1

Téma: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Niekde som cital, ze pri -18C treba nechat maso zamrazene x dni, aby sa akosi "sterilizovalo" alebo aby tie bakterie ci virusy boli znicene.. Pri nizsie teplote (napr -30C) bola doba mrazenia potrebna na toto o nieco kratsia..
Nevie niekto ako to vlastne je?

Napr. kupim si surove kuracie stehna v  masiarstve (kde predpokladam ze maju maso z dobreho chovu), a namiesto okamzitej konzumacie ho dam zamrazit na nejaky cas..

Je to lepsie takto, alebo neni prolbem to jest hned?

Myslim hlavne ake to ma klady a zapory :-)



2

Re: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Len niektore parazity sa znicia mrazenim, ine nie. Takze na mrazenie ako sterilizaciu sa nespoliehaj.
Kuracina je obzvlas vysoko zamorena roznymi mikrobami, takze ju treba dobre prepiect. Akykolvek naznak ruzoveho ti moze dar do tela salmonely, escherichie coli, camphylobacter jejuni a ine.
FDA kontroly v obchodoch zistili vyse 50% hydiny nakazenej tymito mikrobami, a to aj v sekcii hydin s volnym vybehon(tj akoze domaci chov)
Niet nad cerstvost, starnutim sa vsetko znehodnocuje, aj ked je to zamrazene.



3

Re: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Tu napr. uvádza veterinárny ústav teploty potrebné na zničenie svalovca v mäse, jednak zmrazením a jednak tepelnou úpravou:

http://www.svps.sk/potraviny/info_Trichinely.asp

Tu napr. píše aká teplota stačí na usmrtenie salmonely:
http://www.svps.sk/potraviny/info_Salmonela.asp

podľa toho tam to varenie stačí úplne minimálne, no závisí zrejme od hrúbky mäsa a aká teplota sa dosiahne vo vnútri mäsa

Veľa ľudí, ktorí kŕmia svoje psi surovým mäsom, dávajú to mäso najskôr vymraziť.

Tu píšu, že v Amerike sa musí sushi najskôr vymraziť kvôli parazitom, aby sa mohlo podávať:
http://www.nytimes.com/2004/04/08/nyreg … amp;src=pm

RNG, aké je podľa Teba riziko z jedenia surových rýb?

A ešte keď si kupujem napr. tie adrenálne výťažky, tam píšu, že boli vyrobené lyofilizáciou, oni sa väčšinou spracovávajú čerstvé, nakoľko je tam podľa Teba pravdepodobný prenos nejakých mikróbov a parazitov?

Ja si ich dávam väčšinou vymraziť na dva týždne.



4

Re: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Parazity sa daju povacsine vynicit mrazenim, ale bakterie nie, tj aspon nie teplotami bezne dosazitelnymi.Spory uz vobec nie.
Ale bakterie a ine mikroby su cely cas okolo nas, jeme ich na ovoci, zelenine, dostavame zo vzduchu, ked sa nam zachytia napr b hlienoch a hlieny nam stecu do zaludka ci pluc, a predsa sme tu. Takze pokila sa nejak velmi neporusi ta biologicka rovnovaha, tak sa nase telo ubrani, len ked je davka prilis masova, tak dostaneme nakazy.
S parazitmi je to horsie, lebo proti nim nemame casto obranu .
Takze im sa treba branit v prvom rade a tym ze mame cerstve materialy a chladene nedovolime sa prilis rozmnozit rozkladnym kulturam, plesniam hnilobam, salmonelam a inym.
Ja mam dost averziu voci surovym rybam a inym morskym(najma suchi) ale zrejme to je dost malo nebezpecne, ked sa to spravne robi, lebo Japonci su pomerne ovela zdravsi aj napriek surovym produktom(alebo mozno prave kvoli nim??)
Na parazity je FDA a USDA dost prisne, takze by som nemal extra obavy o lyofilizovanych vytazkoch. Bakteria tam rozhodne nie su v hladinach nebezpecnych pre nas, a parazity tiez nie, velmi pravdepodobne. Lyofilizacia je hlboky mraz a vysusenie, co znici pravdepodobne aj bakterie, nie to parazity, ktore su ovela komplexnejsie a menej odolne.



5

Re: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Ďakujem za odpoveď, dosť ma to ukludnilo. Aj som myslela, že tie baktérie ten mráz asi nezdolá, ale parazitov sa bojím viac a tam to vymrazenie vyzerá celkom efektívne na ich ničenie.



6

Re: Zabitie bakterii v mase mrazenim

Ono bakteroe najdes aj na Antarktide, ked su tepoty aj pod -60 celzia, preto si myslim ze mnohe su asi na mraz dost odolne.Ale iste niektore sa znicia vymrazenim a vysusenim. Len ako ucinnu sterilizaciu by som to definitivne nepouzival