1

Téma: Fenylketonuria

Dobry den Rng chcel by som ta poprosit nevies nieco o fenylketonurii.Zistil som ze ked zujem kalsicke zuvacky co obsahuju phenylalanin tak mi je hrozne cudne a ked si to spojim aj s roznymi jedlami ze po neakom mi je dost blbo a este ten biely jazyk a nepritomnost trypsinu..Tak mi to vsetko dava neaky zmysel vsetko to suvisi s aminokyselinami nevies mi nahodou prosim ta povedat nieco blizsie k tej fenylketonurii moze to byt moj pripad? Zaujima ma to lebo som vsade cital ze to uz ma clovek od narodenia ale u mna to veru je problem asi od 20 tich.Ale kazdoapdne som blizko len neviem ako mam zistit co presne to je.Popripade poznass neaky pripravok co obsahuje vsetky aminokyseliny aby som mohol vyskusat nizkobielkovinovu dietui?Dakujem za odpoved Rudinko

Naposledy upravil: Rudinko (2010-11-28 19:07:50)



2

Re: Fenylketonuria

Phenylketonuria je zdedena choroba nedostatku enzymu
phenylalanine hydroxylase.
Tento enzym meni phenylalanine na tyrosine. Pro nedostatku tohoto enzymu sa tvori zamorenie tela phenylkalaninom, ktory sa meni na phenylketone (phenylpyruviate) a odchadza mocom, co sa da velmi lahko zistit laboratorne.
Telo je znacne belsie, aj vlasy su blond, lebo sa netvori dost melaminu. Kedze je to vrodene podla lekarskych informacii, tak asi nemozes mat ten problem, ale mozes mat poskodenu pecen, ktora nevyraba dost enzymov vseobecne, takze sa to moze prejavit ako slaba phenylketonuria.
V tom priade by som obmedzil jedla bohate na phenylalanine a jedol viac zelenin, ovocia a pripadne orechov, pozri si tabulku
http://apjcn.nhri.org.tw/server/info/bo … ata2e.html

Pecen je dobre obcas si precistit a regenerovat, pozri na temu pecen.
http://rng.nazory.eu/pecen
najma na protokol dr Berksona

Inac vyhybaj sa vsetkemu, co obsahuje aspartame, ten ma plno skodlivych ucinkov v tele, vcitane nervovych poruch.
Aspartame je zlozeny aj z phenylalaninu, aj z methylalkoholu.
L-phenylalanine podla vyskumnej literatury znizuje serototonin v mozgu, tak isto aj thyrosine, ktory si telo vyrobi z phenylalaninu. Tiez znizuje dopamin aj norpinephrine.

Zase nedostatok  l- thyrosinu moze sposobit nedostatky v menovanych neurotransmiteroch, Telo si ale vie thyrosine do urcitej miery vyrobit samozrejme z toho hore spominananeho phenylalaninu.
Takze sa tu jedna vlastne o balanc, nie privela, nie primalo.

Naposledy upravil: RNG (2010-11-28 20:56:50)



3

Re: Fenylketonuria

Dakujem velmi pekne za odpoved ono s tou pecenou mi to dava zmysel lebo ak som bol na sonografe a vraveli ze mam stukovatenu pecen.Ale este by som ta chcel poprosit o jednu radu nasiel som ze klasicka medicina ma ketostril pri fenylketonurii ono to vlastne obsahuje tesencialne amynokyseliny bez fenylalaninu nepoznas nieco s cim by som doplnil do tela tie aminmokyseliny?Mne z toho logicky vypliva ze ak mi nefunguje metaboizmus bielkovin tak nemam ani dostatok aminokyselin a keby ich viem telu dodat bez bielkovin dalo by sa to neako?Dakujem velmi pekne za tvoj cas



4

Re: Fenylketonuria

Ako som povedal, vynechavanie niecoho kompletne nesie zo sebou skodlive nasledky. Ale strava sa da upravit tak, aby si mal napr menej phenylalaninu v nej. Predstavit si, ze by sa vsetky esencialne aminokyseliny doplnili mimo tej "pre teba skodlivej ako sa ti zda, ale nemas to nijak potvrdene" je nepredstavitelne tazke. Ako som povedal, zle travenie, zamorena pecen, znicene tuky, umele sladidla ako aspartame atd, to vsetko sa da adresovat.
Ale umela vyziva z doplnkov je dost nerealisticka. Ony spomenuty ketostril ma len desiatky, max stovky miligrasmov aminokyselin a telo potrebuje tisice.
Naviac je to priemyselny vyrobok a akosi nahradzat prirodne zdroje bielkovin produktom priemyslu sa mi nevidi dost rozumne.
S doplnkom enzymov budes vediet stravit bielkoviny a aj ich rozlozit na aminokyseliny. Samozrejme stukovatelu malofunkcnu pecen treba odtucnit a regenerovat v prvom rade, lebo je zdrojom roznych nasich vlastnych enzymov.A ked to nespravis, moze sa ti to vystupnovat az do cirhozy a znacne skratit zivot.
Lecitin, calcium-D glucarate, enzymi  a menej sacharidov v diete-to by som ti radil v prvom rade, nez by si presiel na nejake radikalne diety bez potvrdenia tych podozreni.
A mozno ani po tom, lebo mas viac problemov, co sa musia adresovat najskor a potom uvidis, ci je to vobec potrebne rozpravat o teoretickej fenylketonurii.



5

Re: Fenylketonuria

Dakujem za odpoved este mam poslednu otazku nevies mi prosim ta poradit ake testy by som mal podstupit aby som nemal len teorie?Lebo ono to moze byt vazne hocico ale ked neviem s cim bojujem tak nema zmysel s tym bojovat.



6

Re: Fenylketonuria

Nuz ako som povedal, fenylketonuria sa da lahko zistit z mocu skuskou na phenylketone. Nakoniec vtedy ma aj telo celkove inu vonu, aj moc.
Odtucnenie pecene a enzymy mozes brat bez akychkolvek testov, ved vies, ze mas pecen pretucnenu a nejake zdravotne problemy, ktore su iste sprevadzane zamorenim tela, najma ked mas pecen poskodenu.
Nuz a viac zelenin a ovocia ti rozhodne neuskodi tak isto. PO case by si mal poznat zmenu k lepsiemu.

Ja ti takto na dialku a vobec bez laboratornych skusiek(rozbor krvi, mocu , scany atd) nemozem poradit nic viac.
Mnoho ludi neznasa phenylalanine, nie si sam. Za to este nemusis mat dedicnu phenylketonuriu, ked sa ti neprejavila hned od narodenia.



7

Re: Fenylketonuria

Bol som na jednom merani na takom pristroji a neviem ci to nie su dalsi podvodnici ale napisem ti hodnoty ktore mi tam ukazalo ze su zle AST norm 0.1-0.45  :0.662
                            ALT  norm 0.1-068   :0.941
minutovy prietok cirkulacie krvi  norm 3.5-4.3l/min   :5.33l/min
spotreba o2 v 100g cereblarneho tkaniva norm 3.12   :2.3
spotreba o2ml/min norm 200-250     :365
deficit cirkulacnej krvi norm 0-250ml   :280.4
Test tiffno norm 84-110%   :75.7%
Dopamin B-hydroxylaza norm 31.5-32.5nanon/ml/min   :28.1
LDLipopretiny norm 2.35-2.43mmol/l    :2.30
HDLipopretiny norm 1.25-4.25mmol/l    :1.14
obsah co2 vo venoznej krvi norm 51-53%    :63%
Acetylcholin    norm 81.1-92.1mkg/mol     :77.1
kontrakcia lavej srdcovej komory myokardu norm 60%-85%     :49.8%
cas cirkulacie krvi v malom krvnom obehu norm 4-5.5sekund     :6.3s
spektralna vlnova dlzka absorbcie NO2 v krvi norm 3.7828-3.9372mkm     :4.401mkm
SH norm 7.32-7.40     :5.28
cinnost srdca-Joule norm 0.692-0.788   :0.899
Svalova kreatin kinaza norm 473-483mkmol/min/kg     :428.30
Toto su udaje ktore mi tu nesedeli.Prave to tu mam pred sebou a snazim sa najst neaku suvislost.

Este ti napisem moje priznaky:Ako som spominal som dost unaveny zyva sa mi napr po zuvani zuvacky prejde to po par hodinach.Potom mam biely jazyk,zapach z ust preto aj zujem tie zuvacky ale po vypluti zuvacky sa mi ten zapach este zhorsi je to take ako keby horka chut a ked si dam dalsiu zuvacku zyvanie prejde hned ale ked ju vyplujem je spet.Je to taky zacarovany kruh.Potom mam este bolest svalov a mozno slabe depresie aspon myslim ale to asi zalezi od jedla moze to byt z toho fenylalaninu.Ale skusil som aj xylitolove zuvacky tam to nie je az take silne ale aj po nich sa mi zyva len nie tak silno...:( No a naposledy mam dost vela hlienov stale sa mi tvoria a napina ma.Ale to si pametam uz od detstva.Ked som mal asi 9 rokov tak ma rodicia vzali k lekarovi a ten len povedal ze to je trema.Preto si myslim ze to moze byt nieco ako fenylketonuria.Neviem co to moze byt.


No a este mam testy zo stolice:
trypsin nepritomny
cukry negativne
tuky pozitivne
svalove vlaka pozitivne

No a este som bol na gastre a tam mi napisal lekar do zaveru minimalna kongestivna antrumgastropatia
a plynatost v crevach.No a este mi povedali na Usg brucha ze mam pecen steatoticku.

Robil som si aj testy na plesne zo stolice a bolo to negativne cize od tejto teorie som upustil nakolko som proti candidovu dietu drzal asi 2-3 mesiace a bral som na to vsetko co len existuje.A nezmenilo sa nic


Nic viac som zatial neobjavil ale aspon nieco.Budem rad ak si niekedy najdes cas a vopred dakujem za akukolvek poznamku co by ma mohla posunut vpred.

Naposledy upravil: Rudinko (2010-11-29 01:39:40)



8

Re: Fenylketonuria

Boze moj, keby sa na to dalo spolahnut, tak ti poviem, ze mas privela estrogenu, progesteron tam nevidim menany ani testosteron, ale v kazdom pripade vysoky estrogen znamena menej energie celkove.
Mas zvysene LDL a hlavne ultranizkomolekularne LDL a znizene HDL, tj mal by si brat Policosanol, lecitin a lipazu, inac budes mat zachvilu zapchate cievy . To po case znizi aj triglyceridy v krvi, ktore mas tiez vysoke.
Musis sa stranit rafinovanych cukrov, jemne mletej muky, sladenych sodoviek,
a peciva a jest len hrubozrnne/celozrnne produkty, ked uz musis jest nejake tie sacharidy.

Plynnatost a zapach z ust je spojeny so zlym travenim. Z toho vyplyva aj tvoj nedostatok energie ciastocne a nizka imunita.
http://rng.nazory.eu/travenie
Takze nemas nic exotickeho, ako si sa nazdaval velmi pravdepodobne, len si musis napravit travenie, pripadne znizit estrogen(DIM, I3C)

Nevidel som tam test na zrazanlivost krvi, ci nahodou nemas brat aj fibrinolyticke enzymi, co je obzvast dolezite pri tukom zapchatych ciev a pecene. V zuzeninach, ktore zhorsuju cirkulaciu celkove sa mozu aj male tromby zaseknut a sposobit problemy, ba i porazky a infarkty, ak je to v srdci a mozgu.



9

Re: Fenylketonuria

tie testy neboli moje smile to bola len ukazka co to vsetko meria ten pristroj moje vysledky su hore smile



10

Re: Fenylketonuria

A este mam posledu otazku ta tabulka na tie hodnoty fenylalaninu co si mi ukazal kolko by som mal mat denne mg aby mi to neskodilo a zaroven aby mi to stacilo na vytvaranie tych neurotransmiterov?Inac ked tak nad tym premyslam tak znie to logicky ze moje problemy mozu byt prave z toho.A da so pri tej diete z tej tabulky doplnat ostatne aninokyseliny osobitne s pripravkov?napr leucín 500mg izoleucín 500mg valín500mg treonín500mg metionín500mg  tryptofán 500mg lyzín 500mg Dakujem za rady od zajtra to vyskusam dodrzat



11

Re: Fenylketonuria

Vysoke cislo AST potvrdzuje poskodenie pecene, tj prva zalezitost, co by si mal adresovat je regeneracia pecene. Pecen moze byt poskodena pretucnenim, zamorenim, viralnymi nakazami a podobne.
Ked si chces dat mysel do pokoja okolo fenylketurie, daj si urobit testy mocu na to.

Inac sustred sa na svoju pecen a jej regeneraciu a napravenie travenia.
Opakujem, lecitin, calcium D-glucarate, protokol dr Berksona, a hromada enzymov na precistenie tela.
Ber aj policosanol pre istotu, lebo tvoj pomer cholesterolov je velmi zly.

Doplnky nie su nahrada jedla, telo musi podla moznosti vytazit z jedla maximum. Lebo ked mas zle travenie, chybaju telu stovky,, mozno tisicky zivin a to sa doplnat neda izolatmi.

Zialbohu, tie rozlicne "zazracne " pristroje su velmi nespolahlive, aj ked ta technika moze niekoho ohurit. Mozno casom budu spoloahlivejsie, takze ich citania sa budu dat  pouzivat. Jednoducha kontrola na ich spolahlivost je dat sa skontrolovat tym pristrojom na dvoch rozdielnych miestach a uvidis rozdiely, casto privelke.



12

Re: Fenylketonuria

Podľa dátumov príspevkov Rudo ešte nebol celkom fit, ako som si myslel z jeho informácií z roku 2009. Mal brainfog, ktorý sa mu stratil po tejto záležitosti. Príspevok z jedného fóra:

Rudinko | 15. září 2009, 16:39:07
Ivan takze asi v maji tohto roka som sa zobudil a stale bolo horsie a horsie lebo som zostal uplne sam.Izoloval som sa od ostatnych atd.To nie je podstatne.A stale ma stval ten biely jazyk protiplesnovka nepomohla tak som hutal dalej.Isiel som do kupelne otvoril chrapu a pozeral som len tak.Zrazu som vzadu na mandli zbadal biely fliacik.A spomenul som si ze aj pred asi 4.rokmi tam bol taky isty ale vtedy mi doktorka dala tantum verde.No a hned som zapol net ze co to moze byt.A tam som sa docital ze hnisave capy.Ze sa to da vytlacit.Reku vsak vyskusam mozno mam z toho aj ten zapach.Zatlacil som na pravu mandlu a veru vyslo niekolko dost velkych zapachajucich capov.Fuuuj.Zatlacil som na druhu a odtal vystrekol biely hnis.Asi o dva dni som sa zacal citit asi o 10% lepsie.Hned som utekal anglickenu lekarovi ze nech mi to vyberu a ona ze ked budem mat anginu 12x do roka ze ma posle na operaciu.Vynadal som jej ze nech sa po.. a ze idem sukromnemu.No a ten ze 2000 libier pytal.No tak hned som pisal na Slovensko ze kolko by ma to stalo a jeden primar ze ak mam europsku karticku ze neako to poriesime a ak aj nie tak 300 euro.No tak som sa objednal na jul kvoli dovolenke.No a po operacii 2.dni opet optimista,flegmatik a stastny zo zivota ti pisem.A co je najlepsie ten biely jazyk vobec s tym nesuvisel.Lebo mam ho stale ale to uz nie je problem ked mam cistu hlavu.Dobre nie?Zo dna na den som sa opet narodil ten datum 17.7 budem oslavovat ako narodeniny. smile)



13

Re: Fenylketonuria

Znova pripominam, infekcie su casto z prinosnych dutin, kde sa mozy zdrzovat a infikovat cez hlieny hrdlo, mandle, priedusky, pluca ba dostanu sa aj do vnutorneho ucha.
A popritom sa daju dost lahko znicit kvapkami roztoku GSE niekolkokrat denne do nosa, v leze, s hlavou zaklonenou co najviac dozadu
Nehovorim, ze je to permanentne riesenie, lebo v case epidemii sa mozu z kvapockovej infekcie prinosne dutiny znovu infikovat, ale ako som povedal, za par dni sa ta infekcia tam kvapkami da vytlct.

Co maju take rozne infekcie spolovne s nervovymi problemami?
Nuz mnohe mikroby vyrabaju skodlive latky, vcitane neurotoxinov a karcinogenov.
Takze je dobre ich vyhubit, preventivne a nasadit a rozmnozit vsade probioticku floru, najma v crevach, kde nam vyrobi hromady protilatok proti roznym skodlivym mikrobom.

Inac co sa tyka mandli, tie obvykle nie su zapalene a zdroj infekcii bez toho, aby sa nakazili z prinosnych dutin. A vybratie mandli statisticky neznizuje prilis infekcie hornych dychacich ciest.
Mandle su skor poistka, ze ked sa telo nakazi, su prve, ktore sa zapalia a daju signal telu, aby sa zacalo branit.