Berkson o ALA (preklad pre vlastnú potrebu):
V r. 1977som mal sledovať dvoch pacientov s vážnym a akútnym poškodením pečene, ktoré nasledovalo po zjedení jedovatých húb (jed amanitin-muchotrávka zelená). Tento stav je často smrteľný a taký pacient s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie. Jeho funkčné testy pečene boli v tisíckach (v USA sa používa IU/l a po vynásobení krát 0,017 sa dostaneme na μkat/l používané v SR; napr. normál pre ALT v USA je do 35 IU/l čo je 0,6 μkat/l v SR), mal prudké hnačky, zvracal prúdom, a mal príšerné bolestivé svalové kŕče celého tela. Pre záchranu jeho života sa nedalo robiť nič okrem okamžitej transplantácie pečene, avšak nebol k dispozícii žiaden darca.
Zavolal som Dr. Freda Barttera (bývalý šéf endokrinológie) na National Institutes of Health a spýtal sa, či vie o čomkoľvek, čo by pomohlo regenerovať orgány. Odpovedal, že práve študuje tioktovú kyselinu (alfa lipoovú kyselinu, ALA), tá pomáha liečiť poškodenú pečeň a iné orgány, o nej vie, že zvráti diabetické neuropatie a iné komplikácie diabetu. Navyše, povedal, že si myslí, že ALA by mohla mať pozitívny účinok na pred-diabetes (metabolický syndróm, syndróm X). Avšak, keď ju podával ľuďom, tak sa dokonca javila, že im regeneruje orgány, že stimuluje kmeňové bunky, rastie nové tkanivo orgánov a regeneruje ho. (pri skúškach na Mayo Clinic pacientom s diabetom dorastali krvné cievy, nervy, nebola nutná amputácia prstov na nohách)
Asi 30 hodín potom, čo pacienti zjedli smrtiaci toxín, sa začala podávať ALA injekčne. Už o niekoľko hodín sa začali cítil lepšie. Podával som túto liečbu, 25 až 100mg ALA každých šesť hodín 14 dní. Ozaj len malé dávky, len zatlačenie striekačky, doslova pár kvapiek v jednej dávke. Pacienti sa začali zotavovať a mohli odísť z nemocnice za 2 týždne s normálnou funkciou pečene. Sú stále nažive a bez ochorenia pečene, po viac než 30 rokoch.
Fyziologické aktivity ALA sú tie kľúčové k prekonaniu poškodenia pečene.
1) Asi najdôležitejšou je, že ALA je limitujúcim faktorom pre mieru-rýchlosť, akou sa tvorí energia z uhľovodíkov. Čiže, keď niečo skonzumujeme, konvertuje sa to na uhľovodík a ten sa konvertuje na pyruvát. Pyruvát nevie vstúpiť do bunky, musí byť konvertovaný na Acetyl koenzým A, ktorý ide priamo do mitochondrie bunky a vytvára energiu. Pyruvát je na Acetyl koenzým A konvertovaný enzýmom pyruvát-dehydrogenázou, ktorý ale nefunguje bez ALA. Tu je tá spúšť, ktorá umožňuje ten citrátový cyklus, je kľúčovým faktorom látkovej premeny. Čiže keď telo má dostatok lipoidnej kyseliny na správnom mieste v správnom čase, tak vie získať viac energie z mitochondrie – energetického faktora bunky. Bez ALA by sme nemohli dostať energiu zo stravy, ktorú jeme, a neostali by sme nažive. Dostatok ALA znamená účinnejšie mitochondrie a zdravšie pečeňové bunky.
2) ALA je príbuzná vitamínom radu B, je vysoko výkonný antioxidant rozpustný aj vo vode aj v tuku, zbiera voľné radikály a produkty zápalov brániace normálnej regenerácii orgánu, a recykluje ostatné živiny ako ko-enzým Q-10, vitamín C, E – ak sú využité, ALA ich regeneruje a môžu sa použiť zas, patrí do skupiny zvanej superantioxidanty. Predchádza tvorbe kryštálov oxalátov vápnika (kameňov) v obličkách, chelátuje (viaže a odbúrava z tkanív) ťažké kovy ako ortuť, olovo, arzén, meď, čo sa už desaťročia využíva v detoxifikácii ľudí zaťažených priemyselnými vplyvmi, či takou praktickou záležitosťou ako detoxikácia tela a CNS od ortute po odstránení amalgámových zubných výplní.
3) Stabilizuje faktor NF kappa B transkripcie, takže pomáha deaktivovať zhubné gény. NF kappa B je promóter zápalu vo vnútri bunky a bunkového poškodenia, takže ALA utišuje mnoho zápalových procesov.
4) Veľmi dôležitý je vzťah ALA a glutatiónu. Pri akejkoľvek závažnej chorobe orgánu je jej následkom znížená úroveň glutatiónu. Je to najúčinnejší vnútrobunkový antioxidant odstraňujúci množstvá škodlivých produktov zo zápalového poškodenia orgánu, množstvo toxínov. Je nepostrádateľný, chráni bunky a tkanivá orgánov, ciev, nervového a imunitného systému, pečene, srdca, pľúc, obličiek atď. Glutatión je zložkou určitých enzymatických systémov chrániacich telo pred poškodením orgánov. Čiže pacienti tým, že majú úroveň glutatiónu zníženú, majú aj nedostatok enzýmov ako glutatión peroxidáza a glutatión transferáza, ktoré vyžadujú jeho väčšie množstvá. Glutatión sa nedá spoľahlivo doplniť ústnym podaním, keďže nedokáže vždy prejsť membránou bunky. ALA a DHLA dokážu stimulovať bunky k jeho výrazne vyššej výrobe.
Pre vnútrožilové použitie ALA sa v Nemecku vyrába Thioctacid 600T a používa aj na Slovensku oficiálne zatial len pre diabetes - ak si niekto vie vybavit urcite by to pomohlo pečeni...
Selén (Se) je životne dôležitý kovový prvok, v malých stopových množstvách nevyhnutne potrebný pre normálny metabolizmus antioxidačných látok, reprodukciu a funkcie štítnej žľazy a základný koenzým pre detoxikačný systém enzýmu glutatión-peroxidázy. Touto cestou selén neutralizuje peroxidy, ktoré sa množia pri oxidačnom strese, a následne chráni bunkové steny pred poškodením zo strany radikálov.
Selén sa často zlučuje s amino kyselinami a vytvára selénoproteíny. Ak množstvo selenoproteínu v bunkách spadne, vírus sa zaktivizuje a začne vyrábať nový, útočiaci na bunky. Ak množstvo selenoproteínu v bunkách stúpne, vírus ostane v spiacom (dormant) stave na dlhšiu dobu alebo aj nastálo. Vírusy môžu ťažiť z toho, že keď sú priamo prítomné pri tomto procese zlučovania do selenoproteínov, tak sledujú úroveň selénu v bunke. Následne toto správanie slúži vírusu ako barometer pre zvýšenie alebo zníženie reprodukcie vírusu.
Dr. Will Taylor a kolegovia na University of Athens, Georgia preukázali pri výskume HIV, že skupina vírusov, zvané RNA vírusy - retrovírusy HC, HB, HIV1-2, Coxackie B3, Herpes vírus 8, majú súvis s glutatión peroxidázou, kódujú gény enzýmu glutatión peroxidázy.
Ako sa vírus replikuje, a keďže jeho genetický kód obsahuje gén zdanlivo identický s génom, ktorý má ľudský imunitný enzým glutatión peroxidáza, tak tým vírus odčerpáva zo zásob selénu svojho hostiteľa. Paradoxne sa vírus množí najrýchlejšie u tých, ktorí majú málo selénu a zrejme aj preto majú oslabenú túto stránku imunity.Ten mechanizmus za tým ešte nie je úplne objasnený. Vírusy množením vlastne odoberajú z ľudského tela štyri živiny, ktoré sú uložené v jadre tohto enzýmu (kľúčový je selén, ďalšie sú cysteín, glutamín a tryptofán). Nedostatok selénu stimuluje množenie vírusu a tým podporuje napredovanie ochorenia. V tomto prípade pridávanie selénu vie slúžiť ako antikoncepčná tabletka pre vírus. Na základe prác výskumníkov toto je jedným zo spôsobov, ako dať imunitnému systému možnosť dostať hepatitídu či HIV pod kontrolu.
Dr. Lester Packer len nedávno pracoval na výskume použitia ALA aj proti vírusu HIV,
jej vlastnosti pri stabilizovaní faktoru NF kappa B transkripcie - a teda inhibovaniu množenia sa takej infikovanej bunky.
Dokopy ku trom hlavným prvkom terapie - ALA, silymarínu a selénu - odporúčam brať dobrý B-vitamín komplex, pretože dávky ALA vo zvýšenej miere používajú konkrétne tiamín (B1), niacín (B3) a riboflavín (B2) avšak aj ostatné B sú veľmi dôležité a prospešné, takže predpisujem 2x denne B-komplex kapsule s 50-100mg z každého B vitamínu, vitamín C minimálne 1500 mg, vitamínu E 400 -800 IU, a všeobecne multiminerálny doplnok