1

Téma: zazvor cerstvy

Ahoj RNG uzivam po jedle struhany zazvorovy koren ktory som si zmiesal s medom a uzivam 1 cajovu lyzicku 3 x denne po jedle je to dost na zapaly ak ma niekto? alebo mam uzivat viac,alebo co mam s neho este robit vdaka  za odpoved



2

Re: zazvor cerstvy

Z literatur je odporucane asi gram sucheho prasku zo zazvoru tj z cerstveho asi 3-4 gramy. Osobne si myslim, ze cerstvy je ucinnejsi.
Zena si prave potlacila zapal , mala napuchnuty cely bok(burza, koxa...)davkou 2x1 gram curcuminu brany spolu s bioperinom(10mg) pre lepsiu absorbciu.
Curcuma je pribuzna dumbieru.
Protizapalove su aj boswelin, vitamin C, a rozne enzymi, najma bromelain a serrapeptaza.



3

Re: zazvor cerstvy

to som si myslel dakujem a z Lucenca sa mi ozvali a striebro sa bude vyrabat,akurat som telefonoval s katarinou Machu ,dlho som nemohol sa s nou spojit ale mala zdravotne potiaze a tak zacina uz robit.dakujem



4

Re: zazvor cerstvy

To som rad, skoda by bolo to zariadenie, co som tam nainstaloval nevyuzit, aj ked ja s tym uz nemam nic spolocne fakticky.
Firma je len na papieri moja, a ja som sa prestal o nu starat, takze je to zalezitost Katky, lebo ta je este stale konatelka firmy.



5

Re: zazvor cerstvy

Prajem pekný deň, RNG. V článku č. 2, síce z roku 2010, píšeš o kurkume, ktorou si Tvoja manželka vyliečila zápal. Bol to kurkumin asi v kapsuliach. Ja chcem vedieť, aký účinok má potravinárska prášková kurkuma,  koľko jej treba denne zjesť.
aby mala účinok. Bukovský  v jednej relácii  doporučoval jej pravidelné užívanie denne jednu lyžičku, ale s olivovým olejom preventívne proti alzhaizmerovi. Prosím o  Tvoj názor
                                               Ďakujem



6

Re: zazvor cerstvy

Zialbohu dr Bukovsky uvadza davku beznu v Indii/ayurveda, ja uvadzam podla mojich modernejsich lekarskych zdrojov ovela viac. Curcumin sa nachadza 2-3 percenta v susenej Kurkume/hluze. Takze to co ja odporucam je 3 x 1 500 mg curcuminoidov s bioperinom by bolo z 150 gramoch suseneho korena. Tolko mje samozrejme nemozne zjest.
Naviac bioperine zvysuje absorbciu curcuminoidov az 6 krat, tj bez cierneho korenia je praskova  Kurcuma velmi slabo ucinna.
10 mg bioperinu je obsah asi 6 zrniek cierneho korenia.



7

Re: zazvor cerstvy

ahoj Rng, drzim dietu 3ti den, iba pijem prevarenu vodu, javorovy sirup a beriem curcumin 3 x 1600 swansonu a praskovu kurkumu z obchodu a miesam s medom 1:1. Mam trochu zlte oci pmoze to byt z tej Kurkumy, mam prestat alebo znizit davky? Alebo to signalizuje na pecen?

Dakujem za odpoved.



8

Re: zazvor cerstvy

MoZe to byt z tej curcumy. Pri dlhsom brani curcuminoidov sa vylucuju aj cez kozu, takze ked si pretries kozu mas nazltly obrusok.To je ale n3eskodne a zmizne to velmi rychle , ked prestanes brat tie velke davky curcuminoidov.
Na co vlastne beries tie velke davky?  Mas v tele nejaky silny  zapal ?



9

Re: zazvor cerstvy

mal som silne zapaly klbov a criev, schudnutie 12kg, teraz je to skor chronicke, mam pokazene travenie, podla lekarov autoimunne-reuma... vid. prispevky, ked nedietujem boli ma pod lavym rebrom a chrbat pod lopatkou vlavo, cim viac jem tym horsie, ale kurkumu teraz viac menej skusam s enzymami ci sa to nezlepsi, inak dodrziavam vsetky zasady ohladom travenia ako radis, dakujem.
Skusal som aj protokol dr. Berksona na pecen, kvoli akne a tiez, ze neznesiem ani tochu alkoholu napr. 2dl vina. Vysledok bol ale bez zmeny, nie som stale vo forme.



10

Re: zazvor cerstvy

Nuz ked mas zle travenie, tak doplnky su kyseliny, enzymy, kazdy by mal brat mikrovlakniny cely zivot, a obcas si nasadit kvalitne probiotika.



11

Re: zazvor cerstvy

ok, to vsetko dorziavam, akurat L-lysin som zanedbal, protiotika beriem uz mesiace, ale zlepsenie ide velmi pomaly, dakujem za odpovede



12

Re: zazvor cerstvy

Mikrovlakniny, 15 az 20 gramov denne a protokol dr Berksona, na precistenie pecene a regeneraciu pecenovych buniek.
Ak nemas dost kyselin, nezanedbavaj to, lebo to vedie k nakazam a znicenej crevnej flory, tj okrem problemov s travenim a absorbciou.



13

Re: zazvor cerstvy

Ahoj Rng, prosim ta o nazor. Asi 2hy tyzden mi zacali bolesti vlavo, ako je rebrovy obluk a dozadu do chrbta. Niekedy taky krc  odtial okolo rebier smerom do chrbta a hore k zaludku. Citim to ako pod svalmi a vzadu na chrbte aj hlbsie. Tiez ked si lahnem na chrbat a naklonim sa vpravo - tak ok, ale vlavo bolest, viac pri hlbokom nadychu.

Ked si to miesto na chrbte dole ako koncia rebra  rozmasirujem pastou alebo tvrdym drevom, tak takmer ihned pocut zvuky travenia  - skvrcanie, asi zaludok a pankreas ... Musim to tam stlacat silno, ako ked chces rozpucit orech.

Velmi sa mi potom ulavy, po tych zvukoch, pohyboch travenia, ale ulava vydrzi max. 2 hod. Citim, ze ten problem s travenim co mam s tym urcite suvisi a pricina je na tom chrbte a rebrach.  Co tam moze byt?

Liecim sa na reumu a kolitidu smerom k crohn, ale bude to od toho problemu na chrbte co mi ovplyvnuje travenie.  Tiez ma hnevaju hemeroidy a palenie konecnika niekedy.  Predtym som mal  84kg, teraz 70kg, tu sa to drzi.

Teraz jem ryby olej, enzymy, rutin, extrakt olive leaf, b-komplex, obcas ester C, med a skoricu a mam dietu.

Dakujem.



14

Re: zazvor cerstvy

Nuz odporucam ti napravit si travenie, kde je treba dostatok kyselin, enzymov, mikrovlaknin a obcas si nasadit probiotika.
Chybajuce sa da doplnit a dnes kazdemu chybaju mikrovlakniny a pristup tela k probiotikam.
Takze to odporucujem doplnovat kazdemu cely zivot, minimalne.
U teba sa zda, ze mas problem aj s kyselinami(malo) aj s enzymami(malo).
Tak sa ti cez nekysly zaludok dostavaju zive mikroby, dokonca v zaludku rozmnozene do criev a tam robia sarapatu. Naviac nedostatok enzymov znamena ze cast jedla nestravena sa odstane aj do hrubeho creva, kde zivi rozne neziaduce mikroby, ktore ti vylucuju toxiny, co nici steny criev(IBS Crohn, Ulcerativna kolitida)



15

Re: zazvor cerstvy

dakujem, enzymy beriem stale cca 12-15 tab. za den aj probiotika na noc s jablkom uz 8 mesiacov, ale nejake vyrazne zlepsenie nebadat, teraz sa snazim vyhojit gastritidu, potom nasadim viac kyselin, len ta bolest v boku je teraz zla



16

Re: zazvor cerstvy

Skus brat zinok, DGL rozzuj 2 tabletky pred kazdym jedlom a doplnaj si kyseliny. Nepi s jedlom ale az 3 hodiny neskor, ked je uz viacmenej v zaludku vsetko stravene a teda aj znicene mikroby. Tak ti prestane zapal zaludka a criev. A nezabudaj na mikrovlakniny a obcas si nazadit probiotika, kvalitne, teda take, co su kyselinovo a tepelne odolne, aby sa za ziva dostali do criev.



17

Re: zazvor cerstvy

dakujem za nazory, zinok som uzival tento asi 1,5 mesiaca http://www.iherb.com/Now-Foods-Ulcetrol-60-Tablets/834, ale bolo mi horsie - neviem preco, mozno pri chronickych problemoch podobne ako chlorela, zelezo?

s DGL je to pred jedlom lepsie, tiez ked si dam sladke, napr. med, ovocny kolac ok, polievka zle

z kyselin mam L-lysin v kapsuliach, ale ta sa rozlozi asi neskor, nemam to vysypat? Ked som ho bral necitil som zmenu, ani 2 kapsuly nalacno, nic. Ked mam ako tak potlacenu tu gastritidu a dam si napr. rukolu pred jedlom, to je citelne lepsie
probiotika som mal mesiace tieto tepelne odolne http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Pr … caps/19518 a teraz uzivam tieto: http://zapcha.heureka.sk/synbio-70-kapsli/ na noc vecer s jablkom

psylium beriem jednu cajovu lyzicu denne, zapijam vodou 0,5litra a viac, ale pomaly, niekedy pridam GSE, tiez zeleny jacmen z vemica kazde rano 0,5litra teplej vody, ake mikrovlakniny a kolko?
Ten bok dozadu do chrbta ma boli stale.



18

Re: zazvor cerstvy

Mikrovlaknin treba brat 15 gramov, je to nielen psylium, ale aj inulin , oboje najdes vo forme vemica, a arabinogalaktany, pektiny a glucomanan, co najdes napr vo www.swansonvitamins.com
Probiotika zialbohu nemozem odporucat uz Healthy origins, lebo naraz ich oznacili (ice)=lad/chladit  tj sa rychlo nicia teplom co dosial vyrobca lzivo popieral.
Tieto netreba:
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ja … -Caps/7006

http://www.swansonvitamins.com/swanson- … -8-oz-pwdr
http://www.swansonvitamins.com/now-food … -8-oz-pwdr
http://www.swansonvitamins.com/swanson- … grams-pwdr
Inac musis sa naucit s masom a syrami nepit ani nejest nic sladke a najma nepit, aby si si nerozriedil kyseliny, Pit az 3 hodiny neskor a to hojne, bez jedenia.



19

Re: zazvor cerstvy

Rng, je toto podla teba pravda? Lebo by som to potrebovala proti zapalom.
Nie je to vela zazvoru?
25g čerstvého zázvorového koreňa (nie je potrebné ošúpať, len dobre očistiť) postrúhať nahrubo na strúžiku. Najemno postrúhaný koreň zaliať 2 dl vriacej vody (z rýchlovarnej kanvice) a pre lepšie vylúhovanie vymixovať ponorným mixérom. Nevariť! Silice by s vodnou parou vyprchali. Potom precediť cez jemné sitko do väčšej nádoby a doplniť vriacou vodou do 4-5 dl. Horúci nechať odstáť. Ochutiť podľa chuti cukrom, medom, prípadne pár kvapiek citrónu. Pije sa teplý. Správne pripravený nápoj mierne páli ako čili paprika. Nepripravovať koncentrovanejší, veľmi silne pálivý, mohol by podráždiť žalúdok, pečeň.

Obsiahnuté silice sú veľmi účinné, hlavná zložka gingerol nachádzajúca sa špeciálne len v zázvore sa zahriatím a miernym odstátím mení na ešte účinnejší shogaol, ktorý má vyššiu protizápalovú účinnosť. Shogaol má aj vyšší pálivý potenciál, takže po chemickej zmene gingerolu na shogaol bude čaj mierne pálivejší.

Preto je dôležité aby pripravovaný čaj bol istý čas udržaný horúci (kedy prebehne zmena gingerolu na shogaol) ale nie vriaci, pretože by látky vyprchali.

Dôležité je pripravovať čaj z čerstvého koreňa, nie zo sušeného, s dodržaním postupu pretože aromatické silice sušením koreňa prchajú a sú chemicky nestabilné, rozkladajú sa. Užívanie 1-krát , maximálne 2-krát denne.

Čaj aktivuje funkciu sleziny, detoxifikuje, pôsobí protizápalovo a má antimikróbne účinky. Zázvorový čaj pri dlhodobom užívaní účinne odstraňuje pozápalové lymfatické uzlinky.

Použitie zázvorového čaju ako účinného chondroprotektíva

Odporúčame použitie zázvorového čaju pri doliečovaní zápalových stavov a poškodenia kĺbnej chrupavky napríklad pri kĺbnej (artritickej) forme chronickej boreliózy. Zázvorový čaj veľmi účinne tlmí aktivitu enzýmov, tzv. metaloproteináz, medzi ktoré patrí aj kolagenáza. Pri zápalovom procese spôsoobenom infekciou dochádza k nadmernej aktivácii kolagenázy a následnej degradácii kolagénu - stavebnej jednotky kĺbnej chrupavky. Deštrukcia chrupavky sa prejavuje uvoľnenými kĺbami, praskaním kĺbov (tzv. vysúšanie kĺbov). Pri tomto stave dokáže zázvorový čaj oveľa účinnejšie regenerovať kĺby ako bežne používané chondroprotektíva - glukozamín, chondroitín, MSM a kyselina hyalurónová. Obrazne povedané: dodávka nových tehál a cementu na stavbu neprináša pokrok ak sa stavba z druhého konca zároveň rúca. Efektívnejšie je zastaviť búranie a potom nebude potrebné množstvo materiálu na opravu. Podobne, ak účinne zablokujeme zvýšený rozklad chrupavky, vystačíme s podstatne nižšiími dávkami chondroprotektív pre dosiahnutie účinnej regenerácie kĺbnej chrupavky. Kombinovaná terapia glukozamín+chondroitín+MSM+kyselina hyalurónová so zázvorovym čajom znásobuje výsledný efekt liečby, ktorá samotná bez zamedzenia deštrukcie chrupavky býva veľmi slabo účinná dokonca aj pri zvýšenom dávkovaní.

Ako si vybrať zázvor?

Vždy pokiaľ je to možné uprednostnite čerstvý podzemok pred sušeným. Čerstvý zázvor má nielen výraznejšiu arómu ale má aj vyšší obsah aromatických silíc, gingerolu a aktívnych proteáz s protizápalovými účinkami. Čerstvý podzemok je žltohnedej farby (podobne ako zemiaky), dodávaný obvykle ako zrelý, s hrubšou šupkou, ktorá sa pred použitím ošúpe. V Ázii dodávajú aj mladý čerstvý podzemok, ktorý nie je potrebné ošúpať. Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať sušený zázvor, treba si všímať uvedenie spôsobu pestovania, či pochádza z organického poľnohospodárstva. Existujú aj kandizované a nakladané zázvory v sladkej stavy.

Nerozdrazdim si zaludok? Dakujem pekne.



20

Re: zazvor cerstvy

Nuz mozem ti len povedat, ze zazvor je velmi zdravy, zlepsuje cirkulaciu a je protizapalovy. V akej koncentracii ti ho telo este znesie, to si musis vyskusat sama Zacni s mensou davkou a zvysuj do tolerancie zaludka a ostatneho tela. To je jedine, co ti mozem poradit. Ja sam som nikdy nezobral viac, nez 2-3 gramy zazvoru a osobne ako protizapalove mam uspesne  oskusane curcuminoidy s bioperinom v davke 3 x 1500 mg.