1

Téma: Probiotiká

Keďže probiotiká majú pôsobiť až v črevách, zaujímalo by ma, či má význam podávať probiotiká v kvapkách, v prášku rozpustnom vo vode alebo ako cmuľavé tbl. Ide mi o to, ako dostať probiotiká do malého dieťaťa. Môj Dr. propaguje len probiotika BioGaia, lebo vraj Lact.reuteri je z maters.mlieka a je najlepší. Ď.



2

Re: Probiotiká

V crevach sa nachadza vyse 2000 roznych kultur z coho 90 % by mali byt uzitocne, inac ma clovek problemy.
Tieto nam pomahaju travit a vytvaraju az 70% obrannych latok pre telo, okrem roznych vitaminov, enzymov atd.
Nevidim ziadny logicky dovod, ako ich moze jedina kultura nahradit.To je velka naivnost alebo nedostatok porozumenia pre pochody v crevach.



3

Re: Probiotiká

Ď., ale prosím, ako dostať probiotiká do malého dieťaťa - majú kvapky a pod. význam?



4

Re: Probiotiká

Deti dostavaju rozne probiotika(podne bakterie) z toho, ze vsetko oblizuju a pri prilisnejhygiene maju casto problemy s imunitou.
Ja sice osobne nepodporujem velmi nazor, nech sa valaju v trave a oblizuju vsetko, ale dostat do nich trochu prasku z dobrej probiotickej zmesi zamiesanej do jedla by nemal byt velky problem.
Male  deti maju menej zaludocnych kyselin vseobecne, pre to musia kojenci velmi postupne prechadzat na normalnu stravu, co je ale vyhoda pri nasadeni probiotickych kultur do criev, lebo sa prechodom cez malokysly zaludok neznicia.



5

Re: Probiotiká

RNG prosím Ťa prebiotika http://www.swansonvitamins.com/SWA008/ItemDetail su vhodné ak nejem cukor kvoli candide? Ďakujem



6

Re: Probiotiká

fruktooligosacharidy nase telo nevie stravit, takze nie su zdroj sacharidov pre nas. Je viacero komplexnych sacharidov, ktore mozno pouzivat aj pri ultranizkej sacharidovej diete, ktore nevieme ani my pouzit ani candida, ale mnohe probioticke kultury ich vedia pouzit.
Inac rozne prebiotika davaju aj do probiotickych zmesi(lepsich) a co radim ja, kusok jablka alebo psylium, je vlastne tiez zdroj prebiotik, v jablku pektiny, v psyiu(husk=plevy) rozne rozpustne celulozy.

Naposledy upravil: RNG (2010-02-25 18:15:38)



7

Re: Probiotiká

RNG, prosím ťa, ako by si odporúčal piť napríklad také acidofilné mlieko? Vypiť jeden pohár acidka a potom to zapiť vodou, žeby sa to trochu spláchlo do čriev? Ďakujem.



8

Re: Probiotiká

Acidofilne mlieko obsahuje minimalne mnozstvo kultur, mozno niekolko milionov. Ked hovorime o ucinnom probiotickom prostriedku, hovorime o mnoho miliardach roznych probiotickych kultur na kapsulu.
Mnohe probioticke doplnky dnes obsahuju kultury, ktore su pomerne odolne proti kyselinam, mnohe prichadzaju v kapsuliach alebo tak pripravene, ze sa rozpustia az v crevach.
Neviem, ci som to uz spomenul, ale v crevach je az 1000 miliard roznych.Takze ti par milionov sotva pomoze, hoci ako sa hovori, kazda troska do mlyna je dobra.



9

Re: Probiotiká

Ja som myslel nad probiotikom, ktoré si "vyrobím" z tibetskej huby, malo by tam byť vyše 60 rôznych kultur (viď tu http://www.tibi-kombucha.szm.com/ - tam si treba prekliknúť na MLIEČNY KEFÍR) a je to pravdepodobne najlacnejší spôsob na úžívanie probiotík.



10

Re: Probiotiká

Borko, kefir je velmi siroky pojem a obsah probiotik v nom je tiez velmi zavisly od miesta, kde ho dostanes. Zvacsa ale obsahuje len mliecne kultury a probiotik je aj hromada inych.

Odporucam domacu vyrobu kefiru z mnohych dovodov miesto pitia priemyselne pripravenych jogurtov a mliecnych vyrobkov.
Ale kefir sa casto degraduje, obsah probiotik v nom sa znacne meni a preto treba dost casto zacat odznova s novou kulturou.Dovod na to su rozne konzervacne prostriedky, antibiotika a ine zamorenia v dnesnom pasterizovanom a homogenizovanom mlieku

Ale znacnu cast potrebnych probiotik z neho na nestastie nemozes dostat, lebo sa nejedna len o mliecne kultury, ale aj rozne ine podne mikroorganizmy.
Takze obcas zobrat nejaky dobry zdroj probiotik sa napriek tomu oplaca.
Staci aj raz za 2 tyzdne.



11

Re: Probiotiká

Ahoj, chcem sa opýtať na probiotikum Probiotic 12, vieš mi o ňom napísať viac? Neviem či je naozaj také, ako ho propagujú. Ďakujem.



12

Re: Probiotiká

Nepoznam ten vyrobok, ale v reklame nan spominaju privela veci v nom , ale uvadzaju ze obsahuje 25 miliard na kapsulu, takze sa jedna o pomerne znacny obsah.
Osobne skor doverujem ale produktu, ktory ma v sebe len probiotika, viac kultur a entericky obal, ktory sa rozpusti az v crevach, lebo inac zaludocne kyseliny znicia vacsinu  mikrobov, vcitane probiotik a len mala cast sa dostane do criev.

Naposledy upravil: RNG (2010-05-12 17:05:14)



13

Re: Probiotiká

Mozes prosim Ta aj uviest konkretne vyrobky probiotik s obalom, ktory splna poziadavky rozpustania sa az v crevach? Tie od Swansonu su take?



14

Re: Probiotiká

Vsetky tie, ktore su v kapsuliach entericky pokryte(enteric coated)
Vo Swansone mi to vydalo napr tieto:
http://www.swansonvitamins.com/Search?k … 20&y=5
Ja osobne beriem aj probiotika, ktore nie su v enterickych kapsuliach, ale mam na to trik, beriem ich na prazdny zaludok par minut po tom, ako sa napijem alkalizatora(1/4-1/2 lyzicky sody bikarbony alebo draselnej bikarbony(KHCO3) a zalejem to poharom vody, nech sa to dostane co najskor do criev.Neskor si zoberem jablko alebo psylium, nech maju tie probiotika vyzivu(prebiotika)

Novsie velmi silne probiotikum v enterickych kapsuliach je uz spomenuty a poriadne drahy Theralac, ktory je tam tiez spomenuty v tom zozname zo Swansonu.



15

Re: Probiotiká

Dakujem za odpoved aj vysvetlenie.



16

Re: Probiotiká

Ten moj trik s alkalizaciou ale usetri hromadu penazi a sam o sebe je velmi dobry pre telo.
Len si musis davat pozor, aby si si neneutralizoval zaludok plny jedla, lebo bez kyselin sa ti jedlo zacne v zaludku kazit. Kyseliny su potrebne na to, aby zabili vsetky skodlive mikroby, ktore sa ti s potravou dostanu do zaludka. Takze jedz az asi 1.5 az dve hodiny po neutralizacii.



17

Re: Probiotiká

uf, ja som si C-čko z DM riedil sodou bikarbonou a pil som to hlavne s jedlom, ale už nebudem...



18

Re: Probiotiká

Alkalizovanie je velmi zdrave, ale len na prazdny zaludok.



19

Re: Probiotiká

Ahoj RNG. Prosim ta, porad mi. Kupila som si teraz pre zmenu PROBIOTIKA, ktore obsahuju aj prebiotika. Treba vtedy pri ich uzivani zobrat kus jablka, alebo nie, kedze uz maju v sebe PREBIOTIKA.
A este chcem vediet,co pred spanim skor uzit, nakolko beriem aj mineraly na kosti + spirulinu. Mam si vziat najskor tie mineraly a neskor probiotika, ci to mozem uzit vsetko naraz? Neviem, ci tam ma byt nejaky casovy odstup.

A poprosim este odpoved na jednu otazku: chcem si kupit rybi olej. Staci, ked bude obsahovat 3-omega mastne kyseliny? Ci musi byt 3-6-9 omega....? Nevyznam sa v tom, co znamenaju tie cisla.
Dakujem za odpoved.

Naposledy upravil: 959touareg (2010-05-22 11:04:13)



20

Re: Probiotiká

Menovane sa navzajom "nebiju", takze ich mozes brat naraz. Probiotika s prebiotikami su samozrejme ucinnejsie, lebo sa roZmnozuju rychklejsie. Javlko nie je len zdroj prebiotik=pektinov=mikrovlakniny, ale aj zaroven vyborny zdroj antioxidantov, preto ich odporucam kazdemu a casto
Dovod pre branie rybacieho oleja je nedostatok urcitych mastnych kyselin v nasej potrave, ktore potrebujeme na nervy, mozgovu cinnost a ine. A to su prave tie omega 3 zlozky,menovite EPA a DHA.
Omega 6 a omega 9 mame obvykle v potrave dostatocne zastupene.
Naviac ma rybaci olej aj vitaminy A a D-3 , ktore nase telo tak isto potrebuje. Takze rybaci olej odporucam kazdemu ako sucast kazdodennej stravy.
Pozor len na kvalitu, lebo mnohe z teplych mori a hlavne sladkovodne su zamorene tazkymi kovami, najma ortutou, ktora sa zhromazduje v tukoch hlavne dravych ryb.
Preto oleje z ryb z polarnych mori, kde je zamorenie este velmi nizke su najlepsie alebo oleje, ktore boli ocistene(molekularne destilovane) su vhodne na konzumaciu.



21

Re: Probiotiká

RNG velmi mi chuti acidofilne mlieko, kazdy den vypijem 1 l. Je to postacujuce denne mnozstvo prospesnych bakterií pre zazivanie, alebo musim este brat probiotika??



22

Re: Probiotiká

Probiotik je stovky-mozno tisice roznych. Tie tri co skvasaju mlieko su z tych dolezitejsich ale nezastupia vsetky.
Odporucam z casu na cas brat rozne probiotika, najma take, co maju velmi vela kultur(15?).
Nieco dostaneme aj zo vzduchu a dokonale neumytych surovych zelenin a ovocia.
Ale to je nekontrolovane, lepsie je zobrat laboratorne vyslachtene druhy, o ktorych vieme, ze su uzitocne, nez nahodna kultura zo spiny/zeme



23

Re: Probiotiká

Ktore probiotika su dobre na preventivne branie?Myslim to,co radite aspon raz za dva tyzdne.mozu byt tieto?
http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … 19518?at=0

alebo by stacili aj tieto slabsie?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Acidophi … s/383?at=0



24

Re: Probiotiká

Ako som povedal, jedna jedina kultura v crevach nestaci, preto ten druhy je nedostatocny.



25

Re: Probiotiká

By ma zaujímalo k čomu človek potrebuje probiotiká s pôdnymi mikroorganizmami (neviem, či dobre preložené).

Tu sa o nich zrovna nevyjadrujú pozitívne v jednom úryvku:
http://www.raysahelian.com/soilorganisms.html

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-08 20:27:08)



26

Re: Probiotiká

Vsetky tie diskusie su viacmenej bezpredmetne. Este stale nevieme ake baktrie su pre nas uzitocne a ake nie, okrem par desiatok preskumanych. Nakoniec skoro vsetky probiotika su vlastne podne bakterie a ine mikroby, a dostavaju sa do na nepretrzite cez prach a nedosatatocne umyte ovocia a zeleniny. Dnes ovela menej nez v minulosti, co ma svoje vyhody aj nevyhody.
Bezne probiotika su este stale rozne mliecne kultury, o ktorych sa vie, ze su uzitocne. Ale aj tiew maju hromady odrod a do probiotik sa dostanu len niektore.
Viacere nove boli dane na trh ako "homeostaticke podne" lebo pomohli viacerym ludom, ktorym bezne probiotika nezabrali dostatocne na rozne zdravotne problemy.
Aj ja som urcity cas zo zvedavosti bral taku zmes s pridanymi stopovymi mineralmi
http://www.swansonvitamins.com/SWU358/ItemDetail?n=0
kde su sice mnohe zname z mliecnych kultur, ale tieto su ine odrody zobrane priamo z neporusenych pod. Dnes totiz vplyvom umelych hnojiv, pesticidov a herbicidov znacne zmenene aj zlozenia podnych bakterii, niektore su uplne potlacene.
Tj vymieraju nielen velke zvierata a rozne rastliny  ale aj statisice mozno uzitocnych bakterii a inych probiotik, o com sa zatial este nic nepise.



27

Re: Probiotiká

Pozrite napr na tuto silnu zmes
http://www.nutritiongeeks.com/p-8372-ul … re-50.aspx
Tato je este silnejsia, ale bez enterickeho obalu
http://www.nutritiongeeks.com/p-9196-ul … llion.aspx
Tu by som bral s trochou sody bikarbony, aby som potlacil kyslost zaludka, ktora moze znicit znacnu cast tychto probiotik(1/2 lyzicky sody bikarbony do pohara vody s jednym vreckom tychto probiotik a za tym jablcko na rapidne obnovenie crevnej flory.Jablko je dobry zdroj mikrocelulozy pektinov, FOS, a to je prebiotikum tj potrava pre probiotika.



28

Re: Probiotiká

Tie som kedysi pozerala, sú dosť podobné týmto:
http://www.iherb.com/Trace-Minerals-Res … 26463?at=0

a tieto majú až 16 kultúr:
http://www.iherb.com/Sedona-Labs-iFlora … /7406?at=0

a čo probiotiká so spórami, majú nejakú zvláštnu výhodu:
http://www.iherb.com/Arthur-Andrew-Medi … 23714?at=0

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-10 08:47:09)



29

Re: Probiotiká

RNG napísal(a):

Pozrite napr na tuto silnu zmes
http://www.nutritiongeeks.com/p-8372-ul … re-50.aspx
Tato je este silnejsia, ale bez enterickeho obalu
http://www.nutritiongeeks.com/p-9196-ul … llion.aspx
Tu by som bral s trochou sody bikarbony, aby som potlacil kyslost zaludka, ktora moze znicit znacnu cast tychto probiotik(1/2 lyzicky sody bikarbony do pohara vody s jednym vreckom tychto probiotik a za tym jablcko na rapidne obnovenie crevnej flory.Jablko je dobry zdroj mikrocelulozy pektinov, FOS, a to je prebiotikum tj potrava pre probiotika.


rng a to jablko nieje aj dobrym zdrojom pre candidy? a v com je vyhoda enzymov spolu s probiotikami...
ja somniekde citala, ze aj ked vela probiotik, tak ze mozu nafukovat napriklad...je to pravda?



30

Re: Probiotiká

Nafukovanie je vec nielen roznych kultur v crevach, ale ako ich "krmime", tj co sa v crevach ako dlho zdrzuje.
V crevach je a vzdy bude urcite kvasenie a hnitie, otazka je len kolko. Nestravene sacharidy/skroby/cukry su zivina pre rozne crevne kultury, niektore z nich produkuju aj CO2, niektore ine plyny.
Pri dostatku kyselin sa skroby spolu s amylazou rozlozia na jednoduchsie cukry, ktore sa okamzite vstrebavaju, tj davaju kratky cas kvasnym kulturam a candide na premnozenie.
Mnohe probiotika su vlastne kvasne kultury, ale to neznamena ze su skodlive ako candida albicans. Mnohe kvasne probiotika produkuju kyselinu mliecnu, ktoru telo potrebuje na procesy spojene s tvorbou energie,, preto sa nazyvaju niektore Lactobakterie. Kyselinu mliecnu produkuju aj ine a samotna kyselina mliecna potlaca v crevach aj rozne candidy a ine bakterie, skodlive kvasne a hnilobne kultury
Neviem ako by som to inac vysvetlil.
Pozri napr na huby: niektore su jedle a vyborne, niektore nejedle a niektore jedovate. Ale vsetky su vedene spolu ako huby.

Mikroby mozu byt pre nas uzitocne=probiotika, ktore samozrejme vo svojom boji o existenciu potlacaju roznymi sposobmi druhe mikroby-skodlive pre nas=patogenne mikroby.
Podstata je mat v crevach co najvacsie percento(lekari uvadzaju vyse 90%) tych pre nas uzitocnych a co najmenej skodlivych.
Tieto pomery sa samozrejme stale menia podla potravin co zjeme a stavu travenia, co ich moze niektore podporit a ine potlacit.
Dodanim uzitocnych sa potlacia neuzitocne a skodlive. Jedenim jediel ktore podporia jedni na ukor druhych sa crevna flora meni.

Jablko podporuje najma uzitocne svojim obsahom FOS a pektinu. To neznanena, ze ciastocne z mala volneho cukru co obsahuje nedostanu nieco aj skodlive kultury. Ale len malicko a to co podpori probiotika je ovela vacsi vplyv na ozdravenie crevnej flory.

Ako kazda situacia tak aj jedla,travenie, crevna flora sa nedaju popisovat ako ciernobiely obraz, len rozne odtiene sedej, tj nie dobra a zla kultura, ale lepsia a horsia. Len pomerne malo z nich je vyslovene dobrych a malicko je zlych=patogennych, Patho-genesis z grectiny=zlo tvorenie)



31

Re: Probiotiká

Ako sa odlišuje Lactobacillus acidophillus z pôdy a Lactobacillus acidophillus predávaný v bežných probiotikách, to existuje viac kmeňov?



32

Re: Probiotiká

Samozrejme ze je hromada odrod na kazdu bakteriu.A v pode su vsetky z nich, odtial sa dostavaju do prachu a na rozne jedla pripadne priamo cez dychanie a hlieny do tela.
Ale vseobecne su vsetky lactobacily pre nas uzitocne.