1

Téma: Jódová tinktúra

RNG prosím o informáciu:

Bola som v lekárni a sú ochotní urobiť mi tinktúru, ale potrebujem presnú informáciu jej zloženia. Na nazory.eu pises nieco o 2 resp 2,5 % KJ a 50 % alkohol. V lekárni hovorila niečo o 6,5 % na 100g. Alkohol spomínala 60 až 80 %. Nebola si síce istá a pozrie sa v tabuľkách, ale otázka je, tieto údaje sú v poriadku podľa teba k získaniu účinnej tinktúry?

Písal si, že Lugolov roztok je niečo ak jódová tinktúra, ale silnejšia. Keď si ty dávaš 10 kvapiek tinktúry raz týždenne, Lugolovho by si si dal koľko? Resp. ak sú tie hodnoty v poriadku, ktoré píšem vyššie (6,5%), tak otázka dtto, koľko kvapiek?
Zdá sa mi, že si písal, že ty máš 2,5 % KJ.

Ďakujem



2

Re: Jódová tinktúra

Obsahy v tinkturach a lugolovych roztokoch su rozlicne, od 2 % jodu az po 7% od 2,4% KJ az do 5% KJ.
Najnovsie(sucast boja proti jodu) sa snazia znizit obsah jodu co najnizsie. V USA na to mali zamienku, ze sa jod pouziva na vtrobu drog(amphetamine). Vseobecne jodovu tinkturu nahradili kde sa len da povidonom jodu,, kde je jod v mensom mnozstve viazany na organicky polymer, povidone.
Tinktura je alkoholicky roztok(40 az 70 % etylalkohol) a lugolov roztok je len v cistej vode.
Na tom vsetkom zalezi ale velmi malo, podstata je dostat do tela urcite mnozstvo jodu, zhruba 2 az 6 mg a cast z toho ako elementarny jod, cast ako viazany(KJ, NaJ...) Lebo v sucasnosti dostavame z potravin sotva 50 mikrogramov zo nam z tela vytlaci chlor a brom vo vode a potravinach.



3

Re: Jódová tinktúra

Problém je v tom, že jej v lekárni nemôžem povedať pravdu, že potrebujem do tela dostať 6 mg jódu, lebo mi to nevyrobí smile Aspoň si to myslím.

A tým pádom neviem, či tá tinktúra bude obsahovať toľko jódu, koľko mi zabezpečí tú dávku 6 mg. Či áno? Nevyznám sa v tom sad

Čiže ako jej poviem že tam má byť 2-7% jódu a 2,4´-5% KJ, tak to bude OK?



4

Re: Jódová tinktúra

Povedz jej 2% jodu a 2.4% KJ v 50% etylalkohole , to je stara receptura, (najlepsie si najdi stareho lekarnika, co sa este pamata) ktora sa pouzivala na rany vyse 100 rokov, ja si z detstva pamatam casto natrete oskrete kolena a lakte, mama mala vzdy ako kazda matka vtedy jodovu tinkturu po ruke.

Nakoniec vysoke koncentracie jodu mozu vyvolat reakciu na kozi, ja osobne nie som za 7% jodove tinktury, ktore pouzivaju zverolekari na zvierata. Ak by ti vyrobili taku, tak si ju zried vodkou(40% alkohol) 2 diely vodky , 1 diel 7% jodovej tinktury.



5

Re: Jódová tinktúra

Rozumiem. Teraz uz mam vsetky info.

Dakujem.



6

Re: Jódová tinktúra

OK



7

Re: Jódová tinktúra

Ahoj,RNG,prave mi namiesali v lekarni 2% jodu + 2,5 % KJ + 50 % alkohol,mozes mi prosim Ta odporucit davkovanie? Dufam,ze mi ten jod trocha pomoze,lebo uz neviem,co si mam do seba dat..Som v jednom kuse strasne unavena,nic sa mi nechce-trva to uz pomaly druhy rok od pôrodu,pritom spim dostatocne-8 hodin,uz cca 3 mesiace mi velmi padaju vlasy,trasu sa mi ruky,celkovo mi je stale zle...Beriem zinok,selen,enzymy,D vitamin-ale ten uz menej,lebo chodime na slniecko,C vitamin,teraz som dobrala mesacnu kuru Cordycepsom a Betaglukanom a probiotika beriem stale..
A mozem davat ten jod aj 2-rocnemu dietatu? Ak ano,ake mnozstvo?
Dakujem
Cora



8

Re: Jódová tinktúra

Ja osobne beriem asi 15-20 kvapiek raz tyzdenne pod pazuchu, ale ani dvojnasovok este nie je tolko, co dostava v priemere japonec.
Samozrejme deti potrebuju menej, podla vahy.
Mozno mas problemy s travenim, nie vzdy sa to ukaze, ale ked je travenie oslabene, samozrejme je telo oslabene celkove.



9

Re: Jódová tinktúra

ahoj cora, prosim, kde ti namiesli taku tinkturu? mne boli ochotni namiesat len 1%. dik, z.



10

Re: Jódová tinktúra

Ahoj,v Bratislave lekaren Vitamin na Zahradnickej...A ze miesaju aj v Ruzinovskej lekarni,ale iba na recept..



11

Re: Jódová tinktúra

Konecne sa umudrili? nechapem, aky je problem pre lekarnika namiesat vyse 100 rokov pouzivanu tinkturu, ktoru v inych krajinach dosial dostat a niet ziadny dovod proti nej.



12

Re: Jódová tinktúra

Pretoze tu chcu predavat uz len vsetko hotove od farm firiem...



13

Re: Jódová tinktúra

Pre informáciu všetkým :

Testoval som lekárne v Bratislave a okolí. Z  18 oslovených lekární mi na požiadavku namiešania jódovej tinktúry (2% Jod, 2.5% KJ v 50% liehu) odpovedalo len 7 z toho iba 3 boli schopné a ochotné to pripraviť. Okrem lekárne Vitamín na Záhradníckej, ktorú teraz nerátam, sú to lékárne Libra na Dlhých Dieloch, Avion na Floriánskom námestí a Pharmacentrum na Ďumbierskej. Dúfam, že budú pribúdať i ďalšie. Tinktúru môže predpísať aj lekár, takže namiesto 2-3€ sa dá týmto spôsobom utratiť iba 17 centov za recept, čo sa mi javí ako celkom výhodné.



14

Re: Jódová tinktúra

VYBORNE !  Vdaka za uvedenie.
Inac aj tym lekarnam to pomoze zvysit si obrat a vratit sa spat k povodnemu zmyslu farmaceutov, tj priprave zmesi a nie len predavanie hotovych produktov .
Na to netreba chodit na farmaceuticku fakultu.Na to staci hociaky predavac. Podstata farmaceutov v lekarnach je poznat lieky, ich skodlive ucinky, kontraindikacie a pripravovanie zmesi a kombinacii. Tiez upozornovanie zakaznikov, aby nebrali kombinacie, ktore su skodlive a neodporucene.



15

Re: Jódová tinktúra

Len info. V piatok som objednala v lekarni v Kosiciach jodovu tinkturu podla receptury RNG :-) a dnes uz ju mam. Nemali problem mi ju urobit.

Povedala mi lekarnicka, ze keby bol vacsi zaujem o tieto veci na objednavku, rozsirili by sortiment, lebo suroviny musia kupovat na kila a expiruju.

Samozrejme ja mam nazor, ze prv musi obchodnik ponukat, a potom budu ludia kupovat. Ja by som z toho urobila konkurencnu vyhodu a vyuzila by som medzeru na trhu. Vsetci by chodili kupovat ku mne :-)

Ale aj tak ich pristup mi imponuje, a som rada, ze su vobec ochotni na rozdiel od inych lekarni.



16

Re: Jódová tinktúra

Dobra sprava. Vdaka za uvedenie. Inac jod ani KJ sa nekazia nijak, ta expiracia na nich je len umele nepodstatne cislo. Ja som mal napr v autokite-lekarnicke ampulku jodu aspon 20 rokov staru a bola perfektna na pouzitie.



17

Re: Jódová tinktúra

Hej aj ona hovorila že jod vydrží dlho.
Myslela na suroviny vo všeobecnosti.



18

Re: Jódová tinktúra

Yannie napísal(a):

Len info. V piatok som objednala v lekarni v Kosiciach jodovu tinkturu podla receptury RNG :-) a dnes uz ju mam. Nemali problem mi ju urobit.

Povedala mi lekarnicka, ze keby bol vacsi zaujem o tieto veci na objednavku, rozsirili by sortiment, lebo suroviny musia kupovat na kila a expiruju.

Samozrejme ja mam nazor, ze prv musi obchodnik ponukat, a potom budu ludia kupovat. Ja by som z toho urobila konkurencnu vyhodu a vyuzila by som medzeru na trhu. Vsetci by chodili kupovat ku mne :-)

Ale aj tak ich pristup mi imponuje, a som rada, ze su vobec ochotni na rozdiel od inych lekarni.

Ahoj, môžes prosím uviesť v ktorej lekárni v KE ti to namiešali ? Aké množstvo za akú cenu ? Ďakujem



19

Re: Jódová tinktúra

tr2 napísal(a):

Ahoj, môžes prosím uviesť v ktorej lekárni v KE ti to namiešali ? Aké množstvo za akú cenu ? Ďakujem

Ahoj.

Na KVP-cku v lekarni Union Plus na Moskovskej ulici - pri restauracii Amigos. 100 g za 3,17 € (keby si mal na recept, tak platis len poplatok za recept).

Naposledy upravil: Yannie (2011-05-08 15:01:00)



20

Re: Jódová tinktúra

ahojte, v libre na DD (BA 4) boli sice ochotni, nadiktovala som, ze mam zaujem o 2+2,5% lugol ale urobili mi len 1% lugol nakoniec. A Trvalo im to mesiac, lebo nemali suroviny a potom neviem co... bola som tam kvoli tomu asi 3x



21

Re: Jódová tinktúra

Chod lekaren Vitamin na Zahradnickej-spravia na pockanie...



22

Re: Jódová tinktúra

Lugol je jod vo vode. Tinktura je jod a KJ v 50% alkohole.
Taku formu(predavala sa vyse 100 rokov a napr v USA je stale v obchodoch ako dezinfekcny prostiedok na kozu) mam radsej, lebo lepsie prenika cez kozu a rychlejsie sa flak vysusi.



23

Re: Jódová tinktúra

RNG
dnes som zhanala lekarne kde by namiesali jod.tinkturu  a v jednej mi ponukli JODISOL od vyrobcu Spofa Dental, zlozenie je:Povidonum iodinatum 3,85g a Ethanol 95% , neviem ci je to ono?Lekarnicka mi tvrdila ,ze to je ta klasicka stara jod.tinktura...



24

Re: Jódová tinktúra

Mas primladu lekarnicku. Povidon obsahuje 10% jodu maximum, tj 3.85 povidonu do 100 ml flasticky to robi 0.385% jodu.
To je slabe, ako lipovy caj.Jodisol je drahy a slaby.
Povodna stara tinktura obsahuje minimum 2% jodu a 2.4% KJ  v 50% alkohole a je za zlomok ceny



25

Re: Jódová tinktúra

Ahoj,chcem sa podeliť o svoju skúsenosť  s jodovou tinkturou.Prešla som skoro všetky lekárne v PP a nikde mi to nechceli namiešať ,pár lekárničiek mi aj vynadalo ,že koho s tým chcem ohrozovať smile a jedna jediná v nemocnici mi povedala ,že ak donesiem recept ,tak mi to namieša ,ale zatial si mám kúpiť tento výrobok,že to je ovela lepšie ..http://www.fortunavitae.sk/?page=3
Akurát nepovedala cenu...

Naposledy upravil: anit (2011-05-29 20:57:29)



26

Re: Jódová tinktúra

Fortuna vitae obsahuje pramalo jodu, zialbohu, presne podla starych archaickych davno prekonanych tabuliek z roku 1948, ktorych sa lekari dosial krcovite drzia, zialbohu.
Aspon vidis, ako su dokonale lekari a lekarnici dezinformovani. Propaganda proti jodu je velmi silna a stara, uz od roku 1940.



27

Re: Jódová tinktúra

dviha sa mi z nich zaludok, v kopec liekoch je fluorid nacpany to tam tie lekarnicky kazdemu veselo davaju a ked sa clovek od tych ich svinstiev chce precistit jodom tak mu ho nechcu predat a nech si aj umre=>chore,a si predstavte ze ja berem 50-80mg jodu dene pri otrave fluoridom a tento tyzden tam dojdem a budem chcet po nich 10flasticiek rovno sa uz tesim na ten ich vyraz:D

Naposledy upravil: 5qo (2011-06-04 23:01:44)



28

Re: Jódová tinktúra

?



29

Re: Jódová tinktúra

Dobrý deň, RNG,

mám doma zarobený jodid draselný 2,5 % z lekárne v 50% alkohole, chcela som sa spýtať,či ho môžem brať aj vnútorne, riedený s vodou a v akých dávkach. Chcem sa poriadne "naložiť" jódom, lebo som tu viackrát čítala, transdermálna aplikácia je už skôr na "údržbu", ale dobré výsledky pri rôznych výskumoch  sa dosahovali pri príjme až 50 mg jodidu draselného denne.
A ešte mám doma práškový kelp z iherb, ale keď som to ochutnala, tak tá chuť je fakt hnusná, určite to nebudem jesť na lyžičky:) Ako by som ten kelp mohla užívať, aby som tú chuť necítila?

Ďakujem.



30

Re: Jódová tinktúra

S kelpom mam aj ja tu dilemu. Zatial som hltal tie minitabletky obcas, a natieral sa jodovou tinkturou. To mi na udrzbu samozrejme stacilo a keby som mal vaznejsi problem, co vyzaduje viac jodu, asi by som zacal jest japonske jedla s kelpom, lebo tam sa kelp da zniest, hoci ani tam nechuti zvlast prijemne.
Japonci do kelpu balia ryzu a ryby v ich suchi kuchyni, davaju ho do zeleninovych polievok, kde pridavaju masove vyvary pre chut a podobne.
Ak chces naozaj brat tak velke davky da sa to napr z Iodoralom, pilulkami navrhnuitymi na to, alebo KJ pilulkami na pripad atomoveho utoku.
http://www.iherb.com/Optimox-Corporatio … 23903?at=0
http://www.iherb.com/Source-Naturals-Po … /1356?at=0

\tu mas tie na nuklearny utok:
http://www.iherb.com/Life-Extension-Pot … /4402?at=0
tie sa daju delit na polky a stvrtky, podla potreby.

Naposledy upravil: RNG (2011-07-31 22:00:37)



31

Re: Jódová tinktúra

Ďakujem, presne to som potrebovala.



32

Re: Jódová tinktúra

OK



33

Re: Jódová tinktúra

Este mi mozes prosim odpovedat na ten jodid draselny 2,5 %, ci ho mozem uzivat aj vnutorne a ako?

Dakujem.



34

Re: Jódová tinktúra

jedna kvapka vazi asi 60 mg, z coho je 1.5 mg KJ.
Takze odpocitaj si , kolko chces zobrat od 2 mg minimum az po 50 mg v pripade intenzivneho nakladania tela jodom alebo liecbe rakovin.



35

Re: Jódová tinktúra

Dobrý deň RNG, prosím ťa, zaujala ma cena tohto jódu
http://www.iherb.com/World-Organic-Liqu … /7775?at=0
je dobrý? Ďakujem Indiga



36

Re: Jódová tinktúra

Nuz mna nie, lebo odporucena davka je tam 150 mikrogramu na 2 kvapky. Na 3 miligramy by si musela zobrat 40 kvapiek na 30 mg 400 kvapiek, tj pol tej flasticky.



37

Re: Jódová tinktúra

RNG, a co tento pripravok?
http://www.iherb.com/TPCS-Iosol-Formula … /4785?at=0
je dobry? objednala som si to totiz, dnes mi prisiel a este nemam v tejto problematike az taky prehlad...



38

Re: Jódová tinktúra

Pomerne dobry a drahy. Ale 3 kvapky denne ti daju skoro 6 mg jodu dokopy, co je podla roznych lekarov dost na dennu spotrebu.



39

Re: Jódová tinktúra

RNG, ako je to mozne, ze od vcera rana, kedy som si dala 10 kvapiek jodu na pupok mam este po vyse 24 hodinach tam zostatok celeho flaku? Nie je uz taK SILNY, NO VIDNO TO. To sa mi este nikdy nestalo.
Mam este ten jod od teba z Lucenca, davam si 1x tyzdenne okolo pupku 10-12kvapiek rano a vzdy do vecera zmizne, teraz ho tam este mam a preslo uz vyse 30hodin od nanesenia, dufam, ze mi to zmizne.



40

Re: Jódová tinktúra

Davaj si ho pod pazuchu,. tam zmizne skor. Ale ked sa neabsorbuje , to je dobry znak, ze mas telo "nalozene" jodom. Aspon tak to tvrdia niektori lekari, neviem ci je to pravda, ale zda sa to logicke.
Ale pochybuje, z z 12 kvapiek raz tyzdenne by si bola "nalozena naplno" jodom, lebo to je len prepocitane priemerne na den len niekolko miligramov, tj mernej nez dostavaju Japonci pravidelne.
Lekari, co "nakladali " telo jodom pouzivali tabletky s obsahom az 50 mg jodu a jodidu draselneho, viacero denne a ucinok "nalozenia" sledovali v mocii, a ked sa zacala velka vacsina vylucovat, tak bolo telo podla nich "nalozene" jodom.
http://www.iherb.com/Optimox-Corporatio … lets/23905



41

Re: Jódová tinktúra

RNG vies, ono ked si to natriem je to silne pomarancove, do vecera mi to bezne zmizlo. teraz mi to prakticky tiez zmizlo, len mi ostala po nom taka svetla mapka, taka slabo bezova.....rozmyslam, ci to nie je tym, ze ten jod je uz takmer 2 roky po expiracii,no raz si pisal, ze jod sa nepokazi a vydrzi dlho. mozem ho teda nadalej pouzivat? ten zostastok na pokozke nemam z toho,ze je uz po zaruke? Expiracii?



42

Re: Jódová tinktúra

Jod je prvok a je tu na zemi stovky milionov rokov. Takze zabudnio na pokazenie. To iste plati na KJ v jodoverj tinkture, tiez na vodu aj alkohol. Tie sa mozu nanajvys vyparit, ale nie pokazit.
Pokazenie je bakterialny proces a v tinkture ziadna bakteria neprezije. Pre to sa to pouzivalo a stale pouziva  ako dezinfekcia, vsakze.
Ja mam napr malu lekarnicku do auta, ktoru som kupil preds 40 rokmi a v nej je originalna jodova tinktura. Obvazy, flajste a gazu som vymenil uz mnohokrat, ale jodova tinkura je povodna. V pripade, ze by mi auto zlyhalo niekde na opustenom mieste, mozem tu tinkturu pouziut aj na sterilizovanie vody, 8-10 kvapiek na liter, pockat 20 minut a pit zvrchu, bez zvirenia usadeniny.



43

Re: Jódová tinktúra

Dobrý deň RNG, môže sa jódová tinktúra natierať aj priamo na cystu(tukovú)asi veľkosti nechtu , ktorú má moja maminka na líci? Ďakujem indiga



44

Re: Jódová tinktúra

RNG, čítala som v jednom  dokumente o liečbe autizmu, že prirodzený jód, ktorý obsahuje napr. aj lugol, iodoral tabletky, kelp reaguje biochemicky s T3 hormónom, ktorý znovu premení na nevyužiteľný T4. Preto u ľudí, ktorí majú problém s premenou T4 na aktívny T3 (napr. autisti, otrava ťažkými kovmi) sa doporučuje jód len vo forme samotného saturovaného kalium iodide ako napr. tento, len ten by som musela nariediť s vodou:

http://www.scientificbotanicals.net/triquench.html


Bližšie je to vysvetlené tu:

http://curezone.com/forums/am.asp?i=1192911

". Lugol's and Iodoral contain a combination of iodide
> and elemental iodine, while Tri-Quench contains only iodide, and
> the different forms of iodine are handled differently by the human
> body. The thyroid only utilizes iodide. Much of the ingested
> elemental iodine (found in Lugol's/Iodoral) remains in the gut. It
> turns out that a fair amount of circulating thyroid hormones "wash
> through" the gut - they get deposited there with the bile and are
> supposed to be reabsorbed. However, if elemental iodine is in the
> gut, the iodine turns the thyroid hormones T3 (the most active
> form) and T2 (the form that acts on metabolism) back into T4 (the
> least active form). The body responds to this loss of T3 and T2 by driving up
> Thyroid Stimulating Hormone, which tells the body to convert T4
> into T3.
>
> Thus the elemental iodine essentially drains the circulating pools
> of T3 and T2 and forces up the level of T4. This explains why
> children who are put onto Lugol's show elevated TSH and a rise in
> T4. It also explains why they do poorly on that form of iodine. It
> appears that none of the kids should be on Lugol's Solution or
> Iodoral Tablets."


Čo si o tom myslíš, lebo mne napr. úplne nezaberajú ani hormóny štítnej žľazy, stále zostávam mierne hypothyroidná, hoci beriem mix T3 a T4 v podobe prírodných hormónov niečo ako Armour, možno by som mala skúsiť len syntetický T3, čo doporučujú u ľudí s otravou ortute, ale to je veľmi drahé. To znamená, že budem mať takisto problém s premenou T4 na T3 a chcem skúsiť ten jód pridať. Doteraz som brala iosol a jódovú tinktúru na kožu.

Naposledy upravil: bludicka (2012-04-26 13:36:39)



45

Re: Jódová tinktúra

Indiga, moze. Ale nakolko to miestne pomoze, neviem. Totiz enzymi sa vytvaraju vselikde v tele, ale nie nevyhnutne na lici. Takze odporucam ten jod najma pod pazuchu. A Lecitin a lipazu



46

Re: Jódová tinktúra

RNG, mohol by si prosím odpovedať na dotaz 44. Ďakujem.

Naposledy upravil: bludicka (2012-04-30 06:48:03)



47

Re: Jódová tinktúra

Jod moze robit skody len za predpokladu nizkej hodnoty selenu v tele.
Na to je viacero vyskumov z USA aj Ciny ,kde hore uvedena teoria zmeny T-3 na T4 nebola namerana , ak bol selen podavany spolu s jodom. Ani zvysenie THS
Inac je to aj jeden z dovodov, preco odporucam transdermalnu dodavku jodu, kde cez kozu prestupeny jod sa v podkoznej tukovej vrstve  sa viaze na tuky a tak nevstupuje ako elementarny dalej do tela. Jod ako element je velmi reaktivny, tj ked sa dotkne niecoho nenasyteneho, okamzite sa naviaze.A vo forme jodidovanych tukov sa jeho zivotnost v tele zvysuje a tiez z tukov sa pravdepodobnejsie priamo pouziva na vyroby roznych hormonov a enzymov.
Zivotnost malickej molekuly KJ v tele je velmi kratka, preto na ucinok treba relativne vysoke davky KJ



48

Re: Jódová tinktúra

Zdravim vsetkych a oznamujem, ze podla poslednych informacii nezavisle od 2 roznych ludi, vraj jodovu tinkturu v lekarni Vitamin na Zahradnickej ulici v BA odmietaju pripravovat a spravaju sa dost arogantne voci zakaznikom. Osobne som tam nebol, preto by som rad zistil, ci mate podobne skusenosti z poslednej doby. Na zaklade tychto poznatkov je dost mozne, ze lekaren zmenila majitela a ten obsadil takyto "vludny" personal. Pokial mate kladne referencie na ine lekarne v BA co sa tyka jodu, dajte prosim vediet. Ake mate info o lekarni Pokrok na Racianskom Myte ?



49

Re: Jódová tinktúra

stanley, môj otec tam bol týždeň dozadu kupovať jodovú tinktúru..
vraj tam bola nejaká stará skúsená magistra, ktorú tam všetci "uznávali"..
Nechce sa mi to tu písať, skopírujem ti sem, čo som sa pýtal RNG v jednej téme tu na fore...
"Tak dnes som si zaobstaral v lekárni Vitamín na Záhradníckej, jodovú tinktúru..
Ten pomer "2% jodu + 2.5% KJ v 50% etylalkohole" - čo tu ty uvádzaš..
podľa lekárničky s ktorou sme sa dohadovali, že chceme klasickú tinktúru, aká sa kedysi miešala v minulosti (ešte za "komančov" a pod.), čo sme jej hovorili, že potrebujeme takú - sa takmer urazila, že , to sa nedá v 50 % etylalkohole ani rozpustiť vraj (také niečo)..
dokonca chcela ukazovať nejaké predpisy zo 60. rokov, kde bolo uvedené, že nič také ako "2% jodu + 2.5% KJ v 50% etylalkohole" neni a že sa to tak ani nemiešalo..
a to bola dokonca najstaršia, najskúsenejšia magistra v tej lekárni, čo sa aj ostatní ľudia dožadovali práve jej rád..
A podľa nej aj tie pomery "2 % jodu k 2,5 KJ" sú vraj nejaká blbosť, vraj by sa to dobre nerozpustilo a ostali by tam nejaké čiastočky..
..ale neviem, čo presne hovorila, lebo ja osobne som tam nebol.. bolo mi to len reprodukované..
Namiešala nám 6,5 % jodu + 2,5 % KJ v 96% etylalkohole
100 gramov = 3,77 € (myslím)"

- toto je moja skúsenosť.. ale nebol som tam osobne, takže neviem..



50

Re: Jódová tinktúra

Nuz ja mam prave taku tinkturu, ktora bola zrejme kedysi velmi bezna a za mojej mladosti, v patdesiatych rokoch , som bol takou natierany velmi casto a je v 50% roztoku alkoholu
http://en.wikipedia.org/wiki/Tincture_of_iodine

Vo vode sa jod rozpusta velmi slabo a pre to potrebujes pridat viac KJ, ktory podpori rozpustanie jodu  http://en.wikipedia.org/wiki/Lugol%27s_iodine.

http://en.wikipedia.org/wiki/Lugol%27s_iodine
Inac pani magistra, aj ked starsia, je slabo informovana co sa tyka jodu.