1

Téma: psyllium

Ahoj RNG. Beriem psylium každé ráno už pol roka a nemám s tým problém. Tuto sa píše http://slnieckova.sk/p/skorocel-indicky/, že by sa nemal užívať viac ako jeden týždeň. Čo si o tom myslíš? Ďakujem za odpoveď.



2

Re: psyllium

POodla nazorov viacerych lekarov pracujucich v poli travenia, dokonca dnes aj celej lekarskej komunity(konecne!) mame v nasej potrave primalo vlaknin.
Plevy z psylia su vyborna forma vlaknin a mali by sa vyuzivat v potravinarstve podstatne viac na obohatenie nasej stravy o jemne rozpustne vlakniny. Su ovela ucinnejsie(jemnejsie), ako plevy z inych celozrnnych produktov
Dovod, preco niektori bojuju proti vlakninam je, ze vlakniny do seba nasiaknu a vynesu z traviaceho traktu nielen zamorenia, ale aj cast zivin. Zialbohu tomu sa neda zabranit a je to "zla stranka" absorbentov. Ale som este nikde nevidel ziadny dokaz o tom, ze by sposobili nejake vacsie nedostatky v tele, lebo vynasaju z tela pomerne malo, velka vacsina sa v zdravom systeme aj tak absorbuje.
V USA su miliony starsich ludi, ktori pouzivaju uz desiatky rokov rozne zdroje vlaknin na regularitu criev kazdodenne.
Takze ta kacica o nutnosti prerusit branie psylia je len kacica.



3

Re: psyllium

Aký odstup od jedla je dobré dodržať v prípade psýllia, aby sme zbytočne psýlliom neviazali živiny z jedla?



4

Re: psyllium

Aky odstup? ,Nuz aby sa to v crevach neskombinovalo.
Hlavne vynasane von su tuky a tukorozpustne a polotekute mazlave latky. Takze ak nechces nic take vyniest z tela von, ani len v malych neskodnych mnozstvach, musis brat psylium na prazdny zaludok, pripadne maximalne so zeleninou a ovocim a samozrejme s vodou.
Ale osobne si nemyslim, ze vlakniny v psyliu az natolko rabuju telo o ziviny. To su vsetko len "upozornenia" ludi, co nechcu dopustit, ze doplnku su uzitocne a bez skodlivych ucinkov, tak sa snazia na ne nieco ociernujuce vymyslet.

Naposledy upravil: RNG (2009-06-19 08:43:39)



5

Re: psyllium

Vladimír | 28. února 2010, 20:35:44
Upraviť | Odstrániť
Ahoj RNG, tvoje rady sú na nezaplatenie...chcem sa spýtať či môžem súčastne požívať Pshylium na čistenie čriev a laktobacily (Probiofix)...môžem užívať Pshylium ráno a laktobacili večer pred spaním?

RNG | 3. března 2010, 23:28:46
Upraviť | Odstrániť
Vlado, mozes



6

Re: psyllium

Dobry vecer,chcem sa opytat,ci mozem brat Psyllium pri celiakii-ani v jednej lekarni mi nevedeli na to odpovedat,a ani to na krabici nebolo jednoznacne napisane-pripadne nejaku alternativu..
Dakujem



7

Re: psyllium

Psyllium su vlastne plevy zo psylia, indickeho zrna(isabgol, plantago ovata, indicky skorocel). Cele zrno psyllia na trhu je zriedkave.

Samotny indicky skorocel nie je uvadzany ako obsahujuci lepok alebo jemu pribuzne latky, v mnohych literaturach je spomenute, ze sa v pripade psyllia, ktore je na trhu, vlastne jedna o cistu vlakninu(celulozu) bez obsahu bielkovin(gluten je bielkovinna latka) a viacero literatur odporuca psyllium husk prave pre pacientov celiac na cistenie criev od roznych nestravenych zvyskov ako aj lepok.

Z podobnych vlaknin odporucam najma jablcny pektin, citrusove pektiny, koren conjac, a arabinogalaktany/arabinoxylany.



8

Re: psyllium

Trošku oprášim tuto tému rad by som si objednal z i herb psyllium no je tam privela produktov a ja som zmeteny,Dixi ktory použivaš? thanks....Andy



9

Re: psyllium

Ja by som odtial objednal toto
http://www.iherb.com/Yerba-Prima-Psylli … 15898?at=0

"Dixi "je po latinsky:dohovoril som. Po nemecky "punktum" , po spanielsky basta, po madarsky "eleg"



10

Re: psyllium

RNG, za koľko v USA nakupuješ psyllium? Zaujímalo by ma porovnanie cien vášho bežne predávaného (doplnkové stránky som pozeral..je o dosť drahšie) a nášho.
http://biocare.sk/eshop/produkt/psyllium-vlaknina

Tu je cenou porovnateľné http://www.healthdesigns.com/source-nat … wder-12-oz ale nižšie sa uvádza
"Weight    0.3000", takže nerozumie, 12 oz = 340 gramov na váhu, 355 ml na objem..

Tak, či tak, nám zo SK sa veľmi neoplatí objednávať z USA psyllium (aj inulín, lecitín,..), kvôli váhe = vyššie poštovné

Naposledy upravil: Delux (2012-06-23 19:13:34)



11

Re: psyllium

Nuz v USA je praca drahsie, tj tunajsie produkty by mali byt drahsie, ako tie, co sa na Slovensku vyrabaju
Psylium su len precistene plevy=odpad, z indickeho zrna a ked ich kupujes na tonu(isabgol v Indii) tak je to za babku.
Zialbohu cena zavisi od toho, cez koho ruky to prechadza, ciom viac ruk, tym vyssia cena. A od konkurencie a lakomosti. Na Slovensku a celkoe v Europe je ta konkurencia nizsia, preto su ceny vyssie. Aj lakomost tam prichadza sampzrejme do uvahy. Takze mnohe produkty napriek vyssej cene prace v USA su lacnejsie.

Vo velkom je doprava ovela lacnejsia ako postovne. napr na vagonm(40 ton ) dopraveny z USA na Slovensko mam cenu 6000 dolarov, tjlen 15 centov na KG. Pri tovare, co sa nasypa, ako ruda, obilie  a tiez nafte je cena este ovela nizsia.
Kedze aler ty nenakupujes vo velkom a v malom dobrava je nemozne draha, vsetky doplnky si musis prepocitat, ci sa ich oplati objednavat zo zahranicia.

Inac ja som osobne za to, aby clovek pouzival miestne produkty, pokial sa da, a osobne som ochotny za ne zaplatit dokonca aj trochu viac, na podporu domaceho priemyslu(tj ked to je doma vyrobene...)



12

Re: psyllium

Môže sa psýlium užívať pred spaním, napríklad ak o šiestej poslednýkrát večeriam a o desiatej- jedenástej chodievam bežne spávať?



13

Re: psyllium

Mikrovlakniny sa mozu pouzivat kedykolvej, cvi uz s jedlom, alebo aj na prazdny zaludok. Ja si nasypem zmes mikrovlaknin do mojej vody na pitie, ktora zhustne akoby na syrup a to si prichutim koncentratmi roznych ovocnych stiav, najma cucoriedkovy, granatovym,, visnovym alebo z ciernych ribezli neprisladenym koncentratom. Je to kvoli antioxidantom, co tieto obsahuju, a samozrejme prijemnej chuti.