1

Téma: 5-HTP a Seroxat

Ahoj RNG,

mam dilemu. Uzivam uz asi 4 roky Seroxat 30 mg. Ide o AD so spatnym vychytavanim serotoninu. Dane AD vsak ma nepriaznive vedlajsie ucinky a rada by som presla na 5-HTP. Na internete vsak nachadzam rozne informacie. Vraj mi hrozi serotoninovy sok, ktory je dost vazny.
Chcela by som uzivat 5-HTP a prejst na naturalny zdroj serotoninu, resp. jeho pro-formuly.
Mohol by si sa mi k tomuto vyjadrit.
Dakujem



2

Re: 5-HTP a Seroxat

Telo si vyraba serotonin a L-tryptophanu, ktory sa nachadza v roznych jedlach, Je to stvorstupniova premena, poslaena faza je preemena 5-HTP na 5 HT(serotonin). Takze ked mas malo serotoninu a snazis si zvysit hladinu pouzivzanim SSRI drogy, tak si mozes zvysit hladinu prirodzene branim 5-HTP
Problem je ale dostat sa z navykovosti chemickej drogy , seroxatu. To nie je vec serotoninoveho syndromu, ale drogovej zavislosti. Preto kazdemu, co chce brat navukove chemicke drogy/lieky odporucam v pripade SSRI radsej potravinovy doplnok, vytazok z Lubovnika bodkovaneho/St John's Wort, ktory nema postranne skodlive ucinky ani nie je navykovy. V Nemecku ho predpisuju miesto chemickych antidepresiv uz davno, inde na svete lekari ale dosial predpisuju pre farmaciu vyhodnejsie skodlive patentovane chemikalie.
Pri vytazku z Lubovnika bodkovaneho treba davat pozor na obsah , narazova alebo denna davka musi obsahovat 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. Menej nie je dostatocne ucinne, o vela  viacej moze sposobit privela serotoninu.
A kedze to nie je navykove a posobi okamzite(asi za 2 hodiny) odporucam to brat samozrejme len vtedy, ked ma clovek problem, tj pri zvysenej spotrebe serotoninu(stresove situacia, davy ludi a podobne)
Moja zena to tak narazove pouziva uz dlhe roky, zakazdym, ked citi, ze na nu lezie nejaka stresova situacia, alebo sa mame zucastnit na nejakej akcii, kde su davy ludi.
Pozri napr tento
http://www.swansonvitamins.com/NAT092/ItemDetail?n=0  to iste odtialto http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-St … /8134?at=0
a na 5-HTP
http://www.iherb.com/Now-Foods-5-HTP-10 … s/306?at=0

Inac 5-HTP odporucam pouzivat pravidelne, 100 az 200 mg podla potreby, pre ludi, co si nevedia vytvorit dost serotoninu z normalnej potravy, tj z l-tryptophamu v potravinach.



3

Re: 5-HTP a Seroxat

Velmi pekne dakujem za odpoved.

Seroxat uzivam uz 4 roky a viem, ze moje telo si nan silne zvyklo, nakolko mam problem dany liek nechat. Avsak moja otazka znie, ci smiem vedno pouzivat oba preparaty bez toho, aby som si ublizila resp ci mam znizovat davku Seroxat a doplnovat ju 5-htp. Doma mam 100mg 5-HTP.
O danom serotoninovom soku som si nieco uz precitala a mam strach, ze si ublizim.
Preto sa pytam, ci to smiem pouzivat vedno.



4

Re: 5-HTP a Seroxat

Nuz znizovanie seroxatu nepojde bez problemov, to musis ocakavat.
A vtedy to lekari velmi rychlo pripisu nevinnemu potravinovemu doplnku, ako obvykle a nie skodlivej navykovej chemikalii schvalenej ako "liek"
Je to znacne individualne, ale ked zacnes znizovat davku seroxatu, mozno by ti zvysovanie davok 5-HTP pomohlo. Zacni od 50 mg napriklad, uvidis, ako ti telo bude na to reagovat
Drasticke prerusenie navykovej drogy je velmi neprijemne, presne tak, ako heroinu a inych navykovych drog.
Postupne znizovanie je menej zataz na psychologiu, ale zase je podstatne dlhsie.
Serotoninovy sok znamena privela serotoninu v mozgu. Ale je to len docasny stav , bez dlhotrvajucich nasledkov.



5

Re: 5-HTP a Seroxat

To znamena, ze  teoreticky sa nemusim obavat, pokail si zacnem znizovat davku trebars z 30mg na 20mg seroxatu a budem brat miesto toho 50mg tabletku 5-htp ????

Dakujem



6

Re: 5-HTP a Seroxat

Z toho nedostanes sice serotoninovy syndrom, ale akekolvek znizenie davky samotneho  seroxatu ma neprijemne nasledky aspon par dni.
Tu mas na to viac, vcitane popisu jednotlivych ludi, co sa o to pokusali aj takych co pri tom boli uspesni , ale vzdy za cenu neprijemnych nasledkov, ktore mnohi porovnavaju s peklom/hell
http://seroxatsecrets.wordpress.com/200 … ithdrawal/
http://fiddaman.blogspot.com/2008/05/se … ports.html



7

Re: 5-HTP a Seroxat

Velmi pekne ti dakujem, uvedomenie si suvislosti je zaklad. Urcite dam vediet o mojich pokrokoch.



8

Re: 5-HTP a Seroxat

OK



9

Re: 5-HTP a Seroxat

Ja beriem na úzkosť Spitomin a vždy keď som ho chcela skúsiť vynechať jednoducho to nešl. Mala som pocit že som v takej bubline asi som mala nejakú mozgovú hmlu. RNG, prosím ťa čo je to za liek, dá sa nahradiť 5-HTP a tým ľubovníkovým doplnkom? Ja som to najprv skúšala (pred 4 rokmi)s nejakým ľubovníkovým liekom, doktorka mi vtedy vravela, že sa to testuje, ale neviem aké to boli dávky, na mňa to vtedy nefungovalo, tak som dostala Spitomin.Ďakujem indiga



10

Re: 5-HTP a Seroxat

Spitomin/buspar/buspirone je chemikalia s ucinkom podporujucim serotonin(serotonin agonist, tiez SSRI  do urcitej miery) a potlaca dopamin(dopamin antagonist) je navrhnuta na niekolkotyzdenne pouzivanie a tvrdia, ze nie je navykova
http://www.minddisorders.com/Br-Del/Buspirone.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Buspirone
Ale ako popisujes, asi tak velmi nenavykova nie je, hlavne ked ju beries taku dlhu dobu, na co vobec nebola navrhnuta.

Moja zena pouziva proti uzkosti obcas, nie stale, ved stale uzkost nema vytazok z lubovnika, s obsahom v jednej davke/narazovej 3 mg hypericinu a 30 mg hyperforinu. Oba su potrebne a v tejto davke, inac to nie je ucinne. Deprim obsahuje primalo hypericinu a ziadny hyperforin, takze sa nediv ze ti nezabral
http://www.iherb.com/Nature-s-Answer-St … /8134?at=0
Na ukludnenie pomaha aj L-theanine(2 x 200 mg) a Picamilon

Naposledy upravil: RNG (2011-08-11 23:03:11)



11

Re: 5-HTP a Seroxat

Ďakujem



12

Re: 5-HTP a Seroxat

OK



13

Re: 5-HTP a Seroxat

neodporucam kombinovat antidepresiva a htp mam vlastnu skusenost -ani len male davky. treba dat pauzu tyzden a viac najlepsie aj dva .prve pride velka podrazdenost pri serotoninovom syndrom a potom tachykardia/arytmia. clovek je vylakany bije mu srdce trasu sa mu ruky  ziadna sranda uz by som to neskusal a to som mal antidepresiva  davno len par tabletiek ziadne dlhodobo velke mnozstva dal som si tri dni pauzu a potom htp no prisiel syndrom - nekonbinujte to radsej.totiz ono to sa to stane velmi rychlo lebo jedno serotonin dodava a druhe zadrziava . takisto som bol podrazdeny ked som kombinoval doplnky na serotonin ako gaba a htp hoc aj v malych mnozstvach

Naposledy upravil: 5qo (2011-08-22 18:50:50)



14

Re: 5-HTP a Seroxat

A co pouzivas teraz ? Podaril o sa ti vysadit tabletky ?



15

Re: 5-HTP a Seroxat

no to bolo davnejsie ked som doplnky nepoznal a nemal som rozhodne zavislost to bolo len par dni narazovo neuzivam nic ...no ono si len treba vyriesit problem svoj z coho ma tie stavy vacsinou to je z halogenov tazkycch kovov alebo inych zamoreni co cloveku rozhadze hladiny serotoninu a kdovie coho vsetkeho a potom sa clovek nevie vyrovnat zo stresom ovladat sa a  podobne.no a treba si uvedomit ze v tychto liekoch sa nachadza fluor hlavne v antidepresivach napr prozac a brom aj antidepresivach myslim lexaurin aj hypnotika tam bezne nemam teraz cas googlit a nepamatam si to ale niekde sa to da lahko odhalit staci si na googlit wikipediu a hned vo  vzorci to je vidiet co to obsahuje niekde to take lahke nieje . no ale  najvacsi svistvo spociva v tom ze tieto latky sposobuju depresiu unavu mozgovu hmlu a ak ich beres dlhsie a doberes si priotravena a zistis ze tvoj stav je ovela mizernejsie ako ked si zacala,ale tymto firmam to vyhovuju mozno aj naschval to tam davaju aby to clovek musel donekonecna brat



16

Re: 5-HTP a Seroxat

5qo, uderil si klinec na hlavu. Kto logicky rozmysla, musi si konecne uvedomit, ze kazdy priemysel je tu pre peniaze, obrat a zarobok a ludia, co ich riadia nie su dobrocinni, ale najati na to, aby vykazovali co najlepsiu ekonomicku cinnost.. A fadmacia rozhodne nie je ziadna vynimka a sleduje aktivne tento trend uz od 20tich rokov minuleho storocia.
Zakladne nastroje ekonomie je snazit sa zvysit co najviac trh(tj viac chorych a chorob v pripade medickeho priemyslu) co nadrahsie lieky, patentova ochrana proti konkurencii, co najviac rozneho tovaru a reklama(oni to nazyvaju "informacie" co najpriaznivejsia, aby nalakali zakaznikov(tj vcitane lekarov, co tie lieky predpisuju)
Casto nemaju lieky ani len 1% vyrobnej  hodnoty, ostatne je reklama, distribucia a zisky.



17

Re: 5-HTP a Seroxat

ahojte, neda mi nezapojit sa do diskusie ako cloveku s osobnou skusenostou s depresiou a teda aj AD. mam uplne odlisnu skusenost ako 5qo a myslim, ze aj vysvetlenie. ja som uzival dlhodobejsie synteticke AD s nazvom ixel, no napriek tomu mi stale nebolo dobre, tak som zacal hladat rozne fora a nasiel som aj forum, kam prispieval RNG (ktoremu chcem snad uz po tisici krat podakovat). dlho som vahal a dost som toho precital, kym som sa odvazil dat si svoju prvu kapsulku 5-HTP a to za normalneho uzivania ixelu (teda ziadne znizenie davkovania, ziadne vysadenie). to co nasledovalo po cca 3 - 4 hodinach by som doprial kazdemu jednemu cloveku trpiacemu depresiou, PP alebo uzkostou (aj tak je to vsetko takmer jedno)... ta ulava a lahkost boli neopisatelne, dokonca som sa tusim akosi mimovolne zacal usmievat. pripadal som si ako fetak, ktory si da drogu s tym rozdielom, ze fetak sa takto dostava do nenormalneho stavu a ja som sa konecne dostal do normalneho.
kombinacia ixelu a 5-HTP sa mi osvedcila najviac, neskor, ked som opustil syntetiku som robil na sebe experimenty aj s branim SJW aj 5-HTP, aj ich kombinovanim, no podobny ukaz ako ked som uzival syntetiku spolu s 5-HTP sa uz nezopakoval.
ale pozor!!! aj ta kombinacia ixelu a 5-HTP bola vzdy iba narazova - robieval som to tak len raz za niekolko tyzdnov, ked mi uz bolo fakt zle... a vzdy pomohlo.
5-qo tvoj pripad si vysvetlujem tym, ze si AD nebral pravidelne... AD sposobuju na zaciatku zhorsenie stavu (casto velmi vyrazne, to mi teda verte), az potom, ak mate stastie, dojde k jeho zlepseniu, cele to moze trvat aj 3 - 4 tyzdne. takze ak si bral AD len niekolko dni, potom vysadil a nasledne uzil 5 - HTP, mohol tam zafungovat rovnaky mechanizmus.
...no mas naozaj velku pravdu, ze je potrebne zistit, z coho depresia pochadza a nasledne nieco podniknut, lebo priciny mozu byt rozne, na niektore by ste to ani nepovedali: tazke kovy, parazity, problemy so srdcom, s oblickami, uzivanie hormonalnej antikoncepcie, pripadne inych "liekov", branie drog,... a to hovorim len o fyziologickych pricinach.



18

Re: 5-HTP a Seroxat

elessar, velmi povzbudzujuce citanie smile
to znamena, ze teraz nefungujes na chemii. mozes mi napisat, ako teraz fungujes ? beries pravidelne 5-htp a SJW, alebo iba podla potreby ? ako dlho ti trvalo postupne nechavanie syntetiky a ako si si zvykol ? ja som teraz na 15mg Seroxatu,mavam este busenia srdca, sem tam snahy uzkosti zmocnit sa ma, ale da sa. Neporovnatelne lepsie a to beriem zatial iba Valerianu lekarsku.
Noze napis cosi viac, budem ti velmi vdacna.
Dakujem



19

Re: 5-HTP a Seroxat

Problem je, ze tu vsetci spojuju depresie len s nedostatkom serotoninu, ale dovodov na depresie je plno, hoci nedostatky serotoninu predstavuju az 80% deprersii a inych nervovych porblemov v mozgu.
Nedostatky inych neurotransmiterov predstavuju problemy, dalsie, ktore tam treba spomenut je GABA,  Norpinephrine, dopamine a ine
A depresie mozu byt aj z neurotoxinov, ci uz tazke kovy(najma ortut a kadmium), ci uz z plesnovych a kvasnych toxinov, alebo neurotoxiny vylucujuce parazity. Samozrejme aj mnohe priemyselne a farmaceuticke chemikalie  ('Lieky") to mozu sposobit.

NO a samozrejme to mozu byt kombinacie tychto roznych dovodov, takze jeden prostriedok nepomoze, ale treba adresovat viacero pricin odrazu, kym clovek pociti ulavu



20

Re: 5-HTP a Seroxat

nuz, ixel som vysadzal mozno mesiac??? uz si nepamatam presne kolko to trvalo, no viem, ze tie pocity neboli najlepsie, ale zas cital som skusenosti inych ludi s inymi liekmi a oproti tomu, co popisovali oni som si ja pripadal ako pohodar. chvilu (pisem chvilu, lebo hoci to trvalo rok, vacsinou to bolo len narazovo) som potom bral 5-HTP aj SJW, vacsinou narazovo, no ked toho bolo prilis, tak aj kazdy den. to som ale zistil, ze sa zacina prejavovat serotoninovy syndrom - nakolko serotonin sa v mozgu kumuluje. bol som ospaly, letargicky... a tak som odisiel od denneho uzivania tychto doplnkov. postupne som si hladal vlastne cesticky ako z toho von, lebo povedzme si otvorene, aj doplnky vlastne predstavuju "iba" symptomaticku liecbu, hoci nepochybne omnoho zdravsiu ako syntetika. oklukou som postupne prisiel k poznaniu, ze vsetko je zalezitostou psychiky, zmenil som zivotny styl, zacal viac citat, studovat a snazil/snazim sa pridrziavat toho, co u mna funguje. je to jednoducho o hladani vlastnej cesty. netvrdim, ze som z toho definitivne vonku, no tvrdim, ze ja svoju cestu kusok po kusku objavujem... a co teda dnes? ziadna syntetika, dokonca ziadny 5-HTP, ziadny SJW (mimochodom mam este dve neotvorene balenia, ak by si chcela smile) syntetiku neberiem uz 3 roky, 5-HTP ani SJW neberiem uz 2 roky a dovolim si tvrdit, ze mi je lepsie ako predtym. moje depresivne fazy sa skratili, aj ked pri nejakom stresse, vypati sa este niekedy prejavia. ak som sa kedysi z nich nevedel vyhrabat cele tyzdne (casto aj pri brani ixelu), dnes to dokazem behom jedneho dna - je to vsak o zmene pristupu, uvazovania a podobne... teraz uz s usmevom spominam na casy ked sme spolu s administratorom tohto fora po kuskoch na sebe skusali rady, ktore nam daval RNG... teda ja po kuskoch, ivan do toho vtedy vhupol rovnymi nohami smile
inac na tom fore, ak este existuje, je dodnes podla mna popisanych tolko skvelych veci ako pokope nikde tak lahko nenajdes, len by to asi chcelo kopec casu sa tym preluskat... drzim ti palec a pokojne napis aj mail, ak ta nieco zaujima... predsa len sme na fore o doplnkoch a toto sa od nich mierne odklana a niekto to moze povazovat za spam...

Naposledy upravil: elessar (2011-08-23 22:49:58)



21

Re: 5-HTP a Seroxat

RNG napísal(a):

Problem je, ze tu vsetci spojuju depresie len s nedostatkom serotoninu, ale dovodov na depresie je plno, hoci nedostatky serotoninu predstavuju az 80% deprersii a inych nervovych porblemov v mozgu.
Nedostatky inych neurotransmiterov predstavuju problemy, dalsie, ktore tam treba spomenut je GABA,  Norpinephrine, dopamine a ine
A depresie mozu byt aj z neurotoxinov, ci uz tazke kovy(najma ortut a kadmium), ci uz z plesnovych a kvasnych toxinov, alebo neurotoxiny vylucujuce parazity. Samozrejme aj mnohe priemyselne a farmaceuticke chemikalie  ('Lieky") to mozu sposobit.

NO a samozrejme to mozu byt kombinacie tychto roznych dovodov, takze jeden prostriedok nepomoze, ale treba adresovat viacero pricin odrazu, kym clovek pociti ulavu

mas pravdu, a prave preto musi clovek skusat. viem, ze nie u vsetkych sa jedna o problem so serotoninom, no kedze u mna zafungovalo 5-HTP, vedel som, ze moja depresia suvisi so serotoninom. zaroven si uvedomujem, ze som z tych "stastnejsich" nakolko prave nedostatky serotoninu a snaha o jeho dodanie alebo spomalenie jeho metabolizmu je azda najviac preskumana a tak som si o tom mohol co-to precitat. na tych forach boli ludia, co brali hromadu AD + benzodiazepinovych oblbovakov, skusali aj prirodne a nic im nepomahalo. takze tam bol asi problem inde...



22

Re: 5-HTP a Seroxat

Opatrnost=matka mudrosti.
A treba sa naucit pocuvat a ovladat telesne reakcie, telo vie prispiet spravne vedene k psychike viac, nez cokolvek ine. Co to vlastne znamena vovnutri v roznych procesoch, to zatial este len hadame.
Mysel  a telesna cinnost ovplyvnuje nervove signaly, vyroby a spotreby roznych  neurotransmiterov, vyrobu a spotrebu roznych produktov endokrinnych zliaz, opiatov a inych regulacnych latok v mozgu, najma endorfinov, tj hormonov "stastia spokojnosti".
Viac okolo toho je napr na  http://en.wikipedia.org/wiki/Endorphin

Nic, co pomaha nie je na tomto fore spam, aspon z mojho hladiska, aj ked to bolo otvorene administratorom Ivanom hlavne z hladiska prirodnych doplnkov a ich role pri udrzbe a prinavrateniu zdravia.

A aby som pripomenul nieco, co je dost nezvykle, cokolada(tj prirodne kakao a horka cokolada stimuluju endorfiny, tiez vitamin D-3 je velmi antidepresivny, takze odporucam ludom s depresiami sihnut na tieto dva prostriedky, tiez rybacie oleje/krill olej , skor nez sa pustia do inych doplnkov alebo dokonca chemickych liekov.
A aktivne odstranovanie stresov, lebo v stresoch je enormna spotreba neurotransmiterov a nasledne ich nedostatky a depresie.
Opakujem len to, co najdetye aj na   http://rng.nazory.eu/stres