihrudkujuci agent, ja napr pouzivam tiez odkyslovac vin z miestnych zdrojov a ten sa veselo hrudkuje.
Nepoznam povolene primesi v chemikaliach(centralchem) a nie som si isty, ci je to potravinarska kvalita. Ale asi je....



50

Re: soda bikarbona

RNG, čo okrem KHCO3 (napr. ako Kalinat) je ešte vhodné na alkalizáciu ? Môžu sa použiť aj iné draselné zlúčeniny ako karbonát ? Napr. glukonát, citrát, chelát príp. jodid ? A môžu sa na tento účel použiť aj magnéziové alebo kalciové zlúčeniny ?

A ako hodnotíte tento : http://www.iherb.com/Life-Enhancement-P … ules/37917