1

Téma: Je toto pravda?

Mozete mi prosim napisat ci sa to tyka aj vytazkov zo soje napr.sojovy lecitin a pod.?Dakujem...
- Sója - Fakty a bludy o sóji


Blud: Sója sa ako jedlo používa mnoho tisícročí.
Fakt: Sója je známa mnoho tisícročí, avšak, ako jedlo sa prvýkrát použila až počas dynastie Chou (1134-246 pnl), vtedy, keď sa Činania naučili sóju fermentovať a vyrábať z nej jedlá ako tempeh, nattto, miso a tamari.

Blud: Ázijci konzumujú veľké množstvo sóje
Fakt: Japonci a Číňania skonzumujú denne v priemere len 10 gramov sójového jedla (asi 2 čajové lyžičky). Ázijci konzumujú sóju v malom množstve, ako pochutinu, nie ako náhradu za živočíšne bielkoviny.

Blud: Americká dietetická asociácia (ADA) predsa nepovažuje sóju za nebezpečnú.
Fakt: ADA nikdy neprehlásila, že sója je bezpečná. Vyjadrila sa, že sú štúdie, ktoré hovoria o pozitívach i negatívách sóje. ADA dodáva, že rozsiahlé štúdie nie je možné uskutočniť, a to z etických dôvodov. Prečo asi?

Blud: Moderné sójové výrobky majú rovnaké zdravotný úžitok, ako tradične fermentovaná sója.
Fakt: Najmodernejšie sójové výrobky nie sú fermentované (a tak toxíny nie sú neutralizované) a sú spracované spôsobmi ničiacimi bielkovinu a tvoriacimi toxíny.

Blud: Sójové výrobky sú zdrojom kompletných bielkovín.
Fakt: Ako aj ostatné strukoviny, aj sója má nedostatok síru obsahujúcich aminokyselín, metyonínu a cystínu. Navyše, moderné spracovanie sóje ničí krehký lysín.

Blud: Fermentované sójové produkty zabezpečia dostatok vitamínu B12vo vegetariánskej strave.
Fakt: Zložku, ktorá je podobná vitamínu B12, telo nedokáže použiť a tak sa nedostatok B12 zvyšuje.

Blud: Sójové formuly sú pre kojencov bezpečné.
Fakt: Jedlá zo sóje obsahujú inhibítory tripsínu, ktoré bránia v trávení bielkovín a rušia pankreatické funkcie. Zvieratá, kŕmené stravou, obsahujúcou inhibítory tripsínu, vykázali poruchy vývoja a poruchy pankreasu. Príjem sóje zvyšuje potrebu vitamínu D, ktorý je potrebný pre budovanie kostí a telesný vývoj. Fytinová kyselina spôsobuje zníženú biodostupnosť železa a zinku, ktoré sú potrebné pre zdravie a vývoj mozgu a nervového systému. Sóji tiež chýba cholesterol, taktiež nevyhnutný pre vývoj mozgu a nervového systému. Vysoké dávky fytoestrogénov v sójových formulách pre kojencov, značne prispievajú k predčasnému sexuálnemu vývoju dievčat a oneskorenému až retardovanému vývoju u chlapcov.

Blud: Sója a sójové jedlá majú preventívny účinok proti osteoporóze.
Fakt: Sója a sójové jedlá spôsobujú nedostatok vápnika a vitamínu D, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti. Sú to vápnik zo zeleniny a vitamín D z morských jedál a zo slnka, ktoré majú preventívny účinok proti osteoporóze u Ázijcov, nie sójové jedlá.

Blud: Súčasné sójové výrobky chránia pred mnohými druhmi rakoviny.
Fakt: Okrem iných štúdií, aj britská vláda podala konkluzívnu správu o tom, že niet dôkazov o tom, že sója a sójové výrobky chránia pred rakovinou prsníka a pred inými rakovinami. Naopak, sója môže byť výsledkom zvýšeného rizika vzniku rakoviny.

Blud: Sója chráni pred srdcovými chorobami.
Fakt: U niektorých ľudí môže konzumácia sóje znížiť hladiny cholesterolu. Avšak, nie je pravdepodobné, aby sa znížením cholesterolu týmto spôsobom, zabránilo srdcovým chorobám.

Blud: Sójové estrogény (izoflavóny) sú prospešné.
Fakt: Sójové izoflavóny sú fytoendokrinnými narušiteľmi. Môžu zabraňovať ovulácii a stimulovať rast rakovinových buniek. Už konzumácia tak malého množstva, ako 30 gramov denne (4 čajové lyžičky), môže spôsobiť hypotyroidizmus (zníženie funkcie štítnej žľazy) sprevádzaný príznakmi letargie, zápchy, priberania na váhe a únavy.

Blud: Sója a výrobky sú bezpečné a užitočné pre ženy v postmenopauzálnom období.
Fakt: Jedlá zo sóje môžu stimulovať rast na estrogéne závislých nádorov a znižujú funkciu štítnej žľazy. Znížená funkcia štítnej žľazy je spojená s ťažkosťami v období menopauzy.

Blud: Fytoestrogény v sóji môžu podporiť duševnú výkonnosť.
Fakt: Nedávna štúdia zistila, že ženy s najvyššími hladinami estrogénu v krvi, mali najviac znížené kognitívne funkcie. Konzumácia tofu u japonských Američanov v strednom veku je spojená so zvýšeným výskytom Alzheimerovej choroby v neskoršom veku.

Blud: Sójove izoflavóny a izolovaná sójová bielkovina, majú štatút GRAS (Generally recognised as Safe – Všeobecne považované za bezpečné).
Fakt: Archer Daniels Midland (ADM), najväčší svetový pestovateľ sóje, nedávno stiahol svoju žiadosť na FDA (Food and Drug Administration – Úrad pre kontrolu potravín a liečív) o štatút GRAS pre sójové izoflavóny, keďže rástli protesty z vedeckých kruhov. FDA nikdy neudelila štatút GRAS sójovým izolovaným bielkovinám, kvôli obavám z prítomnosti toxínov a karcinogénov v spracovanej sóji.

Blud: Sója podporuje sexuálny život.
Fakt: Početné štúdie vykonané na zvieratách potvrdili, že sója spôsobuje neplodnosť. Keďže znižuje hladinu testosterónu. Japonské ženy dávajú svojím mužom jesť väčšie množstvo tofu, ak chcú znížiť ich sexuchtivosť.

Blud: Pestovanie sóje je pre prostredie bezpečné.
Fakt: Väčšina sóje v USA a v iných krajinách, je geneticky modifikovaná z toho dôvodu, aby farmári mohli používať veľké množstvá herbicídov.

Blud: Pestovanie sóje je ekonomicky prospešné pre rozvojové krajiny.
Fakt: V krajinách tretieho sveta bola tradičná úroda nahradená sójou, pestovanou medzinárodnými korporáciami, čo prenieslo zisk z lokálnych farmárov na tieto firmy.

Čítajte viac: http://dolezite.sk/Soja_Fakty_a_bludy_o … z0lMyIqo7P



2

Re: Je toto pravda?

Nuz to su vsetko zname fakty, nakolko je ale soja aj predsa len cast vyzivy, finalny rozsudok nad nou este nepadol a osobne sa snazim vyhybat jedeniu privela soje.
To trochu sojoveho lecitinu(lyzica tyzdenne, tj je to menej, nez 2 gramy vytazku zo sojoveho oleja denne) mi velmi pravdepodobne nic zleho nemoze urobit. Ten obsah izoflavonov v tak malom mnozstve, naviac vytazku z oleja je primaly na nejake hormonalne zmeny.



3

Re: Je toto pravda?

Myslim si, ze najvacsie riziko soje vseobecne (aj ked je fermentovana) je v tom, ze spolu s kukuricou je to jedna z najcastejsie GM (geneticky modifikovanych) potravin.

Inymi slovami, je pri nich najvacsie riziko ze budu mat v sebe geneticky implantovane/rekombinovane geny z inych zivocisnych druhov. Co je najma z dlhodobeho hladiska v podstate "experiment" na ludoch ktori to jedia.

Pocul som aj to, ze niektore GM potraviny maju tendenciu sposobovat neplodnost a ze je to aj ich ucel - redukcia populacie cez sterilizaciu ludi - ALE nestudoval som to dopodrobna - takze ak to niekoho zaujima, musi si urobit vlastny vyskum*.

* skusil by som vyhladat cez google: GM sterility ; alebo: GM infertility

Naposledy upravil: Matus (2010-08-24 20:46:52)



4

Re: Je toto pravda?

Matus, zialbohu aj to je pravda, hoci vacsina ludi voli pestovat  GM produkty pre vynosy.
Ale kedze sa mnohi rozhodli vyhybat GMO produktom a radsej platit viac za tradicne, asi sa ten trend postupne odbura.



5

Re: Je toto pravda?

Ono je ťažko povedať, čo je horšie, či pestovať s postrekmi, alebo bez nich GMO.



6

Re: Je toto pravda?

Podla mna ani jedno, ani druhe. To nie je ziadny vyber, podoba sa to na mafianske, "chces byt streleny do jedneho kolena, alebo druheho"
Rastliny boli pestovane starocia bez GMO a postrekov, nechapem, preco odrazu clovek MUSI prijat ine riesenie.
Reci, ze sa to musi, inac by bol na zemi hlad siria ti, co maju zisky z GMO a chemikalii, najma firma Monsanto a ludia za nou.

Preludnenie sa da riesit obmedzenim porodnosti, ked to vedela spravit Cina, moze to spravit aj ostatok krajin. Inac vo vyspelych krajinach je dnes skor ubytok obyvatelstva aj napriek pristahovalcom z preludnenych krajin.



7

Re: Je toto pravda?

Som vegetariánka 21 rokov, jem sóju denne, jedla som ju počas tehotenstiev a narodili sa mi dve zdravé a krásne deti, ktoré sa vyvíjajú normálne, hoci mäso doteraz neochutnali. To, čo sa píše vyššie ako fakty a bludy o sóji, su podľa môjho názoru len ďajšie ťahy živočíšneho priemyslu, ako zvýšiť spotrebu živočíšnych produktov.
Nemyslím si, že by ľudstvo bolo stvorené tak, aby získavalo potrebné živiny z mŕtvych tiel zvierat, ktoré obsahujú antibiotiká, rastové a iné hormóny, stresové hormóny. V pohode si ľudia dávajú pečienku a myslia si, že si dodajú do tela potrebné živiny. Pečienka je detoxikačný orgán, prechádzaju cez ňu všetky splodiny, odpad, ktorý to zviera musí z tela vylúčiť. A podobne, dalo by sa o tom písať donekonečna. A hlavne, neverím, že môžme získať zdravie zo zabíjania zvierat.ˇNetvrdím, že zelenina, sója a pod.je 100% zdravá, ale niečim sa živiť musíme. Rozhodne je to etickejšie a tým pádom zákonite zdravšie.
Len toľko môj názor.



8

Re: Je toto pravda?

Ja sice ten nazor plne akceptujem, ale zialbohu vyskum povedal o soji dost neprijemne veci, tj sa jej snazim, tj podla moznosti, nie fanaticky , vyhybat.
Fytoestrogeny su totiz najma pre muzov dost skodlive, oberaju nas o muzske hormony, tj ako sa vyjadrili mnohi vedci nas chemicky kastruju. Objavuje sa to napr na pocte spermii, ktore za poslednych 50 rokov klesli z 20 milion na 5 milion a aj ich vitalita(pohyblivost/motilita) sa podstatne znizili.
Soja a kukurica su dnes najextenzivnejsie geneticky manipulovane a prakticky uz nikde nepestuju povodne geneticke odrody, aj ked sa to vseobecne oficialne popiera. Totiz geneticka manipulacia v laboratoriach nie je jediny sposob menenia genetiky, ludia vyberom zrn dosahovali zmeny genetickeho profilu uz tisicrocia,, pasivne.

Zivocisny priemysel je prave najvacsi spotrebitel soje a kukurice, ktore pouzivaju na krmenie zvierat a do hotovych
masovych vyrobkov ako plnidlo s obsahom bielkovin. Takze ti protim nej protestuju najmenej.

Etika a zabijanie su slova, ktorym mozu rozni ludia dat rozne naplne. Technicky, aj zelenina je ziva a mrtva....Aj mikroby a podobne. Nie len velke zvierata.
A aj vegetariani a vitariani ziju a prosperuju. Len statistika zialbohu dokazuje, ze maju v priemere kratsi zivot, napriek propagande, ktora sa to snazi nevidiet, tj skupinach ludi propagujucich z roznych dovodov "politicky korektne" myslienky.

Ja ako starsi clovek som mal moznost vidiet na mojich roznych pribuznych a priateloch vysledky dlhodobeho vegetarianstva, co sa nakoniec prejavilo u kazdeho z nich po 40-50 rokoch ako svalove a kostne nedostatky, aby som to povedal nazornejsie, prilisne klbove problemy a celkove vzhlad "vychrtlosti" A viaceri z nich sa pokusali aj jest aspon vajcia a trochu ryb a masa, ale telo im to odmietlo, lebo prestalo za 40-50 rokov vegetarianstva  produkovat na to prislusne enzymy, a boli z toho doslova chori, co im "potvrdilo" ich povodne predpoklady, ze maso je skodlive, hahaha.

Nuz ale ked ma niekto tak silne zabrany proti zabijaniu zvierat a jedeniu "mrtvol", ako to mnohi prehnane  nazyvaju, tak je zbytocne s nimi o tom diskutovat, aj tak to k nicomu nevedie. Presne podla latinskeho:"de gustibus non est dispotandum", tj proti vkusu nepomozu ziadne diskusie. Drzim im palce, aby to neskor nemuseli olutovat.
Nie kazdy to olutuje, ludia su rozni a tak isto rozne usposobeni na ciste rastlinnu stravu, mnohi lekari tvrdia, ze to je znacne podla krvnych skupin, co sa vyvijalo u roznych skupin ludi na svete rozne, podla vtedajsej miestnej potravy.
Tj extremne povedane, su ludia bylinozravi a su ludia masozravi, vacsina je ale znacne zmesova dnes, takze sa tie extremy postupne zakryvaju.



9

Re: Je toto pravda?

Keď teda zvieratá konzumuju podla teba velke množstvo soje a kukurice, kt.je podla teba genet.modifikovala, znamená to, že aj zvieratá obsahujú tieto "nevhodne" potraviny.
Mám velke namietky na vychrtlost vegetariánov, kedže sa prave pozerám do zrkadla.
A mimochodom pracujem v zdravotnictve a viem porovnať ake výsledky maju vegetariánsky ludia a ake ti, ktorí sa zivia masom. Samozrejme, nase su ovela, ovela lepsie.
A ze vraj sa dozijeme kratsie? Mozno, ak nas neprejde auto. Ale ja tomu neveri, ze sa dozivame kratsie. Kazdy veri tomu, comu chce. A co je naozaj pravda, vie len Boh. Ale intuicia a etika ma vedu...
Mozno sa zdaju tieto slova niekomu pritvrde, ale bolo by uz namieste trosku bojovat za zivoty bezbrannych.
A ze jem zive rastliny? Opakujem z niecoho zit musime a rastlinu, ktorú nezjem, ta rychlo zhnije, uvedne, alebo je to plod, koren,  ktroý by po pár dňoch aj tak zhnil.
Je to prehnaná obrana masozravcov - porovnavat zivost zvierat a rastlin.



10

Re: Je toto pravda?

Nuz aj zvierata po case zahynu a zhniju, pokial ich nejake masozrave tvory nezjedia skor.
A tak ako cielavedome pestujeme rastliny a vyberame ich podla svojich potrieb, tak isto vyberama e a chovame zvierata. Je to vsetko proti povodnemu stavu prirody.

Viera u mna nenahradza fakty, ktore sa daju zaobstarat.  Viera ma naozajstne  miesto len tam, kde niet ine vychodisko na vysvetlenie pomocou pozorovanych faktov.

Masozravci nemaju ziadnu moralnu povinnost sa branit, lebo vegetarianstvo nie je oficialny akceptovany moralny standart, len vyraz sucasnej "politickej korektnosti", ktori siria nikym nevoleni a nikym nepovereni na to ludia. Cast z toho zacina u roznych zaujmovych skupin, cast za oponou u globalnej vlady pre ich specificke ucely. naviac je to znacne nedemokraticke, je to diktat malych skupin verejnosti.

Niet ziadnej pochybnosti, ze druhotne zdroje potravy(maso ryby) su podstatne viac zamorene, ako prvotne(rastliny a plody).
Preto sa staviam na stranu vitarianov a vegetarianov, ale s vyhradou, aby sa to nebralo na 100%, lebo aj zivicisne zdroje maju svoje vyzivove prvky, ktore sa nedaju tak lahko nahradit.



11

Re: Je toto pravda?

Dakujem za nazor.
Co konkretne podla teba chyba vegetariánom (ludom, ktorí konzumujú zo živoč.stravy mliečne výrobky a vajcia, ale žiadne ryby a ine mäso).? Čo teda by som mala podla teba doplnat, aby som si udrzala zdravie, ale pritom mäso nejedla. Mne na tom naozaj zalezi, myslim, ze som sa tak narodila, kedze som od detstva odmietala mäso.



12

Re: Je toto pravda?

Doat tazko povedat, co z masa mlieka ,ryb a vajec cloveku chyba. Zialbohu okolo toho je este vela "bielych flakov" na mape.
Ale jedno mozem povedat jednoznacne, su to EPA a DHA z ryb a inych morskych. Sice teoreticky sa to da dostat aj z roznych rias, ale zatial nevidim, ze by si spomenula riasy v svojej potrave.
Ak mas prirodzenu averziu k masu, vajciam rybam a mliecnym produktom, asi mas primalo enzymov na ich travenie(proteolyticke) a pravdepodobne aj kyselin. Takze po poziti vela bielkovin ti je zle.  A pravdepodobne mas krv typu A, co je caste v potomkoch tisicroci polnohospodarstva, este pred chovanim dobytka a hydiny.

Ak sa chces vyhnut moznym problemom z nedostatku niektorych zivin, odporucam ti zaradit do stravy niektore zelene, najma riasy ako spirulinu pacificu.. To by ti viacmenej skompletizovalo bielkovinny a tukovy obraz perfektnej vyzivy, aspon podla dnesnych vedomosti.
Inac musis porusit obcas svoju dietu a brat chybajuce kyseliny a enzymy, aby si si nezamorila telo produktami, co nevies spracovat a mozu ti vyvolat hromady problemov.



13

Re: Je toto pravda?

Ďakujem, vážim si Tvoj nazor.
Je pravda, že raz za dva roky dostanem gastritidu a trva mi to tak 6 tyzdnov az sa to uplne ukludni. Palenie zahy mavam, ale len od tehotenstiev, co je tak 3-4 roky, predtym som to vobec nepoznala. Ine zdravotne tazkosti nemam. Takze mi mozno naozaj chybaju kyseliny a enzymi, to je mozne. Len je zvlastne, ze taketo problemy som mala aj ked som jedla maso a aj teraz. Ale celkovo som vitalna. Aha este som zabudla, mam problem s nepokojnymi nohami, ak teda poznas dg pod tymto nazvom, ale to takisto len od tehotenstiev a opakuje sa to v mojej rodine uz dlhe pokolenia.
Som krvna skupina B Rh pozit. a jem zo zivoc.produktov mlieko a syry niektore, ale je pravda, ze riasy nie.  Tak ten jod by som asi mala pridat, aj tie kyseliny a enzymy.
Ale moja gastritida dost suvisi so stresom, ktorý sa mi casto premieta prave do zaludka.
Ale celkovo sa naozaj citim velmi fajn. A dufam, ze to tak zostane dlho.
Este o tej soji, je mi to cudne, lebo Japonci, Cinania a cely Východ zije na soji a udajne sa dozivaju dlho, su mudri a sikovni, tak neviem, ved to su rukolapne dokazy.

Kazdopadne dakujem za tvoje rady a nazory.



14

Re: Je toto pravda?

Aby som ta viviedol z omylu, spotreba soje v Cine prepocitane na obyvatela je nizsia , ako v USA., Potravinarsky priemysel ju natlaca vsade, od zvierat az do hortovych produktov. Takze ci sa mi paci alebo nie, vzdy ju nejak do mna napasuju, to by som sa musel uplne vyhybat vyrobkom potravinarskeho priemyslu a jest len maso z volne sa pasucich neprikrmovanych krav a hydiny.
Stres je za vyse 80% zdravotnych problemov,ci uz ich sposobuje alebo k nim znacne prispieva,  len 20% je z inych dovodov.
Gastritida, tj zapal zaludka je sposobeny mikrobami a pri dostatku kyselin by mali byt vsetky mikroby v zaludku znicene.
Takze si asi musis kyseliny obcas doplnovat, alebo sa starat, aby si ich nemala nikdy prilis rozriedene tekutinami, ked mas v zaludku bielkovinne=tazkostravitelne jedla.Vcitane samozrejme aj soje a fazulovin, hribov, vajec, syrov.
Na nepokojne nohy casto pomozu vacsie davky vitaminoiv B1 a B-3, vo forme benfothiamine(400-600 mg) a inositol hexaniacinate, 500 az 1000 mg. To je ten isty recept, ako na periferalnu neuropathiu.
Pomaha brat aj na svaly relaxujuci GABA(500 mg) a L-theanine(2 x 200 mg).



15

Re: Je toto pravda?

dakujem za vsetko



16

Re: Je toto pravda?

OK