1

Téma: Prosba o pomoc(radu)

Dobry den, RNG.
Uz dlhsi cas sledujem a naozaj obdivujem Vase
vedomosti a ochotu ludom pomahat. Musi Vas to stat vela usilia.
Vazim si to, co robite a preto Vas chcem poprosit o Vas nazor..
Nechcem teraz riesit svoje zdrav. problemy(a ze by bolo co!).
Ide o to, ze mam dlhorocnu vybornu kamaratku. Pozname sa asi 25 rokov,
teraz nam obom taha na 40. V minulosti, este 12-13 rokov dozadu, netrpela
nijakym vaznejsim ochorenim. Mila dobra baba a skvely clovek, len
niekedy trocha pesimista, mierne precitlivela a vzdy mala tendenciu
aj drobne zdravotne problemy brat prehnane vazne.
Jej prvy vacsi problem bola "Uzkostna porucha", ktoru podla jej slov
sposobili najake kvapky proti bolesti. Na tu sa liecila  asi rok.
Ambulantne. Odvtedy je to pod kontrolou.
V 33 rokoch otehotnela a nasledne porodila zdraveho syna. Uz pocas
tehotenstva zacali problemy. Konkretne v tretom trimestri nastali
komplikacie. Prejavovali sa silnym naduvanim a plynnatostou a prvykrat
sa objavila aj krv v stolici. Podozrenie na prasknuty hemoroid,
vysetrene, negativne, dalej neriesene.. Odvtedy dalsie styri roky krv v
stolici "asi tak dvakrat do roka".
Pocas porodu malo prist k nejakemu poskodeniu chrbtice v krizovej
oblasti, ona aj jej manzel(bol pri porode) zretelne poculi silne
prasknutie. Po porode sa stale stazovala na bolesti chrbta v krizovej
oblasti. Riesene vysetrenim a kontrolami u ortopeda a reumatologa a
rehabilitaciami. Neskor na vlastnu ziadost doporucena a vysetrena u
odbornika v Piestanoch(NURCH), ktory jej povedal, ze pri porode utrpela
zlomeninu(prasknutie) spodnej casti chrbtice, ktora sa zle zrastla.
Takze od porodu trpela chronickymi bolestami chrbtice, ktore sa
prakticky nelepsili, skor sa velmi pomaly sirili nahor, t.j. napadali
stale vacsiu cast chrbtice. Tento stav trval asi styri roky.
Nato prisli dalsie komplikacie..
Silne bolesti a krce v bruchu, horucky a prudke hnacky plne krvi a
hnisu. Malo to pomerne rychly priebeh. Po dvoch mesiacoch ju museli
hospitalizovat, lebo bola na tom uz naozaj zle. Velmi schudla, bola
uplne dehydratovana a prestavala jej pracovat pecen.
Diagnoza: Crohnova choroba.
Od navratu z nemocnice funguje na Salofalku a diete. Problemy s
chrbticou sa dalej stupnovali, pridali sa bedrove klby. Po asi roku
a pol znova hospitalizacia V NURCH-u, testy potvrdili Bechterevovu
chorobu, IV stadium. To bolo asi pred pol rokom. Minuly tyzden opat
na vlastnu ziadost denzitometricke vysetrenie, potvrdena Osteoporoza.
Inak v sucasnosti sa Crohn pri naozaj prisnej diete a Salofalku skoro
neprejavuje. Pravidelne kratkodobe zhorsenie vzdy po menstruacii.
Este udava asi 3-4 krat rocne bolestivy tlak pod rebrami, vzdy po dobu
asi 10 dni. Je celiatik a ma alergiu na laktozu.
Momentalne jej schvalili inv. dochodok.
Mily RNG.. Chcel by som Vas poprosit, ci by ste nevedel poradit cokolvek,
co by jej pomohlo skvalitnit, ulahcit, zjednodusit zivot.
Vie o tom, ze Vam to sem pisem a suhlasi s tym.
Pre pripad pridavam aj svoju mailovu adresu:

marek.net@azet.sk

Dakujem.. Aj za nu a jej blizkych..



2

Re: Prosba o pomoc(radu)

Crohnova choroba je dosledok mikrobialneho poskodenia criev a v dosledku toho zhorsena absorbcia vsetkych zivin, tj vcitane mineralov. To ma za nasledok samozrejme stovky zdravotnych problemov.
Travenie a teda aj jeho cast, mikrofloru v crevach si treba napravit a to doplnkom kyselin, enzymov(vcitane enzymov na lepok/gluten a mlieko/dairy enzymes, ktore precistia steny criev od zbytkov tychto produktov), branim mnozstva mikrovlaknin na precistenie criev, absorbciu toxinov a vyzivu probiotik v nich, no a samozrejme si nasadit probiotika,. nech sa mozu rozmnozit a kolonizovat creva, obranovat proti skodlivym mikrobom a produkovat obranne latky pre cele telo.
Na hojenie criev pomaha DGL, aloe vera a Triphala.

Jasnym dokazom nedostatku kyselin je naduvanie(premnozene mikroby, ktore pre nedostatok kyselin sa v zaludku mnozili a dostali do criev, kde poskodili crevne steny) a kedze naduvanie sposobuje nasilny navrat potravy do pazeraku=pala, iste jej lekari predpisali "lieky proti kyselinam" co znicili aj ten zvysok kyselin a s tym zaludocnu cast travenia a obranu proti prieniku mikrobov s potravou do tela. A zrejme toto mala uz davnerjsie, tj aj pred porodom, inac by nemala prasknuty stavec=osteoporoza uz v tehotenstve

Casto k tomu u mladych ludi prispeje branie skodliveho isotretinoinu(accutane, roacutane) proti acniam.Tento totiz zastavi nielen vylucovanie tukov cez kozu, ale aj slin, slz, zaludocneho a crevneho mazu/hlienov a tym poskodi steny criev, tj mechanicky aj biologicky, lebo hlien ulahcuje posuv, chrani steny criev a zabranuje priestupu a usadzovaniu sa skodlivych mikrobov na stenach criev.

Naposledy upravil: RNG (2012-07-10 17:05:53)



3

Re: Prosba o pomoc(radu)

pan Rng, prosim vas o radu,kedze mi zatial doktori nepomohli a to uz som rok Pn.
v Januari 12 som poprechladal a premrzli mi poriadne nohy, naco sa zacali nadmerne potit a asi po 2 tyzdnoch mi pripuchli s vnutornej strany pod kotnikom k pate a zacala sa bolest ktora trva az dodnes.
Tu bolest citim hlavne pri stati na mieste.nedokazem stat 10-15min. na jednom mieste,chodit sa mi da ale cca. po 2 a viac km zacnu tiez boliet a ked ich uvolnim zacnu mi trnut,mravčenie,pulzovanie. ked si nohy masirujem zo spodu na ploskach citim ako mi tam preskakuju male hrudky.
a odkedy mi zacali tieto bolesti,vsimol som si bielo-cervene flaky hlavne na dlaniach ale aj na chodidlach.(mramorovanie koze)
Riesili ma mnohi tzv."odbornici" ale bez vysledne.. jedine co mi nasli je zvysene Aslo(cca 400.) niaku Trachynelu,ktora mi po prelieceni uz vysla negativne, MRI ukazalo zapalene slachy ale sono nenaslo nic, na krku min 4 mesiace zvacsena lymf.uzlina, v oktobri 12 vybrate krcne mandle a zvysene protilatky na alergiu Ige
nenapada vas nic cim by sa prejavovali tie flakate dlane?? dakujem



4

Re: Prosba o pomoc(radu)

Nuz napr virusy vedia utocit aj na nervy, aj na vystelky ciev,a tak sposobovat zapaly, neskor kalcifikaciu a praskanie. kalcifikacia casto sposobuje drobne krystaliky aj v inych makkych vazivach, odkila sa daju presmerovat do kosti kombinaciou vitaminu D-3(5000 IU) a K-2(100 az 200 mikrogramov a bral by som pri tom aj nattokinazu, najma proti zarazeninam, ale aj celkove na zlepsenie krvnej cirkulacie.
Rozne zapaly zo znizenej viralnej imunity treba riesit zvysenim imunity, pozri viacere doplnky na teme Herpes
http://rng.nazory.eu/rubriky/h/herpes
Nuz to ma napadlo prve, ale nemusio to byt jedina pricina, hoci iste je tam zastupena.
Moze to byt aj dosledok roznych skrytych infekcii, ktore nevedia lekari poriadne diagnozovat, ako napr L-formy, mykoplazmy, borelioza a chlamidie atd.
Zialbohu nemam krystalovu gulu a na dialku brez laboratornych vysetreni sa neda nijak diagnozovat

. Ale zvysenie viralnej imunity radim dnes aj tak kazdemu, ako aj napr doplnky:
selen zinok, jod, vitaminy C,E D-3, rybacie oleje, mikrovlakniny a probiptika a cistenie si ciev lecitinom.
Zvysene aslo znamena nejaky streptokok v tele, na to je napr roztok GSE, zvacsena uzlina moze byt sposobena aj virusami aj streptokokom aj nejakymi mikrobami v prinosnych dutinach a vo vnutornom /strednom uchu,alebo popd zubom,  na co by som bral NAC a oreganovy olej okrem GSE.



5

Re: Prosba o pomoc(radu)

co je presne ta kalcifikacia?
Borelioza vysla negativne, aj chlamydie, i ked priatelke nasli v 2011 ureaplazmu ale mne ju nezisti ani s vyterom ani v krvi...
V aprili mi na Neurologii zistili mierny zapal v mieche(miernu myelitidu v oblasti conus medularis) ale pricinu nezistili a zevraj po 3mesacnej liecbe mi po kontrolnom MRI povedali ze to je v poriadku... i ked bolesti nepresli??
neviete nahodou ktore virusy alebo bakterie mozu toto sposobit??
ale kedze bol pritomny aj opuch, poslala ma Neurologicka dalej...ortoped..reumatolog...nic nezistili... len ze zapal sliach...
Kde mozu byt vsetko loziska Streptokokov? okrem mandlii a zubov?
Citricidal(60%percentny) mi uz prisiel pred par dnami... mozem to davkovanie zvysit na tych 35kvapiek na liter pri hmotnosti 70kg aby som neprekrocil 200PPM???  kedze som momentalne hospitalizovany v nemocnici, nemam moznost objednat si pripravky.. ale dnez som kupil v lekarni aspon probiotika Biopron 9 (20miliard 9kmenov) + jablka a Kelp(walmark)
Kupim nieco s toho co ste pisali aj lekarni?? kedze nemam ine moznosti
A ako by som mal najlepsie upravit stravu? a ten lecitin cisti krv len od tukov
alebo?  dakujem pekne



6

Re: Prosba o pomoc(radu)

Vedia lekari vysetrit tu kalcifikaciu? pripadne Sono by ju odhalilo?
a v tom opuchu sa nachadza niaka tekutina, odberom vzorky by vedeli nieco zistit?



7

Re: Prosba o pomoc(radu)

Ako som povedal rozne vcrusy, co nosime v tele cely cas  napadaju nervovu izolaciu, myelin, preto zvysenie viralnej imunity je velmi dolezite.
Kludne mozes zvysit davku citricidalu aj na 2-3 nasobok, ked to budes schopny vypit. Na mysiach skusali aj vyse 100 nasobne davky bez poskodenia.
Mikroskopicke krystaliky sa nedaju videt ani sono, ani CT. len ked je kalcifikat velmi husty, tak ho vidiet na roentgene ako tien. A aj to sa da robit len na makom tkanive, napr pri roentgene pluc.

Inac skusky na L-formy, chlamidie a boreliozy nie su velmi presne, az vuse 30% ludi ma naopriek infekcii negativne vysledky pri borelioze a este viac pri plucnych chlamidiach.
L formy su prakticky lekarom nezname.
Rozne enzymy su casto napomocne, tiez NAC, lebo pomozu rozne maskovane infekcie odmaskovat a tak ich zviditelnit pre nasu telesnu obranu,e lieky a prirodne antimikrobialne latky.
Skus serrapeptazu, 2 x 120 000 jednotiek, pripadne aj protizapalove, ako curcuminoidy s bioperiom, boswelin a dumbier.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Boswelli … g-Caps/429    davka 2 x 2
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … apsules/13
davka 3 x 3
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/23747     davka 2 x 1 az 3 x 1



8

Re: Prosba o pomoc(radu)

Tie mikroskopicke krystaliky ak nie je mozne vysetrit sono je mozne ze by som si ich nahmatal?? myslel som ze to su najskor lymf.uzliny ale tie scintografiou vylucili..
existuje aj nieco take ako opchate pot.zlazy??  a moze to sposobovat bolesti, problemy,zapaly?
Boreliozu moze sposobovat len klieste alebo aj ine?
Ten  NAC dokaze odmaskovat aj L-formy?
tie pripravky som pozeral,objednam a skusim ich..
ta Serrapeptoza je na riedenie krvi? nieco ako Nattokinaza?



9

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dnes mi zistili poskodenie prekrvnia dolnych koncatin,kde prietok krvi ma byt normal aplituda=1  a ja som mal 0.1-0.2  takze dost malo,
moze to byt sposobene poskodenim ciev resp. niakym zapalom? alebo aj hustou krvi? je niake funkcne lekarske  vysetrenie na tu hustotu?
a este sa mi objavila dost velka bolest po namoceni noh do studenej
cca 10°C vody v kotnikoch az krce.
Maju podozrenie aj na zapalene slachy, moze sa to v chlade prejajovat takouto bolestou?



10

Re: Prosba o pomoc(radu)

Mikroskopicke znamena, ze na to , aby si ich videl potrebujes mikroskop. Tj ziadne nahmatanie nie je mozne.

Potne zlazy mozu byt upchane, napr hlinnik v antiperspirantoch to dokaze spravit.

Borelioza sa prenasa nielen kliestami, ale aj roznym inym bodavym hmyzom, ba dokonca boreliozne bakterie nasli aj v semene a slinach, hoci tento prenos je radove menej pravdepodobny

NAC pomaha odmaskovavat vsetky mikroby, dokonca aj niektore parazity.

Serrapeptaza je proteolyticky=bielkoviny rozpustajuci enzym, tj ciastocne riedi aj krv odburavanim casti lepkavych bielkovin na krvnych platnickach
Nattokinaza je ale v tomto smere ovela viac preskumana a na riedenie krvi a rozbijanie krvnych zrazenin ju skor odporucam. Je aj na pouzitie lacnejsia.



11

Re: Prosba o pomoc(radu)

ako by sa prejavovalo to upchanie potnych zliaz?
kludne aj opuchom a bolestami??
lebo pred tymi bolestami sa mi zacali nadprirodzene potit a zacal som si ich natierat niakym kremom neviem uz presne nazov a potom zacali bolesti...
ale to by urcite nevysvetlovalo zapal v mieche a zly prietok v cievach dolnych koncatin,ani zapalene slachy... tu Nattokinazu skusim niekde pozret pripadne aj ten NAC
Je niake vysetrenie na tu hustotu krvi?
inak dakujem pekne za odpovede aj za vas cas



12

Re: Prosba o pomoc(radu)

Na zapaly su protizapalove , ao som uz naznacil, ale zapaly maju vzdy nejaku pricinu a tu treba v konecnom dosledku tiez adresovat.
Nervove bolesti su casto z virusov , preto dnes v case viralnych epidemii, ktore si lekari povacsine nevsimaju odporucam kazdemu si zvysovat viralnu imunitu co najviac, pozri napr na
http://rng.nazory.eu/rubriky/h/herpes
kde mnohe doplnky su nielen antivirqalne, ale maju aj ovela sirsie antimikrobialne spektrum/posobenie.
To je dost nepresne nazvane "hustota krvi" ale co je najdolezitejsie je poznat jej zrazanlivost/koagulaciu a to lekari bezne menaju testami PTT, PT a INR
Zly prietok moze byt sposobeny aj zuzenim ciev(rozsirit sa daju napr ovocim hlohu/Hawthorne alebo vytazkom z neho
alebo zapchanymi cievami roznymi oxidovanymi tukmi a chlesterolmi, kde odporucam dnes uz kazdemu si cievy cistit lipazou a lecitinom.
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/36581
http://www.iherb.com/Now-Foods-NAC-600-mg-250-Vcaps/694
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … apsules/13



13

Re: Prosba o pomoc(radu)

mozem mat cievy zanese tukmi a cholesterolom, ked sa snazim jest zdravo, ziadne vyprazene veci atd.  a pri mojich 70kg??
ten prietok krvi vysiel zle len na chodidlach, na rukach a dlaniach mi to vyslo ok.
cital som si o zapaloch ze je to vlastne reakcia imunitneho systemu, niaka odozva na niaku nespecifikovanu pricinu,takze ked sa nezisti tá, je asi nemozne zbavit ma zapalov,na ktore som bral uz Arthrotec Forte a neskor Xefo Rapid ale nepomohlo.
jedine co v podstate lekari nasli su streptokoky(zvysene Aslo) Mozu tieto streptokoky sposobovat bolestive zapaly sliach a ciev??
Tie pripravky skusim objednat hned ako to bude mozne.
Ako treba najlepsie upravit stravu proti mnozeniu tych streptokokov?
nefajcim,prestal som jest sladke, nepijem mlieko, este mi prosim viete nieco poradit?



14

Re: Prosba o pomoc(radu)

Rastlinne tuky, ktore nie su oznacene ako panenske su priemyselne nicene(stabilizovane, hydrogenizovane,zahrievane na vysoke teploty a cirene.) Take tuky/oleje lahko oxiduju a polymerizuju=tuhnu. Tuky vyraba aj nasa pecen, tak isto aj vyse 80% cholesterolov v krvi a tieto tak isto oxiduju a tvrdnu.
Pecen to vyraba  z prebytocnych sacharidov, nielen z cukru, ale aj z jemnych muk a skrobov.

Arthrotec je kombinacia chemikalie protizapalovej a lieku na znizenie kyselin v zaludku. Ma plno postrannych ucinkov, vcitane znicenia zaludocnej kyselinovej bariery, ktora normalne znici bakterie, aby sa nedostali cez zaludok do tela.
http://en.wikipedia.org/wiki/Diclofenac/misoprostol
http://www.duanereade.com/health/DrugFa … 4&pg=2
http://www.drugs.com/arthrotec.html

Xeforapid/lornoxicam je tak isto protizapalova, NSAID umela chemikalia, viac o nej pozri
http://en.wikipedia.org/wiki/Lornoxicam


Ani jedna neadresuje streptpkoky v tele, len zapaly z ich toxinov, aj to nie velmi dobre.

Jedz hodne mikrovlaknin, nasad si kvalitne probiotika, to ti urobi pre imunitu viac, nez cokolvek ine.

Naposledy upravil: RNG (2013-01-24 00:42:46)



15

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dakujem velmi pekne za rady.
Cital som vas clanok o jode, o jego dolezitej funkcii.
Bohuzial ty jodovu tinkturu som nezohnal len Kelp od Walmarku
Kde ho je 150 mikrogramov/ tableta co je zevraj ich doporuc. denna davka
chcem sa spytat obsahuje nieco co by mohlo byt skodlive,keby som zacal brat vyssie davky??
plnidlo(hydrogenfosforecnan vapenaty).protihrudkujuce latky(mikrokrystalicka celuloza,oxid kremicity) chaluha bublinata prasok, lestiaca latka(kyselina stearova) , stabilizator ( stearat horecnaty)



16

Re: Prosba o pomoc(radu)

Nic tam v tom kelpe nie je skodlive, len je to vo vacsich mnozstvach "bolestive" na penazenku. Naviac pri tabletovani sa rozne na teplo citlive materialy poskodia.
S tou odporucenou dennou davkou z roku 1948  stale skostnatele a spiatocnicky strasia, pori sa na temu
http://rng.nazory.eu/rubriky/j/jod
kde je to vysvetlene lepsie, aj s odvolavanim sa na lekarov, co tu archaicku a mylne urcenu  odporucenu dennu davku davno pochovali.
Ak si budes objednavat zo zahranicia, napr toto je pomerne dobry zdroj jodu, ktory bsa da pouzivat aj ustne/oralne aj pod pazuchu=transdermalne.
http://www.iherb.com/TPCS-Iosol-Formula … 30-ml/4785
Kelp prasok mi sedi na stole uz rok, je pomerne hnusny na chut, ale je to najlacnejsi zdroj jodu, len sa neviem prinutit ho brat. Je to zaroven aj dobry zdroj stopovych mineralov a ma obsah od 0.2 do 0.8 % jodu vo forme KJ, kanadsky vyrobca to neuvadza zo strachu pred prenasledovanim za "predavkovanie jodom"
http://www.iherb.com/Starwest-Botanical … 1-lb/22573



17

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dnes som zohnal Nattokinazu (Natto 1000 od firmy Brainway Inc.)
Len sa chcem spytat dali mi ju v lekarni zadarmo lebo je po expiracnej dobe
, ktora koncila 20.10. 2012   Povedali mi ze by jej nemalo byt nic
Co si myslite? Mohol by byt znizeny jej ucinok? pripadne by mohla byt az pokazena? A este som si kupil Jodis(80mikrogramou Jodu)
mozem to kombinovat s tym Kelpom? Mozem si ho aj natierat na kozu? alebo len ustne?



18

Re: Prosba o pomoc(radu)

Jodis je prislaby ako zdroj jodu ci uz usten alebo cez kozu.
Nattokinaza by sa nemala uplne znicit len tym, ze je par mesiacov starsia, ked bola skladovana v izbovej teplote. A lacnejsie sa neda kupit nez zadarmo.
Kelp nepracuje cez kozu, len ustne.



19

Re: Prosba o pomoc(radu)

Zdravim RNG. Chcel by som ta poprosit o radu. Pre mojho otca som kupil serrapeptozu 80 000iu, ktoru zacne koncom tyzdna uzivat, on vsak teraz uziva WARFARIN ORION a preto ma zaujima, ci sa to moze uzivat spolocne, alebo nie. Popripade ci je serrapeptoza adakvatna nahrada tej chemickej sracky, lebo mam trochu obavy, aby sa mu nieco nestalo, ked vysadi WARFARIN, preto sa pytam teba ako odbornika. Dakujem pekne.



20

Re: Prosba o pomoc(radu)

Serrapeptaza nielenze bezpecne riedi krv, ale aj rozbija uz vzniknute krvne zrazeniny, co warfarin samozrejme nedokaze
Kedze ale warfarin moze vyvolat krvacavost, ktoru by lekari automaticky zhodili na neskodny doplnok, tak ich zasadne neodporucam kombinovat.
Fibrinolyticke enzymy nie su nahrada riedicov krvi ale podstatne ucinnejsie prostriedky na riedenie krvi a tym zlepsenie cirkulacie a  proti vzniku tromboidov a zaroven na ich rozbitie, aj ked su uz starsie, ako pri hlbokej zilovej tromboze. Ja ich pouziovam uz roky, kedze mam vysoko zrazanlivu krv ako mnoho Stredoeuropanov povodom a rozhodne nechcem zomriet na taku hlupu  malickost, ako drobna zrazenina krvi v mozgu alebo vencovych cievach na srdci, ako dnes zomiera vyse polovica ludi s inac funkcnym a dostatocne zdravym telom na dlhe roky zivota.
Ja beriem  bezne 2 x 4000 FU nattokinazy a obcas aj 120 000 IU serrapeptazy, najma ked mam niekde bolesti, lebo serrapeptaza ma viacero pouziti, nielen riedenie krvi a rozbijanie zrazenin.



21

Re: Prosba o pomoc(radu)

Velmi krasne ti dakujem za promptnu odpoved, si uzastny clovek :-)
Ako som spomenul, otcovi som poslal serrapeptozu, otec ma hmotnost 120kg a tak som mu odporucil, uzivat rano 160 000IU  a vecer 160 000IU, su tie hodnoty v poriadku?

A teraz uvazujem, ze mu este kupim toto: http://www.amazon.co.uk/Doctors-Best-Na … attokinase
a z toho 3 x denne po 2,000 FUs.

Je to v poriadku? DAKUJEM PEKNE.



22

Re: Prosba o pomoc(radu)

OK. Tolko pouzivam aj ja, ked nezabudnem. Nattokinazy ale pouzijem obcas aj viac, ked citim niekde v tele bolest, lebo mozno na 99% to ma iny dovod, ale 1% to moze byt zrazenina a este nehodlam tak rychlo zomriet, aj ked som uz vo veku, kde ludia zomieraju.
Z mojich 32 spoluziakov na strednej skole(mali sme prave 50 rozne vyrocie maturity) uz 7 zomrelo.
Ja kupujem tuto nattokinazu a serrapeptazu
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/36581
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … Caps/23747



23

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dakujem za uvedenie. Aj moj krstny otec zdravy ako rybicka si vecer lahol a rano bol uz modry (porazka) a moj sused detto. No a ja nechcem aby sa nieco podobne prihodilo mojmu otcovi.

Pokial by som ta este mohol poprosit o radu, mozno to nepatri do tejto temy, ale ked som uz tu zacal……..
Moj otec 66r, asi 120kg,je posledne na tom spatne, abslutne nic nevladze, je unaveny a vycerpany, zrejme to sposobuje nedostatocne travenie a zla absorbcia zivin a tym padom i nedostatok neurotransmiserov ,dalej ma  depresie a chcem ho z toho dostat. Tiez ho bolia klby. Na jeho sucastnom zdravi sa podpisal jeho zivotny styl, nezdrave jedlo, cigarety, alcohol. Urcite ma zlu crevnu mikrofloru, pretoze probiotika nikdy neuzival, mikrovlakninu  detto.Z tvojich rad tu na fore som mu zostavil nasledovne a prosim ta o overenie a doplnenie niecoho  pre neho vhodneho.

1. -kazde rano lyzicka kalinat na odkyslenie (otec ma DNU)
2. - 160 000IU serrapeptaza rano a vecer
3. - 2000 FUs nattokineza rano, na obed a vecer
4. - probiotika vecer, za tym zjest jablko
5. - 1 x denne mikrovlaknina (psylium, inulin, ovsena vlaknina) 20g
6. - 1.5 hod pred jedlom enzymi Now Digest Platinum
7. - tesne pred jedlom enzymi Now Super Enzymes
8. - tesne pred jedlom Betain HCL
9. - v priebehu dna odvaj z Vilcacora
10. - 2x 100mg 5-htp,
11. - L-dopa
12. - GABA
13. - vitamin d3 5000 IU,
14. - omega 3, 3 x denne 3000 mg,
15. - MSM 1500mg 2x denne
16. - ST.Johns Wort  narazova davka v pripade silnych depresii 3000mg
17. - lecithin 2000mg denne
18. - 2x denne po 400mg SAM-e
19. - selen 400mg
20. - vitamin b50
21. -dalej mineraly od Swansonu Bone Essentials
22. - 200 mg denne ubiquinol
23. - 800 mg denne vo viacerych davkach silimarin na precistenie pecene, spolu so selenom a mozno aj ALA, pokial mu nebude sposobovat vyrenie ortute, pokial ano, bez ALA, nechcem aby ho stiahla este do vacsich depresii v tomto stave
24.- Denne zinok 50mg,
25. vitamin C s bioflavonoidmy 4000mg denne
26. ATP+ na energiu
27. Curcumin Complex C3 s bioperinom 3x denne po 2000mg
28. Aminokyselina L-Theanine 2x 400mg
Viem ze si otec za svoj zdravotny stav moze sam, pretoze si zrumploval organizmus, ale chcem mu pomoct. Prosim ta RNG, co na to povies? Co mu este dodat? DAKUJEM TI.

Naposledy upravil: pivkes (2013-07-24 19:08:12)



24

Re: Prosba o pomoc(radu)

To je akurat dost, adresuje to problemy cirkulacie,, travenia, zapalove kalcifikaty, energiu. odmorovanie a depresie. ja pouzivam na energiu aj specialny cukor, ribozu, ktory nezvysuje hladinu glukozy v krvi(som cukrovklar) dalej beriem aj PQQ na vvysenie tvorby energie produkujucich teliesok v bunkach, mitochopndrii.
Inac je to besne velky list, som zvedavy, ci ho dokazes dodrzovat.
Ja veru beriem veci dost neporiadne, ale beriem, lebo inac by som nevedel fungovat pri mojom 60-70 hodinovom pracovnom tyzdni, ked by som v mojich 67 rokoch mal byt vlastne v penzii.



25

Re: Prosba o pomoc(radu)

Je toho dost, ale potrebujem z toho otca dostat, este je relativne mlady a nechcem aby umrel alebo aby prezil zvysok zivota v depresiach. Pokial sa mozem opytat, na com tam v USA pracujes? Kdesi v diskusii som cital ze sa podielas na vyvoji niecoho co kruzi vo vesmire.... Dakujem pekne.



26

Re: Prosba o pomoc(radu)

Nuz moje vyvojove prace skoncili, ked som odisiel z univerzity, kde som ucil ako asistent v roku 1971. Odvtedy pracujem v priemysle, a poslednych 28 rokov mam vlastnu dielnu, kde vyrabam specialne spruziny zo vzacnych materialov, najma pre letecky priemysel do tesneni.

Ludia uz od 50 rokov zomieraju casto na porazky, infarkty a rakoviny. Cistenie ciev lecitinom a pouzivanie bezpecnych riedicov krvi nielenze zlepsi cirkulaciu, ale predide cievnym smrtiam, na ktore dnes zomiera vyse 1/2 ludi.
Na rakovinne treba telo cistit enzymami, absorbentami a niekedy aj chelaciou(tazke kovy). A brat hromadu antioxidantov, co pomaha samozrejme aj na zrak, sluch a cirkulaciu v celom tele, vcitane mozgu. A jest rozne protirakovinne jedla, najma kapustoviny, brokolicu a sparglu.



27

Re: Prosba o pomoc(radu)

RNG svata pravda, len velmi malo ludi si to uvedomuje a este menej ludi pre to nieco robi, aby minimalizovali riziko rakoviny, infarktu atd atd....A popri tom staci tak malo, len uzivat bezpecne potravinove doplnky, ale ludia sa radsej spolahnu na svojho  lekara a skodlivu patentovanu chemiu ktora v jednej veci ciastocne pomoze, ale v x veciach uskodi.....

Ja osobne mam taku skusenost, ze asi 12 rokov dozadu som maval caste, silne anginy, v zimnom obdobi aj kazdy mesiac ci dva, a jedine na co sa zmohol moj obvodak alebo specialista bolo, ze mi predpisal antibiotika ktore som uzival ako lentilky....
Nechapem preco mi nepovedal, tak nasad si probiotika, mikrovlakniny, enzymy, popripade protizapalove, imunostimulacne....
ale radsej do mna pchal to svinstvo.....Az casom som na to s pomocou internetu a tiez s pomocou tohto fora prisiel, kde tkvie hlavny problem opakovanych angin, ale trvalo to mnoho rokov pokym  som na to prisiel. A teraz v pohode, ked su kolegovia chory, mne nic nie je a ked aj dostanem anginu, ma lahky priebeh a nie ako predtym, kedy som ani slinku nedokazal prehltnut. Nuz priroda je vsemocna.



28

Re: Prosba o pomoc(radu)

Amen



29

Re: Prosba o pomoc(radu)

Zdravim RNG.

Par prispevkov vyssie sme tu riesili mojho otca, tu je kopia toho co som vtedy pisal:
---------------------------------------------------------------------------------------------
Pokial by som ta este mohol poprosit o radu, mozno to nepatri do tejto temy, ale ked som uz tu zacal……..
Moj otec 66r, asi 120kg,je posledne na tom spatne, abslutne nic nevladze, je unaveny a vycerpany, zrejme to sposobuje nedostatocne travenie a zla absorbcia zivin a tym padom i nedostatok neurotransmiserov ,dalej ma  depresie a chcem ho z toho dostat. Tiez ho bolia klby. Na jeho sucastnom zdravi sa podpisal jeho zivotny styl, nezdrave jedlo, cigarety, alcohol. Urcite ma zlu crevnu mikrofloru, pretoze probiotika nikdy neuzival, mikrovlakninu  detto.Z tvojich rad tu na fore som mu zostavil nasledovne a prosim ta o overenie a doplnenie niecoho  pre neho vhodneho.

1. -kazde rano lyzicka kalinat na odkyslenie (otec ma DNU)
2. - 160 000IU serrapeptaza rano a vecer
3. - 2000 FUs nattokineza rano, na obed a vecer
4. - probiotika vecer, za tym zjest jablko
5. - 1 x denne mikrovlaknina (psylium, inulin, ovsena vlaknina) 20g
6. - 1.5 hod pred jedlom enzymi Now Digest Platinum
7. - tesne pred jedlom enzymi Now Super Enzymes
8. - tesne pred jedlom Betain HCL
9. - v priebehu dna odvaj z Vilcacora
10. - 2x 100mg 5-htp,
11. - L-dopa
12. - GABA
13. - vitamin d3 5000 IU,
14. - omega 3, 3 x denne 3000 mg,
15. - MSM 1500mg 2x denne
16. - ST.Johns Wort  narazova davka v pripade silnych depresii 3000mg
17. - lecithin 2000mg denne
18. - 2x denne po 400mg SAM-e
19. - selen 400mg
20. - vitamin b50
21. -dalej mineraly od Swansonu Bone Essentials
22. - 200 mg denne ubiquinol
23. - 800 mg denne vo viacerych davkach silimarin na precistenie pecene, spolu so selenom a mozno aj ALA, pokial mu nebude sposobovat vyrenie ortute, pokial ano, bez ALA, nechcem aby ho stiahla este do vacsich depresii v tomto stave
24.- Denne zinok 50mg,
25. vitamin C s bioflavonoidmy 4000mg denne
26. ATP+ na energiu
27. Curcumin Complex C3 s bioperinom 3x denne po 2000mg
28. Aminokyselina L-Theanine 2x 400mg
Viem ze si otec za svoj zdravotny stav moze sam, pretoze si zrumploval organizmus, ale chcem mu pomoct. Prosim ta RNG, co na to povies? Co mu este dodat? DAKUJEM TI.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cize otec to vsetko uziva tak, ako je to tam uvedene, po par tyzdnoch sa citi onieco lepsie, uz nema take depresie, len to ma trapi, ze ma DNU. Predtym ked neuzival tieto doplnky a rano neodkysloval KALINATOM,  popijal vino, dnu nemal, alebo ju mal len obcas, a teraz ked nepije, uziva doplnky, odkysluje, uziva enzymy, serrapeptozu  tak ma dnu aj 2x - 3x za tyzden. Nerozumiem tomu a je mi to cudne. Uz mi zacina vycitat, ze to ma z tych doplnkov. Co si myslis ty? Cim to moze byt sposobene? ZEby vino nejako odburavalo dnu a preto ju vtedy nemal tak casto? Este ma napadlo, ze rano uziva 1.5gramu EDTA na vyrastky, zeby EDTA zatazovala oblicky a tie nie su schopne dostatocne odstranovat odpadove latky????

DAKUJEM.

Naposledy upravil: pivkes (2013-08-20 18:32:37)



30

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dna je z privela purinov v strave, nie z uvedenych doplnkov. Je sice pravda, ze ked pouzivas hromadu roznych koncentratov, telo nevie az tak dobre rozpustat kyselinu mocovu, lebo spotrebuje vodu na riedenie tych koncentratov.
Ale alkalizacia tela a obmedzenie jediel s purinami  a pitie viac vody to vyriesi bez problemov.



31

Re: Prosba o pomoc(radu)

ahoj Pivkes, otec ma akutne dnave ataky na niektorom klbe? Ja som toto pred asi 2 rokmi tiez riesila s mojou babkou. Drzala prisnu bezpurinovu dietu ale aj tak mala silny dnavy atak na palci nohy ktory neprechadzal len s pomocou stravy. Bolo mi vysvetlene ze je to tym, ze kyselina mocova uz tak rapidne vykrystalizovala v klbe ze krystaliky sa same nevstrebu. Vzala som ju k reumatologovi, ten jej lokalne pichol nejaku injekciu (bohuzial si nepamatam co za chemiu to bolo), ale pomohlo to a odvtedy mame s dnou pokoj. Do 4 hodin od injekcie bola ulava, za 2 dni zas vedela dostupit na nohu.

BTW, uzasny komplexny zoznam si vytvoril, hned si ho odpisujem pre pripad potreby.



32

Re: Prosba o pomoc(radu)

Kazdy proces je aspon ciastocne vratny. Tak ako sa krystaliky movcovej kyseliny usadia, mozu sa extra vodou s pouzitim alkalizacie aj rozpustit. Teplo pri tom tiez pomaha, lebo zvysuje rozpustnost kyseliny mocovej.
Pri alkalizacii sa kyselina mocova naviaze na kovy, a mocovany vseobecne su ovela viac vodorozpustne, ako kyselina mocova, napr mocovan draselny je az 50 krat tak rozpustny vo vode ako kyselina mocova sama.



33

Re: Prosba o pomoc(radu)

Ahoj bandymama, ano na klbe lavej ruky. Ale ako uvadza RNG, moze to byt sposobene nedostatkom tekutin, nakolko som mu uz predtym odporucal, aby pil viac tekutin, ale jemu ze viac pit nechuti. Teraz vsak bude musiet a uvidime ci dna ustupi. Ale dava to logiku co uvadza RNG, tekutiny sa spotrebuju na riedenie doplnkov a organizmu zostane malo tekutin na odplavenie kyseliny mocovej. Otec ma 120kg a to by mal vypit 4 litre tekutin a on vypije ledva asi 2.5 a to su este horucavy. Pekny den Vam vsetkym a dakujem za ochotu :-)



34

Re: Prosba o pomoc(radu)

Jaj, v horucavach naozaj clovek straca vela aj odparovanim, a to zhustuje telesne tekutiny o to viac a vedie ku tvoreniu krystalov(ostre ihlicky) kyseliny mocovej po celom tele, nielen v palcoch. A tie pri pohybe mechanicky zrania, sposobia bolesti a zapaly po celom tele.



35

Re: Prosba o pomoc(radu)

Ahoj RNG, prosim ta pekne, opat pisem ohladom mojho otca ktpreho sme tu pred casom riesili, teraz mi zacal vycitat ze abslutne nic nevladze a ze je to z tych doplnkov ktore som mu nanosil (toto uziva)

1. -kazde rano lyzicka kalinat na odkyslenie (otec ma DNU)
2. - 160 000IU serrapeptaza rano a vecer
3. - 2000 FUs nattokineza rano, na obed a vecer
4. - probiotika vecer, za tym zjest jablko
5. - 1 x denne mikrovlaknina (psylium, inulin, ovsena vlaknina) 20g
6. - 1.5 hod pred jedlom enzymi Now Digest Platinum
7. - tesne pred jedlom enzymi Now Super Enzymes
9. - v priebehu dna odvaj z Vilcacora
10. - 2x 100mg 5-htp,
11. - L-dopa
12. - GABA
13. - vitamin d3 5000 IU,
14. - omega 3, 3 x denne 3000 mg,
15. - MSM 1500mg 2x denne
17. - lecithin 2000mg denne
19. - selen 400mg
20. - vitamin b50
21. -dalej mineraly od Swansonu Bone Essentials
22. - 300mg coenzyme q10
24.- Denne zinok 50mg,
25. vitamin C s bioflavonoidmy 4000mg denne
26. Vitamin K2 mk7
27. EDTA 1.5g na vyrastky (rano)
28. 2x20mg PQQ
29. ATP

A TERAZ MI ZACAL VYCITAT ze to ma z tych doplnkov lebo uziva aj 12 tabletiek naraz a ze je to vela a bal bla bla a ze nevladze ist ani do dediny, ale zaujimave je, ze v dedine nebol uz 3 mesiace a doplnky uziva mesiac a pred zaciatkom uzivania bol na tom este horsie, depresie  a atd... No ale chcem sa opytat, ci uzivanie tychto doplnkov moze mat nejaku suvislost s tym, ze nevladze, ja si myslim ze si len namysla ze to ma z toho, vsak su to vsetko kvalitne a potrebne doplnky pre zivot no ale cakal som ze mu bude lespie tak neviem. Je pravdou ze som mu pred par dnami odporucil, aby pil viac tekutin, vzhladom k tomu, ze ma 120kg a vypije nejake 2.5 l denne, aspon 4l by mal, ale ze jemu sa tolko neda, fakt neviem co s nim robit. Prosim porad nieco.

DAKUJEM PEKNE.

Naposledy upravil: pivkes (2013-08-26 21:11:50)



36

Re: Prosba o pomoc(radu)

Nuz lutujem , medzi tymi menovanymi su veci len pomocne a dokonca viacere na energiu. Ja z nich vacsinu beriem sam, lebo potrebujem extra energiu. Tez som niekedy mal vyse 120 kil ale podarilo sa mi to za roky zrazit na 95 a chcel by som to este znizit, lebo nosit taku tarchu so sebou neustale je strasne vycerpavajuce.
Inac na energiu pouzivam este Ribozu, z ktorej si telo buduje RNA a DNA, tiez kokosovy olej, ktory tak isto dodava extra energiu a to aj mechanicku a ja ako cukrovkar musim drzat sacharidy pod kontrolou.
Inac na rozsirenie ciev, co tak isto zlepsuje cirkulaciu je dobry hloh(hawthorne) ktory ma ucinok podobny ako lieky na znizovanie tlaku, tj ACE, ale bez ich skodlivych ucinkov, lebo telo obraju o CoQ-10 a sposobuju utlm a unavu
Inac nizka cinnost stitnej zlazy tiez sposobuje unavu. Na to je dobre brat selen a jod, co vlastne odporucam dnes kazdemu. A moze to byt aj nedostatocna cinmnost nadoblickovej/adrenalnej zlazy, na co su dobre najma susene adrenalne koncentraty. Vela ludi, co zije dlhe roky v strese si takto prilis vycerpa andrenalne zlazy a tie slabsie funguju, co znizuje podstatne vyrobu energie. O tom sa tu aj inde uz diskutovalo  pod  chronickym unavovym syndromom ( chronic fatigue syndrome )

Naposledy upravil: RNG (2013-08-27 01:44:58)



37

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dakujem ti krasne RNG za tvoje rady :-)
Este ma dnes napadlo, ci by ho colostrum dokazalo nakopnut? Co myslis? DAKUJEM.



38

Re: Prosba o pomoc(radu)

Colostrum je aj protirakovinne, obasahuje aj imunoglobuliny na zvysenie imunity, aj rozne ziviny, ktore sa vedia vstrebat aj pri oslabenom traveni.
Ale ucinne davky, narazove su najmenej 2 x 10 az 15 gramov, ba i viac, kym telo "nenastartuje"



39

Re: Prosba o pomoc(radu)

Ahoj RNG.

Takze uz asi vieme, preco je otec, napriek prijmu horeuvedenych doplnkov neustale unaveny a nic nevladze. Pravdepodobne sa jedna o cukrovku II typu, v krvi mu namerali 9 jednotiek. Uvidime este ci sa cukrovka potvrdi alebo nie, ale asi ano  ked take hodnoty.



40

Re: Prosba o pomoc(radu)

Na 120 kg je u starsieho cloveka cukrovka viac nez pravdepodobna. To hovorim, aj z vlastnych skusenosti, lebo ja ju tiez mam. A na nu najlepsi liek je cvicit(odcvicit ten prebytocny cukor a znizit si vahu), jest hodne zelenin a co najmenej sacharidov.
Cukrovku treba adresovat, lebo inac postupne jej nasledky(zvysena glykacia) postupne zapchaju lymfaticky system, telo sa prestane poriadne odmorovat a  regenerovat a postupne sa  rozpadne.
A pod adresovanim nemyslim skodlive chemicke lieky, samozrejme, lebo tie narobia casto viac skod, ako uzitku.



41

Re: Prosba o pomoc(radu)

Tak a teraz mi to doslo.... Otec ma uz par rokov taketo napuchnute nohy v oblasti paty a prstov a cierne nohy

http://s17.postimg.org/45t8tqnrj/Photo_ … _02_32.jpg
http://postimg.org/image/716c0lrrf/
Ked sa na to pred casom pytal lekarov, tak ho vysetrili na trombozu a uviedli ze tromboza to nie je. A ze nevedia od coho to moze byt.
Teraz sme vlastne prisli na to, ze ma cukrovku kto vie, ako dlho a ked si spomenul upchaty lymfaticky system, hned ma napadlo ci to nebude v jeho pripade tak. Tie napuchnute nohy by tomu nasvedcovali, len neviem preco su cierne.
Co si myslis RNG?

Dakujem.

Naposledy upravil: pivkes (2013-09-04 17:11:17)



42

Re: Prosba o pomoc(radu)

Cierna farba je zo zrazenej krvi. Nemusi mat sice zilovu trombozu, ale malicke prasknute cievky, akoze minizrazeninky pod kozou. Nazyvaju to aj periferal artery desease.
Definitivne mu radim brat nieco na cievy, najma vitamin C, E bioflavonoidy ako rutin hesperidin a najma diosmin, cistit si cievy lecitinom, riedit krv a odstranovat tie mikrozrazeniny a fibriny na stenach cievok  nattokinazou  a serrapaptazou a brat hromadu antioxidantov na spruznenie cievok
To by vysvetlilo aj tu unavu, ked ma drobne cievky popraskane a nepriechodne, takze svaly nie su poriadne prekrvovane a okyslicovane.
Ked k tomu pridas culrovku tj produkty glykacie, co spomaluju tok lymfy, ktora sa aj tak pohybuje len pri pohybe svalov, tak mas poriadne zamorene/otravene telo, na co by som bral extra enymy, najme entericky pokryte a priniuol sa cvicit, inac sa ta lymfa nerozhybe a telo nemoze precistit..



43

Re: Prosba o pomoc(radu)

Dakujem pekne za tvoje rady RNG. Velmi si to cenim.

Chcem sa este opytat, ze ake enzymy entericky pokryte by si odporucuil, lebo otec uziva len NOW super enzymes a aj to tesne pred jedlom a este ma Now digest platinum, ale tie prestal uzivat a pokial viem, nie su ani entericky pokryte.

Tu serrapeptozu uziva 2x 160 000IU a nattokinezu 2x 2000FUs viac ako mesiac, ale zatial ta cierna z noh ani trosku nezmizla :-(

Dakujem.



44

Re: Prosba o pomoc(radu)

Digest platinum su rastlinne a fungalne enzymy, ktore sa menej nicia kyselinami, ako pancreatin.
Ked ma cierne nohy, podstatne by som zvysil nattokinazu, najmenej 3 x 4000 FU.
Aj ja mam ten problem, mam chodidlo  tmavsie, nie cierne a na nom plno viditelnycy ziliek, ktore maju zrejme popraskane steny.Nuz co, cukrovkari maju s cievami problemy vzdy.A samzrejme mam aj odumieranie nervov, tj periferalnu neuropathiu, ako to stracanie citlivist v nohach odborne nazyvaju. Samozrejme je to spojene so zhorsenou cirkulaciou krvi kvoli zlemu stavu cievok(zapchate, krehke,roztrhnute...)



45

Re: Prosba o pomoc(radu)

RNG a nehrozi pri tychto enzymoch ako serrapeptaza, nattokineza to, ze clovek ktory tieto enzymy uziva a nejakym sposobom sa porani, napr. poreze alebo nejaky uraz a bude krvacat, ze v dosledku zriedenej krvi mu nebude mozne zastavit krvacanie?

DAKUJEM



46

Re: Prosba o pomoc(radu)

Ani 10 nasobne davky toho, co tu odporucam este nesposobuju krvacanlivost,
na rozdiel od chemickych riedicov krvi ako warfarin a coumadin. Totiz fiobrinolyticke enzymi rozpustia iba cast lepkavych bielkovin na povrchu krvnych platniciek, nie vsetky.Takze krv sa este stale moze zrazat,2-[3 dni pred operaciou ale treba prestat brat tieto enzymi, aby sa minimalizovalo krvacanie a teda aj strata krvi. Ale pold dna po operacii je dobre ich znova zacat brat, aby rozbili pri operacii vzniknute zrazeniny, co ani po operacii bezne pichane  heparinove injekcie nedokazu

Naposledy upravil: RNG (2013-09-06 00:10:16)



47

Re: Prosba o pomoc(radu)

http://www.ironmaxx.cz/aminokyseliny/ornithin

RNG prosim ta ,moze byt aj toto na regeneraciu pecene?dik



48

Re: Prosba o pomoc(radu)

Nuz reklama je tam velmi pekna ale na regeneraciu pecene je ju treba najprv precistit a potom podporit tvorenie novych hepatalnych buniek a na to je ucinny najma sylimarin



49

Re: Prosba o pomoc(radu)

myslela som po ociste pecene,zlcnika...
sylimarin mam doma ale toto mi bolo odporucane uzivat pri tych ocistnych kurach olejom,grepom a glaub.solou,ze nie je citit ten pohyb kamenov v zlcovodoch



50

Re: Prosba o pomoc(radu)

Neviem, je to mozne ako doplnkove na pecen, ale k ociste to nemoze prispievat, lebo to ani neriedi zlc, ani priamo nestimuluje regeneraciu hepatalnych/pecenovych buniek