1

Téma: MEĎ - potravinovy doplnok

Ahoj RNG.

Zistili mi nizsku hladinu medi.
Vies mi poradit nejaky vhodny potravinovy doplnok na doplnenie? A tiez ma zaujima denna davka, tak aby to malo nejaky ucinok.

Dakujem velmi pekne.



2

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Med je v malych mnozstvach vselikde, napriklad v mlieku a mliecnych vyrobkoch a inde.
Potrebna je na tvorbu cervenych krviniek a rozne klbove materialy a pravdepodobne aj ine. Denna spotreba medi je podla niektorych lekarov okolo 2 mg a da sa lahko doplnit. Treba ale davat pozor na to, ze zinok a zelezo brane spolu s medou potlacia absorbciu medi

Naposledy upravil: RNG (2010-07-06 19:35:37)



3

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Problem je v tom, ze mi pred troma rokmi zistili intoleranciu na laktozu a aj alergiu na mliecnu bielkovinu. Cize z mlieka to doplnat nemozem. A preto zrejme aj ta nizka hladina. Z toho zrejme mam aj ine problemy a to lahku anemiu, malo bielych krviniek, unavu,.....
Tak som hladala, ci nieje nejaky vhodny doplnok. Od Teba mi pride vzdy nejaka dobra rada :-)



4

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Intolerancie a nedostatky=pokazene travenie a absorbcia. Pozri na temu travenie v prvom rade, lebo vsetko doplnovat sa neda.A samozrejme teda doplnky enzymov a kyselin aj na travenie, aj cistenie tela, ktore je pre nedostatok cistiacich enzymov zrejme zamorene. A ked budes mat aj potom anemiu, zrejme musis adresovat doplnok zeleza, vitaminov B-6 B-9  B12 a tiez med, v inom case ako zelezo.Napr na med:
http://www.swansonvitamins.com/SWU468/ItemDetail?n=0
Mnohym starsim som pri nedostatku cervenych krviniek odporucal doplnok Easy Iron od Puritan's Pride(www.puritan.com) a na mliecnu indoleranciu rozne enzymaticke zmesy oznacene ako DAIRY, co som aj tu niektore spomenul medzi enzymami a odmorovani tela.

Naposledy upravil: RNG (2010-07-06 23:13:42)



5

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

RNG, moze byt spojena nizka hladina medi so sedivymi vlasmi ? Uz som to viac krat citala na nete....



6

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Len raz som videl spojenie medzi mineralmi a sedivostou  z lekarskej literatury a tam spominali nedostatok stopoveho cinu.
Inac na nete sa objavia rozne kacice, clovek to nesmie brat celkom vazne, hocikto tam moze hocico napisat.Ja sa skor spolieham na periodika od alternativnych lekarov.



7

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

RNG, mám veľkú dilemu, neviem, či mám deficit alebo toxicitu medi, ale ja som presvedčená, že skôr deficit. Robím tri roky cheláciu, tri roky každý deň beriem 25-30 mg Zn, je známe, že rovnováha medzi zinkom a meďou je citlivá, ak je zinku nadbytok, môže vznikať deficit medi. DMSA by malo vyplavovať zinok a aj meď, v akých množstvách, netuším, ale ja beriem posledné mesiace aj tak len 50 mg DMSA 8x za deň, ALA beriem 50 mg takisto 8x za deň, všade píšu, že pri chelácii vzniká najmä toxicita medi tým, že ALA ju v organizme zadržiava a treba brať skôr veľa zinku. Lenže u mňa sa objavujú posledné týždne veľmi podivné príznaky, začalo to hypertyreózou, tu píšu, že je tam jednoznačná súvislosť s deficitom medi:

http://ithyroid.com/copper.htm

"As far as I can see now, copper deficiency is the most important factor in the development of hyperthyroidism."

V živote som predtým hypertyreózu nemala, práve naopak, vždy som bola posledné mesiace z času na čas skôr hypo. Ja som myslela, že mám tu hypertyreózu v dôsledku infekcie. Ďalej som veľmi unavená, slabá, veľmi bledá, mávam pocity nauzei, náchylná na infekcie, začali ma výrazne bolieť svaly a kĺby, mám problémy s dychom a pocity na odpadnutie, robia sa mi ľahko modriny, občas mi nepravidelne búši srdce, padajú mi vlasy, šedivejú (ale to sedí aj na otravu ortuťou a hypotyreózu), ale teraz je to s vlasmi úplná katastrofa, časť príznakov sedí na anémiu a skoro všetky na deficit medi. Anémia, dodávanie železa ferum bis-glycinate mi nezaberá. Preto si myslím, že mám anémiu podmienenú deficitom medi a nie železa. Hypertyreóza sa mi teraz preklopila do hypotyreózy - hormóny mi nezaberajú, musí mi tam chýbať nejaká kľúčová zložka, v minulosti mi pri anémii a zníženom ferritine takisto hormóny nezaberali. Tieto veci už mám za tie roky na sebe dobre odsledované.

Príznaky deficitu medi:
Iron deficiency anemia
Blood vessels that rupture easily
Bone and joint problems
Elevated LDL cholesterol and reduced HDL cholesterol levels
Frequent infections
Loss of hair or skin color
Fatigue and weakness
Difficulty breathing and irregular heart beat
Skin sores

Lenže aj pri toxicite medi sa píše o anémii a niektorých tých príznakoch, čo mám ja. Ale nemyslím si, že denná dávka ALA, dokopy 400 mg - tri dni v týždni by spôsobila až také zadržiavanie medi? Toxicita medi spôsobuje veľmi podobné príznaky toxicity ortuťou. Toto píše Cutler o zadržiavaní medi a zinku počas rundy s ALA:

"No. A few more rounds will not significantly affect the body balance
of copper or zinc. The half life for copper excretion is about a
month, and that for zinc is about four months. Chelation (on days)
that are getting close to this much time will significantly increase
body levels. Chelation for much less than this will not. One round =
3 days = 7% increase in copper at worst, and 2% increase in zinc at
worst. In practice it is less than that."

"If you use ALA on the every 3-4 hour schedule for a long stretch of
time (weeks to months) you will eventually become copper toxic, then
later zinc toxic as well, since it impairs hepatic (liver) excretion
of these elements, which is how you get rid of them. "

Zatiaľ asi vynechám zinok a molybdén.  Ak si kúpim tú meď, koľko mám podľa Teba denne dopĺňať, nechcem sa zase dostať do toxicity? A čo zinok, mám ho dopľňať súbežne tak isto?



8

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Anemia moze byt aj z nedostatku vitaminu B-6, B-9 a B-12, z plesni v kostnej dreni a inych dovodov.
Tie rozne tvrdenia okolo balancu zeleza, medi a zinku neplatia pre vsetky zluceniny tychto kovov, len pre rovnake typy a ionicke formy.
Inac ja beriem najmenej 600 mg ALA denne uz roky, to by som uz musel byt hore kopytami a zatial mam krvny obraz v poriadku.
Na upravu cholesterolu odporucam brat trosticku policosanolu, staci 20 mg a je to len neskodny  polyol, tj nesposobi ti ziadne problemy, len trosku upravi vylucovanie cholesterolov v peceni,  LDL dole az 35%, HDL hore 10% a triglyceridy dole.
"Fatigue and weakness
Difficulty breathing and irregular heart beat" su priznaky aj nedostatku vapnika, horcika a draslika(tetania) Inac bez vitaminu D-3 a K-2 sa mineraly neabsorbuju dobre, a dost velke percento ludi si nevie vyrobit D-3 v tele v dostatku, tj skus si ho doplnit a uvidis, ci ti mnohe problemy neprejdu. A to najma , ked sa pravidelne chelujes, lebo s tym neodchadza len ortut, ale aj vapnik, a horcik, pripadne aj extra draslik.

Pozor na plesne, pri naklicovani mozes dostat aflatoxiny a tie sposobuju vacsinu uvedenych priznakov , tiez
.Aj priznaky, akoby virenie ortuti, kedze tieto su tak isto neurotoxiny.

Pri cisteni tela nezabudaj na mikrovlakniny, inac zlcou vylucovane toxiny sa spolu so zlcou reabsorbuju spat v crevach.

Naposledy upravil: RNG (2012-10-22 09:05:13)



9

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Kvalitný B complex ja beriem každý deň, takisto aj horčík. Pijem dosť veľa zelených mixov a surových štiav, takže deficit draslíka a vápnika je vylúčený.  D3 beriem každý druhý deň.



10

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

B-12 sa neabsorbuje cez zaludok prakticky vobec, skus brat pod jazyk=sublingual formu. D-3 odporucam minimum 2000 IU, co je podstatne viac, nez tie zastarale tabulky z roku 1948.
A pracuj na mikrovlakninach a probiotikach, triez ti doporucujem precisti pecen , najma sylimarin,lebo rozne toxiny sa nakoniec dostavaju do pecene a vylucovanim zlce sa znova a znova reabsorvuju do krvi=viria a sposobuju rozne problemy. Tj nielen ortut, ale aj olovo, PCB, aflatoxiny a ine zamorenia. A mozu byt aj priciny anemie, okrem ineho.



11

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

B12 mám methylcobalamin podjazykovú.

Ale čo tá meď? Evidentne sa niečo so mňou v posledných týždňoch deje a nesúvisí to s hentými spomínanými živinami.

Pri tých kvantách chlorely a chelátorov, čo som zobrala, tak sa už museli zo mňa vychelovať všetky PCB a iné zamorenia, mimo ortuti.



12

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Chlorella je silny zdroj medi sama o sebe.
Stale si myslim, ze to ma nieco s plesnami, lebo tie znizuju vyroburoznych krvinek  a platniciek v kostnej dreni.



13

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Ja si myslím, že v tom plesne nehrajú žiadnu rolu, na potraviny som veľmi úzkostlivá, čo sa týka kvality. (Ani tie klíčky v posledných týždňoch moc nejem). A neviem o žiadnom inom zdroji, napr. z prostredia.

Podľa tejto tabuľky je chlorela dosť mizerným zdrojom medi:
http://www.primechlorella.com/product-c … orella.php

0,08 mg/100 gramov, denne tej chlorely skonzujem približne 15 gramov. Z tých bežných potravín, čo jedávam, tak jedine semená a orechy ju obsahujú vo väčšom množstve.

No veď uvidím, keď tú meď skúsim, či sa niečo zmení.

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-23 03:16:20)



14

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Obsah chlorelly velmi zavisi na od obsahu bazenov, v ktorych ich pestuju.
Ale chlorofyl obsahuje med a tak som si myslel, ze je jej tam plno, a som velmi prekvapeny, ze nie, teda ak to nie je chyba v tom zlozeni.
OK, skus doplnok napr tento
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Co … lets/1155, kde mas 3 mg medi na kapsulu



15

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Tu napr. píšu, že obsah medi v chlorele 1-3 mg/100 g (ale aj tak je to málo vzhľadom na množstvo, ktoré sa jedáva), som si všimla, že tie obsahy jednotlivých látok píšu v tých tabuľkách dosť rozdielne:

http://www.algomed.de/index.php?op=wiss … altsstoffe

Ďakujem za odkaz, včera som si nejakú meď už objednala. Dnes vyskúšam doma vyrobiť sezamové mlieko s kakaom, obidvoje by mali excelovať na obsah medi. Najviac obsahuje vraj pečeň, ale tú zrovna moc nejedávam.



16

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Aspon vidis, pre co davam prednost spiruline pestovanej v hlbokomorskej vode. Tej obsah kolise minimalne a je najmenej zamoreny. Chlorella sa pestuje v sladkovodnychj plytkych bazenoch a absorbuje cokolvek v nich je, tj ked maju niecoho hodne vo vode, hoci aj skodlive pre nas sa ukaze v obsahu chlorelly.
A Cinania obzvlast maju hromady miestnych zamoreni a vacsona chlorelly pochadza z Ciny, zialbohu.



17

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

RNG, teraz som si namerala tlak krvi 135/80, skoro som odpadla, lebo posledné dva roky mávam tlak krvi kvôli nadobličkám tak 90/70, max. 105/80, meriam to analógovým tlakomerom so stetoskopom, takže je to presné. A tu píšu o hypertenzii a deficite medi:

http://jn.nutrition.org/content/130/2/489S.full

Inak sa cítim úplne príšerne posledné dni, stále ma drkoce zimnica z hypotyreózy a neviem sa zahriať, no teda ak to bude fakt tá meď, tak si už dám asi sakra pozor na dlhodobé užívanie zinku alebo len s doplnkom medi. Tu píšu, že optimálny pomer je 30 mg zinku a 3 mg medi v pomere 10/1:

http://www.biblelife.org/blood.htm

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-23 14:25:35)



18

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Ono v prirode je obvykle dost dobry balanc roznych zloziek, preto branie izolatov moze byt nebezpecne.



19

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

RNG, je toto podľa Teba dobrý potravinový zdroj medi?

http://www.iherb.com/Now-Foods-Liquid-C … 73-ml/5028

jedna dávka obsahuje: Copper (from Sodium Copper Chlorophyllin) 4 mg

Ten tekutý chlorophyl je práve špecifický tým, že je hlavne bohatý na meď a ostatné minerály sú tam v minimálnom množstve.

Kdežto, keď si kúpim napr. spirulinu ako zdroj medi, je tam aj kopec železa, zinok, ktoré zase potlačia vstrebávanie medi a to zrovna teraz nepotrebujem, z potravinových zdrojov jedine pečeň obsahuje celkom dobré množstvo medi vzhľadom na obsah zinku, v pomere asi 3:1.

A ešte aký je podľa Teba rozdiel vo využiteľnosti medzi copper gluconate a copper sebacate. Som našla na internete:

"...the best available to us is copper sebacate, which mimics SOD's anti-
inflammatory influence and is for more beneficial than any of the other
compounds, such as copper gluconate, copper sulfate, and copper acetate.
Animal research shows that it's very difficult to ingest a toxic dose of
copper sebacate. It's a compound that is absorbed well by the body and, as
part of a mineral complex, it will not bind to proteins (as can simple copper
compounds). In contrast, copper gluconate, the compound most commonly found
in run-of-the-mill multi-vitamins, may not effectively raise concentrations of
the mineral in blood, urine, or hair samples.
YEAST INFECTIONS
Copper is important to the bacterial balance that words off candida, but an
excessive amount counterproductively strengthens the yeast's own pathogenic
nature. The copper complexes, such as copper sebacate, show direct antifungal
and bactericidal effects."

A tu je štúdia, podľa ktorej je copper gluconate prakticky neefektívna, neboli namerané zvýšené hodnoty v krvi, v moči a vo vlasoch:
http://ajcn.nutrition.org/content/42/4/681.abstract

Ale zase na iherb sú pozitívne recenzie aj na copper gluconate, tak neviem.

A tu píšu, že liečili pacientov s deficitom medi s copper chloride IV., lebo copper gluconate má zlú využiteľnosť:

http://www.jabfm.org/content/19/2/191.full

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-31 08:41:59)



20

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Sebacat je definitivne najlepsi, ale telo vie pouzt aj ine zdroje medi, len s mensou efektivnostou. V zaludku mame kyselinu chlorovodikovu, takze mnohe zluceniny medi sa zrejme menia na chloridy, aspon z casti, takze to je normalny proves v tele a predpokladal by som, ze urcite percento medi dostavame aj cez chloridy.
Chlorid mednaty je vyborne rozpustny, vybormne absorbovatelny, ale nakolko je vyuzitelny nemam ani sajnu.
Kedze v uvedenej litrature ale dosiahli uspechy prave touto formou, iste ho telo vie pouzit, hoci podla mna ma zivotnost v tele malicku lebo ako mala molekula vypadava dost rychlo cez ladviny. Jedine, ze by tam bol nejaky potencial proti vyluceniu, ako je to napr v pripade NaCl, ale nie v pripade KCl.
Ale predpokladam, ze chloridov na rovnaku ucinnost treba ovela viac.
Osobne by som isiel najskor so zmesou proteinovych chelatov, kde je med  viazana na zmes roznych aminokyselin, co dava telu vyber.
Alebo pozri na toto
https://www.swansonvitamins.com/swanson … mg-60-caps
kde viem, ze zinc glycinate a iron glycinate su extremne dobre v tele vyuzitelne, vyskusane napr pri maslokrvnosti osobne na viacerych, takze mozno aj glycinat medi je dobra ucinna forma?

Naposledy upravil: RNG (2012-10-31 16:51:15)



21

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

A čo ten chlorofyl od Now ako zdroj prírodnej medi?

http://www.iherb.com/Now-Foods-Liquid-C … 73-ml/5028

Brala som týždeň copper gluconate, iný na SK nemali a aj to bol veľký problém zohnať, od zajtra začnem s copper sebacate, tá forma copper bis glycinate je asi dobrá, lebo ju dosť chvália na jednom fóre o hypertyreóze, ale tá gluconate bude asi dosť zlá, som čítala ešte jednu štúdiu, porovnávali copper sulfate, gluconate a meď z kvasníc, najlepšie dopadla meď z kvasníc, druhá sulfate a najhoršia gluconate, skoro na úrovni sulfate.

Keď doplním meď v organizme, začnem potom so železom.

Inak som čítala, že polčas rozpadu zinku je až štyri mesiace! Takže sa dokáže pekne akumulovať v organizme pri dlhodobom nadmerom užívaní.



22

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Iste aj copper  chlorophyllin moze byt dobry zdroj medi, ja ho poznam len ako absorbent/deodorant najma pri TMAU
Inac keby si pila vino zo striekaneho hrozna(pouzivaju zmes siranu mednateho/copper sulphate a haseneho vapna, a hrozno casto neumyvaju) asi by si dostala dostatok medi, hahaha.
Napis, ako ti to pokracuje. Je to totiz velmi zaujimave s tym balancom zinku a medi, najma z hladiska toho clanku  http://www.jabfm.org/content/19/2/191.full  kde popisuju rozne mozne prejavy toho nedostatku medi, mozno sa niektore tykaju aj mna, kedze beriem dost casto zinok a nepijem dost vina,takze mozno moja periferalna neuropatia a ine problemy su v tom nejak zakorenene.
Ved stryko z Majcichova uz davno povedal: "vsecky nemoci maju puvod v nedostatku pici."
, hahaha. Ale ko aj clanok hovori, je to velmi vzacne, kedze med je vo vsetkom.



23

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Lenže veľa ľudí dnes berie zinok, berú rôzne doplnky na imunitu, prechladnutie s obsahom zinku, cmúľacie tablety, zinok sa všade zdôrazňuje, niektoré otravy zinku nastali v dôsledku používania lepidla na zubné protézy, ktoré ho obsahujú.

Ten balans medzi zinkom, meďou a aj železom je hlavne veľmi zaujímavý aj z hľadiska funkcie štítnej žľazy, veľa zinku, čiže nedostatok medi - hypertyreóza, málo zinku, málo železa - hypotyreóza.

Veľa ľudí si len doplnkami ako minerály, vitamíny a napr. aj carnitin vedeli prakticky zredukovať lieky na štítnu žľazu na minimum. Podrobne je to popísané tu, aké minerály, vitamíny brať pri hyper a aké pri hypostave:
http://www.ithyroid.com/supplement_list.htm

Ja keď som zobrala zinok, dostala som hneď hypersymptómy, dám si meď - do pár hodín mi prestane tak búšiť srdce - lenže toto funguje už u stavov, kde sa vážne narušila rovnováha medzi minerálmi. Ale rozhodne je to zaujímavá terória a doporučila by som ju vyskúšať ľuďom s hyper a hypotyreózou, predtým, než vôbec siahnu po hormónoch al. liekoch na potlačenie funkcie štítnej žľazy s kopou vedľajších účinkov, napr. tu sú zaujímavo popísané prípady vyliečenia z hypo a hypertyreózy len čisto balansovaním minerálov a vitamínov a zďaleka nejde len o jód:

http://www.ithyroid.com/hypert_recovery_story.htm
http://www.ithyroid.com/hypot_recovery_story.htm

Ja som meď nebrala kvôli otrave ortuťou, keď ju všade zakazovali, možno už v tejto fáze chelácie moje telo nepotrebuje toľko zinku ako na začiatku, veď ho beriem prakticky tri roky a až teraz mi vznikla nerovnováha.



24

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

No ja, com viac vieme, tym viac poznavame, ako malicko vieme a o co je to cele komplikovanejsie. A hrozne individualne. Preto je dolezite sledovat reakcie svojho tela pozorne, casto nam mnohokrat naznaci, co potrebuje pripadne ciho mame malo, ked sa naucime poznavat jeho signaly.
Vdaka za tie uvedene clanky, cital som ich s velkym zaujmom. Teda jod a sele, zinok a med, zelezo a med a mnohe ine, ako bor a ine az natolko ovplyvnuju cinnost tela,a predsa okrem zeleza a zinku ine neboli donedavna vobec povazovane za dolezite vo vzajiomnom pomere.

Nuz ja sa branim hlavne velkou pestrostou stravy, tam je mala sanca, ze by nieco bolo ptilisne predavkovane a ine nedostatocne.
\Mozno raz budu lekari vediet, ake maju byt optimalne mnozstva tychto jednotlivych a ich vzajomny pomer a budu ich rutinne merat a odporucat zmenu diety pre kazdeho individualne alebo aspon doplnky  na napravy tych nepomerov.



25

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Beriem teraz druhý týždeň meď, moja teplota tela sa dramaticky zlepšila, žiadna zimomrivosť, problémy s anémiou sa museli tiež zlepšiť aj keď krvné testy nemám, mám lepšiu farbu v tvári, mám viac energie, nebolia ma tak kĺby a stavy hypertyreózy sú definitívne preč - žiadne búšenie srdca, vysoký pulz, pocity na odpadnutie, slabosť svalov, problémy s dychom, tremor prstov. Hneď ako zoberiem tú meď, cítim také nakopnutie energie, myslím, že tá sebacate forma je rozhodne lepšia ako tá gluconate, čo som brala prvý týždeň. Pozorujem aj jemné zlepšenie kvality vlasov. Som zvedavá aké budú efekty po mesiaci, potom zredukujem dávku asi zo 6 mg na 3 mg. (Neberiem žiadne železo a zinok)

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-06 06:17:38)



26

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Bludicka aky doplnok resp, med beries, pisala si,ze si ho kupovala u nas v lekarni...Ja som sa pytal v lekarnach a vsade mi povedali,ze ho maju len komplexne....mozes dat link?
vdaka



27

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Ja beriem teraz tento:
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Co … blets/1155

A tú copper sebacate som neobjednávala z iherbu (teda aj z iherbu ešte jedno balenie), ale kvôli dlhému dodaniu som objednala aj z UK - trvá doručenie tak ca. 5 dní a nie je tam riziko zadržania colnicou:
http://www.vitaminsuk.com/index.php?mai … s_id=26634

Než som ale čakala, kým mi príde z UK, tak som brala týždeň tento (copper gluconate):
http://www.monigue.sk/products/copper-star-90-tabliet/

Poslali mi ho odtiaľ prvou triedou a mala som to doma na druhý deň, ale mali tú meď vtedy na sklade. V lekárni sa samostatne meď zohnať nedá.

Naposledy upravil: bludicka (2012-11-06 08:52:14)



28

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

RNG napísal(a):

Nic dlhodobo neuspesne a znova opakovane rozvnako nemoze doniest ine vysledky, to uz Einstein tvrdil, ze ked sa znova a znova opakuje neuspesny pokus,a ocakava sa iny vysledok,  tak je to len znamka sialenosti
http://www.brainyquote.com/quotes/quote … 33991.html
Nedostatok medi je na stastie dost zriedkavy, lebo med je dobre zastupena v hromade potravin,  a teda nedostatok sa moze dosiahnut len pri brani privela chelatorov alebo latok, co potlacaju absorbciu medi(napr zinok)
Ale ked ma niekto klbove bolesti alebo zapaly sliach, je dobre skusit doplnok medi, casto je uspesny.

Mne sa behom roka podarilo 2x úspešne dopracovať k vážnemu deficitu medi, raz zinkom a raz vitamínom C+dmsa, takže pri braní izolovaných doplnkov to vôbec nie je také zriedkavé. Nie každý je dnes informovaný, že zinok sa má brať v správnom pomere s meďou a že vysoké dávky vitamínu C vyplavujú z tela minerály, hlavne meď.

Samozrejme, bežní ľudia, ktorí neberú moc doplnky, sa len stravou k takýmto výkyvom nedopracujú, lebo väčšina potravín obsahuje zinok a meď dokopy a nie až v takých dávkach.

Napr. zaujímavé info o vitamíne C, o ktorom sa málokde človek dočíta:

http://www.yourmedicaldetective.com/drg … c_page.htm

Čím viac o doplnkoch viem a žiaľ aj z vlastných skúseností, tým som s nimi už opatrnejšia. Trvá niekoľko týždňov až mesiacov, kým sa vyrovnajú a doplnia hladiny minerálov v tele! Pri zinku mi to trvalo pol roka, má dlhý polčas rozpadu, takže nie je to žiadna sranda sa ním predávkovať, funguje ako ťažký kov v tele. Keď sa človek predávkuje horčíkom, nič sa nedeje, ale u toho zinku a medi je to dosť nebezpečné.

Zaujímavé, že samotná dmsa mi nerobí nič, čo sa týka minerálov, ale v spojení s tým vitamínom C (ja blbec som si ho namixovala s každou dávkou dmsa kvôli antioxidačnému účinku) mi to komplet rozhodilo minerály behom jednej 5 dňovej cutlerovej rundy a dávam to dokopy teraz dva týždne, mám taký deficit medi, že denne jej beriem 10 mg, až teraz sa mi to už ustaluje na dávke 3 mg denne. A to si neviem predstaviť, keď sa doporučuje branie 10 gramov vitamínu c denne napr. pri rakovine a to som čítala ešte aj o chelačnej terapii, kde sa podáva 100 gramov  vitamínu C vnútrožilovo. Pred takýmito terapiami mám už teda rešpekt. To len na margo "neškodnosti" doplnkov typu vitamín C.

Treba ešte brať do úvahy, že veľa ľudí to na sebe nevie rozoznať, že sú dajme tomu predávkovaní zinkom, že majú deficit medi... Len ja už som za tie štyri roky chelácie urobila toľko pokusov na sebe, že som  vycvičená v sebapozorovaní. Niekto napr. dostane úzkostné stavy a ani mu nenapadne, že je za tým dajme tomu deficit medi, ide si kúpiť doplnky na liečbu depresií. V niektorých prípadoch candidy by stačilo dať do poriadku minerály, hlavne meď a zinok a nie kupovať protiplesňové prípravky. Paradoxne niekto berie vitamín C, aby podporil tvorbu kolagénu, vysoké dávky spôsobia deficit medi, ktorá je veľmi dôležitá práve pri tvorbe kolagénu, takže dosiahne skôr opak.

Výborný článok o medi:
http://www.holisticprimarycare.net/topi … -disorders

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-04 14:25:28)



29

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Vitamin C cheluje rozne mineraly len vo forme kyseliny askorbovej, nie vo forme askorbatu sodneho, draselneho alebo vapenateho, ako je napr v patentovanej forme esteru C.
Chelovanie=naviazanie/zachyt,  a  pomerne malo reaktivna med nemoze z askorbatu vytlacit ovela silnejsie viazany sodik, draslik alebo vapnik. Takze askorbaty podavane vnutrozilovo to nemozu spravit. Cez zaludok ale ciastocne ano, lebo zaludocna kyselina(HCl) moze s askorbatov vytlacit volnu kyselinu askorbovu naviazanim sa na kovy ako sodik, draslik a vapnik. Preto entericka forma by bola dobra, zialbohu na trhu ju zatial nevidim.



30

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Ja som použila práve čistú kyselinu askorbovú z toho dôvodu, že kombináciou s dmsa, som nechcela znížiť jej chelačný potenciál. Snažím sa vždy dmsa brať nalačno a s rozostupom od brania minerálov, inak dmsa naviaže minerály a už nie je tak efektívna na ortuť. Ale jasné, braním minerálnych askorbátov nie je také riziko demineralizácie, ale tiež netuším nakoľko sú bezpečné pri vysokých dávkach. Väčšinou užívam vitamín C vo forme sušeného koncentrátu z aceroly. Čistú kyselinu askorbovú si nechám len na okyslenie čaju a pridávanie do štiav proti oxidácii.

Ale napr. Linus Pauling používal tuším čistú kyselinu askorbovú a v dosť vysokých dávkach, ale o tej medi sa človek málokde dočíta, som pozerala fórum o vitamíne C, u nás populárnu knihu o vitamíne C zo stránok http://www.badatel.sk/kpm/, všade sa chelačné účinky kyseliny askorbovej spomínajú len sporadicky, alebo sa píše, že to nebolo dostatočne dokázané.

http://www.vitamincfoundation.org/forum … lit=copper

Podľa mňa je deficit minerálov a ich rozhodenie oveľa nebezpečnejšie ako príp. antioxidačný prínos vysokých dávok kyseliny askorbovej.

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-04 18:21:12)



31

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Linus Pauling pouzival jeden cas az 18 gramov vitaminu C vo forme askorbatu sodneho, tj nie kyseliny askorbovej. Kyselina askorbova nie je velmi silna kyselina, preto jej chelacne ucinky nie su velmi silne, ale vo vacsich davkach predsa len zbavuje telo mineralov.
Forma vitaminu C v acerole je povacsine kyselina askorbova, preto ta kysla chut. neutralne soli kyseliny askorbovej nie su kyslo chutiace.



32

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Ten acerolový prášok nie je nejak kyslý, dokonca mi chutí. Tá kyselina askorbová je tam naviazaná na to ovocie, sú tam minerály, vláknina, ktoré čiastočne neutralizujú kyslosť, takýto vitamín c zostáva v tele aj dlhšie ako chemická kyselina askorbová. Tak vždy dám prednosť prírodnému vitamínu c pred nejakou chemickou formou (tú by som zvolila len v prípade, že by som bola nútená kvôli chorobe ísť do vysokých dávok). Ale osobne už nie som presvedčená nejak o tom, že denne by človek mal konzumovať dávky vitamínu c 1-2 gramy al. ešte vyššie. Antioxidačný efekt radšej získam z ďalších látok ako grape seed extrakt, tokotrienoly, zelený čaj, kurkuma, karotény, astaxanthin a z kvalitnej stravy, čučoriedok....

Naposledy upravil: bludicka (2013-08-05 08:06:59)



33

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Nuz mnohe zvierata si tvoria ovela viac vitaminu C nez 1-2 gramy denne, z coho vychadzal aj Linus Pauling v predpoklade, ze asi nase telo bude tiez fungovat lepsie s vyssimi davkami.
Kyselina askorbova "umelo" vyrobena je vlastne vyrobena podobne ako yogurt, tj enzymatickymi procesmi z cukru, podobne ako sa tvori v tele roznych zvierat a rastlin. Preto je bioidenticka, tj nikto nevie povedat rozdiel, ci bola ziskana z rastlin alebo vyrobena v laboratoriu.

Cast vazby askorbovej kyseliny v acerole je  hlavne na draslik(askorbat draselny) cast je volna.
Vitamin C nepotrebujeme len kvoli antioxidacnym vlastnostiam, v tele ma hromady roznych pouziti, ktore sa nedaju nahradit inymi antioxidantami.



34

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

V tej acerole prijímam aj kopec ďalších synergických látok a nikto ma nepresvedčí, že "bioidentické" laboratórne vitamíny a minerály sú rovnako efektívne ako tie prírodné. Beriem napr. b-complex vyrobený z potravy a môžem ho zjesť nalačno, nie je mi po ňom vôbec ťažko ako po tých bežných aj kvalitných formách. Vitamín C beriem len vo forme tej aceroly, neviem prečo, ale pri chelácii mi zaberá lepšie ako čistý sodium ascorbate. Ja netvrdím, že vitamín C nie je dôležitý, ale nemyslím si, že zdravý človek by sa mal ládovať denne dávkami vyššími ako 1 gram, iné je samozrejme v stave choroby a už vôbec nie čistou kyselinou askorbovou.

Až teraz sa zisťuje, že aké formy vitamínov a v akých pomeroch sa musia prijíjmať, aby boli čo najefektívnejšie, donedávna bol najviac dostupný vitamín E ako prírodný alfa tocopherol, potom sa zistilo, že sa musia prijímať všetky tocopheroly a tocotrienoly a gamma tocopherol musí prevažovať. Keď si dám mandle, tak tam to riešiť nemusím, je to tam ideálne.

Tá čistá vyrobená kyselina askorbová sa musí zase umelo naviazať na minerály, vyrobiť askorbáty, aby neprekysľovala organizmus a nezbavovala ho minerálov. Toto ale kyselina askorbová v ovocí a zelenine nerobí.



35

Re: MEĎ - potravinovy doplnok

Sodium ascorbate je neutralna sol tj nemoze chelovat/naviazat sa na kovy.
Samozrejme v roznych jedlach su rozne zlozky, ktore mozu podporovat chelaciu aj antioxidacnu cinnost, napr je zname ze bioflavonoidy znacne zvysuiju aktivitu vitaminu C v tele. Preto ich dnes v lepsich doplnkoch zamerne pridavaju, no a rozne jedla, ich samozrejme ze maju v mensich mnozstvach.
Rozmanitost je klucom k stravovaniu, tak isto jednotlive doplnky nie su tak ucinne, ako zmes roznych.
Ale masivne davky, co su casto klinicky ucinne na rozne zdravotne problemy nemozno dostat len jedenim potravin. A niektore, dnes uznane za potrebne davky tiez nemozno dostat z beznych potravin, preto je ich rozumne doplnovat.
U divokych ovoci, kde bol obsah napr vitaminu C hodne vysoky sa nam to podarilo slachtemin na sladku chut odslachtit na nasu skodu. len niektore ovocia este stale maju vysoke obsahy vitaminu C, ako napr acerola ceresna, sibirske kiwi, wolfberry/lycium barbarum/goji a indicke trpke amla, harada a behada egresovite ovocia, ktore najlepsie [pozname v extrakte Triphala.
Ale dovod na doplnovanie vitaminu C nie je pre to, ze dnesne ovocie ho mas primalo,, lebo ho ako aj napr rozne enzymy odslachtili pre neprijemnu chut,  ale to, ze clovek stratil schopnost si ho vyrabat z cukrov vo velkych mnozstvach , tak ako to ma velka vacsina zvierat.