1

Téma: kvalitna pitna voda

Rad by som sa dozvedel vase nazory, ohladne sposobu ziskavania kvalitnej pitnej vody. Zaujimaju ma hlavne dve moznosti:
Destilacia a reverzna osmoza. Kto ma skusenosti, napiste plusy a minusy. Podla mojich znalosti by mali byt takto ziskane vody OK, zalezi asi teda od narocnosti pripravy a ceny vstupneho zariadenia. Mate cisla?



2

Re: kvalitna pitna voda

cisla mam, ale zialbohu len platne v USA.
Destilacka domaca na vodu tu stoji okolo 160 dolarov, ba i menej na nete, ma varnu nadobu z nehrdzavejucen ocele, a vykon 3 litre vody za 3 az 45 hodin, podla modelu. Cena elektriny tu je za spotrebovany 1 az 1.5 KWh na liter asi 16 az 24 centov.

Reverzna osmoza zacina od asi 260 dolarov, vykony su 20 az 100 litrov za den, i viac a da sa kupit uz od zhruba 300 dolarov (tj v USA)
Reverzna osmoza pozostava z predfiltra, chloroveho filtra a ozmoznej jednotky s jemnymi blanami vnutri. Pri pouzivani maju jednotky vymenne jednotlive vlozky, predfilter a chlorovy filter vydrzia 2000 litrov vody, membrany  v osmotickom filtri az 8000 litrov, ked su pouzivane casto. Pri zastaveni sa kazia rychlejsie a po roku -dvoch ich treba menit.
Predlzenie zivotnosti sa dosiahne pridanim antimikrobialnej latky do vstupnej vody obcas.

Cistota vody z destilaciek je vyssia, ako z reverznej osmozy a cena osmotickej vody je ovela nizsia, ked jednotku pouzivas casto.

Naposledy upravil: RNG (2009-09-30 11:13:41)



3

Re: kvalitna pitna voda

Vyborna odpoved. Este jedna prosba. U vyroby vody RO, je problem cena vstupneho zariadenia. JA som trosku pozeral po nete a objavil som pristroj, ktory podla mna ma smiesnu cenu, lebo je urceny pre vyrobu vody do akvarii, ale nevidim problem po miernej uprave zbierat tuto vodu a pouzit ju pre potravinarske ucely.
http://www.shopakva.sk/reverzna-osmoza- … 16%3E.html
Pytam sa, lebo sa uz davnesie zaoberam myslienkou kupy takehoto pristroja, ale cena je na nase pomery este stale vysoka. Takze prosba: Co ty na tento pristroj?



4

Re: kvalitna pitna voda

Pozri na tieto filtre, tam najdes viac modelov:
http://www.mangala.cz/ro-41075mdiko-p-89.html.
Jedno, co ale tito ludia zasadne "zabudaju" je zivotnost membran, ktore treba pravidelne po roku-dvoch vymenit. Ja osobne pouzivam na osobnu spotrebu destilacku, tak sice stoji viac za elektrinu, ale vydrzi aspon 5 rokov bez problemov.
RO/DI jednotku pouzivam na vyrobu vacsich mnozstiev deionizovanej vody na poloprevadzku vyrobne striebornej vody, co som instaloval v Lucenci.

Osmoticka blana moze kedykolvek zlyhat, takze vodu treba vzdy skontrolovat. Kedze ale vychadzate z pitnej vody, prinajhorsom mozete skoncit s vodou, ako z vodovodu.

Destilacka dava vodu bez mineralov a bez mikrobialneho zamorenia. S vbudovanym uhlikovym filtrom aj organicke zamorenie(rozne lahko sa vyparujuce jedovate organicke rozpustidla napriklad) su do znacnej miery absorbovane.



5

Re: kvalitna pitna voda

Dobry link. Este otazka, pri 4 stupnovej osmoze je tam este pridany 4. stupen cistenia tzv.: deionizacia. Je to dolezite, ci je to zbytocne vyssia cena a tym aj udrzba? U mna prichadza do uvahy denna spotreba takejto vody tak do 5l -8l...



6

Re: kvalitna pitna voda

Pre beznu spotrebu RO staci, netreba DI stupen. Ten je nakoniec aj najnakladnejsi, lebo sa vycerpa najrychlejsie.



7

Re: kvalitna pitna voda

Este jedna vec. My nemame kanalizaciu, takze mam problem s odpadom. Keby som tuto osmozu napojil na studnicnu vodu, (tam by som lepsie poriesil odpadovu vodu) v com by bol problem? Ja viem, ze pisu, ze je na mestsku vodu, ale ved studnicna moze mat akurat viacej dusicnanov a tie odstranuje, tak co?



8

Re: kvalitna pitna voda

reverzna osmoza pracuje na akukolvek vodu, dokonca sa pouziva aj na odsolovanie morskej vody.



9

Re: kvalitna pitna voda

A preco potom vyrobca udava o.i. :"Napájecí voda-pitná voda dle ČSN- max. 1000 uS (2000 TDS)" ?



10

Re: kvalitna pitna voda

Co udava vyrobca nie je dolezite. Nakoniec keby ta voda mala tolko soli, ako je vrchna hladina(2000ppm TDS) to by ti ta blana bola za chvilu znicena. Nastastie bezne studnicne vody su makke, tj 50 az 150 ppm na TDS meraci.
Ak mas studnicnu vodu nakazenu, tj nepitnu z roznych priesakov z hnoja a pod, neodporucal by som ju pouzivat aj tak, lebo bakterialna cinnost znacne rychlejsie nici blany RO filtra.
Vodarsky ustav ti urobi rozbor pomerne lacno, ked chces vediet, co v tej studni naozaj je.



11

Re: kvalitna pitna voda

Srdecna vdaka. Opotrebenie, resp. znicenie blany zistim zvysujucim sa pomerom osmotickej ku odpadovej vode?



12

Re: kvalitna pitna voda

Pomer tych vod sa nemeni, je fixne nastaveny. Ucinnost filtracie(tj rozpad blan) poznas len na rozdiele vstupnej a vystupnej vodivosti alebo koncentracie rozpustenych soli(meranie vodivosti alebo priamo TDA=total dissolved solids=rozpustene latky(znecistenie, primesy, mineraly vo vode)
Pomer vstupnej a vystupnej vody(TDS) musi byt najmenej 10 ku jednej, tj vystupna voda musi byt 10 krat cistejsia ako vstupna. Odporucam alebo RO jednoptku s vmontovanym monitorom alebo aspon kupit maly merac TDS na kontrolu vystupnej vody.



13

Re: kvalitna pitna voda

Hladanim nejakych dalsich info o RO som narazil na akva stranku, kde je o tom dost popisane. Samozrejmostou je absolune osudenie pitie vody z RO a vyhrazanim sa az smrtou pri jej konzumacii. Co ma ale najviac zarizilo, bol prispevok jedneho chem. Ing, ktory tvrdi: "V tomto smere nie je co diskutovat,toto za nas vyriesila fyzika. Ide totiz o to, v akom postredi je dany organizmus prispobeny zit. Prostrrdie vzhladom na tlak moze byt hypertonicke,izotonicke a hypotonicke. Pokym morska voda je silne hypertonicka, normalna pitna voda skoro izotonicka, tak voda z RO je absolutne izotonicka. Takze, keby si pil vodu z RO, bunky by ich tu vodu zacali nasavat, lebo ma vyrazne nizsi koncentracny spad, a mohli by prasknut. Zanie dlhudobu by si skoncil s kolapsom a rozbitym krvnym tlakom" Co mi ale najviac nesedi, vraj voda z RO je cistejsia=menej vodiva, ako destilovana voda, co sa mi nezda. Vraj ked si zmeram vodivost, dam mu za pravdu. Co ty na to?



14

Re: kvalitna pitna voda

Jopal, to je stara loz , stale citovana v literature.
Je mi zbytocne sa snazit vysvetlovat ako fyzikovi, ze osmoticky tlak je funkcia rozdielu medzi koncentraciou v bunke a vo vode a ze bunecna koncentracia je okolo 9000 ppm(9000mg na liter) a vody maju od 0.1 ddestilovana , cez 10ppm RO do 50 az 120=makka vodovodna, tj rozdiel osmotickych tlakov medzi pitim destilovanej a z vodovodu je menej, nez 1%

Staci mi povedat, ze RO vodu dnes piju kazdodenne desiatky milionov ludi len napr v USA, kde vacsina novych domov ma pod kuchynskym dresom nainstalovane RO filtre.
Aspon vidis, ako dlho sa vedia udrzat v literature a dokonca medzi tzv "odbornikmi" uplne lzive tvrdenie, ku ktorym dospeli "kvazivedou", takze oblbnu vacsinu ludi, co tomu nerozumeju svojou "kvaziodbornostou"

Nastastie, ta loz sa neda udrzat naveky,lebo desiatky a mozna uz vyse 100 milion ludi na svete  ludi to vyvracaju v svojom kazdodennom zivote.



15

Re: kvalitna pitna voda

Ano, toto vsetko mi je viac menej zname, len mi potvrd (alebo vyvrat) jednu vec. Zariadenie s RO ponuknane pre ludi, obsahuje na vystupe aj tzv. mineralizator, ktorym sa podla popisu vracaju spat do vody "dolezite" latky, ktore boli RO odobrate. Podla mna je to len obchodny tah = zbytocnost, na tahanie penazi zo zakaznikov. Ja mam vyhliadnutu a chcem zakupit tuto: http://www.mangala.cz/ro-mini75-filtrac … -p-97.html
(tvrdia, ze tym TDS metrom viem zistit "opotrebovanost) RO. Podla tvojich znalosti, mozem ju teda kupit a vodu z nej pouzivat ako stolovu? Potrebujem asi tak 4-5l takejto vody denne... Dakujem.



16

Re: kvalitna pitna voda

jopal, mineralizarory zlepsuju chut RO vody, ktora je inac uplne bez chuti.
Ja osobne si do nej pridavam trochu nesladenej ovocnej stavy, ked nezabudnem, ale hodne ju pijem len tak. Moja zena napr malokedy pije destilovanu vodu, prave kvoli tomu, ze postrada chut roznych mineralov vo vode a pije rozne flaskove stolove vody casto.
Z domu(lucenec) bola zvyknuta na tu ich silne mineralizovanu artezsku vodu, ktoru ti co piju maju extremne zvysene mnozstvo ladvinovych kamenov. Takto si vari aspon caj a kavu z destilovanej a pouziva ju obvykle do varenia, len malokedy ju pije len tak , hlavne ked ju vychladim v ladnicke, tak vtedy je jej prijatelnejsia.



17

Re: kvalitna pitna voda

Tato firma ma dost kvalitne a lacne reverzne osmoticke filtre a demineralizatory(RO/DI)
www.SpectraPure.com



18

Re: kvalitna pitna voda

Ja som sa ta chcel pri diagnoze Alzheimerova choroba spytat, ale aj celkovo, co si myslis, o filtracii vody z vodovodu. Ma to podla teba nejaky vyznam? Na tej vystave, co som spominal ten Kokošov bio quant pristroj, ponukali aj filtre na vodu. Ale ina firma. Nejakej ceskej vyroby - Dianela. Ide o to, ze stale sa u nas tvrdi, ze vodne zdroje su kvalitne, ale vraj su, lenze len pri zdroji a nie u koncovych spotrebitelov. Ide o to, cim vsetkym voda k nam prechadza a z coho je vodovodne potrubie. Vraj a stava, ze davali aj potrubie z olova a to uz je co povedat. A potom ide aj o chlor. Vraj nie vsetok je plynny a teda ani po case (10 min.) nevyprcha a viaze sa na ine prvky. Tento filter s uhlim je osetreny striebrom proti bakteriam, vydrzi dva roky a tak som ho kupil. Ide o to, ze vraj neberie z vody mineraly, pretoze inak by si ich zasa telo bralo z nas ako pri piti destilovanej vody, co je velmi nezdrave. Neviem teda ci som urobil dobre. Zajtra ho chcem namontovat a kupil som aj jeden mensi na sprchovanie.

Jednoducho neverim celkom, ze ta chlorovana voda je celkom v poriadku. A po case sa nam hlava zamori vselicim aj tazkymi kovmi aj ked hygienici tvrdia, ze to nie je mozne. Ale oni tu vodu nemeraju u nas doma. Takisto som niekde cital, ze aj B-12 sa kedysi nachadzala vo vode, pretoze ju prirodzene produkuju bakterie v nej, ale chlorovanim sa samozrejme tieto bakterie nicia. Co si o tom vsetkom myslis? Je voda tiez na zvazenie pri takychto diagnozach?

Naposledy upravil: vlado (včera 22:00:15)

Naposledy upravil: vlado (2010-04-24 21:03:15)



19

Re: kvalitna pitna voda

Voda nie je podstatny zdroj mineralov pre nas, ale jedlo. Voda je dolezita na odplavovanie splodin z tela a roznych prebytkov. Preto RO voda je velmi vhodna pre nas , takm isto destilovana, bez mineralov.
Uhlikovy filter je velmi ucinny na chlor, flor, brom a ine agresivne latky, tiez aj na PCB.

Vsetky spominane agresivne skodia mnohostranne celemu telu, teda aj mozgovej cinnosti



20

Re: kvalitna pitna voda

Naozaj je destilovana voda neskodna? Nejaki lekari tu na Slovensku varuju pred pitim destilovanej vody, vzhladom na to, ze tato voda potom taha mineraly z nas a demineralizuje nas.



21

Re: kvalitna pitna voda

Krv ma zhruba 9000 ppm mineralov(9 gramov na liter) a pitne vody maju od 50 do 120 ppm.
Voda ma funkciu cistit telo, tj demineralizovat vsetky splodiny a prebytky. Preto telo to co potrebuje zabuduje do kosti vo vodonerozpustnej forme.
Brojenie proti destilovanej vode je blud.Ja ju pijem vyse 20 rokov, tak isto cela moja rodina.
RO vodu dnes pije iste vyse 100 milion ludi na svete, su krajiny, ktore vyrabaju zo slanej vody pomocou RO pitnu, lebo maju nedostatok cistej sladkej vody.
Pravdepodobne aj v USA(nemam casu na vyhladanie dat) ma RO zariadenie pod kuchynskym dresom velka cast domacnosti na vyrobu cistej vody. Novsie domy to maju automaticky. A RO voda je pod 10 ppm, tj skoro tak odsolena, ako destilovana



22

Re: kvalitna pitna voda

Ja len ze v prirode sa takto voda nikde nevyskytuje, takze sa mi to zda dost umele a neprirodzene.



23

Re: kvalitna pitna voda

Prave naopak, v krajinach, kde nie je zamorenie vzduchu cista dazdova voda je prakticky to iste, ako destilovana. Len ked tecie po zemi tak sa nasyti roznymi mineralmi.
Neprirodzena je silne mineralizovana voda z umelo navrtanych studni, najma artezska a mineralne pramene. Velka vacsina povrchovej vody je makka, tj nema prakticky ziadne mineraly.



24

Re: kvalitna pitna voda

Ale preco potom prijimat mineraly z doplnkov, ked ich mame vo vode, alebo je to nieco ine?



25

Re: kvalitna pitna voda

Este raz zopakujem, voda nie je zdroj mineralov pre nas, leda ak nejakych stopovych.
My potrebujeme denne 4000 mg draslika, 2400 mg sodika, 1500 mg vapnika a 800 mg horcika a to vo forme, ako sa to nachadza v jedlach, tj organicky viazane a nie vyluhy z piesku a kamenov, ako je to v studnicnej a pramenitej vode, nehovoriac o specialnych vysokomineralizovanych vodach, ktore vytvaraju usadene kamene aj vo flasiach a kohutikoch, odkial vytekaju.
Tie nam leda ak vytvoria kamene v ladvinach, lebo v tej anorganickej forme su zle rozpustne a velmi malo absorbovatelne, tj viacmenej na nic uzitocne a aj tak primalo, pozri na obsah flasiek.

A potrebujeme hromadu cistej vody, lebo velka vacsina z tej uvedenej spotreby mineralov  sa neulozi v tele, ale vyluci sa . Ak by sa nevylucila, tak nam zamori telo. Reci, ze potom teda netreba tolko mineralov brat, su hlupost, lebo ak berieme menej, znizi sa nam hladina v krvi a mame problemy.
Zialbohu telo je tak usposobene, ze potrebuje velke mnozstva roznych zivin z ktorych sa ale znacna  cast nakoniec vyplavi=ladviny ich nevedia zadrzat dokonale- takze z nich potrebujeme vela prijmat.
Aj niektore vitaminy su tak isto, napr vitamin C telo spotrebuje len male percento, vacsina sa vyluci, lebo ma malicku miolekulu, ktora prepadne v "sitku" ladvin lahko a ked si chceme v krvi udrzat vyssiu hladinu, musime brat extra tento vodorozpustny vitamin, ktory si nase telo nevie vytvorit, ako si ho vytvara vacsina zvierat.
Prasa napr vytvori az 100 gramov denne, ked je v strese a samozrejme velka vacsina z toho vide=prepadne po case cez ladviny, ale hladina v krvi pri takejto tvorbe je ovela vyssia, nez nasa, ked neberieme doplnky.

Tvrdenie, ze telo si zachova co potrebuje a vyhodi co nepotrebuje je lekarmi rozsirovany blud.!
Keby tomu bolo tak, tak ako vysvetlia soli/mineraly v moci u ludi, co ich maju nedostatok v krvi!!!
Alebo ladvinove kamene obsahujuce kopy vapnika u ludi s nedostatkom vapnika a osteoporozou.

Naposledy upravil: RNG (2010-04-25 22:34:32)



26

Re: kvalitna pitna voda

cize mienrali vo vode su anorganicke a neusadia sa v cloveku tam kde by sa mali,a ako moc je to skodilve,ked pije clovek co ja viem 2 litre dene vody z vodovodu. ? a minerli v mineralke sa vedia lepsie vstrebat alebo su takisto skodlive?



27

Re: kvalitna pitna voda

Vodovodna voda neda dokopy nic mineralov. Niektore silne mineralizovane mineralky a artezske vody sa usadzuju na flasiach, tie mozu tvorit aj kamene v ladvinach. malu cast z toho vie telo vyuzit, ale povacsine vyuziva len organicky viazane mineraly z jedla a vodu pouziva na splachnutie nepotrebnych zvyskov z tela von.



28

Re: kvalitna pitna voda

Ja sa hrabem trosku po nete a som nasiel, nieco ako triedenie na organicke a anorganicke mineraly. Samozrejme tie organicke, co su vo vode su spatne. Priznam sa, trosku som tuto temu zanedbal, ale kniha: PaulnC. Bragg, Patricia Braggova-Šokujíci pravda o vodě, ktora sa mi po 10 r. opat dostala do ruky, ma opat "zobudila". Je pravda, ze uz dlhe roky rano pijem vodu z RO, ale si ju nosim, takze inac cez den pijem odstaty vodovod. No v kratkom case prechadzam aspon doma na cistu H2O. RNG, otazka vyberu pristroja je u mna stale otvorena. Zostava dilema medzi destilaciou a RO, co si mi poradil v starsich linkoch. Mas nejake nove typy na kupu destilaciek za rozumnu cenu na SK, popr. je RO dostatocne cista a netreba spekulovat?



29

Re: kvalitna pitna voda

Nic zasadne nove v tomto nie je, len ceny RO/DI zisli podstatne dole.
Organicke chemikalie berie ale najma uhlikovy filter(absorbcia), lebo mnohe sa mozu dokonca predestilovat, ked maju bod varu podobny, ako voda(VOC=volatile organic compounds)
RO/DI ma uhlikovy predfilter, nove  destilacky maju uhlikovy filter , cez ktory destilovana voda prekvapkava.



30

Re: kvalitna pitna voda

Ja len k tejto teme: Dlho som nevedela pochopit ze preco nas pes sa radsej napije vonku z dazdovej vody ako cistej vody zo svojej misky..._vodovodnej):-)



31

Re: kvalitna pitna voda

Sisa napísal(a):

...Dlho som nevedela pochopit ze preco nas pes sa radsej napije vonku z dazdovej vody ako cistej vody zo svojej misky..._vodovodnej):-)

Zabudla si dopisat ..."spinavej" dazdovej... a ..."cistej" vodovodnej...



32

Re: kvalitna pitna voda

Pes ma ovela citlivejsi nuch a jemu chlor zrejme velmi smrdi.



33

Re: kvalitna pitna voda

hm, nasa psica sa tiez vrha na kazdu blatnu mlaku. zacinam vazne zvazovat RO. vdaka za rady



34

Re: kvalitna pitna voda

OK.



35

Re: kvalitna pitna voda

CHodim behavat a posilnovat..  RNG co by si mi odporucil aky napoj pit ? Isotonicky ci hypotonicky pripadne nieco ine ? .. vdaka



36

Re: kvalitna pitna voda

najlepší izotonický nápoj a zdroj elektrolytov je napr. voda z kokosu

osobne by som sa vyhla väčšine predávaných športových nápojov, obsahujú cukor, umelé sladidlá, farbivá...

keď sa pozriem, čo obsahuje bežne kupovaný izotonický nápoj, tak pochybujem dosť o tom, že má slúžiť môjmu zdraviu:

http://www.biceps.sk/flash

" Zloženie: sacharóza, maltodextrín, glukóza, laktát vápenatý, citronan sodný, regulátor kyslosti kyselina citrónová, citronan horečnatý, chlorid sodný, aróma, dihydrogénfosforečnan draselný, látka protihrudkujúca oxid kremičitý, farbivá tartrazin, košenilová červeň, karmín 20%."


čo si urobiť ako športový nápoj niečo podobné ako toto:

http://www.youtube.com/watch?v=KHauIrMC … ure=relmfu

príp. rozriedenú zeleninovo-ovocnú šťavu doplnenú trochou morskej soli a vitamínu C proti oxidácii



37

Re: kvalitna pitna voda

Nuz taky "izotonicky" napoj by som rozhodne nepil, kedze obsahuje zbytocne e-cka a cukor, co rozhodne nepotrebujem ako cukrovkar.
Ja tam maximalne si davam do vody ovocne koncentraty stiav, a ked mozem casove, tak pijem cerstve ovocno zeleninove mixy, kde davam hodne vody, aby som dostal do tela plno vody.



38

Re: kvalitna pitna voda

Inac co takyto inozator vody?
http://www.mojavitalita.sk/obchod/ioniz … ody-2.html
Ma nieco taky vyznam?
Ked si predstavim, ze "Životnosť IPS je minimálne 10 rokov." tak je to prakticky ako zadarmo, len ci to ma nejaky vyznam..
Alebo sprchovy filter
http://www.mojavitalita.sk/obchod/sprch … biely.html
Ale hlavne som sa chcel spytat na nejake nadobove filtre, tu som jeden nasiel http://www.mojavitalita.sk/obchod/vodne … lozka.html  ... ale je ich milion verzii, pomozu prefiltrovat beznu vodu z vodovodu?
tj, na bezne pitie a aj na naklicovanie roznych semien..



39

Re: kvalitna pitna voda

Ten ionizator sa prerdava uz vyse 50 rokov, najma proti vodnemu kamenu, zdravotne ucinky su tu reklama, ale nepracuje prilis ani proti vodnemu kamenu.
Fa pouzivam chlorovy filter na sprchu uz vyse 10 rokov, lebo som mal neustane rozsusenu a podrazdenu kozu.
Do vane napustam normalnu vodu, a odchlorujem ju 1/4 lyzicky kyseliny askorbovej, tj asi gram,=vitamin C(treba pockat 10-20 minut po pridani)Mam velku vanu z obsahom asi 150 litrov.
Na pitie si vodu destiluje, tie filtre su menej ucinne a drahe na pouzitie. Destilacku mam zapojenu na casovy spinac, aby predestilovala len 2/3 obsahu, ostatok v;lejem a tak sa mi netvoru vodny kamen, co predlzi podstatne zivotnost destilacky a opalovanie vypinajuceho bimetalu. Aj vysledna destilovana voda je podstatne cistejsia..



40

Re: kvalitna pitna voda

ja používam osmózu, ale nebývam často doma, tak si so sebou beriem ten nádobový filter diona - je to praktické, stačí zobrať len ten plastový vrch a ten uhlíkový filter a položiť pri filtrovaní do hocijakého džbánu

tá diona je celkom fajn, kedysi, keď som nemala osmózu som používala jej väčšiu verziu, mala som doma veľmi tvrdú vodu a filter sa dosť rýchlo zanášal, závisí od kvality vstupnej vody ako dlho vydrží

samozrejme osmóza a destilácia sú efektívnejšie ako uhlíkové filtre, ktoré sa od začiatku zanášajú a používaním produkujú stále menej čistú vodu, ale osmózu si so sebou nezoberiem, aj keď som videla také malé prenosné, zase musí tam byť tlak vody, musí pasovať závit, je to problém



41

Re: kvalitna pitna voda

Bludicka,kde sa da kupit ta diona a kolko stoji?Teda ta verzia pre domacnost, dik



42

Re: kvalitna pitna voda

napr. tu:
http://www.zdrava-voda.sk/index.php/produkty

všetky verzie sú pre domácnosť, len jedna je prenosná a tá druhá sa montuje



43

Re: kvalitna pitna voda

Keby vznikol nejaky krizovy stav v dnesnom chaotickom svete a povedzme zeby sme nemali pitnu vodu z vodovodu, da sa dezinfikovat voda jodom napr z potoka tak aby neposkodila zdravie?
Lebo su udajne nejake tabletky na dezinfekciu vody, ale napadlo ma ved jod je na to...



44

Re: kvalitna pitna voda

Jodom sa dezinfikuje uz vyse 100 rokov, predavaju aj specialne jodidatory vody, do ktorych naberies vodu a nechas stat asi 20 minut a potom pijes. Vojaci maju jodovu tinktury alebo jodove krystalky v torbe na pripad nudze.
Na dezinfekciu chlorom potrebujes 3 mg chloru do litra vody(3 ppm) na jod treba okolo 10 ppm



45

Re: kvalitna pitna voda

Mozem sa spytat, aky mate nazor na tuto filtracnu kanvicu?:
http://osmoza.sk/filtracna-kanvica/280- … stige.html
popisuju tam aj cely princip fungovania tej kanvice, len pre mna je to trosku spanielska dedina. Vedeli by ste mi poradit, ci sa oplati kupovat. Dakujem



46

Re: kvalitna pitna voda

Nic zvlastne, obsahuje vo filtri latky, ktore absorbuju/zachytia mnohe zamorenia.
Ja osobne vodu destilujem a prekvapkava este potom cez uhlikovy filter, co obsahuje aj striebro, takze vodu mam podstatrne cistejsiu, ako len filtrovanu. Cena destilacky je okolo 200 dolarov, ale mi vytrva aspon 5 rokov, denne najmenej 3 litre vody cez nu prezeniem. Samozrejme destilacka spotrebuva aj prud, asi 1.5 kwh na liter vody.



47

Re: kvalitna pitna voda

chapem, je to urcite vyhodnejsie, ako to mate vy, ale ja si momentalne nic viac ako tuto kanvicu dovolit nemozem. Cize podla Vasho nazoru vyzera fajn. Mne staci, ze bude odstranovat z vody prave tie zamorenia. Lebo mam pocit, ze nie kazda je rovnaka....neviem, mozno len reklamny tah, ale na kanvice Brita napr nemam dobre referencie. Tu je aspon to striebro.
Este ma zaujala tato, rozhodujem sa medzi nimi dvoma: http://www.drinkitclear.com/sk/e-shop/p … assic.html



48

Re: kvalitna pitna voda

Ta druha uvedena ma len aktivne uhlie, tj zachycuje len chlor a niektore organicke. Neodchytava tazke kovy ani kovy vseobecne.



49

Re: kvalitna pitna voda

Super, tak dakujem za radu. Mala som pocit z toho, ze ta prva je lepsia. Tak kupujem tu. Este raz dakujem.



50

Re: kvalitna pitna voda

OK