1

Téma: Dyspepsia-združený problém

v prvom rade ďakujem za ochotu a nezištnosť, ktorú ľuďom venuješ na svojich stránkach. Chcem Ťa tiež poprosiť o radu a pomoc pri riešení nasledovného združeného problému. Vopred sa spravedlňujem za obšírnosť, no chcem problém popísať tak, aby si mal dostatok informácií. Jedná sa predovšetkým o trávenie a s nim spojené ďalšie problémy. Môj hlavný problém začína pravdepodobne v žalúdku a od toho sa odvíja asi všetko ostatné. Občas dosť zle (nepokojne) spím, pričom v oblasti brucha pociťujem ťažobu a často sa ráno budím na nevoľnosť (niekedy aj v noci), nie zrovna s pocitom na vracanie, no i tak veľmi nepríjemným. Keď čokoľvek zjem, slabo mi trávi, dlho mi to leží v žalúdku a veľmi veľa grgám, dokonca aj ráno, ešte pred jedlom. Najmä ťažšie jedlá ako mäso, huby, mastné ap. cítim niekedy (a grgám po nich) aj pol dňa od momentu konzumácie, preto sa im aj snažím vyhýbať. Svojho času som pojedol veľa nezdravých sladkostí, čo sa zrejme podstatne podpísalo na mojich dnešných ťažkostiach, no dnes si už bohužial musím odoprieť trebárs aj iba horkú čokoládu (kakao nad 60%), ktorá mi evidentne dobre nerobí. Na druhej strane a to mám ozaj overené, veľmi mi chutí a robí dobre mak. Napr. aj hnačku mi dokáže potlačiť, navodí dokonca normálnu stolicu a cítim po jeho konzumácii akoby čiastočne stabilizované trávenie. Pred časom ma veľmi často pálievala záha, no sprísneným diétnym režimom som tento príznak výrazne zredukoval. Pálilo ma niekedy až tak, že ma bolelo za hrudnou kosťou, čo už je dnes našťastie za mnou. Vždy som si myslel, že mám veľa kyselín a až po objavení Tvojich stránok a fór som pochopil, že je to asi naopak. Dúfam, že sa nemýlim...Môžeš mi prosím objasniť, aké príznaky sú vlastne pri nadbytku žalúdočných kyselín ? Ďalšími mojimi nepríjemnými a teraz v podstate aj hlavnými príznakmi, je extrémne nafukovanie, plynatosť a hnačky. Vlastne, väčšinou ani nie celkom hnačky, iba riedka stolica, ktorá nastáva prekvapivo dosť skoro po konzumácii jedla, akoby strava žalúdkom a črevami iba veľmi rýchlo preletela. Na stolicu musím ísť vtedy aj 3-4× denne a za týchto okolností  je vždy v riedkej konzistencii. Býva často svetlá, tenká, niekedy zase bobkovitá. Plyny sa vyskytujú s väčšími či menšími pauzami prakticky celý deň a tiež v noci resp. aj hneď ráno po prebudení. Plyny aj stolicu sprevádza často svrbenie v okolí konečníka a jemné drobné krvácajúce trhlinky v tejto oblasi. Často (cca 3× do týždňa) ma bolieva celá hlava (hlavne temeno a spánky), síce nie neznesiteľne, ale dlhodobo (aj 2-3 h.), čo niekedy ústi aj do nevoľností a dokonca až do pocitu na odpadnutie,  sprevádzané pocitom zimy, čo býva veľmi nepríjemné. Bolesti hlavy mám častejšie stimulované v horúcom letnom a sparnom počasí ako v ostatnom období roka. Pri tomto mi pomáha ochladzovanie hlavy studenými obkladmi, čerstvý vzduch, ale aj lepšie prekrvenie hlavy, napr. stojkou na hlave. Analgetické tablety zaberajú, ale snažím sa im vyhnúť. Ďalším dôležitým príznakom je často prítomná lepkavosť až sucho v ústach (nie smäd) a bielo povlečený povrch jazyka, najmä jeho zadná časť smerom ku koreňu a tiež zápach z úst. Teraz uvediem ešte iné príznaky, ktoré možno zdanlivo nesúvisia s problémom, no ja si myslím, že súvisia, lebo celé telo sú vlastne ako spojené nádoby. V nose sa mi vo zvýšenej miere tvorí sekrét a z neho po zaschnutí chrasty (december-marec), ktoré po náhodnom uvoľnení ( čistení nosa) krvácajú, čiže nosnú sliznicu mám nadmieru prekrvenú. Výrazne sa mi zhoršil aj zrak, trpím hlavne šeroslepotou, ale v poslednej dobe tiež nevidím dobre ani na blízko, zle zaostrujem pri čítaní malého textu. Začali mi tiež neprimerane šedivieť vlasy a na chodidlách sa dosť rozmohli bradavice Verruca plantaris. Na doplnenie - asi pred rokom som mal sporadicky a asi mesiac trvajúce veľmi nepríjemné stavy nevoľnosti, pocity slabosti až závraty, ktoré prechádzali až do mdlôb. Bolo to niečo ako veľmi veľké napätie v hornej brušnej časti (nie bolesť) s nevoľnosťou, čo mi dosť sťažovalo aj dýchanie a bolo z toho celkovo zle a na odpadnutie, takže som si musel nájsť vhodnú polohu, aby som to mohol nejak rozdýchať, čo sa mi podarilo často v rôzne stočených polohách a s intenzívnym prísunom čerstvého vzduchu. Miestami tieto stavy pripomínali dokonca viac srdcové ťažkosti ako tráviace. Jeden z najhorších momentov bol, keď mi v takomto zlom stave začalo tŕpnuť (mravenčieť) v nadbruší a toto potom  vystrelovalo do oboch rúk i nôh. Mal som vtedy podozrenie na blokádu niektorej časti chrbtice, no doktori samozrejme nič nenašli. V súčasnosti už tieto stavy nemám ale predpokladám, že to mohlo byť práve z trávenia a predovšetkým od žalúdka, i keď neviem presne čo a ako. Koniec-koncov inervácia chrbtice zrejme úzko súvisí aj s vnútornými orgánmi ako sú žalúdok a slinivka. Myslím, že okrem prvotného nedostatku žalúdočnej kyseliny mám v črevách dosť veľkú dysbakteriózu, pravdepodobne aj s Candidou. Neviem ako som na tom s takým Helicobacterom a či môžem mať aj žalúdočné vredy, ale gastroskopiu už absolvovať nemienim, lebo takéto metódy nezvládam. Existujú vraj tzv. dychové lakmusové testy, ktoré ho dokážu spoľahlivo odhaliť. Je nutné si test spraviť a je nutné zistiť endoskopom prítomnosť vredov? Pokiaľ to nie je vyslovene nutné, podstúpim radšej preventívne liečbu proti Helicobacterovi, prípadne preventívne aj proti vredom aj bez testu. Pokiaľ by som mal aj vredy, je treba nejaká presná postupnosť, aby sa tieto najprv vyhojili a až potom začalo s vlastnou nápravou trávenia ? Jeden človek zaoberajúci sa liečiteľstvom ma dokonca naplašil, že mám asi chlamýdie. Čo si o tom vzhľadom na vyššie uvedené príznaky myslíš, nakoľko je to pravdepodobné ? Nemôžem byť napadnutý prípadne aj parazitmi ? Nakoľko si myslíš, že spoluzodpovedné za moje stavy (nevoľnosti, závraty, bolesti hlavy, slabosť) sú aj bloky chrbtice ? Prosím, buď tak láskavý, odpovedz mi čo najpodrobnejšie ohľadom týchto mojich problémov a hlavne akými prostriedkami a v akom poradí a dávkovaní sa mám pustiť do liečby. (DGL, Koloid. Ag, Betain HCL, Enzýmy, Vlákniny, Probiotiká) V mojom prípade si mám obstarať silné čistiace (proteolytické) enzýmy alebo stačia tráviace ? Nepriamo je vraj za nedostatok kyselín zodpovedná pečeň a tú treba na tento účel stimulovať horčinami (horec, palina, zemežlč, ap.). Môžeš mi tiež poradiť, akých potravín sa mám vyvarovať a naopak, na aké sa mám zamerať, aké diéty a ako dlho držať ? Pokiaľ sú Ti známe aj priamo linky na kvalitné preparáty pre tento problém, môžeš ich prosím tiež uviesť. Ešte raz sa ospravedlňujem za dlhý text a vopred veľmi pekne ďakujem za pomoc.



2

Re: Dyspepsia-združený problém

Travenie je len vec kyselin enzymov vlaknin a probiotik. Nic ineho.
Pala je nasledok nedostatku kyselin
Porusenie travenia ma za nasledky stovky zdravotnych problemov, vcitane tych, co popisujes
Traviace enzymy, kde zoberies na prazdny zaludok cistia telo od zamoreni. S jedlom pomozu jedlo stravit.
Pokial nemas diagnozovane ziadne potravinove alergie, nemusis sa nicomu vyhybat, len jest pestro a s mierou.
Silne bielkovinne jedla(maso a syry) je dobre jest prve a aspon hodinu az dve si neriedit prilis zaludocne kyseliny polievkou alebo vodou, dat zaludku cas s plnym mnozstvom kyselin to jedlo dobre natravit.
Zvyk pitia s jedlom a po jedle si mozu dovolit len ludia, co maju dostatok zaludocnych kyselin.

Najhorsie je sa napit a na vrch tazkeho jedla zjest sladky mucnik. Tam mas o palu postarane!



3

Re: Dyspepsia-združený problém

Ok, dakujem za odpoved. Ja viem, napisal som toho prilis, ale chcem sa fakt seriozne tych problemov zbavit, preto ta obsirnost a kvoli tomu aj potrebujem trochu usmernit. Preto prosim o radu, ako a akymi doplnkami vlastne zacat, ako ich davkovat ap. Neviem totiz, ci nemam vredy alebo porusenu sliznicu zaludka, ci nemam aj Helicobactera alebo nebodaj chlamydie ci parazity. Candidu asi ano vsak ? Co myslis ? Budem rad, ked mi na to odpovies. Mam teda zacat Betainom HCL alebo radsej koloidnym Ag na znicenie Helicobactera, alebo pre istotu zacat este predtym uzivat DGL a Aloe na zahojenie zaludka ? Doktorov uz odmietam, rovnako aj ich vysetrovcie postupy. Betain HCL a Enzymi mozem brat naraz a subezne s ostatnymi pripravkami ? Mam ich brat na precistenie alebo rovno na travenie s jedlom ? Ja som si myslel, ze cistiace su ine ako traviace. Vlakniny a probiotika tiez spolu naraz s ostatnymi preparátmi, alebo ich nejako casovo oddelit ?
Este by ma zaujimalo, co si myslis o tych bolestiach hlavy a zhorsenom zraku, suvisia viac s travenim alebo celkovym nedokrvenim a s krcnou chrbticou. Myslis, ze by sa dal zhorseny zrak (seroslepost aj dalekozrakost) napravit naspat ?
Inak, zapijanie tekutin po hlavnom jedle a ich prekladanie dezertmi ja nepraktizujem uz asi 20 rokov, takze toto nie je moj pripad :-) Alergie tiez nemam. Myslim, ze zakladne navyky nemam az take katastrofalne, len sa potrebujem lepsie zorientovat v doplnkoch a ich uzivani.
Vopred dakujem mnohokrat este raz a zelam vsetko dobre.



4

Re: Dyspepsia-združený problém

Nuz ja nemam krystalovu gulu a teda ti neviem povedat, ci mas Helikobaktera alebo nie. Ale ked budes brat zinok, tak ho postupne potlacis, aj keby si ho mal. Rychlejsie samozrejme zaberie koloidna strieborna voda v davkach minimum 4x2 lyzice alebo monolaurin.
DGL a aloe vera su vseobecne hojive, takze ked mas nejake poskodenie v zaludku a crevach, tak ti ho pomozu vyhojit.
Ak mas problemy s travenim tak kyseliny a enzymi musis brat z jedlami, inac ich poriadne nestravis.
Ja lekarov neodmietam, len si vyberam takych, co liecia prirodnymi prostriedkami a nie skodlivymi chemikaliami. Kedze je ich velmi malo a nemam sancu chodit k nim, riadim sa aspon ich radami, co davaju v svojich periodikach, ktore si predplacam poslednych 17 rokov.



5

Re: Dyspepsia-združený problém

Zdravim,
ja som sa iba nazdaval, ze na zaklade mojho podrobneho textu a podla uvedenych priznakov mi budes vediet povedat aspon niektore veci, lebo rozne pliagy maju aj svoje typicke prejavy a tak mozu pomoct pri diagnostike. Ja sam to neviem, preto som sa aj na Teba ako odbornika obratil s prosbou o pomoc. Ak dovolis, skusim priznaky este raz v kratkosti zhrnut :
-zly dych, sucho a lepkavo v ústach a biely povlak v zadnej casti jazyka
-caste a tazke grganie po jedle i mimo neho (obcas jemna pala v pazeraku)
-riedka svetla stolica (niekedy tenka, drobna) viackrat denne, pripadne hnacky
-extremna crevna plynatost
-obcas tazoba a nevolnost v hornej casti brucha, najcastejsie rano po prebudeni
-obcasne svrbenie v okoli konecnika a krvacave trhlinky
-caste bolesti hlavy (temeno, spanky, zatylok)
-zhorseny zrak (seroslepost, dalekozrakost)

Ak sa da na zaklade tohto opisu stanovit pricina a nejaky postup s doplnkami, budem rad. Enzymy si mam dat aj na precistenie, alebo staci iba na travenie ? Okrem roznych moznych veci ako su (malo kyseliny, poskodena sliznica zaludka, vredy, Helicobacter, candida) ma dost trapi, ci nemozem mat chlamydie, ako ma naplasil jeden clovek. Existuje nejaky priznak z bezne postrehnutelnych (napr. z vyssie uvedenych) alebo inych na aspon podozrenie alebo pripadne vylucenie ?
Ja by som doktorov neodmietal podobne ako Ty, ale zial v SR normalni neexistuju (aspon ja o takych neviem) a kym sa tu dostaneme na uroven USA, prejde aj 50 rokov a to mi je naozaj dlho.



6

Re: Dyspepsia-združený problém

Definitivne mas candidu, a zhorsene travenie, o tom nie je pochybnost. Takze ich prislusne adresuj. Potom uvidis, ci sa ti to zlepsi dostatocne. Pri zlom traveni samozrejme mozes mat stovky roznych problemov, ale ked si ho napravis, telo tie problemy vybojuje.
Ber enzymi aj pred jedlom, aj s jedlom. Pred jedlom na odmorenie telas(1.5 hodiny) s jedlom na lepsie stravenie a vytazenie zivin. Samozrejme tiez kyseliny, vlakniny a probiotika, to je vsetko potrebne na spravne travenie a odmorenie tela, probiotika na potlacenie skodlivych kultur v crevach a nezabudaj, ze probiotika nam vedia vyrobit az 70% zo vsetkych obrannych latok, ktorymi telo disponuje .

Naposledy upravil: RNG (2011-03-22 16:54:51)



7

Re: Dyspepsia-združený problém

OK, dakujem Ti, takze na Candidu pouzijem navyse  aj GSE alebo Oregano.
Este poprosim odpovede na tieto 3 otazky:
- Chlamydiami sa teda nemusim trapit ?
- Dalo by sa zhorsenie zraku v mojom pripade vratit odmorenim aspon ciastocne spat ?
- Ako hodnotis v tomto kontexte a z hladiska prospesnosti horčiny (horec, palina, atd.) ?



8

Re: Dyspepsia-združený problém

Ak budes mat problemy aj po vyrieseni tychto dvoch zakladnych , co iste mas, tak mozes ist dalej s diagnozovanim inych moznych chorob.

Zhorsenie zraku je z niecoho a moze byt dioptricke, rozne zamorenia(zakaly, floatery, makularna degeneracia...) to ti musi ocny  pri kompletnom vyseteni oci, vcitane merania tlaku a snimky pozadia  zistit. Potom sa uvidi, co sa da urobit v tom.
Opticke chyby sa velmi casto zhorsuju pri pozerani TV a praci na pocitacoch, kde je oko uprene na stale tu istu vzdialenost.
To je ako by si drzal kilove zavazie v natiahnutej ruke dlhe hodiny, tak sa ti svaly uplne znicia-zdegraduju.
Oko potrebuje tak isto ako svaly pohyb, "gymnastiku", preto ked pracujes na pocitaci musis kazdych par minut pozriet na nejaky iny dost vzdialeny predmet, zaostrit, co precvici oko a prekrvi, podobne ako ked ruku s tym zavazim das dole pripadne s nou trochu pocvicis/prekrvis.

Co sa tyka spomenutych bylin()horcin) ani jedna nema nejaky zvlastny ucinok na oci.

Na oci treba karotenoidy(beta karoten, astaxanthin, lutein zeaxanthin) , tiez rozne antokyanidy, ako napr vytazok zo semienok bilberry(pribuzne cucoriedke) a zinok a  ine.
Pozri napr na tento doplnok, ktory hodnotim obsahom vysoko:
http://www.swansonvitamins.com/SWU188/ItemDetail?n=0

Jedina bezna bylina na oci rastuca na Slovensku je Euphrasia officinalis(ocianka rostkova/svetlik lekarsky) aj to je zatial len ludova medicina, nie extra dokazana , ale mnohi tvrdia, ze kvapky z nej pomahaju, a nemam dovod o tom pochybovat zatial.

Inac na makularnu degeneraciu(odumieranie nervov na sietnici) je jedina ucinna bylina safran v davkach 100 mg denne, co je poriadne drahe.

Naposledy upravil: RNG (2011-03-23 04:32:00)



9

Re: Dyspepsia-združený problém

Dakujem za rady, hned idem objednat pripravky a pustim sa do ocisty a liecby.
Strieborna voda, Monolaurin, DGL, GSE a Aloe sa beru na lacny zaludok ? A v pripade Betainu a Enzymov s jedlom na travenie, tiez probiotika a vlakninu naraz s nimi, alebo neskôr po jedle vo vacsom casovom odstupe ?



10

Re: Dyspepsia-združený problém

Probiotika s jablkom radim ako posledne jedlo tesne pred spanim.Aspon 3 hodiny neskor, ako vecera.
Ine vlakniny  mozes jest hocikedy

Alebo ako prve, co urobis rano, lebo ked [pouzivas s jedlom kyseliny, v inom case, napr skoro rano musis pouzit pol lyzicky sody bikarbony, alebo este lepsie draselnej bikarbony, napr na Slovensku predavany produkt vo vinarskych potrebach, Kalinat.

Vacsina doplnkov na prazdny zaludok je ucinnejsie vstrebana, ale nie je to nevyhnutne



11

Re: Dyspepsia-združený problém

Len na doplnenie - tie horciny, co som spominal, som myslel v suvislosti s ocami vlastne nepriamo, ako podporu ci stimulacia pecene, kedze ta je zodpovedna za oci ako organ, ale tiez napr. za vyrobu enzymov, alebo produkciu zaludocnej kyseliny, detoxikaciu atd. Horciny su oddavna znamy posilujuci prostriedok na travenie a pecen zvlast.



12

Re: Dyspepsia-združený problém

Enzymi sa vyrabaju vselikde v tele, od slinnych zliaz v ustach, cez brusnui slinivku, pecen, pankreas, az po male zlazy na stenach criev. A pravdepodobne aj inde vselikde. Cast su traviace enzymi, cast su specificke cistiace alebo umoznuijuce rozne reakcie a vyrobu roznych materialov v tele a podobne.
Musis rozlisovat medzi ludovym tradicnym lekarstvom a modernou lekarskou vedou.
Ludove lekarstvo vychadza z celkovych ucinkov prostriedkov, kde je zahrnuty aj placebo efekt(viera v ucinnost)
moderne lekarstvo toto vylucuje tz double blind metodou, tj ma 2 skupiny, kde jedna dostava ucinnu latku a druha cukrove pilulky rovnako vyzerajuce ale neobsahujuce ucinnu latku,, pricom ani pacient dokonca ani osetrujuci  lekar nevedia, kto dostava co, len nezavisly rozhodca, ktory pripravuje davky nakoniec porovnava vysledky.

Na cistenie a regeneraciu pecene su najma sylimarin(zo semien bodliaka ostropestreca marianskeho=milk thistle=sylibum marianum), ktory zvysuje tok zlci a tym cistenie pecene
Korene pupavy(taxacum) ktore tak isto zvysuju tok zlci
univerzalny odmorujuci a regenerujuci antioxidant, ktoreho aj telo produkuje urcite mnozstva ALA(alfa lipoova/lipoic kyselina
a selen. Pozri na protokol dr Berksona v teme pecen

Co sa tyka criev(a to vplyva aj na oci nejak komplikovane oklukou) ayurveda aj moderne lekarstvo spominaju trpciny(nie horciny) z troch ovoci pod menom Triphala (amla,harada, behada=Embilica oficinalis, Terminalia chebula a Terminalia Belerica)

Horciny sa spominaju najma z viery, ze podobne latky chytiace funguju podobne, takze ked zlc je horka, ine horke latky posobia podobne. Zialbohu to je zalozene len na viere=placebo efekt, nie na lekarskom vyskume.



13

Re: Dyspepsia-združený problém

Zdravim RNG, chcem sa opytat co moze znamenat, ak stolica je o 6h. normalna a o 7:30h. uz riedka, svetla, a to iba po vypiti cerstveho bylinkoveho nesladeneho caju, este pred ranajkami ?



14

Re: Dyspepsia-združený problém

Stolica sa tvori mnoho hodin, nie je teda obvykle vysledok len pitia caju. Hnacka je vyraz toho, ze sa creva snazia ocistit od niecoho neziaduceho a to je obvykle spojene s neziaducimi mikrobami.

Su aj hnacky stresove, tie treba riesit destresovanim
http://www.rng.nazory.eu/stres

Niekedy je hnacka aj z alergii. Skus ine caje