1

Téma: Nechutenstvo u dietata

Ahoj RNG,chcem sa opytat pre znamu,ma 1,5 roc.dieta,ktore zacalo odmietat stravu-uz 2 mesiace.Momentalne ma 11 kg,cize este to nie je strasne,ale matka uz pobehala lekarov,robili 2 x odbery na celiakiu-negativne,ani nic ine lekarka nenasla,teraz ich caka vydychovy test na lakt.intoleranciu,pred tym odmietanim stravy dieta malo denne 8x stolicu-stredne tuhu,teraz,ked nechce jest mava cca 4-5 x denne.Nemysli si,ze by to bolo psychicke.Nevedela som jej poradit,i ked sa mi nezda v poriadku taka casta stolica-skor mi to pripada,ako keby mu nejake jedlo sposobovalo tazkosti a on od strachu radsej nechce jest.A na to,aby to dal zrozumitelne najavo,je este malicky..Je nieco prirodne na podporu chuti do jedla,alebo ma cakat na vysledky vysetreni?
Dakujem Cora



2

Re: Nechutenstvo u dietata

Travenie je vec kyselin enzymov, mikrovlaknin a probiotik.
!.5 rocne dieta ma uz travenie podobne ako dospely, tj 5 krat stolica je nenormalne.A ked je polotuha, znamena, ze sa creva snazia nieco vyhodit, tj ze ma zlu crevnu floru, co moze byt sposobene nedostatkom kyselin, alebo niektoreho z enzymov, kde sa v crevach premnozia neziaduce kultury A creva sa ich snazia vyhodit v nadeji, ze sa tam nejak dostanu ziaduce probiotika, ale tie sa tam nemaju odkial dostat, ani rozmnozovat, ked dieta nedostane mikrovlakniny a nasadene probiotika.
Zialbohu, taku radu nemozes ale ocakavat od bezneho lekara, cest vynimkam.
Odporucam napr inulin, ktory sa dobre rozpusta vo vode a je nasladly, takze dieta to asi neodmietne, a dostat do neho co najviac , rozpustene vo vode.
http://www.vemica.eu/eshop/inulin-vlaknina-z-cakanky
A kvalitne pobiotika, co najsilnejsie a najodolnejsie voci kyselinam a teplu, ako napr tieto,kde sa da kapsula otvorit a vsypat do jedla
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … caps/19518
Ak to nebude stacit, treba objednat aj enzymy, napr tento, z coho by sa dalo tiez zapasovat do jedla aspon stvrt kapsule.
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … psules/257



3

Re: Nechutenstvo u dietata

Aj k tejto téme mám otázku - totiž môj 3 a pol ročny syn je mizerny papkač. Bol dojčeny do skoro troch rokov a bol to jeho najoblubenejši zdroj obživy. Hoci mu boli ponúkane prikrmy, odmietal ich. Popri staršej dcére a štedrej rodine sme sa nevyhli ani sladkostiam, ktore už neodmietal. Odmieta ale všetku normalnu potravu. So svojou vahou a vyškou je tak na spodnej hranici v slovenskych tabulkach. Inak je zdravy a čuly. Keď som to nejedenie spomenula pred detskym lekarom, navrhol testy na gastro a podobne, ktore by vylucili/povrdili nejake poruchy. Nakoniec sme sa na to nedali, že nebudeme dieťa stresovat odbermi a podobne, ked je zdrave a jediny problem je, ze poriadne neje. Problemy sme prechodne riešili probiotikami, ale iba takymi v chuti bielej čokolady, lebo nijaky liek, ani kvapky do syna nedostanem. No a ak sa mu aj zvýšila chuť,tak len na sladkosti, veci, ktoré on má rád, ale nie na poriadne jedlo. Sme z neho nešťastní a bojím sa, lebo k vývinu potrebuje predsa vela prvkov, ktoré on nemá šancu v ničom prijímať. Stolicu ma každy druhy den.  Ako mu podporiť chuť do normalneho jedla?Od septembra bude škôlkar, takže očakávam komplikacie aj tam. Ďakujem



4

Re: Nechutenstvo u dietata

Lekari spravidla nemeraju ani stav ani vyrobu kyselin a uz vobec nie absorbciu a tvorbu enzymov.
Takze co oni robia, je pozeraju sa do zaludka aby tam videli nejake zmeny, co samozrejme pri nedostatku kyselin a enzymov ziadne byt nemusia.
A travenie a dokonca aj chut je ovplyvnena tym, co mas dostatok potrebnych, tj kyselin enzymov, mikrovlaknin a probiotik.
Chut na sladkosti sa da potlacit tym ze miesto jediel z bielej muky cukrov a skrobovin  jes komplexne sacharidy, tj najma rozne celozrnne produkty, nizkoglycemicke, ktore uvolnuju cukry pomaly, postupne, ako ich telo spotrebuva, tj nevyvolavaju cukrove vlny a nasledovne zravu chut na sladke.
Sladku chut sa da dosiahnut aj napr steviou, bez cukrov a bielych muk. Tiez inulin je ciastocne sladky ale je to mikrovlaknina, pre telo nestravitelna ale vyborna vyziva probiotik.