1

Téma: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

Už dlhú dobu mám striedavo problémy so žalúdkom ktoré cyklujú napr pol roka ich mám a pol roka nie. Bol som viac krát u gastroenterológa aj na gastroskopii pričom na tej prvej pred pár rokmi mi našli GERD a na tej poslednej mi zas GERD nenašli ale za to mi našli antrumgastritis erytematosa pričom jediné čo mi lekár odporučil je že šetriaca strava lenže vôbec mi nepovedal čo to tá šetriaca strava je.

moje príznaky: po jedle alebo aj po napití napr studenej vody sa mi žalúdok ako nafúkol a staží tak že až pomaly sa nemôžem dodýchnuť. Mám pocit ako keby potrava mi v ňom ležala pridlho. Podobný problém mám napr pri plávaní. Proste všetko može byť fajn potom si dám 50 metrov motýla a zrazu normálne cítím ako ma tlačí žalúdok a mám problém s dodýchnutím.

Skúšal som čaje, hladovky, týždňovú bezmliečnu dietu, nejesť vajcia, bol som len na zeleninovom šaláte zo syrom alebo tuniakom proste neviem co ešte vyskúšat. Na nete som si naštudoval co sa len dalo.

Momentalne som si z Iherb objednal:

1. source naturals Betain Hcl 1 tab obsahuje ( 650 betain HCl a 160 mg pepsínu)
2. Now Superenzymes 1 tab obsahuje ( Betain Hcl 200 mg, Pancreatin 4x 200 mg, papain 50mg, bromelain 50 mg, pepsin 50, celulazu 10 mg, ox bile 100) - popravde neviem ako tento prípravok može fungovať kedže tablety nie su odolne voci zaludocným sťavám a enzýmy v ňom hlavne pancreatin je neodolný voči kyslému prostrediu preto prípravky ako pancreolan forte alebo wobenzym sú v gastrorezistentných tabletách ktoré sa uvolnujú až v čreve.

Skúšal som test na betain Hcl s tým že som skončil pri 5 tabletách na lačno bez pocitu pálenia dalej som sa na to vyprdol pretože už sa mi to zdalo veľa tabliet (aj kvoli prekyseleniu organizmu aj z ekonomického hladiska ked si zoberiem že by som potreboval jest s každým jedlom 5 - 10 tabliet betainu) ... skúšal som aj grgaci test ráno so sodou pricom som si do troch minút velmi jemne grgol.

Momentálne pred každým jedlom dávam tabletu Betainu HCl + jednu tabletu superenzýmov ... Ako je pravda že trošku mi to pomáha na žalúdok ale zas žiadny zázrak to neni. Sem tam skúšam pridať ešte k tomu dve lyžičky jablkového octu aby som zvýšil kyslosť a nemusel brať toľko betainu ktorý je daleko drahsi a nedostupnejsi ... problém ale je ze pre tým ked som nic nebral som mal stolicu takmer vzorovu a okrem toho zaludka som sa citil v pohode ... teraz mam stolicu taku mazlavu a chudnem viac sa potim, no ako fungujem ale ziadne zazrak to neni.

AK by mal niekto nejaký nápad čo by som v mojom prípade mohol ešte robit tak prosím poraďte pretože vážne som bezradný. Ono to dosť vyčerpáva hlavne to že sa kvoli tomu žalúdku mi ťažšie dýcha.



2

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

Gastritis je zapal, zaludka. Za zapalom zaludka musi byt nieco, co ho vyvolava, nejaky mikroorganizmus. Skus pit 3 x 2 lyzice koloidnej striebornej vody.
A nevidim nikde, ze by si bral mikrovlakniny a probiotika.
Ked nemas normalnu stolicu a pohyb v traviacom trakte, nesmies sa divit bolestiam, zapalom a mazlavej stolici. Gerd moze byt navrat do pazeraku, ale je aj hiatalny GERD, ked sa pod vplyvom plynov z dvanastornika dostane jedlo nasytene zlcou spat do zaludka, co znacne poskodzuje zaludok, lebo tento je sice odolny na kyseliny, ale nie na vysokoalkalicku zlc. A aj to moze vyvolat zapaly a dokonca poskodenie zaludocnych stien.
Jeden z mojoch lekarskych zdrojov odporuca jest viac jablk denne, ktore obsahuju mikrovlakninu pektin, co posunie jedlo v crevach smerom dole a nasiakne do seba zlc, aby sa nemohla dostat spat do zaludka



3

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

RNG napísal(a):

Gastritis je zapal, zaludka. Za zapalom zaludka musi byt nieco, co ho vyvolava, nejaky mikroorganizmus. Skus pit 3 x 2 lyzice koloidnej striebornej vody.
A nevidim nikde, ze by si bral mikrovlakniny a probiotika.
Ked nemas normalnu stolicu a pohyb v traviacom trakte, nesmies sa divit bolestiam, zapalom a mazlavej stolici. Gerd moze byt navrat do pazeraku, ale je aj hiatalny GERD, ked sa pod vplyvom plynov z dvanastornika dostane jedlo nasytene zlcou spat do zaludka, co znacne poskodzuje zaludok, lebo tento je sice odolny na kyseliny, ale nie na vysokoalkalicku zlc. A aj to moze vyvolat zapaly a dokonca poskodenie zaludocnych stien.
Jeden z mojoch lekarskych zdrojov odporuca jest viac jablk denne, ktore obsahuju mikrovlakninu pektin, co posunie jedlo v crevach smerom dole a nasiakne do seba zlc, aby sa nemohla dostat spat do zaludka


tak ako probiotika pijem acidko denne ... mal som probiotika take riadne drahe bral som jednu tabletu denne ale strasne som mal z nich smradlave plyny a takmer hnacku takze odvtedy ich nepouzivam ... a ako zdroj vlakniny mam rozmixovanu zmes bananu mrkvy a jablka, vela strukovin, celozrnne pecivo, ovsenne vlocky, ryzove chleby, inulin praskovy.

Helikobaktera nemam. Neviem či gastroenterolog robil vysetrenia aj na ine infekcie.

Aky je tvoj nazor na tie suplementy co beriem myslim ten betain Hcl a tie Now super enzymy? ... su to dobre produkty ? Okrem toho neviem ci je dobre tie tablety brat na prazdny zaludok kvoli tomu ze betain by sa mohol prilepit na stenu zaludka hlavne tu zapalenu cast a poleptat ju este viac co je menej pravdepodone ked je v zaludku uz potrava. Zatial to robim tak ze ich beriem pocas jedla ked mam pol porcie dojedene.


vies objednavam s iHerb len bohuzial je tam tolko produktov ze vazne neviem ktory vybrat. Taktiez nemam nejak vela financii aby som si mohol objednat hocico hlavne preto ze dany produkt vacsinou musim brat z kazdym jedlom a tak sa rychlo mina.

Keby si mi vedel odporucit z iHerb nejake konkretne produkty co by mi vedeli pomoct tak aby neboli nekak moc drahe budem ti povdacny.

tie jablka skusim jest vo vacsom.

ešte som chcel dodať že ked neberiem Betain HCl a tie enzymy tak stolicu mam uplne normalnu ... len ked som ich zacal brat tak ju mam mazlavu

myslis ze tak kombinacia 1 tableta betainu + 1 tableta now superenzymov + 1 caj lyzicka jablcneho octa je dobra kombinacia na tu gastritidu ?

inak neni to skodlive dodavanie takto kyseliny do organizmu ? .. ved vsade citam ako dolezita je zasadita strava a ja nakoniec dodavam do organizmu kyseliny

Naposledy upravil: samuelg (2011-08-25 08:56:22)



4

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

Strukoviny, , mrkva a banany, ovsenne vlocky, to vsetko vyborne kvasi, ked sa jedlo poriadne nepohybuje v traviacom trakte.
Aj probiotika vyvijaju plyny, preto treba kyseliny a enzymi, aby sa prilis nepremnozili, tj aby nedostavali privela potravy a pridlhy cas na rozmnozovanie.
Na zeleniny a strukoviny odporucam brat enzym alfa galactosidase, lebo zeleniny a strukoviny obsahuju niektore sacharidy, co telo nevie stravit a absorbovat, ale rozne mikroby v crevach ano, tak sa premnozia a produkuju plyny, tlaky a pripadne aj refluxy oboch druhov(pazerak aj hiatalny)
Kyselinu neber nikdy na prazdny zaludok!!!
Ja osobne pouzivam kapsule, nie tablety, tie sa rapidne rozpadnu a nemozu sa nalepit na steny, pripadne nerozpustit, co sa mnohym stava.
S mensimi jedlami by si nemal brat kyseliny, zaludok predsa len musi nieco produkovat, len davaj pozor, aby si si nerozriedil zaludocne kyseliny alebo aby si na tazkostravitelne jedla(masa a syry) nejedol nic sladke  a nepil aspon 2 hodiny.
Zialbohu, komplexne mnohozlozkove enzymi su ovela drahsie, takze sa snaz problemy vyriesit lacnymi, ako Super enzymes, alebo Jarro-zyme plus, alebo Pancreatine od NOW skor nez siahnes na take ako Digest Platinum od firmy NOW.
Ja ich pouzivam, ale ja som stary pan s malo kyselinami aj enzymami vseobecne, takze nemozem setrit, ked sa nechcem zacat rapidne scvrkavat.



5

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

RNG napísal(a):

Strukoviny, , mrkva a banany, ovsenne vlocky, to vsetko vyborne kvasi, ked sa jedlo poriadne nepohybuje v traviacom trakte.
Aj probiotika vyvijaju plyny, preto treba kyseliny a enzymi, aby sa prilis nepremnozili, tj aby nedostavali privela potravy a pridlhy cas na rozmnozovanie.
Na zeleniny a strukoviny odporucam brat enzym alfa galactosidase, lebo zeleniny a strukoviny obsahuju niektore sacharidy, co telo nevie stravit a absorbovat, ale rozne mikroby v crevach ano, tak sa premnozia a produkuju plyny, tlaky a pripadne aj refluxy oboch druhov(pazerak aj hiatalny)
Kyselinu neber nikdy na prazdny zaludok!!!
Ja osobne pouzivam kapsule, nie tablety, tie sa rapidne rozpadnu a nemozu sa nalepit na steny, pripadne nerozpustit, co sa mnohym stava.
S mensimi jedlami by si nemal brat kyseliny, zaludok predsa len musi nieco produkovat, len davaj pozor, aby si si nerozriedil zaludocne kyseliny alebo aby si na tazkostravitelne jedla(masa a syry) nejedol nic sladke  a nepil aspon 2 hodiny.
Zialbohu, komplexne mnohozlozkove enzymi su ovela drahsie, takze sa snaz problemy vyriesit lacnymi, ako Super enzymes, alebo Jarro-zyme plus, alebo Pancreatine od NOW skor nez siahnes na take ako Digest Platinum od firmy NOW.
Ja ich pouzivam, ale ja som stary pan s malo kyselinami aj enzymami vseobecne, takze nemozem setrit, ked sa nechcem zacat rapidne scvrkavat.

prečo po jedle napr maso s ryzou nemozem jest nic sladke ? .. ja som praveze po jedle zvykol dat par tabliciek horkej cokolady alebo napr sezam v karamely

a mozem napr po jedle napr maso s ryzou zjest napr ovocie ? napr jablko ?



6

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

Maso zotrvava v zaludku dost dlho, ovela dlhsie ako ovocie.Potrebuje na stravenie co najsilnejsie kyseliny. Ak si kyseliny rozriedis niecim inym na vrch masa, o tolko dlhsie maso zostane v zaludku, a medzitym zacne pri malom mnozstve kyselin aj kvasenie a hnitie, co produkuje plyny, peny a casto aj hnilobne toxiny. Premnozene kvasne a hnilobne bakterie sa dostanu potom dalej do criev, kde proces pokracuje.
Ak to robis pravidelne, znicis si dobru crevnu floru, lebo tak podporis kvasne a hnilobne procesy v tele a poskodis probiotika.



7

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

A co hovoris na pripravok Source Naturals, Daily Essential Enzymes, 500 mg, 240 Capsules ? ... vies ja totiz tym super enzymom moc neverim ... neviem totiz ako by dokazal prejst klasicky pancreatine cez zaludok a ostat aktivny ... v zaludku sa pankreatin stravi ako bielkovina pokial sa nenachadza v gastroresistetnej tablete.

Vo vyssie uvedenom pripravku su rastlinne enzymy ktore su stabilne a dokonca vedia vykonavat svoju cinnost jak v kyslom tak zasaditom prostredi

nevies mi prosim este poradit par velmi jednoduchych receptov na stravenie ktore by obsahovali aj dostatok bielkovin aj sacharidov a ktore by som mohol pouzit ako hlavne jedla ?



8

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

Nuz samozrejme odolne enzymi a ochranene enzymi sa dostanu do criev vo vacsom mnozstve, ale travenie zaciuna uz v ustach, pokracuje v zaludku a dokonci sa v crevach. Takze aj nechraneny pankreatin vykona pri traveni jedla svoju funkciu.
Samozrejme na cistenie tele treba enzymi vstrebat do krvi, vstrebavanie sa kona v crevach tj musia sa brat pred jedlom a vo forme, co prezije zaludocne kyseliny.
Uvedeny enzym nie je extra silny, ked potrebujes uciny a dostatocne silny nezivocisny, mnohozlozkovy, pozri napr na http://www.iherb.com/Now-Foods-Digest-P … 21321?at=0
Inac na cistenie tela zivocisnym enzymom pozri na entericky ochranene pankreatiny
http://www.iherb.com/Country-Life-Super … /1718?at=0
http://www.iherb.com/Michael-s-Naturopa … 23899?at=0
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Re … /7936?at=0



9

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

RNG napísal(a):

Nuz samozrejme odolne enzymi a ochranene enzymi sa dostanu do criev vo vacsom mnozstve, ale travenie zaciuna uz v ustach, pokracuje v zaludku a dokonci sa v crevach. Takze aj nechraneny pankreatin vykona pri traveni jedla svoju funkciu.
Samozrejme na cistenie tele treba enzymi vstrebat do krvi, vstrebavanie sa kona v crevach tj musia sa brat pred jedlom a vo forme, co prezije zaludocne kyseliny.
Uvedeny enzym nie je extra silny, ked potrebujes uciny a dostatocne silny nezivocisny, mnohozlozkovy, pozri napr na http://www.iherb.com/Now-Foods-Digest-P … 21321?at=0
Inac na cistenie tela zivocisnym enzymom pozri na entericky ochranene pankreatiny
http://www.iherb.com/Country-Life-Super … /1718?at=0
http://www.iherb.com/Michael-s-Naturopa … 23899?at=0
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Re … /7936?at=0

vieš aj nepotrebujem enzymy také čo sa mi budu vstrebávať do krvi ... na to mam wobenzym aj tak neviem co s nim ... ja potrebujem hlavne take co stravia potravu najlepsie co najviac uz v zaludku hlavne bielkoviny aby potom ked sa potrava dostane uz do criev tam neboli nejake peptidy na ktore ma telo intoleranciu a jednoducho aby potrava sa rychlejsie travila a netrcala dlho v zaludku a potom sa nedostavala z dvanastnika spat do zaludka.

preto sa mi pacili tie enzymy ktore vedia travit potravu aj v zaludku aj v crevach.



10

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

OK



11

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

problemy s travenim moze sposobovat fluorid . ja som sa touto temou zaoberal dost tak som zistil ze vylucovanie fluoru z tela sposobuje ze sa do zaludka dostava kyselina fluorovodikova  to moze sposobovat problemy.
ale co je najdolezitejsie nedavno sa zistilo ze fluor potlacuje enzymi takze sposobuje zle travenie okrem traviacich aj napriklad enzym p450 ktory odstranuje z tela kopec smetia hlavne lieky a ine,nepisu tam preco tomu tak je ale pravdepodobne lebo su potlacane enzymi stitnej zlazy a tie sa podielaju na vyrobe tychto enzymov?
http://curezone.com/faq/q.asp?a=13,281,2962&q=566



12

Re: Dlhodobé problémy so žalúdkom - gastritída

JOd ma v tele stovky, mozna tisice pouziti, tj nie len hormony, ktore sa jeden druhy vzajomne ovplyvnuju, ale aj enzymi a ine procesy, zatial neobjavene presne. Ako to bolo zistene?

Jednoducho tym, ze dali do tela radioaktivny jod a preciznym detektorom ziarenia zistili, kde vsade sa ten jod nachadzal. Nuz samozrejme najvyssia koncentracia bole v stitnej zlaze, ale to je len malicky 25 gramovy organ, Velka vacsina jodu bola rozptylena po celom tele, tj tam mala rozne funkcie, kedze zostala na to mieste a nepohybovala sa, tj nebola vylucena ako neziaduce zamorenie.
Jod sa vylucuje, ked ho vytlacaju silnejsie halogeny ako flur, chlor a brom, cim sa znizuje jeho pritomnost v tele, a to ovplyvni od hormonov po enzymi vsetko.
Takze volny fluor a viazany do organickych latok je velmi skodlivy pre telo, ale aj chlor a brom.