1

Téma: je to Candida ?

Zdravim RNG,

rad by som pocul tvoj nazor ohladom mojho stavu a radsej prejdem hned k veci.

Prvy priznak ktory sa mi objavil bol este v case ked som posiloval (raz v noci si vsimnem ze mi sklbe lavou rukou, dlan triceps len mierne nevenujem tomu pozornost ale nikdy predtym sa mi to nestalo aspon si nespominam a to som cvicil uz 3 roky)
Po asi mesiaci kedy mi obcas niaky sval poskblo sa to zacalo... prislo stresujuce obdobie skusky, rochod s priatelkou a nato asi tyzden potom sa objavili dominujuce priznaky:
1.dyspepticke potiaze (zaha, nechutenstvo (niekedy ma naplo uz len z vone jedla), pomale travenie, mierna bolest obcas az pichlava bolest zaludka pri najedeni)
2.hnacky(2 tyzdne mi nesli zastavit skusal som vsemozne probiotika, Endiex, zivocisne uhlie, az solmucol tomu trosku pomohol
3.depresie s divnym pocitom na oboch spankoch akoby jemny tlak a niesom schopny sa sustredit... 
4.svalove zasklby po celom tele (po opici) dochadzalo az k trasom svalov dlhsiu dobu (1-3sec) az jemne svalove palenie

podstupil som aj vysetrenia u vseobecneho: bakterie(vselijake) - negat
                                                                  mlieko IgG - 3,4 (max hranice tusim 0,9)
                                                                  mlieko IgA - 3,6
                                                                  nalez v stolici: Candida ojedinele.
                                             gastroenterologa: gastroskopia - zapal pazeraka, gilbertov syndrom(ten som uz mal)
                                                                         rektoskopia - Ok (to som bol akurat mierne zapeceny)

tieto vsetky vysetrovania som absolvoval za 4 mesiace a moj stav je teraz taky ze dodrzujem bezlaktozovu dietu(mam pocit ze mam menej akne), ale pretrvavaju tieto problemy:
                        depresie s neschopnostou sa sustredit
                        svalove zasklby
                        opakujuci cyklus(hnacka->v pohode-> zapecenie->plynatost)
                        zaludocna dyspepsia ale uz slabsia som schopny sa najest 4krat za den.
Moj stav:
94kg->78kg. kedze som prirodzeny ektomorf vacsinou som schudol svaly(tuku bolo malo).
a za posledny rok a pol si nepametam inu chorobu ako zapal prinosovych dutin z ktorej mi trvalo sa vzdy dostat 4 dni ale zvykla sa vracat... a objavila sa mi aj pred nedavnom.

a teraz zapocnem s otazkami a prosimta ocisluj ich aj ty v odpovedi pre lepsiu prehladnost wink

1.Ked som cvicil 2 krat som mal camphylo bactera preliecil som ho antibiotikami a ako probio som jedol PANGAMIN, pangamin som vobec popri cviceni jedol asi 2 roky ... pocet baleni si nespomeniem ale denne aj 20 tabliet.myslis ze z toho mozem mat Candidu ? biely jazyk mam ale kukal som v rodine maju ho vsetci taky isty.(biely) a ORL snimky zdravej ustnej dutiny oproti tej nakazenej candidou sa podobali mojej ustnej dutine(vobec neviem ci tie usta su niaky vierohodny dokaz premnozenia candidy v crevach asi skor nie)

2.O mesiac mam ist na kolonoskopiu myslis ze ked mam premnozenu candidu zistia mi to ? a ak neni vidiet biopsia z konca tenkeho creva by to dokazovala ?

3.Ak by som mal candidu musi ma stipat/svrbet analny otvor ? nic take nepocitujem... ani ze by sa mi candida ukazovala niak inak akurat mam stale acne(mame to v rodine alee brat z toho v mojom veku(21) uz vyrastol ale mna sa to niako drzi)

4.Ak je Candida rozbujnena v tenkom creve musi nutne byt aj v hrubom ?a ak je v tenkom rozbujtena bujnie od konca teda od
hrubeho creva nie ?

5. Je vobec sanca ze s touto diagnozou candida by som sa opat vratil k cviceniu a k jedalnickou s mnostvom jedal? (ako ektomorf) vyska 191cm potrebujem zjest aspon 5 velkych jedal aby som priberal...(odskusane) sice uz by som to umiernil a pridal zeleninu, a mikrovlakniny plus nie pangamin ale ozajstne probio

6. Tvori sa akne pri candide? pri poslednej hnacke sa mi dost zhorsilo...

7. Este som si spomenul na jeden priznak ak pocitujem tieto tazkosti tak som si vsimol ze sa mi obcas spravi mala vyrazka(nie akne) kde kolvek na tele a dost svrbi ale vzdy je to len jeden puk ... mohlo byt o suvisiet s candidoU ?

Dufam ze si to aspon precitas smile je toho hodne a za odpoved ti budem vazne vdacny wink



2

Re: je to Candida ?

Bez ohladu na cislovania, mas oslabene travenie, zacinajuc s kyselinami
(malo kyselin znamena kvasenie v zaludku a nasilne otvaranie plynmi uzaveru do pazeraka, kam sa dostane cast obsahu zaludka a pali, lebo pazerak nema ochranny maz, ako ma zaludok)
pokracujuc enzymami,
co da do criev nedostatocne natravene jedlo, ktore sa nemoze efektivne absorbovat, preto sa tam drzi dlho a premnozia sa v nom rozne mikroby, ktore neboli pre nedostatok kyserlin v zaludku znicene.
Z toho su tie obcasne hnacky, ktorymi sa telo snazi vyhodit skodlive premnozene mikroby a ich toxiny.
Tym sa znici aj dobra probioticka flora, ktoru zrejme nepodporujes dostatocne mikrovlakninami(to je potrava probiotik) a zaroven je telo oslabene a zamorene toxinami.Nedostatok zivin a prebytok toxinov=oslabenie tela.
Travenie si treba napravit v prvpom rade, zobrat doplnky toho, co ti chyba, menovite kyseliny, enzymi, mikrovlakniny a nasadit a krmit si uzitocne probiotika, cim sa zaroven vytlacia z criev parazitne kultury. Pokial nejes privela cukru a bielych muk, toto by malo vynicit aj candidu a plesne postupne, ked mas problem z candidou velmi velky, musis ho adresovat protikandidovou dietou aspon 2 tyzdne
http://rng.nazory.eu/candida



3

Re: je to Candida ?

dobre Rng dakujem za rychlu odpoved ale da sa povedat ze toto som uz po precitani tvojich prispevkov pre inych zistil ... ale mna hlavne zaujimaju te otazky o candide ... tak mohol by si mi prosimta nane odpovedat ? pretoze nemam predstavu do akej miery a ci vobec mam premnozenu candidu a tie odpoveda by mi dost pomohli aby som sa mohol spravne rozhodnut ci mam zacat s bezsacharidovou dietou ... lebo ist do toho bez vacsej miery istoty ze sa mi stav zlepsi tak je blbost... nakolko moja vaha je uz teraz dost nizka...



4

Re: je to Candida ?

Pangamin ti neda candidu do tela. Candida je ale stale okolo nas aj v nas, otazka je len nakolko je premnozena. Po pouziti antibiotik sa moze premnozit, kedze tieto znicia jej konkurenciu v crevach, probiotika. Aj ine mikroby, ktore atb neznicia sa mozu rovnako premnozit.Telo na to obvykle odpovie hnackou v snahe sa neziaducich mikrobov zbavit.
Preto kazdemu odporucam brat probiotika a najma ich aktivne zivit, lebo aj najsilnejsie probioticke doplnky sa musia rozmnozit najmenej 1000 krat, aby kolonizovali creva.
Z priznakov, co hovoris sa neda jednoznacne povedat, ci mas premnozenu candidu alebo nie. Ale zato este mozes brat kvalitne probiotika a prebiotika(mikrovlakniny), obmedzit cukry a pridat viac vlaknin aj vo forme zelenin a celozrnnych produktov, to je nakoniec pre kazdeho dobre.
Inac bezsacharidova dieta je len vtedy znizujuca vahu, ked nezjes dostatok kalorii a ked budes jest dostatok napr roznych  orechov a olejnatych semien, mozes sa na nej celkom slusne vypast.

Naposledy upravil: RNG (2011-11-08 15:10:07)



5

Re: je to Candida ?

no jasne len si to s tym pribratim pri atkinsonovej si to neviem dobre predstavit ... niesom ako iny ludia co sa na nich hned lepi tuk potrebujem znacne vacsie mnozstvo KJ.
Ale este ma zaujima ta kolonoskopia keby si ju dam spravit zistia mi z toho candidu ? videl som niekde na internete snimku creva zaplesneho a tym padom mi to pride ze je to viditelne (to premnozenie) ale neviem ci vzdy ...
A este by som chcel poradit ohladom toho cukania a kazdodennej depresie ... je to naozaj narocne na vydrzanie .. mam sa ist dat vysetrit k neurologovy ?



6

Re: je to Candida ?

Zo vzorky vykalu sa da mikroskopom velmi jednoducho zistit, ake mikroby tam su. Dnes sa to robi ale nepriamo, vseliakymi reagentami, ktore podla sfarbenia alebo ciselneho vyhodnotenia roznych faktorov nepriamo povedia, aka je tam koncentracia candidy a plesni voci ostatnym mikrobom.Zdrave crevo ma pomer vyse 90% probiotik a ostatne ine kultury, povacsine neskodne, lebo skodlive-toxicke mozu zamorit aj v celko malych davkach.
Cukanie je nervova zalezitost, niekedy zo zamorenia mozgu neurotyoxinmi, niekedy z nedostatku GABA v mozgu, niekedy z poskodenych myelinovych obalov, co sposobuju najma virusy.
Neurolog ti to velmi pravdepodobne nevyriesi, ale iste ti predpise nejake lieky na ukludnenie(chemicke oblbovaky)a ked di nemal dost nervovych problemov, tak za chvilu pouzivania ich veru mat budes.
Ja by som na ukludnenie radil brat hodne rybacich olejov(10 gramov) alebo este lepsie krill oleje(2 gramy), zmes vitaminov B ako napr stress B, aminokyselinu L-theanine(2 x 200 mg) a zdroj GABA a B_3 zaroven, zluceninu pod menom Picamilon(2 x 200 mg)



7

Re: je to Candida ?

tak ale take latky asi nezozeniem v Cz/sk co ? ja som rozmyslal ze ci to neni niaka znizena absorpcia mineralov alebo niecoho takeho kedze sa mi tiez zasklby zhorsuju napr po piti alkoholu pripadne po hnacke ... a idu ruka v ruke s horsojucou depresiou
uz berem asi mesiac vitaminy B-complex a Mg s B6 tusim ale ze by mi to prestavalo sa neda povedat proste sa to ukludni na niakom stave a tam to zostava dlhodobo ... co si o tom myslis ?
Skusal som aj lahsie cvicit a po cviceni som bol taky vycerpany a zdalo sa mi ako keby mi trpla tvar presnejsie sanka ...



8

Re: je to Candida ?

http://rng.uforum.sk/forum/105/objednav … ahranicia/
Mozno mas nejaku nakazu, ktora produkuje neurotoxiny, mozno mas telo nejak zamorene.
Ortut, olovop persticidy, aflatoxiny z plesni,....
Mnohe virusy napadaju nervy, mnohe infekcie, najma L-formy a mykoplazmy sa roznako prejavuju,aj  oslabenim tela, aj zamorenim a teda akousi viacmenej otravou celeho organizmu.
Nuz musis zistit co to je, alebo sa pokusit aspon na slepo triafat roznymi neskodnymi doplnkami sam.



9

Re: je to Candida ?

Rng napadla ma jedna asi crazy otazka... pri tej atkinsonovej diete ... keby clovek zje priblizne pol kila orieskov ... za den kombinacie roznych druhov (tym by pokril dost dobre ten svoj denny vydaj energie) malo by to niaky moc negativny vplyv na telo ? samozrejme nejedol by len orechy ... ale aj zeleninu maso a atd ale zaklad by bol zjest vela orechov ...



10

Re: je to Candida ?

Nejedz len jeden druh orieskov, orechov  alebo olejnatych semien, ale z kazdeho trochu



11

Re: je to Candida ?

kolko je trocha gramov ... ? je moznost zjest 400-500g orieskov za den ?



12

Re: je to Candida ?

Nuz to je trochu privela, kedze orechy maju az vyse 50% tukov. 500 gramov by bolo 250 gramov tukov x 9=2250 kalorii z tuku. Naviac by ta iste prehnalo.



13

Re: je to Candida ?

Rng mam otazku bol som teraz na neurologii tyzden v nemocnici kvoli tym zasklbom ... zistili mi ze mam tetaniu EMG vysetrenim (meranie potencialu nervovych vzruchov) ale nejde mi do hlavy ze v krvy som mal Mg, Ca, K v norme a zasklby stale mam ...
inak moj stav sa trosku zmenil zaludok sa mi uz vylepsil ... uz by sa dalo povedat ze zvladam jest ako predtym len jedno ma stale trapy a to opakovane hnackovite stole (neprehana ma ale ked mam stolicu tak je riedka a no nie v poriadku) a nafukovanie a zapachajuce plyny ...skusal som aj probio vyse dvoch mesiacov (CP-1 mnoho miliardove tusim 40+) a tiez si robim kefir ale stale nic ... akoby sa nic nezmenilo.

A v poslednej dobe mi schne kozka na prstoch ruk a lupe sa .... a dneska som si vsimol ze to mam aj na prste nohy stvrt palca uplne biela koza ktora sa lupe ... co myslis mam teda realne zacat bojovat proti candide dieta a tak ??? a co si mam na tu kozku dat ... mam doma kokosovy olej aj citricidal ... len neviem aky pomer ani ako casto ... Dakujem pekne



14

Re: je to Candida ?

Boj proti candide  aplesniam sa da prevadzat rozne, pasivne, jedenim malicko cukrov a produktov z bielych muk, aleboaz velmi intenzivne bezsacharidovou dietou, s hodne vlakninami a probiotikami, kokosovym olejom oreganovym olejom GSE a enzymom co rozklada bunkove steny plesni a kvasnych kultur(Candex)
Roztok citricidalu vo vode alebo oleji je od 30 az do 100 kvapiek na liter.
Na nechty ma nohach sa da urobit aj ovela silnejsi roztok   az 2%.



15

Re: je to Candida ?

Floro pozri mejl, napisal som ti.



16

Re: je to Candida ?

Ahoj RNG - prosím o radu.

Pýtam sa presne to, čo je v názve tejto témy, a teda "Je to Candida"?

Napriek užívaniu doplnkov (kyseliny, enzýmy, probiotiká, mikrovlákniny - všetko mám naštudované podľa tvojich doporučení, túto stránku študujem denne!) moje problémy pretrvávajú. Určité zlepšenie nastalo, no i tak mám stále nasledujúce symptómy:

- stále kašovitá stolica, ktorá nedrží tvar
- nadmerná plynatosť, a to hlavne v noci
- ťažké zaspávanie, trhanie celého tela, cukanie vo svaloch
- mierna bolesť a ťažoba+slabosť v končatinách
- stále chodím akoby "opitý", mierne ma motá, mám neistý krok a chôdzu
- absolútne sa nedokážem sústrediť, som roztržitý a nervózny
- som unavený, podráždený
- mierny tlak v očiach, za očnými bulvami, citlivosť na denné svetlo
- pocit zatekania hlienov v krku, ale bez hlienov

Bol som prakticky na všetkých vyšetreniach, ktoré s tým súvisia a všade výsledky negatívne, ORL, Gastro, Endokrinológia, Alergológia...nikde nič! Helic.Pylori + Celiakia: negat. Alergie: negat. Štítna žľaza: negat.

Moja celková životospráva za posledné 1-2 roky:

Dlhodobý stres, som na rodičovskej dovolenke už 2. rok s 3 ročným synom, stereotyp, nervozita, atď. Naviac bývame aj s manželkou u svokrovcov...atď...proste o stres a nepohodu som mal postarané takmer denne.

Strava v tom období - absolútne založená na tom, čo píšeš pri Candide, to znamená cukor a biela múka!!! sad Mal som rád sladké raňajky, chleba (biela jemná pšeničná múka), maslo, džem, granko (mlieko, granko, cukor) alebo rohlíky (tukové biele pečivo), vianočka, šiška, koblihy, plnené sladké pečivo a podobne + k tomu prípadne aj sladká káva s mliekom. Takéto sladké raňajky boli u mňa cca 2 až 3 krát v týždni (za 7 dní). Rovnako denne som jedol kekse, čokoládu (Milku 100 gramovú ak som načal, tak som ju zjedol celú naraz sám), atď. Obed väčšinou nejaké mäso a takmer vždy sa obmieňali ako príloha len zemiaky a ryža (biela). Samozrejme málo ovocia a zeleniny. Popíjanie sem tam víno + ja som "pivár", takže pivo každý 2-3 dni bolo určite, a nie jedno. Trávenie v tom období bolo samozrejme o grganí, nafukovaní.

V danom období som prekonal aj 2 antibiotické liečby v priebehu 2 mesiacov ohľadne problémov s dutinami + s trávením.

Teraz fungujem samozrejme tak, že jedálniček mám zmenený + menej stresu + potravinové doplnky...no stále mám horeuvedené symptómy a tipujem to na Candidu, prípadne nejaké parazity v črevách alebo neviem čo...??!

Napíš mi prosím, čo okrem tej štandardnej nápravy trávenia, by som mal podľa teba adresovať. Mám sa pustiť do Candidy? Grganie a kvasenie v žalúdku, to mám už upravené - sledujem to a cítim, že tam už problém nie je...bude to niekde ďalej v tráviacej sústave, podľa mňa.

Ďakujem za radu.

-ahoj-

Naposledy upravil: radim (2014-06-24 11:07:21)



17

Re: je to Candida ?

Akom hovorim stale, travenie je vec dostatku kyselin enzymov mikrovlaknin a probiotik. Co sa tyka absorbcie, len dobre stravene jedlo sa moze absorbovat a len nestravene a neabsorbovane zvysku mozu hnit a kvasit. Cim sa samozrejme podporuju=krmia rozne kvasne a hnilobne kultury na ukor probiotickych.



18

Re: je to Candida ?

smile Viem, že nerád robíš diagnostiku a račej radíš na základe už stanovených diagnóz, ale sám vieš, že Candida sa nediagnostikuje ľahko a na slovensku obzvlášť! Preto by ma naozaj na základe mojich symptómov zaujímal tvoj osobný názor, či sa jedná v mojom prípade o Candidu v črevách... Ako som napísal, kyseliny+enzýmy+probiotiká+mikrovlákniny, toto všetko beriem, tu problém nevidím...no napriek tomu horeuvedené symptómy mi stále pretrvávajú!!!

sad

Takže ide/nejde podľa tvojho názoru o premnoženie kvasiniek?

Naposledy upravil: radim (2014-06-24 14:46:05)



19

Re: je to Candida ?

Candida je v crevach stale, problem je len ked ju krmis a premnozis na ukor probiotik. Ale proces je vratny, mozes ju vyhladovat a nasadzovat systematicky probiotika a tie krmit mikrovlakninami. Ak to jnestaci, treba na nu zautocit agresivnejsie, pozri na temu candida
http://rng.nazory.eu/rubriky/c/candida



20

Re: je to Candida ?

No, ja viem presne, čo to je, ako to je, ako to funguje...a rovnako aj viem, že je to len stav premnoženia, atď. Problém je ale tento stav diagnostikovať a byť si vedomí, že "áno, tak toto je už stav, kedy sú zrejme u mňa premnožené kvasinky" - toto je asi dosť ťažko si sám určiť + je s tým problém všeobecne.

Presne preto som ti vypísal moje symptómy + moju životosprávu v tom mojom prvom príspevku a žiadal som ťa o názor, či sa podľa teba na základe príznakov a minulej životosprávy jedná o premnoženie kvasiniek.

To je všetko - ak sa nechceš k tomu vyjadriť jasnejšie, tak OK, nič sa nedeje! smile

ahoj



21

Re: je to Candida ?

radim napísal(a):

No, ja viem presne, čo to je, ako to je, ako to funguje...a rovnako aj viem, že je to len stav premnoženia, atď. Problém je ale tento stav diagnostikovať a byť si vedomí, že "áno, tak toto je už stav, kedy sú zrejme u mňa premnožené kvasinky" - toto je asi dosť ťažko si sám určiť + je s tým problém všeobecne.

Presne preto som ti vypísal moje symptómy + moju životosprávu v tom mojom prvom príspevku a žiadal som ťa o názor, či sa podľa teba na základe príznakov a minulej životosprávy jedná o premnoženie kvasiniek.

To je všetko - ak sa nechceš k tomu vyjadriť jasnejšie, tak OK, nič sa nedeje! smile

ahoj

Mozno by si mal v prvom rade adresovat parazity, pretoze aj to moze byt dovod, preco nemozes tak lahko vyriesit kandidu/plesne. Tak skus vyskusat ten protiparaziticky protokol podla dr. Huldy Clarkovej, ak si ho este nevyskusal.

Naposledy upravil: Pietro (2014-06-24 19:06:50)



22

Re: je to Candida ?

Ahoj Pietro.

Ďakujem za reakciu. Ak si prečítaš môj príspevok úplne od začiatku, tak z neho vyplýva, že ja som ešte neadresoval nič proti Candide, resp. premnoženiu kvasiniek - len mám isté symptómy, a chcel som, aby mi RNG zhodnotil, že či by mohlo ísť o Candidu (presnejšie o jej premnoženie).

smile

Čiže ja som ešte Candidu neriešil, len sa snažím prísť na to, že či je problém práve v nej!

Naposledy upravil: radim (2014-06-24 20:09:49)



23

Re: je to Candida ?

radim napísal(a):

Ahoj Pietro.

Ďakujem za reakciu. Ak si prečítaš môj príspevok úplne od začiatku, tak z neho vyplýva, že ja som ešte neadresoval nič proti Candide, resp. premnoženiu kvasiniek - len mám isté symptómy, a chcel som, aby mi RNG zhodnotil, že či by mohlo ísť o Candidu (presnejšie o jej premnoženie).

smile

Čiže ja som ešte Candidu neriešil, len sa snažím prísť na to, že či je problém práve v nej!

Ano, cital som tvoj prispevok. Ale skus si skontrolovat jazyk ci tam mas nejaky silny povlak, pretoze ja mam premozene plesne (uz som to zacal postupne riesit) a ja mam dost silny povlak na jazyku. A kedze spominas, ze mas stale kasovitu stolicu, tak pravdepodobne stale nemas crevnu floru v rovnovahe. Cize stale tam mas nejake premnozene skodlive kultury, t.j. mozno to nie je len kandida, ale aj ine mikroby. Takze skus si dat aspon 2-3 tyzdne tu protiplesnovu dietu a uvidis ci sa ti polepsi.



24

Re: je to Candida ?

Ahoj Pietro.

V dvoch posledných príspevkoch mi radíš aj H.Clarkovu (proti parazitom) a v poslednej vete píšeš, že protiplesňovú...tak akú teda kúru, resp. s ktorou začať skôr?!

smile



25

Re: je to Candida ?

Jaj, prepac. Kedze nevies presne co ti vlastne je a ani lekari to nevedia poriadne zistit, tak by som ti najprv odporucal protiparazitnu kuru podla protokolu dr. Huldy Clarkovej, tuto kuru je dostat aj na Slovensku od firmy JUKL: http://www.jukl.sk/protiparazitalny-balicek/d-70717/



26

Re: je to Candida ?

Nazdar - hej, presne ako píšeš, riadim sa len podľa symptómov, jasne diagnostikované ale nemám nič. Symptómy mám viď. ten môj prvý dlhý príspevok...ako som napísal, stolica je väčšinou kašovitá, málokedy si drží ten valcovitý tvar, aký by mala mať. A v noci mám nenormálnu plynatosť. A celý deň chodím akoby "mechom praštený", mierne ma motá, mám akoby taký neistý krok, slabé nohy, ťažké ruky a podobne - taký som otupený, mám problémy s pozornosťou, vnímaním, som roztržitý nervózny, a podobne.

Ten balíček už som si dnes ráno objednal, ešte skôr ako si mi odpísal. smile A ešte k tomu ja som z Trenčína a Jukl tu má pobočku - idem si poobede rovno preto na osobný odber! smile

Dík za radu...

ahoj

PS: Môžem popri tom pokračovať v náprave trávenia? Beriem občas podľa potreby kyseliny + enzýmy a pravidelne probiotiká a zmes mikrovláknin...v tomto môžem normálne pokračovať?



27

Re: je to Candida ?

Nie mozes, ale musis v tom pokracovat, pokial sa ti travenie nenapravi, vtedy davka kyselin a enzymov bude spravna.
Inac sa ti creva a telo postupne znici z nedostatku absorbovanych zivin a zamorenia z nespravnej probiotickej flory v crevach, ktoru sa telo instinktivne snazi vyhodit ako nezelanu



28

Re: je to Candida ?

RNG, myslel som to tak, že či sa to nebije nejak s tým protokolom proti parazitom.

smile

...takže zrejme nie.



29

Re: je to Candida ?

Takmer vsetky doplnky mozes lubovone kombinovat, len na male vzacne vynimky. Dokonca by sa nemal ten protokol "bit" ani s probiotikami, ale pre istotu by som tam dal medzi nimi odstup aspon 3 hodiny.



30

Re: je to Candida ?

Detto.
Opatrnosti nezyva a mnohe prirodne su aj antimikrobialne, aj ked ich casto nespominam, napr koreniny, ako klinceky, artemisinin z paliny, dokonca aj doplnky kyselin.