51

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Ja vždy namočím klíčky pred konzumáciou do vody s GSE alebo lugolom. Aj ked sa zdajú byť v poriadku,  takú tú začinajúcu blielu plesen človek nemusí ani postrehnúť.



52

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Klíčok sa môže jesť v hocijakom štádiu naklíčenia, ale všeobecne platí pre klíčky, ktoré sa jedia s korienkami pestovaných len vo vode, že tie menšie sú chutnejšie, oni sa po čase pri pestovaní vo vode vyčerpajú, čiže po niekoľkých dňoch už strácajú na kvalite. Pri pestovaní microgreens detto, môžu sa jesť 5-7-dňové žerucha, ja som jedla aj mesačné, ale to už boli skôr "baby greens".

Keď pestujem krátko, stačí hydroponicky, keď dlhšie ako týždeň, pestujem už v pôde.

Na pestovanie microgreens používam obyčajné plastové samozavlažovacie črepníky:
http://www.zahradne-centrum.sk/stranka/ … e-223.html

Ja mám doma tie "Frajman", nie sú moc hlboké a tým pádom ideálne na microgreens. Pri microgreens sa mi nikdy nestalo, žeby tam vznikala pleseň, vlastne iba raz, keď som použíla tie semená červenej kapusty, čo vôbec nechcela naklíčiť. Inak pri pestovaní obilných tráv pleseň vznikala veľmi ľahko, takže microgreens sa podľa mňa pestujú oveľa ľahšie.

Kupujem zeminu na bylinky od Agro, ale aj nejakú univerzálnu rašelinu, keď nemajú, hlavne, aby v tom neboli nejaké umelé hnojivá a ošetrovacie prípravky.

Môžete pestovať ako microgreens aj suchý hrach - len musí byť so šupkou, mungo, ďatelinu, šalát - nemusíte kupovať nejaké exotické semienka, len aby mali dobrú klíčivosť a semienka neboli ošetrené.

Ja som si microgreens obľúbila viac ako nakličovanie, môžem na to zabudnúť aj tri dni a ono si to pekne rastie a vodu si ťahá samé (len pokiaľ sa zakorenia, tak sa polievajú zhora). Raz som ich nechala skoro 6 týždňov a vyrástol mi tam taký mikrošalát - použila som semená mangoldu.

Adrenálne výťažky:
http://rng.uforum.sk/topic/417/nadoblicky/

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-21 15:27:00)



53

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Hmm, hento video, tam hovori ujo o hydrophonic, ci proste bez zeminy, aj tak sa da v tom Frajman ?
Je to v Malackach, co je blizucko, velmi rad by som tam zajtra (teda dnes v piatok skocil) a zabaval sa cez vikend pokusmi big_smile

udajne je to bez zeminy lepsie?
ale zase neviem cim by som nahradil tu zeminu..
na microgreens dot com maju tie peny ci co to je, no neviem ci to mozem servitkou nahradit..

hlavne bez zeminy som menej "zavisly" ... ked len voda a klicky..

celkom ma zaujima, ci bude taky uzky obdlznikovity tvar (frajman) lepsi ako ten sirsi obdznik ako maju v tom videu..

len musim vymysliet nejake miesto kde by som mal svoju "farmu" (mensi byt) aby som mohol bez prestavky sadit-zbierat plody... ale to by som potreboval tak cca 3-6 crepnikov na kazdu rastlinu, ci ?

rozmyslam ze by som skusil brokolicu, cize normalne mozem pouzit tu brokolicu z madarska a uz len postupovat podla toho videa? cize liat trochu vody na zeminu (alebo nieco ine, teda penu, ak najdem nahradu), nasypat tam semienka, rozprasit na nich vodu a potom do tmy na 4-5 dni.. potom na nich dat nejake zavazie, nech im skomplikujem zivot na 1-2 dni a potom uz na svetlo v pravidelnom cykle, cize asi idealne tak na 16 hodin na nie velmi priame svetlo? a na 10-12. den pozbierat a ochutnat .... spravne som to takto pochopil ?

EDIT:
ozaj, a nie je lepsie si "vyrabat" vlastne semienka ? ale to by som napr v bripade brokolice musel normalne vypestovat brokolicu do "normalne dospestovaneho stavu" ci nie ?
lebo co ak su tieto semienka nekvalitne, alebo take.. polomrtve, proste zmanipulovane atd..
ak by som si doma slachtil vlastne.. tak by mohli byt casom stale lepsie a lepsie..
toto mi napadlo vtedy, ked hovoril ten ujo na videu ze "poloz na nich nieco, aby bojovali za zivot"
cize vlastne tuto informaciu by si dokazali preniest na nasledujuce generacie semienok?
a vycistit od cohokolvek, a celkovo ich "vylepsit" smile
samozrejme co najviac "BIO" bez GMO veci..

ozaj, a co PH vody? upravujes ju nejak ? nevies kde ziskat ten PH tester ?

Naposledy upravil: Justin Case (2012-10-25 23:35:48)



54

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Z Teba sa stáva hotový "Sproutman" smile

Hydroponické pestovanie - používam na to tie veľké nerezové sitá na múku s priemerom tak 25 cm, to sito slúži na zakorenenie - netreba žiadne peny a podložky a odspodu si ťahajú klíčky vodu, už som to tu podrobne popisovala, podložky musíš stále zvlhčovať vodou a ľahko  sa to vysuší, ja som to kedysi používala, kdežto, keď mám to sito položené na miske s vodou, presne tak, aby sa hladina dotýkala toho sita, tak klíčky si samé ťahajú vodu podľa potreby a nemusím sa o to starať. Funguje to, ale tie rastliny sa po čase vyčerpajú, pôda je jednoducho pôda a nedajú sa tam pestovať microgreens dlhšie ako 5-7 dní, to už potom človek vidí na tých rastlinkách, že slabnú a začína sa to aj kaziť. Pri site môžeš vytrhávať tie rastliny aj s korienkom a jesť celé a môžeš ich aj preplachovať namočením sita do misy s vodou - minimum plesní a kazenia.

Je to tento princíp, pestuje sa tak na tých sitách aj obilná tráva hydroponicky:
http://www.getreidemuehlen.de/Eschenfel … 92206.html

Ja som si preto obľúbila skôr pestovanie v pôde, vo vode pestujem len žeruchu a pod., a na pestovanie v pôde používam práve tie Frajman plastové črepníky, podľa mňa je to lepšie riešenie ako používanie tých tácok - opäť problém s vodou, ľahko sa to vysuší, microgreens potrebujú veľa vody,  kdežto pri tých samozavlažovacích môžem kľudne odísť z domu na 2-3 dni a nič sa tomu nestane.

Postup je úplne jednoduchý, dám pôdu do črepníka, ja dám tej pôdy aj viac - tak ca. 5-7 cm z toho dôvodu, že keď tam niekedy tie rastlinky nechám aj 2-3 týždne, nech majú dosť živín. Pôdu pekne zatlačím a urovnám, potom ju poriadne prevlhčím a na zvlhčenú pôdu sypem suché semienka, ak chcem pestovať silnejšie rastlinky - tak tie semienka nedávam moc nahusto. Prvé 3-4 dni zalievať zhora, kým sa zakorenia. Neriešim tam nič - žiadne zakrývanie, žiadne zaťažovanie, doteraz až na tie kapustové klíčky to rástlo super, krásne zdravé rastlinky. Zo začiatku som to zakrývala, ale nejak som v tom nevidela efekt, veď u tých microgreens mi ide práve o obsah chlorofylu. Ja som v lete tie črepníky aj vykladala von na slnko a darilo sa im tam super - aj minimálne riziko plesní, lebo pekne tam okolo nich prúdi čerstvý vzduch. Čím viac zakrývam, dávam na ne niečo, tým väčšie riziko vzniku plesní. Ale možno ich skúsim dakedy zaťažiť, či fakt budú nejaké silnejšie, keď budú bojovať o život smile.

Ten zložitý návod, čo si popísal, veď to by som nerobila nič iné, len behala celé dni okolo microgreens. Keď si uvedmíš, že microgreens sú vlastne len miniatúrne verzie nejakého šalátu, brokolice, tak čo najviac zvyšuje živiny v rastlinke? Slnko,  pôda a čerstvý vzduch. Takže nechápem, prečo by som ich nemohla dávať na priame slnko, práveže takej bazalke sa darí vyslovene len na slnku a v tme sa jej nedarí. Toto nie sú klíčky - kde nechcem, aby boli napr. zelené, tak ich dávam do tmy.

Pestovanie v pôde znamená, že tie rastlinky tam vydržia dlhšie až do štádia baby greens a je s tým oveľa menej starostí ako pri hydroponickom pestovaní - netreba nič preplachovať, starať sa, kedy to presne musím zostrihať, lebo už sa to kazí. Takto si pekne zostrihám v črepníku svoju dávku microgreens - na deň tak 1/3 črepníka až 1/2 - závisí nakoľko sú tie microgreens už veľké a zvyšok mi tam pekne rastie ďalej, pri baby greens ten jeden črepník stačí aj na 4-5 dní. Pre jedného človeka treba tých črepníkov tak 3-4, ak to chce jedávať denne v dávke tak 100 g microgreens. Bolo by lepšie, keby tie črepníky boli trochu širšie, ale nič nie je dokonalé, ja to mám na okne a tam mi ten užší tvar aj vyhovuje.

Keď spápám z črepníka všetky rastlinky, tak jednoducho tá pôda prerastená koreňovým systémom sa len vcelku vyklopí, vyhodím to a idem odznovu.

Logika dá, že zem poskytne rastline najlepšiu výživu, ono dá sa aj hydroponicky s tým, že napr. rastliny visia vo vzduchu a strieka sa na koreňový systém nonstop roztok so živinami, som to videla v telke, ale tak v domácich podmienkach, keď na to používam len čistú vodu, tak tých živín tam moc nie je. No dajú sa kúpiť aj zariadenia za pár tisíc, čo to robia všetko za teba, "groweri" to majú premakané, aj tú hydropóniu smile.

Môžeš použiť tú brokolicu z Maďarska, mne rástla dobre. K výrobe vlastných semien som sa nedopracovala smile a pravdupovediac ma to ani nenapadlo, ak budem mať vlastnú záhradu, tak možno, ale bez záhrady a s 2-izbákom je to sci-fi.

PH vody ja nestestujem.  Púchov berie vodu z Pružiny a tá je jeden z najkvalitnejších vodných zdrojov na SK, takže vodu ja neriešim. U nás voda nemá dokonca ani také to typické chlórové zafarbenie, ale tak chlór určite nejaký obsahuje, keď to ide upravené z vodární, ale nie asi toľko ako voda z menej kvalitných vodných zdrojov.

Tester na chlór a PH:
http://www.bazenyshop.sk/testery-bazeno … h-pruzkovy

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-26 07:18:07)



55

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Ja som čerpala odtiaľto návody na pestovanie microgreens a zdajú sa mi to jedny z naj stránok.
http://www.markbraunstein.org/growmicrogreens.htm

Tu je dobre popísané, či sa majú zakrývať alebo nie, podľa toho je to viacmenej zbytočný krok:

"Some seeds, for instance onion, beets and chard, germinate sooner and at higher ratios under the cloak of darkness. Other seeds, for instance mint and some lettuces and some basils (which actually are mints), require exposure to light to spark germination. If under contrary conditions, seeds still germinate, just delayed and at lower ratios. As most seeds that we grow as microgreens are not fussy and will germinate either in light or in darkness, we fortunately can tend to nearly all seeds equally. This one shared trait is universal: once germinated, all our seeds seek the light. "

Dôvod by bol ešte v tom, aby semienka sa nevysušili v prvom štádiu klíčenia, ale keď je pôda dobre zvlhčená, oni sa nevysušia, stačí v prvých dňoch 1x za deň použiť rozprašovač a ešte zohľadniť asi vlhkosť a suchosť vzduchu v byte, v mojom byte vzduch suchý nie je, ale v paneláku asi skôr, hlavne v zime a hlavne keď by boli tie črepníky napr. nad radiátorom.

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-26 07:11:31)



56

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Tak sa mi podarilo zohnat toto
http://img.kasa.cz/hej-foto/full_size/6/3/3/product_1588336.jpg

a Frajman - otazocka big_smile - treba tam prepichnut ten stvorcek?

to je na co presne? nieco ako nudzovy unik vody ak tam bude prilis mokro?

a to asi pouzivas bez tej 1,5l flase, ci s nou?

a potom treba normlane aj ked je voda dole/pod zemou tak treba kropit ropzrasovacom zvrchu?

uz sa tesim ako male dieta ked to mozem konecne zasadit big_smile

ak zacnem brokolicou, udajne je lepsie tak 1,5 dna ich naklicit a az potom zasadit?



57

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Presne henten substrát používam aj ja.

Tá dierka v tých črepníkoch slúži na to, že keď sú tie črepníky vonku a dajme tomu prší, tak aby nevyplavilo rastliny dažďovou vodou, prebytočná voda odtečie dierkou, ale pri používaní vo vnútri tú dierku rozhodne neprepichuj smile. Veď to vidíš, koľko tam tej vody treba naliať.

Používam to bez tej fľaše.

V prvých dňoch polievam zvrchu, rastliny sa musia zakoreniť, aby si začali samé ťahať vodu odspodu.

Ja nepredkličujem, je to zbytočné, ono sa Ti to potom bude veľmi špatne to mokré semienko rozhadzovať, najrovnomernejšie to rozhádžeš suché. Hlavne si to moc nekomplikuj a zjednoduš si čo najviac celý proces.

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-26 18:34:55)



58

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

celkom dost zeminy to zhltlo smile
z 10L asi tak 4L odhadom..
ale dost "drsna" je ta  zemina ci ani nie?
musel som to rukou tak rozmackat trochu, nech je to urovnanejsie a rovnejsie, inak by mi (a sice trochu aj) sa skotulali do "jamiek" a su nerovnomerne.. i ked nie je to take zle, tak uvidim co z toho bude..
jedine co sa mi na tomto nepaci je ze musim skladovat zeminu smile
sice mozno ak pouzijem o polovicu menej tak to bude lepsie.. ale stale.. nemozem to velmi pouzovat pocas vojny a tak big_smile

ale uz sa tesim na tie plody smile sice najskor len test brokolice, ale musim nast info co ine sa da este, ale isto je toho strasne vela smile

edit, takto mozem aj redkovku napr?
resp prakticky akekolvek semienko co by sa dalo naklicit, sa da aj nagreenovat? smile
rozmyslam co vsetko by som este skusil, nech to ide rychlejsie.. a rychlejsie sa to naucim popripade..
a este jedna otazka - je mozne nechat na parapete napr 3 take crepniky aj v spalni?
pocul som ze nie je velmi dobre spat v izbe kde su rastliny.. (kvoli zemine)

Naposledy upravil: Justin Case (2012-10-26 20:33:39)



59

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

počas vojny??? to sa učíš pestovať klíčky v rámci nejakého "survival"? smile

no tak tam si tú hlinu nakopeš napr. v lese, tam štandardy na kvalitu už nie sú také vysoké, xixi

len kupovaná zemina má výhodu, že je nejak sterilizovaná či čo, tak by Ti z nej nemali začať vyliezať červíci a tak smile



60

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

nie len kvoli vojne, ale tak celkovo, diverzifikacia smile
mozem mat napr konzervu sardiniek, ale toto by bolo nieco, co je este efektivnejsie smile

ale hlavne pre tie nutricne hodnoty to chcem smile

este dalsia otazka sa mi vynorila z hlavy big_smile

treba to odseknut pri koreni ked to budem zbierat, alebo proste vytrham aj s korenom?

lebo som pozeral viac videi, a vsade to robia po svojom a inak vlastne big_smile

edit:
no na toto by sa fakt zisla jedna unikatna miestnost, kde by som mal taku automatizovanu farmu big_smile

Naposledy upravil: Justin Case (2012-10-26 20:38:48)



61

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

ja používam na microgreens - brokolicu, rukolu, mangold, môžeš aj mungo, hrach, reďkovku, horčicu, v podstate skoro všetko, čo používaš na klíčky, okrem obilnín - tie zvyknú dosť plesnivieť, teraz som si kúpila bio semienka šalátu, tak vyskúšam

slnečnicu ale len v šupke, tak isto hrach len v šupke

Ja neviem, ja mám tie črepníky aj v spálni, nemám inú možnosť z priestorových dôvodov. A prečo kvôli zemine? A keď spíš vonku niekde na zemi v spacáku?



62

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

no rozhodne to nevytrhávaj s korienkami, je z toho kopec bordelu, kúp si nožničky na bylinky a pekne to odstrihávaj úplne naspodu



63

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

netusim preco, ale udajne to nieco "vyparuje" smile
ale tak zase nemyslim ze je to az taka obrovska plocha..
no tu mam k dispozicii 2 okna.. ktore su na slnecnej strane (ale aj tak svieti slnko pomerne kratko, tipnem tak 8 hodin teraz..)
a jedno na neslnecnej strane (tam svieti tak mozno 2hod rano)
cize vlastne do okna nacpem asi len ledva 120cm do jedneho a potom cca 200cm do druheho, cize asi maximalne 5 tych crepnikov..
ak teda niektore prezije aj tam na nesvetelnej strane, tak tam mozno tiez 3..

a inac mas nejake overene obchody odkial sa daju tie semienka kupovat? napr ten hrach som este nikde nevidel..
mozno teda na tom ebay by bol.. len to by som musel nakupit viac aby sa oplatilo postovne..



64

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

takéto dačo by Ti stačilo? smile

http://www.youtube.com/watch?v=Kbl2n8lm … re=related

inak v zahraničí sa bežne predávajú hotové microgreens, napr.v Rakúsku kúpiš bežne naklíčenú žeruchu, rukolu, občas aj nejaké iné, u nás som teda nič takého nevidela, možno vo väčších mestách to majú



65

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

no ten hrach som si kúpila napr. tu:
http://www.suncity.sk/klicenie-semienka-c-31.html

lacné bio šalátové semienka tu, tam si objednávam často aj potraviny, takže s poštovným to bolo ok:
http://www.ekotrendmyjava.sk/sk/produkt … /bio-osiva

šalát som ešte neskúšala, ani ten hrach, možno zajtra zasadím



66

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

jasne, hento som videl, to je perfektne big_smile
presne take nieco som myslel smile)))

no tiez netusim kde by sa to u nas dalo dostat, mozno v BA..
a nahodou niekde na trase hainburg-bruck to nemaju v AT ?



67

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

wau, no ten hrasok, to milujem jest hned po odtrhnuti, nestiham rozbalovat tak rychlo ako sa to do mna kotula big_smile
to som fakt zvedavy ako chutia tie microgreens z toho:)

to si viem uz predstavit co vsetko by sa dalo vykuzlit napr do bagety na cesty atd smile



68

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

No ja neviem, dať za jednu malú krabičku ca. 1 Euro, čo zjem na jedno posedenie....

Asi majú, vo väčších obchodoch ako Spar, Billa 100%. Ale často to už býva také scípnuté, je to pestované len na tej hydroponickej podložke.



69

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

microgreens chutia veľmi jemne a sviežo, nie sú tam moc silné chute ako v dospelej rastline alebo aj tých klíčkoch, ako taký mladý šalátik



70

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

hmm tam stoji Reďkvička 5gramov az 1,26eur..
to je nejaky rozdiel medzi tym napr odtialto?
http://www.suncity.sk/bio-re%C4%82%C5%B … p-129.html



71

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Ano ano, je to extremne drahe, skor som rozmyslal ze na ochutnavku, pre inspiraciu smile
PRESNE tak isto ako susene ovocie..
par gramov napr jablka za 2-3eura, kde by som si to doma mohol spravit za par centov prakticky smile

len je s tym "vela prace".. no skor sa mi zda ze zo zaciatku, potom je to asi jednoduche smile

heh, napadlo mi big_smile ceresna sa asi neda micro-babygreen-klicit ci hej? big_smile



72

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

no tak reďkvičku tam zrovna ani nekupujem, ale taký šalát moc šancu nemáš kúpiť ako semeno na klíčenie vo veľkom a hento je ešte to najlacnejšie, čo som našla

treba sa orientovať skôr na semená, ktoré sa dajú kúpiť vo väčších množstvách, ten šalát som si kúpila len tak na pokus

no teda čerešňa určite nie



73

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

a oplati sa napr chilli takto pestovat v byte? ci to si este neskusala ?



74

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

v lete pestujem kopec bylín bežne, ale len tak od mája do októbra.

Pestujem tymián, rozmarín, rôzne druhy mäty, bazalku, medovku, rajčiny koktailky aj čili papričky - ale nepočítaj s tým, že Ti to dá nejaké veľké úrody, ale napr. bazalky som mala toľko, že som nestíhala ju ani jesť. Len treba to pravidelne hnojiť, inak  začnú po čase slabnúť, žltnúť ím listy. Hlavne mäta pôdu rýchlo vyčerpá.

Mňa osobne to teda až tak nenadchlo. U microgreens to je iná vec, máš úrodu za 7 dní, aj napr. tú bazalku - len vysoká spotreba semien.

Microgreens sa pestujú hlavne zeleniny, čo sú zelené a vyzerajú asi ako šalát prevažne zo semien, čo sa používajú aj na klíčky, majú dobrú klíčivosť a rýchlo rastú.  Zabudni na nejaké čili, čerešne a podobné záležitosti, aj microgreens má svoje obmedzenia. Budeš si v pohári nakličovať kôstky marhúľ a čili semienka??

Ako microgreens môžeš ale použiť napr. koriander, kapustu, pór, tuším aj cibuľu, daikon reďkovku, rôzne druhy šalátov, červenú repu, fenikel, čakanku, mangold, bazalku, hrach, mungo, slnečnicu, pohánku (obsahuje toxíny), možno špenát, horčica, kel, divoké šaláty, rukola, kaleráb, canihua, amarant, mrkva, čínska kapusta.

Ale je úplne zbytočné aby si pestoval dajme tomu kapustu, čínsku kapustu a brokolicu, oni ako microgreens vyzerajú veľmi podobne, stačí si vybrať jedno z toho.



75

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

inac neexistuje nejaky uzsi crepnik ?
zda sa mi ze parapety mam mensie/uzsie ako som si myslel.. tak 3-4cm vytrca..
nie je to zle, kedze to tam drzi viacmenej stabilne (samovolne BY nemal padnut) , tak neviem ci to mam riesit alebo nie..
parapeta ma 11cm..
ale zaujimave ako sa tahaju k slnku smile



76

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Ja bývam v tehlovom byte a parapety sú široké 24 cm, takže mi tam ešte zostáva miesto a potrebovala by som tie črepníky práve širšie smile



77

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

heh big_smile no to ano, to je skoda tych 10cm..
a sirsie si nenasla?
a taketo nieco?
http://www.4home.sk/samozavlazovaci-kve … y-25x25cm/

sice to by ich ale potom bolo treba 2x viac ako teraz.. kedze tie frajmany maju 57cm.. (realne mozno o nieco menej, kedze je tam ten priestor..) a ktovie ako prakticke je toto..

skoda ze sa neda niekde na rozmer si nechat vyrobit za rozumnu cenu smile



78

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

no uz to mam tyzden.. tu brokolicu, narastlo to na tak cca 6-7cm mozno..

vyzera to asi takto, i ked tazko sa to foti:

http://lostlost.eu/microgreens1small.jpg
http://lostlost.eu/microgreens2small.jpg

plne rozlisenie:

http://lostlost.eu/microgreens1.jpg
http://lostlost.eu/microgreens2.jpg

cize este kludne 3-5 dni to mozem nechat? alebo to uz zalezi od chuti, napr ze skusat kazdy den a kedy to najviac chuti? smile


A k tym noznickam, to tieto?
http://www.tvnakup.sk/56-242-product_main/noznicky-na-bylinky.jpg

EDIT:

UZ viem co som chcel smile

Karfiol sa da tiez pouzit, ci nie? To bude asi rovnake ako brokolica?
Len neviem ci nebude problem najst dobre a lacne semienka.. 1 eur za gram to je trosku vela..
z USA to moze byt ca 10x lacnejsie, no neviem ci preziju cestu..

Naposledy upravil: Justin Case (2012-11-02 19:49:51)



79

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Nožnice na bylinky:
http://www.euroshopy.sk/fiskars-noznice-na-byliny/

potrebuješ nožnice, s ktorými to len odstrihneš naspodu a nie s ktorými tie byliny posekáš na malé kúsky

Môžeš to nechať aj dlhšie v črepníku, ale máš to vysadené asi dosť na husto, takže rastliny nebudú mať toľko priestoru a živín. Môžeš to jesť aj teraz, to je už len vec chuti.

Nepoužívam karfiol na microgreens. Používam rastliny, ktoré sú výživné a majú veľa hodnotných látok ako brokolica, mangold a pod.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-03 07:57:21)



80

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

http://www.zdravapotravina.cz/clanky-o- … iny-clanek

V skratke, kyselino tvorne potraviny su pre nas zle. Zasadito tvorne dobre.
Aj ked je citron kysely chutovo, je najzasaditejsi kategoricky.

Brokolica tiez !!! smile

Dole je tam obrazok.

A teraz co - hovori sa ze kakao je zdrave, no ale je kysele hmm


Cim viac sa tomu venujem, tym viac a viac komplikovane to je smile

@RNG, co na toto povies? Tu by sa mi zisiel nazor niekoho kto sa do toho vyzna :-)

EDIT

A RYBY ?! to uz vonkoncom nechapem.. i ked nie su velmi na kyslej strane, no su skor tak v sivom priemere..
naopak, morske riasy ma velmi milo prekvapili, velmi milo.

Naposledy upravil: Justin Case (2012-11-05 00:12:20)



81

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Mas pravdu, je to znacne komplikovane. Ako napr s tym citronom.Mne sa stale nechce zdat, ze silne kysle ovocie moze byt saditotvorne. Zatial som nikde nenasiel VYSKUM co to potvrdzuje, len reci na internete, a tomu sa neda vzdy verit. Casto je to len "odborne jpp" (jedna pani povedala...)
Tak isto tvrdenie, ze vsetko ovocie je zasaditotvorne predsa nemoze platit na hrozno, ktore je plne cukru!.
Takze mi je to cele este stale nejasne a radsej sa alkalizujem zeleninami, ktore neobsahuju cukry ani kyseliny, tam je to uplne jasne, ze alkalizuju, alebo KHCO3/kalinat. Najlepsie to sledujem na moci, kde telo vylucuje svoje prebytky, ten ked je alkalicky tak je telo definitivne alkalizovane.A telo moze byt viacmenej alkalicke dokonca aj ked je moc este stale kysly(6.5ph)  Podobne to plati aj pre sliny.
Krv  napr je vzdy alkalicka(PH7.4)



82

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Hmm, cize prekyslit sa je fatalne zle.. (alebo skor myslim, velmi nevhodny krok), ale mozem stavit na zvysenu konzumaciu napr tej brokolice (velmi alkalicka), a celkovo zvysit spotrebu tych alkalickych veci, zelenin zvacsa teda..
Nemyslim teraz brutalne drastitcku dietu, ale skor tak, ze na nedelu-pondelok si necham kuracie maso (kysle), nejaky stvrtok-piatok rybu (take iste pH ako kuracie), hoci aj s bielou ryzou.. Ale ako prilohu pouzijem teda brokolicu a podobne zeleniny na neutralizaciu?
V skratke: co ak sa priliz prealkalizujem?

Zatial tomu chapem tak, ze ak som prilis prekysleny, tak telo zoberie z kosti a zubov vapnik a za kazdu cenu tu krv a vsetko zalkalizuje..

Ale co ak mu pomozem prilis vela a psravim tuto pracu z neho, ma nejaku moznost telo prekyslit? A ak ano, aku dan za toto zaplatim ?

Inac, "perlicka" z mojho zivota - odjakziva jem dost sladkeho, ci uz biely cukor (zakusky), alebo cokolady (aj kakaove), maso a ryby a ryza pravidelne. Bohuzial, dost malo zeleniny, a uz velmi malo tej surovej..

Vysledok? Radsej sa ani nepochvalim kolko zubov nie ze nesie plombu, ale kolko z nich plomby nenesie.

Tak neviem ci nahoda, alebo logika a kruta pravda..

Este jedna taka otazocka.. V zime ak idem nakupit zeleninu z juznych krajin, v supermarkete (no vyhradne rakusko, i ked tiez len supermarket ako billa/spar, ale vo viere ze je to lepsie ako slovenske tesco), mozem sa na to spoiliehat ako vyvazovatel pH popripade na prisun akeho takeho vitaminu?

Snazim sa to teda riesit teraz aj cez naklicovanie.. Ale predsa len, toto ma zaujima, ako "vediet" (odmerat sice nie kedze nemam labak) ci ma vynam investovat do supermarketoveho ovocia/zeleniny...

Alternativne jedine co mi zostane je doplnok a teda vela doplnkov..



83

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Mne sa to nikdy nezdalo s tými citrusmi, že pôbobia vraj zásadito, podľa mňa pôsobia kyslo. Čítala som zrovna nedávno pár príbehov fruitariánov, ktorí jedli viac citrusového ovocia - všetkým začali vypadávať zuby a veľmi sa im kaziť, ale fruitariánom sa aj celkovo na ovocí kazia zuby (moc ovocných kyselín, moc cukrov, málo minerálov). Ja keď pijem viac citrusovej šťavy, tak sa mi zvýši citlivosť zubnej skloviny. Kyslé ovocie je podľa mňa jednoznačne kyselinotvorné.

O jablčnom octe sa vyhlasuje, že je zásadotvorný, ale to môže byť v prípade nepasterizovaného kvalitného octu obsahom jeho minerálov, ale všeobecne rafinovaný ocot je určite kyslý. Tak isto ako aj napr. kombuchový nápoj je kyslý obsahom kyseliny octovej.

U ovocia je veľmi dôležité, aby bolo zberané v čase zrelosti, väčšina dovážaného ovocia v zime (rakúske obchody nie sú výnimka) sú oberané nezrelé, sú dozrievané v dozrievárňach a často aj ožarované - takže nič moc, takéto ovocie potom je aj viac kyselinotvorné.

Nie je možné sa na strave dostať do príliš zásadotvorného stavu, to čo potom zvieratá v prírode, čo žerú len trávu, alebo primáti??? A čo pacienti na Gersonovej diéte, čo denne popijú litre zeleninových štiav? Výnimkou by tu mohli byť sóda bikarbóna alebo ten kalinát, ktoré umelým spôsobom dostávajú organizmus do zásady a tým by sa dalo aj predávkovať, lebo sú to izlované látky. V našom tele regulujú acidobazickú rovnováhu minerály ako sodík, draslík, bikarbonáty, chloridy... a tá strava ich obsahuje vo vyvážených pomeroch, obsahuje vlákninu, takže nedá sa tým nejak "predávkovať".

Tak isto je rozdiel obilnina vo forme chleba alebo pšeničného klíčku. Ten klíčok už bude viac zásadotovrný ako pšenica vo forme múky. Ovocie zrelé, nezrelé. Zelenina varená, surová.

Bežný človek na bežnej strave bude viacmenej skoro vždy skôr prekyslený. Len človek na 80% surovej strave s vysokým podielom zeleniny má šancu splniť nejaké tie "tabuľkové" predpisy na acidobazickú rovnováhu.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-05 08:07:04)



84

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Velmi dobra je spirulina na udrzanie si zasaditeho tela aj pocas dna. Par tyzdnov som si meral denne asi 3x PH v moci. A po spiruline som mal moc silne zasadity. Teraz som si namiesto vitaminov objednal, mlady jacmen (pred ranajkami), sprilina (pocas dna), chlorella (vecer) a budem si pravidelne merat ph a som zvedavy na vysledok.



85

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Hmm a ak by som odmeral tym meracom pH citronu, alebo jeho stavy, alebo citron do vody a tak odmerat, to by nedalo nejaky priblizny vysledok ci je kysly/zasadity ?



86

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Je uplne jasne, ze vsetky citrusove stavy su kysle, otazka je len ako celkove v tele posobia, a okolo toho je este dost malo udajov. Inac nas jazyk je velmi citlivy indikator kysleho a zasaditeho, takze netreba ani lakmusovy papierik. Co sa tyka citronovej stavy v ustach, ta jasne odvapnuje zuby.Kedysi, este v skolskom veku aj moja lepsia polovicka bola na citronovej diete a doteraz ma to stoji aspon raz za dva roky nove pokrytie jej vyzranej zubnej skloviny. Takze -preto som okolo toho citrona ovocnych kyselin velmi skepticky ako alkalizatora.



87

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Tak som skusil aj hrasok na microgreens a  vysledok:
http://lostlost.eu/IMG_3933s.jpg
pre velky obrazok: tu

celkovo to ma vysky asi tak 20cm v priemere (ma to asi 10-14dni), a klicivost mozno 50-70% (niektore zacali neskor, nabuduce skusim inak "zasadit")

ale chutovo je stonka uplne ako hrasok smile len tie "pavucinky" teda na vrchole tie strapate casti, sa nedaju zuvat, je to ako zuvacka..

ma to byt take ake to je ?

ale napr. redkovka ma chut fakt redkovky, je to super na domacu "bagetu" big_smile
(do nej si zatial davam brokolicu+redkovku+chia nenaklicene semienka a este rozmyslam co by sa dalo)

Naposledy upravil: Justin Case (2012-12-28 22:45:22)



88

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Hmm, da sa aj pazitka naklicovat/microgreenovat? smile



89

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

Bludicku a spol. poradte pls
Chcem naklicit sosovicu a v navodoch ktore som nasiel sa pise, ze mam dat na 13 hodin do vody a do tmy. len nepise sa ci mam tu nadobu uzavriet alebo nie ! hmm ....potom, ze uz len preplachovat 3x denne po dobu 2 dni...a drzat v izbovej teplote niekde v tme a volne v otvorenej nadobe. tomu chapem... poradte pls dakujem..som amater.



90

Re: Naklicovanie , klicenie, klicky

šošovica - hnedá, teda so šupkami, nie lúpaná napr. červená, má veľmi dobrú klíčivosť a nie je treba nad tým nijak laborovať

večer namočiť a potom preplachovať 2xdenne, netreba nič uzatvárať, dá sa použiť na klíčenie aj obyčajné plastové sitko, s takou výpleťou, dobre sa potom preplachuje a dať ho len do nejakej misky

u klíčkov je najdôležitejšie preplachovanie, ideálne studenou vodou a prístup vzduchu, aby sa zamedzilo plesniam a lepšie je chladnejšie prostredie, takže všetky tie uzavreté nakličovacie systémy - viac misiek nad sebou ja moc nedoporučujem

v tme klíčky byť nemusia, ono sa to doporučuje, aby klíčky zostali pekné biele, napr. u mungo (na slnku naberá chlorofyl), ale ja šošovicu nakličujem len na mikroklíčky, teda len čo vykukne biely klíčok, už ju konzumujem, vtedy je najchutnejšia

strukoviny už ale nekonzumujem nikdy surové, vždy ich aspoň sparím, obsahujú toxické antinutrienty

klíčky nakličujem väčšinou v kuchyni na chladničke, tam je dosť tma a microgreens dávam na slnko