1

Téma: Schizoafektívna porucha

Dobrý deň. Mám diagnostikovanú schizo-afektívnu poruchu depresívny typ. Moja matka má tiež neviem či schizofréniu alebo ktorý typ schizo-afektívnej poruchy. Bol som na Ct vyšetrení hlavy a našťastie mi nenašli žiadne fyziologické poškodenie, chcem sa opýtať akým vyšetrením sa dá zistiť okysličenie resp. dokrvenie mozgu a pod., a či na základe výsledkov takýchto vyš. sa dá určiť presnejšia liečba? Bojím sa, že prírodné lieky na odstránenie depresie, úzkosti a na psych. energiu mi nebudú stačiť, ale zároveň viem, že syntetické majú horšie vedľajšie účinky, takže sa neviem rozhodnúť, ktoré lieky mám brať.



2

Re: Schizoafektívna porucha

Schizofrenia su roZne typy mozgovych poruch, co vedu k roztepeniu osobnosti, tj dvom ci viacerym paralelnym osobnostiam , ako ich clovek vnima sam.
Na zlepsenie prekrvenia mozgu je nattokinaza, to pomoze na mnohe nervove problemy spojene s nedoastatocnou cirkulaciou, tiez odstrani fibriny na stenach kapilar, krore zabranuju rychlemu priestupu kyslika z ciev do okolia.
Pomahaju samozrejme rozne antioxidanty, ako napr vitaminy C,E, bioflavonoidy, gingkolidy, vinpocetine, huperzine a ine.Samozrejme cistenie ciev od nanosov tukov a tukovobielkovuinnych latok lecitinom a lipoazou tiez pomaha.Aj to vlastne radim kazdemu, kto nechce skoncit zivot z dosledku zapchanych ciev.



3

Re: Schizoafektívna porucha

Existujú vôbec vyšetrenia, ktoré dokážu zistiť, či je prekrvenie resp. okysličenie dostatočné a teda používanie daných prípravkov potrebné?



4

Re: Schizoafektívna porucha

Dokazy na to, samozrejme statisticke, nie individualne, su davno zname a viacero doplnkov moze znacne pomoct.
Lekari nevedia merat okyslicenie v mozgu, to by museli odoberat mozgove tkanivo.
CT scan sice vie zmapovat priechodnost ciev, ale prestup kyslika z nich do okoliteho tkaniva nevie urcit.
Privela sa spoliehas na sucasne bezne lekarske metody, primalo na doplnky.
Nakoniec to nie je nic extra drahe ich vyskusat, a definitivne nic riskantne.



5

Re: Schizoafektívna porucha

Ahoj. Ešte sa chcem opýtať, že nervový systém a mozog sú príliš komplikované, tak ako mám zistiť akú látku resp. čo potrebujem? Doktori to robia tiež len skúšaním, teda keď nepomôže jedno, skúsia druhé, myslím konkrétne u duševných porúch. Napr. depresie sú buď z prílišného dopamínu, alebo serotonínu atď., chápeš. Tých možností je veľa., len ako zistiť po ktorej Ti bude dobre?



6

Re: Schizoafektívna porucha

Poruchy serotoninu su az 80% vsetkych.
Preto prva skuska je na to tj 5-HTP, St Johns Wort, SAM-e. Dalsia le L-dopa, potom picamilon a L-theanine. Samozrejme aj vitaminy B, ako napr zmes Stress B pus C. a tiez rybacie/krill oleje a vitamin D-3 vo vyssich davkach.

Zistit hladiny neurotransmiterov sa da len branim vzoriek z mozgu a to je prilis velky zasah.
Aj farmaceuticke antidepresiva su privelky zasah, lebo maju privela skodlivych ucinkov a navykovost.
Preto tu uvadzam zasadne len neskodne potravinove doplnky. Tie ked nezaberu, aspon neuskodia a skusis iny.



7

Re: Schizoafektívna porucha

Odkiaľ si mám prosím Ťa objednať ten 5-htp, aby som ho mal čo najskôr doma a za ako dlho by mal teoreticky zabrať? A ešte by som potreboval niečo dobré proti silnej úzkosti. Začal som piť čaj, kde je mix bylín a síce mäta, chmeľ, valeriána a ľubovník a začalo mi to robiť dobre. Totižto ja som začiatkom roka bral syntetické lieky na depresiu a proti strachu a myslel som, že dostanem porážku, potom som to vysadil lenže ten strašný stav sa so mnou ťahal ďalej, bral som potom viacero liekov, okrem iného aj prírodné ako tryptofan a Deprim, takisto psychiatrička mi dávala nejaké lieky, ale keď po 3 týždňoch nezabrali mi ich vysadila. Nikdy som nemiešal syntetické s prírodnými, to som bral v rôznych časových etapách. Ale takisto tie prírodné som nevydržal brať dlhšie ako 3 týždne, takže možno aj v tom bola chyba. Totižto rodina ma chce poslať na psychiatrickú kliniku, kde by mi robili vyšetrenia a podľa toho dali lieky. Takže mi prosím Ťa v tomto poraď, kde dostať to 5-htp, na tú úzkosť a ako dlho v akom množstve by som to mal brať? Alebo potrebujem na túto diagnózu aj antipsychotiká? Ako mám vedieť, či by mi nestačili antidepresíva a niečo proti úzkosti. Ďakujem Ti pekne.



8

Re: Schizoafektívna porucha

Deprim zialbohu obsahuje len hypericin za aj to len malicko, takze vacsine nezabera. Na ucinok SSRI a SNRI treba nielen hypericin, ale aj hyperforin, ako mas napr v tomto doplnku
http://www.iherb.com/Paradise-Herbs-St- … -Caps/4913
Moja zena berie obcas pred psychologicky narocnymi situaciami (davy, stress...) 3 kapsule z uvedeneho. To je zaroven maximalna denna davka. Ale berie to len vtedy, ked to potrebuje, tj velmi nepravidelne.
5-HTP sa davkuje asi 200 mg denne
http://www.iherb.com/Now-Foods-5-HTP-10 … -Vcaps/306
Ak ti ten utlmujuci caj robi dobre, tak ho len pi. Ale zialbohu obsahuje aj veci co uspavaju, tj pi ho najma vecer pred spankom.
Tu mas napr kombinaciu roznych ukludnujucich a uspavajucich, pouziovas vecer tesne pred spanim
http://www.iherb.com/Natrol-Stress-Anxi … Each/17587



9

Re: Schizoafektívna porucha

Ale keď mám aj nejakú inú poruchu okrem depresie, tak mi asi len antidepresíva a ukľudňujúce doplnky nepomôžu resp. to môže mať potom zlé následky, alebo myslíš, že to stačí? Sú aj prírodné produkty, ktoré pôsobia ako antipsychotiká?



10

Re: Schizoafektívna porucha

Vsetky procesy v tele sa odohravaju v dosledku roznych perirodnych materialov, nie umeluch dovtedy neexistujucich chemikalii. A poruchy so dosledky chybajucich prirodnych, tj treba ich riesit prirodnymi, nie zamorujucimi umelymi, neprirodzenymi.
Prirodnych latok je radove ovela viac, nez umelych patentovanych chemikalii. Problem je len najst spravne a ucinne na dane zdravotne problemy. Farmacia, ktorej zaujem je vyrabat len drahe a patentami chranene chemikalie  nielenze nema zaujem o lacne prirodne, ale naopak aktivne proti nim bojuje, lebo predstavuju pre nich neziaducu konkurenciu.

Potravinove doplnky podla definicie nemozu byt lekarmi vobec pripustene na trh, keby mali akekolvek skodlive ucinky.Na Slovensku je na to schvalujuca komisia lekarov a ustav pre hygienu, v USA je na to ovela prisnejsie FDA.



11

Re: Schizoafektívna porucha

A keď mi doktorka povie, že na moju diagnózu musím brať nejaké antipsychotikum, existujú aj prírodné výrobky s rovnakými účinkami?

Naposledy upravil: Euro (2013-01-04 20:36:11)



12

Re: Schizoafektívna porucha

Psychoza ma svoje dovody, lekari ju urcuju len podla vonkajsich priznakov, ale ona ma korene v chode mozgu, tj najma v neurotransmiteroch. A tie sa daju doplnat alebo ich hladiny menit doplnkami.



13

Re: Schizoafektívna porucha

Ale nenašiel som napr. doplnok, ktorý blokuje dopamínové receptory ako to vraj robia antipsychotiká. Trochu som to študoval na internete.



14

Re: Schizoafektívna porucha

Nuz dopamin nie je jediny neurotransmiter, ktory riadi aktivitu mozgu, na ukludnenie cinnosti staci vyssia hladina GABA, co dostanes napr z doplnku Picamilon, alebo vytazkov z St John's Wort, ktore maju ucinok nielen na serotonin, ale aj norpinephrin a ciastocne aj na GABA.
L theanine tak isto ukludnuje, posobi na GABA receptory a pravdepodobne aj na opiove centrum.

Osobne ani neviem, ci je dolezite alebo dobre znizovat hladinu dopaminu v mozgu alebo blokovat jeho receptory.



15

Re: Schizoafektívna porucha

To je práve to, že neviem, aké látky resp. v akej miere potrebujem.



16

Re: Schizoafektívna porucha

Takze ti nepomoze nic ine, nez jednotlive doplnky vyskusat.
A to mozes spravit bez obav, lebo nemaju ziadne skodlive postranne ucinky.



17

Re: Schizoafektívna porucha

A myslíš si, že rôzne prírodné doplnky sú dostatočne účinné resp. aspoň tak, ako syntetické lieky?



18

Re: Schizoafektívna porucha

Som presveceny a mam aj skusenost s niektorymi , ze su ovela ucinnejsie,
co vsak ale v USA nikto nesmie tvrdit, lebo tvrdenie na ucinnost je v pravomoci FDA, ktora jedina ma pravo uznat prostriedky za lieky. Kto tvrdi o doplnkoch ze su ucinne otvorene, moze byt sudeny za to a dokonca moze mu byt zhabany majetok a moze byt  posadeny do vazenia .
Nakoniec logicky problemy so zdravim su sposovene nedostatkami niecoho povacsine, a medzi to patria len prirodne latky, nie umelo vytvorene chemikalie, ktore podla definicie predstavuju zamorenie(predtym tu neboli a su skodlive)



19

Re: Schizoafektívna porucha

pekny den, rng, uz som tu davno nebola,takze neviem ci mi vlastne nevymazali nick..skusim najskor poslat len takto pozdrav od orieska..



20

Re: Schizoafektívna porucha

Ok, tak preslo.Mam vazny problem, 16 roc.dcere sa mi zosypala a nema ani poriadnu dg a psychiater si znej robi kralika pre farmaceut.priemysel, nikam to nevedie a ja neviem ako dalej..mozes mi poradit ako zacat? nevedia sa dohodnut ,ci je viac bipolarna alebo schizofrenicka, len do nej dzgaju neuroleptika a neviem este co este..a ja si uz zufam..prosim poradte aj Vy co ste sa nejako liecili pomocou doplnkov,kde mam zacat..dakujem vopred



21

Re: Schizoafektívna porucha

Nuz pchat do niekoho lieky s hromadou skodlivych vlastnosti  bez presnej diagnozy je prinajmensom hruba nezodpovednost.
Ak sa dieta prejavuje ako chvilu priaktivne(maniakatna faza) a potom depresivne, odporucam pouzit 2 x 200 az 400mg L-theaninu, ktory vyrovnava cinnost tj ked potlaci horuckovitu=maniakatnu, tak zostane viac neurotransmiterov v mozgu a nenastane depresia. Inac je to ucinne aj na schizofreniu, kde ciastocne utlmenie aktivity je tiez zelatelne. Aj na epilepsiu.
Odporucam tiez brat stres B zmes, a vseobecne sa aj mechanicky destresovat, dnesna mladez zije v strese, ktori si umelo vytvoria.
Dobre je brat aj vacsie davky vitaminu B-3, najma vo forme inositol hexaniacinate, az 2 x 500 mg, podla potreby.
Tieto doplnky nemusia nevyhnutne  pomoct, problem moze byt inde, nez odhadujem, ale iste neposkodia ani nevyvolaju ziadnu zavislost, ako rozne chemicke lieky.
Pozri aj temu stres aj spanok, tam moze byt odpoved na rozne nervove problemy
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/spanok
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/stres

Naviac v kazdom veku su mozne aj rozne hormonalne poruchy, co ma vplyv aj na nervovy system nepriamo, pozri temu hormony
http://rng.nazory.eu/rubriky/h/hormony



22

Re: Schizoafektívna porucha

Dobrý deň. Prosím Vás, aké látky ( minerálne atď ) sú dôležité na nielen dobrý chod ale aj obnovu mozgu a nervov? Prosím vymenovať čo najviac a na čo je to dobré. Myslím na bežné pravidelné užívanie ako napr. magnézium. Ďakujem veľmi pekne.

Naposledy upravil: Euro (2013-03-28 10:26:57)



23

Re: Schizoafektívna porucha

Nuz bezne latky na doplnovanie su selen jod, zinok, vitaminy C E a D-3.
Specificky na obnovu nervovych obalov je EPA a DHA, co sa nachadza v rybacich olejov, lepsi je Krill olej a najbohatsi na DHA je calamarine olej.
Tetania je najma zo zleho travenia a absorbcie mineralov a to si treba napravit(kyseliny enzymy, mikrovklakniny a probiotika), vsetky mozne ziviny, vcitane viraminov a mineralov, co dostavame z jedla pri dobrej strave a traveni sa nedaju vydoplnkovat.



24

Re: Schizoafektívna porucha

Aké dávkovanie 5-htp by malo byť? A pomáha 5-htp aj na ukľudnenie resp. niečo na ukľudnenie nervov, čo neuspáva? Má význam brať 5-htp bez St. Johns wort? Môže sa to kombinovať s Gaba?

Naposledy upravil: Euro (2013-03-30 15:32:38)



25

Re: Schizoafektívna porucha

Davkovanie 5-HTP je 2 x 100 mg obvykle, davkovanie L-tryptophanu ale je 2 x 600 mg, pretoze zmena tryptophanu na serotonin je ovela menej ucinna. Vytazky zo st John's wort nemusis pouzivat, ked ti 5-HTP postaci. Ani jedno ani druhe neuspava.
Ked chces dostat GABA do mozgu, musis brat zaroven vitamin B-3, lebo len zlucenina tuychto sa dostane cez mozgovu krvnu barieru, Zluceninu predavaju pod menom Picamilon(davka 2 x 300 mg), a ked beries extra B-3 , ber ho vo forme inositol hexaniacinate, davka 2 x 500 mg.



26

Re: Schizoafektívna porucha

Docitala som sa, ze na schizofreniu sa doporucuje niacin noflush 2x1000 mg a ester C v mnozstve 3x1000mg,prosim poradte mi najlacnejsiu verziu na iherbe,
dik



27

Re: Schizoafektívna porucha

Toho B-3  obvykle odporucam max 3 x 500 mg pozri na
http://www.iherb.com/Now-Foods-Double-S … caps/24418
Ester C je forma vitaminu C, ktora vydrzi v tele az 5 hodin, na rozdiel od kyseliny askorbovej s polcasom 1/2 hodiny
ja beriem tento, lebo je v kapsuliach spolu s bioflavonoidmi, ktore zvysuju ucinnost vitaminu C v tele a su dobre na spruznovanie ciev
http://www.iherb.com/American-Health-Es … Caps/11159
Inac lacnejsia verzia je tabletova , bez bioflavonoidov
http://www.iherb.com/American-Health-Es … Tabs/10238
a najlacnejsie je kupit prasok a miesat si ho do vody na pitie, flasku nosim cely cas zo sebou a podchvilou si z nej glgnem.
http://www.iherb.com/American-Health-Es … 6-8-g/9937



28

Re: Schizoafektívna porucha

RNG, prosim a toto b3 by nebolo dobre?

http://www.iherb.com/21st-Century-Healt … ules/15200



29

Re: Schizoafektívna porucha

a co sa tyka toho esteru, co si sypes do flasky, kolko toho davas do vody? dik



30

Re: Schizoafektívna porucha

samozrejme je to dobre. Nepozeraj na znacky ale obsahy. Co sa tyka kvality, tak prakticky vsetky vyrobky doplnkoveho priemyslu v USA musia splnat podmienky vysokej kvality dnes.
Ja si nasypem kopcom lyzicku esteru C  cez lievik do pollitrovej flasky a dobre to pohrkam aspon 60 krat.
Dolezite-nedopln flasku az do vrchu, lebo potom sa to neda dobre pretriast. ja si tam davam obcas aj ine, ako MSM, mikrovlakniny-najma dobre vodorozpustny rozpustny arabinogalaktan a ovocne koncentraty, nesladene stavy ako zdroje antioxidantov.
Ked obiehaju rozne choroby davam si tam citricidal, co sice pokazi chut, ale uchrani ma pred nakazami.



31

Re: Schizoafektívna porucha

Dobrý deň. Môžem brať doplnky ako napr. nattokináza, epa a dha, b-3 atď. okrem St. Johns worth, Gaba, 5-htp a iných na psychiku, keď už beriem syntetické lieky resp. ktoré doplnky by som nemal brať, keď beriem syntetické lieky na psychiku?

Naposledy upravil: Euro (2013-05-15 17:30:16)



32

Re: Schizoafektívna porucha

Doplnky, co nepracuju na neurotransmiteroch nemozu s psychyckymi liekami kolidovat.



33

Re: Schizoafektívna porucha

Ďakujem.



34

Re: Schizoafektívna porucha

OK



35

Re: Schizoafektívna porucha

Ahoj. Prosím Ťa, je zadávanie čísla kredit karty na Iherbe bezpečné?



36

Re: Schizoafektívna porucha

Nuz ja som s tym nemal nikdy problem. Obcasne "identity theft" su zrejme ineho povodu.



37

Re: Schizoafektívna porucha

Dobrý deň. Môžem brať niacín, keď beriem antipsychotiká? Ďakujem.



38

Re: Schizoafektívna porucha

Samozrejme ze ano. Vitamin B-3, najma forma inositol hexaniacinate umozni ukludnujucemu GABA sa dostat do mozgu.
Odporucam to pri roznych nervovych poruchach, od schizofrenia az po depresia a bipolarne poruchy.
Osobne pouzivam na periferalnu neuropathiu(strata citu) benfothiamine(500 mg) a inositol hexaniacinate(500 mg)

Naposledy upravil: RNG (2013-06-28 03:52:57)



39

Re: Schizoafektívna porucha

Ja som čítala že niekomu stačí na schizofréniu- potlačenie symptómov niacín- je viac druhov niacínu-
tu sa používa full-flush niacín- niacín, kt. sposob. chvílkove začerven. kože :

http://www.doctoryourself.com/review_hoffer_B3.html.



40

Re: Schizoafektívna porucha

Clanok je z 1998 roku a vtedy nebol este no flush niacin velmi na trhu.



41

Re: Schizoafektívna porucha

OK- jedno alebo druhé, stále lepšie ako jedy na predpis.



42

Re: Schizoafektívna porucha

Ako by povedala jedna z mojich tiet: "to je svata pravda"



43

Re: Schizoafektívna porucha

Dobrý deň. Prosím Vás, chcem sa spýtať či môžem užívať St. John´s wort spoločne s antipsychotikom Invega? Ďakujem.



44

Re: Schizoafektívna porucha

Ja vseobecne neodporucam pouzivanie chemickych liekov, lebo pripadne nasledky chemie lekari ochotne pripisu na vrub neskodnych potravinovych doplnov.
A invega na tych skodlivych postrannych ucinkov hromadu
http://www.janssencns.com/invega
Na schizofreniu odporucam najma vitamin B-3 v davkach 2 x 500 mg