1

Téma: Ako zavarat maso ?

Len tak nahodou, nevie niekto ako zavarat maso, tak aby bolo bezpecne aj po 6-12 mesaicoch, skladovane v domacom prostredi?

Trochu zacnem:
Ludia z USA mi hovoria, ze zavaraju v tlakovom hrnci (pressure canner) pri teplote 240F, resp tlaku 11-15psi (podla nadmorskej vysky), a to z dovodu, ze sa musi (myslim ze) Clostridium botulinum bakteria znicit..

Lenze ludia (nielen) zo Slovenska zavaraju maso tak, ze ho daju do vriacej vody na 2 hod v prvy den a na 1 hod v druhy den, hovoria tomu dvojita sterilizacia. Udajne ta 2. sterilizacie je na to, aby sa zabili parazity, ktore sa prave vdaka 1. sterilizacii, teda teplu zacali mnozit. A ziju.

Dokonca niekto (Amish) mi hovoril, ze zavaraju jednoducho tak ako my (varenim), ale len na 3 hodiny, cize celkom rovnaky postup. A tiez ziju.

Tak co teraz ? smile

Je USA sposob "overkill" alebo je na sposob ruska ruleta ?



2

Re: Ako zavarat maso ?

Spravna sterilizacia musi byt nad bod varu, tak to robia priemyselne.



3

Re: Ako zavarat maso ?

Hm, cize je tam nutny tlakovy hrniec? Alebo ako velmi nad bod varu? Doma (v beznom hrnci) sa asi nad 99C nedostanem, vsak ?



4

Re: Ako zavarat maso ?

Priemyselne sa to robi samozrejme vo velkych tlakovych hrncoch(autoklavy) Mne raz zavarila husaciu pecen svagrina do konzerv a vyvari;la ich asi 2 hodiny. Ked som dosiel spat domov do USA, tak som ich pre istotu zalozil do ladnicky, lebo aby sa pokazili to by bola smrtelna skoda.



5

Re: Ako zavarat maso ?

dalost napísal(a):

Hm, cize je tam nutny tlakovy hrniec? Alebo ako velmi nad bod varu? Doma (v beznom hrnci) sa asi nad 99C nedostanem, vsak ?


Akoze sa nad 99 °C nedostanes, ked voda este len zacina vriet pri 100 °C? smile



6

Re: Ako zavarat maso ?

Nuz pri normalnom tlaku sa voda vari pri 100 stupnoch, pri vyssej teplote je uz len para.
V tlakovych hrncoch mozes dosiahnut bezne az 115 stupnov celzia, v specialnych pretlakovych aj viac.



7

Re: Ako zavarat maso ?

zuzanaaa napísal(a):
dalost napísal(a):

Hm, cize je tam nutny tlakovy hrniec? Alebo ako velmi nad bod varu? Doma (v beznom hrnci) sa asi nad 99C nedostanem, vsak ?


Akoze sa nad 99 °C nedostanes, ked voda este len zacina vriet pri 100 °C? smile


Neviem no, ten teplomer nesiel vyssie ako 99C smile

A to som len cca 170 metrov nad morom..

Cital som ze cim vyssie, tym nizsi tlak a tym nizsi bod varu vody, napr na hymalajach.

Ak som to spravne pochopil, cize asi preto nemozem ja dosiahnut 100,00 C ale mozno o pol stupna pod tym.. (ale to by nemal byt problem myslim, skor to ze ci naozaj potrebuje m115C, lebo na SR nevidim ziadny tlakovy hrniec, plus uz vobec nie pohare na tlakove zavaranie smile )



8

Re: Ako zavarat maso ?

Pozri napr na tento
http://www.amazon.com/All-American-30-Q … utioforman
Tu ich mas vacsi vyber
https://www.google.com/search?source=ig … mp;bih=618
Quart je zhruba liter na predstavu objemu.
Inac netreba ziadne specialne pohare, hociktore zavaracie flase su OK.
Inac moja mama pouzivala tlakovy hrniec na Slovensku uz v 50 rokoch minuleho storocia, neskor mala madarske hrnce znacky Kukta, takze sa nejedna o nic noveho.

Naposledy upravil: RNG (2012-01-19 21:57:23)



9

Re: Ako zavarat maso ?

Chcem sa opytat, ci v susenom mase sa zachovaju potrebne latky, hlavne bielkoviny.



10

Re: Ako zavarat maso ?

Nuz obrovsky rozdiel, je  v tom ako bolo susene. najviac sa zachova samozrejme vo "freeze dried" tj susene za mrazu.



11

Re: Ako zavarat maso ?

Myslim na domace susenie (to susenie za mrazu je zrejme profesionalna technologia)... Myslim na susenie v pristroji ako su susicky na ovocie. Ide o to ci sa tam zachovaju aspon bielkoviny?



12

Re: Ako zavarat maso ?

Bielkoviny ano, to je najmenej. Ale antioxidanty nie, a tak isto sa znici cast vitaminov.



13

Re: Ako zavarat maso ?

Dakujem RNG. Ide mi hlavne o bielkoviny. Su zle casy, clovek nikdy nevie kedy sa to zide....



14

Re: Ako zavarat maso ?

Nuz to bol povodny dovod aj na konzervy



15

Re: Ako zavarat maso ?

:-)