1

Téma: PANGASIUS

Je to take zle ci este horsie s tym Pangasiusom ? ... u nas sa pomerne dost vela je cez Vianoce a po nich. vdaka

http://diva.aktuality.sk/clanok/32103/h … pangasiom/



2

Re: PANGASIUS

Zialbohu ryby chovane v zamorenych vodach a krmene odpadkami nemozu mat ani dobre zlozenie masa, naviac namerane zamorenia su realne, nie vymyslene.
Ja osobne jem len ryby divoke, tj nepestovane a to najma chytene v cistych polarnych vodach. Tie sa zivia alebo mensimi bylinozravymi rybami, alebo priamo planktonom s vysokym obsahom zivin, ved asi vies, ze rozne algae, ako popularne spirulina, chlorella a ine su plne zivin.



3

Re: PANGASIUS

najlepsie na tom clanku je toto:

Z troch krajín, kde sa pangasius chová, sa môžu do Európskej únie dovážať ryby len zo závodov, ktoré EU schválila. Musia mať patričné certifikáty a to sa na vstupných miestach do únie kontroluje a robia sa aj fyzické kontroly,"

to znamena ze vsetci to chovaju, dajme tomu v 3-och riekach a jedny splnaju podmienky na dovoz k nam a vedlajsia farma, ktora to chova v tej istej zahnusenej vode uz podmienky nesplna? A tie rieky su take ciste az radost tam nieco chovat.
Staci si precitat kolko krajin hlasilo za posledne roky, ze tato ryba je napchata antibiotikami, zakazanymi chemikaliami, tazkymi kovmi. To nebudu vymysly, ako sa dovozcovia snazia zlahcovat.
Pangasa som uz skusal jest, (kym som nevedel co je zac) a nema to vobec chut po rybe, tato ryba ma byt zazrak v nakrmeni ludi na planete, ale nie pre chut, ale pre nizku cenu a velke prirastky na vahe. Azijci zo*eru vsetko, ale preco s tym zaplavuju svet mi nie je jasne.
Ale aj u nas sa bezne predavaju ryby z Baltickeho mora, ktore je vraj znecistene tak, ze ryby su zamorene.



4

Re: PANGASIUS

Zialbohu sa neda kontrolovat kazda ryba na zamorenie a certifikaty su viacmenej na smiech, kde nevies odkial ktora ryba naozaj pochadza. Tresty za zamorenie nie su dost prisne, takze mas znacnu sancu, ze ta, ktoru jes moze byt zamorena.
Na svete je vyse 50 000 zamorujucich chemikalii, v pode, spodnej vode v riekach a podobne., V niektorych krajinach viac, ako inde, najma v takych ako Vietnam, Kambodza, Cina, Rusko  a ine, kde na zamorenie este nie su dost prisne pravidla ani kontrola.
Tu sa nejedna len o zamorenie riek, kde to chovaju v obrovskych mnozstvach, takze voda je od odpadu uplne kalna, ale aj od zamorenie krmiva, na ktore neplatia rovnake prisne pravidla, ako zamorenie polnohospodarskych produktov na trh.
V USA Pangasia nedostanes prakticky nikde a je na to dostatocny dovod, zrejme.
Pozri napr na
http://www.dietmindspirit.org/2008/01/3 … gray-sole/
Ja osobne nejem ziadne farmarsky pestovane ryby, ani tunajsie(USA) ktore su udajne bezpecne. Totiz ryby jeme hlavne na latky, ktore nedostaneme v polnohospodarskych produktoch, a ryby chovane polnohospodarskymi produktami a odpadkami tie vzacne latky nemaju odkial dostat. To mozu mat len ryby a krill z mora a aj to najcistejsieho a nie chovane, ale divoke.



5

Re: PANGASIUS

ahoj RNG.
vies mi poradit,ktore sladkovodne ryby su v pohode? ktore odporucas konzumovat. co povies na pstruha, kapra...

a este ma zaujima losos....je OK, alebo nie? dakujem



6

Re: PANGASIUS

Kvalita ryb zavisi od kvality vody a sladke vody su dnes az na vynimky znacne zamorene.
Najmenej zamorene su polarne moria a ryby, co v nich ziju, najmenej su bylinozrave, najviac zralok, losos ako dravec pomerne znacne tiez.
Obcasne konzumovanie lososa alebo tresky je ok, pokial su divoke , zo severskych vod a nie farmarsky pestovane, kde ich krmia polnohospodarskymi odpadmi  a teda ich maso a tuk neodrazaju kvalitu z rias, ale zase tych istych produktov co dostavame  z  intenzivneho polnohospodarstva.



7

Re: PANGASIUS

dakujem za odpoved...len si mi nenapisal zo sladkovodnych ktore su ako tak dobre.
napr. pstruh, kapor-ten asi nie je OK....



8

Re: PANGASIUS

Ako som povedal, od druhu zalezi menej nez odkial pochadza.Lebo ryby preveznu svoje zamorenie najma  z vody, v ktorej rastu. Pri chovanych rybach je to tiez z potravcy, ktorou ich chovaju.