1

Téma: Spalena plet

Ahoj RNG :) potrebovala by som poradit. Sice neviem ci je to celkom z tvojho „oboru“, ale skusim.

Mam problem s pletou. Od puberty mam akne. Najprv som to neriesila ale ked sa to zacalo zhorsovat, navstivila som koznu lekarku, ktora na mne dva roky doslova pretestovala vsetky mozne masticky a vodicky /ved to pozname/.  Mavala som normalnu, v T zonach mastnejsiu plet. Teraz „vdaka odbornosti“ mojej uzasnej pani koznej lekarky mam plet z dosledku casteho menenia nevhodnych pripravkov ,plet neskutocne rozdrazdenu. Naposledny som sa u nej ukazala cca pred rokom, kedy mi predpisala gel Izotrexin, o ktorom som sa az neskor dozvedela, aky je agresivny. Kedze akne mam na celej tvari, natrela som si ho vsade a spalilo ma slnko :/ odvtedy ma uz rok trapi nielen akne, ale aj stale nemiznuca cervena maska na tvari. Nieje to take to scervenanie suchej pokozky /supinatost, etc.../, aj ked na niektorych miestach na tvari mam aj suchu pokozku, no toto scervenanie je po spaleni, takze som cervena permanentne uz rok.  Momentalne na pokozku neaplikujem nijake kozmeticke pripravky, cimkolvek sa totiz natriem, scerveniem este viac. Moze to byt aj hydratacny krem a co ma najviac trapi, staci, ze sa rano umyjem cistou vodou a som az bordova a trva par desiatok minut, kym sa pokozka zase skludni a z bordovej sa zmierni a vrati na svoju povodnu „iba“ cervenu farbu. Akne som uz zacala na tvoje rady ktore som vsade vycitala, riesit zvnutra nie zvonku., takze som trpezliva. No neviem si dat rady s tou spalenou tvarou :( preto som sa chcela poradit s tebou:
Nakolko po nete citam ze ak pokozka zle reaguje na vodu, nemala by som si nou tvar umyvat. Cim ju ale nahradit ? Aky je tvoj nazor na jarishovu vodu ? Planovala som si ju kupit a umyvat sa tym namiesto obycajnej vody z vodovodu. Ak nie ten jarishov roztok, tak co ine ?
A tiez si na tu cervenu plet planujem kupit kokosovy olej, no neviem ci po tom mozem cakat nejake zazracne bieliace ucinky. 
Vopred dakujem za tvoj nazor :)



2

Re: Spalena plet

Cervena tvar znamena popraskane drobne cievky. Na to treba regeneracia cievok, kde prva uloha je tvorenie nosnej struktury na pruzne cievky, kolagenu. To sa da robit znvnutra branim vyssich davok vitaminu C, bioflavonoidov a aminokyselin L-lysin, arginin a ornitin, viac gramov z kazdeho denne.
Zvonka sa da zivit podkozne vazivo kremami, ktore obsahuju vyzivne latky a vitaminy, pozri napr na moju zmes
http://rng.nazory.eu/prirodna-kozmetika. Ten krem sa zda dostatocne stabilny, ja som ho mal v kupelni vyse roka bez chladenia.

V tvojom pripade by som don zamiesal aj trosku aloe vera(freeze dried), nakolko tento je dokazatelne hojivy na spalenu plet(stvrt lyzicky prasku aloe na lyzicu kremu).
Ale to by som   pripravil zakazdym malicko cerstvo,( tj zobrat trochu kremu dat do toho malicko aloe vera prasku a naniest na plet, najlepsie na noc)  lebo aloe ma enzymi, ktore by tu zmes rychlo zacali rozkladat.