51

Re: vyroba jogurtu

vsade je 7 mensich dier ... a je len na tebe ci si najdes pohar s vacsim objemom, ale s rovnakym priemerom a taktiez nejaky novy vrchnak... aj ked mozno staci len provizorny



52

Re: vyroba jogurtu

ale nemate tak prbolem ze ked tam date velku nadobu ze je to rolozenie tepla v nadobe nerovnomerne?



53

Re: vyroba jogurtu

ked je tamo ten vrchnak, prehreje sa cely objem, nie len "platnicky". Funguje to na tomto principe... Ja pouzivam na vyrobu jogurtu flasu, v ktorj mlieko kupim ... hodim do nej biely jogurt bez cukru, najlepsie je nastudovat si, aka firma pouziva ake kultury a podla toho ich menit. Liter sa mi urobi za 12-24 hodin, ked mlieko predhrejem na 30-35°C a bud to hodis na radiator, ktory len mmierne temperuje, alebo to len teple zaizolujes... S Activiou mi to ide do 12 hodin, z mlieka je husty krem uz z vecera do rana ... potom sypem napr.kakao a steviu a mam cokoladovy kyslasty krem...
Tieto jogurty sa rozmnozuju naozaj rychlo a neodporucam prekrocit teplotu mlieka na zaciatku cez 33-35 °C.
Za 12 hodin zmizne z mlieka tolko cukrov, ze musim pridat hodne tej stevie, aby to bolo konfortne sladko-kysle, a aby to zjedlo aj dietatko



54

Re: vyroba jogurtu

inak ja som to teraz vytiahol z rury na 40 stupnoch po 20hodinach a bolo to totalne riedke ale namnozene to bolo dobre pretoze kysle to bolo riadne inak na povrchu sa mi spravil hnedy povlak cudny to je bezne?prepokladam ze tam by malo byt najviac kultur tak som to zjedol nevyhodil,tiez sa vam to stalo? inak ta chut nebola zla nastruhal som si 90percentnu cokladu dal som si med na to a velmi mi to chutilo len to bolo riedke pozuil som tuto kulturu
http://www.climax.sk/shop/index.php?mai … ducts_id=5
inak ak si to robia ludia z jogurtov z obcohdu celkom nechapem zmysel toho pretoze neziskaju ine kultury ako su v tom jogurtu ja osobne si zacinam robit jogurt prave kvoli lact.bulgaris ktorej moc v jogurtoch nie je pravdepodobne



55

Re: vyroba jogurtu

Ako vidim, yogurtari maju hromady roznych receptov. Ja pijem ten moj kysly bez cirkusov, je to vlastne take kysle mlieko, nie yogurt, a kedze to zahrejem vo vodnom kupeli len na zaciatku, kvasenie dalej v izbovej teplote trva az 36 hodin, v byte mam teplotu 23 stupnov cely rok. Mohol by som to sice postavit di zadu chladnicky, tam kde vychadza teplo z vyparnika a tak by bola teplota trochu vyssia, ale ja sa neponahlam. Zrejme pri inych teplotach sa meni pomer rozmnozovania jednotlivych kultur a mne vyhovuje pomerne kysle a tekute kysle mlieko.Take,. ake som zvykol za detstva pit doma bez specialnych starterov, ked mliekaneboli este ultrapasterizovane a obsahovali trochu probiotik a v lete skysli do 48 hodin naisto.



56

Re: vyroba jogurtu

inak stevia je lepsia prasok ci tinktura? neni citit v tej tinkture alkool?je ta chut prerazena dostatocne tou sladkostou? stevia ma 0kalorii cize sa z nej vobec nepribera...spravne?

a nenasli ste niekdo starter ktory by bol schopny vyrobit aj hustejsi jogurt? ono asi riesenie by bolo aj trocha husteho jogurtu tam pridat len u mna je to problem ja mozem len kozie a ovcie produkty,inak si kupujem teraz kozie mlieko  7deci vyjde to od 1do2eur podla toho kde a aspon nepojedam tie hormony cim pumpuju kravy aby davali mlieka o sto sest

inak som si vsimol ze par ludi na slovensku zacalo pestovat steviu doma len neviem co presne potom s tymi listami ci to staci luhovat,ale snad to vyskusam aj niekedy je to celkom zaujimave
zo steviou sa da aj piect?aku teplotu vydrzi?a aku ma epxiraciu priblizne lebo zvazujem ze si objednam velke balenie

Naposledy upravil: 5qo (2011-02-12 01:34:17)



57

Re: vyroba jogurtu

Tie 2-3 kvapky co do toho das su akurat dost, a samozrejme tak malicko materialu niemoze mat ziadne kalorie aj keby to bolo stravitelne. To iste sa tyka toho alkoholu. Nakoniec aj kvasny proces mlieka produkuje trosticku alkoholu a nikto si z toho nic nerobi.

So steviou sa neda piect, ale s xylitolom a erytritolom(sladke polyoly skoro ako cukor) sa piect da.
Xylitol("brezovy cukor" dokonca je dobry na zuby,aj ako nosne kvapky, lebo doslova splachne z povrchov rozne bakterie, ktore ho nevedia pouzit ako potravu,
erytritol sa vyborne vstrebava ale pre malu molekulu az 95% z neho vypadne z tela cez ladviny , takze je vhodny pre cukrovkarom ako som ja.

Stevia ma rozne zlozky, bylina ma silnu prichut pendreku, vyluhy su rozne cistene enzymaticky od tej pachuti, rozne maju roznu kvalitu toho cistenia.
Ja si kupujem produkt firmy NOW, ktoreho 8 ozs flaska mi staci na cely rok a je 25% vyluh v zeleninovom glycerine, nie etylalkohole.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Stevia-G … l/861?at=0



58

Re: vyroba jogurtu

teraz ma tak napadlo co takto si do toho jogrtu pridat aj niake FOS http://www.iherb.com/Now-Foods-Nutra-Fl … /696?at=0?
nevies ci to ma niaku chut rng? inak z predavajuceho ovocia je najlspie na fos myslim banan tak to moze byt celkom zaujiamvy napad rozmixovat to mlieko z bananom aby sa kultury v tele lepsie mnozili


ten xylitol pozeram ma asi tretinu kalorii cukru ,a ako je to s jeho sladkostou v  porovnani s cukrom, urcite ho uzivas ako ta poznam tak mi budes vediet povedat:D



59

Re: vyroba jogurtu

Xylitol je skoro rovnako sladky ako cukor. Kedysi som mal ak xylitolove zuvacky. Ani xylitol ani erytritol nemaju ziadnu pachut, ale rozne vyrobky stevie maju. Ale nie kazdy to citi. Moja zena a syn napr to citia velmi silne, ja len v kave



60

Re: vyroba jogurtu

Ten jogurtovač, čo mám ja, nemá žiadne diery, je to len jednoduchá vyhrievacia platňa - rovná, ako veľký tanier a na tom sú len položené tie malé poháre, dá sa tam bez problémov dať aj hocijaký väčší pohár. Vôbec netreba mať obavy, že nedôjde k rovnomernému prehriatiu, veď je to vlastne tekutina, ktorá sa dlhodobo zohrieva odspodu a okolitým vzduchom, takže jogurt sa v pohode spraví aj vo väčšej nádobe. Ten môj jogurtovač sa volal tuším tiež Bravo, ja ho už mám veľa rokov, ale overiť ešte u výrobcu, či to je ten plochý tanier, ale na obrázku to vyzerá totožne s tým, čo mám ja. Ak sa poriadne rozmieša kultúra v mlieku, nie je problém robiť aj v malých nádobach, je to zajedno, ale zrovna hentie v tom jogurtovači sú fakt miniatúrne objemy, takže ja som ich rovno vyhodila preč.

Ja robím jogurty aj z orechových mliek - mandľového, slnečnicového... pridám do toho aj tahini a urobím jogurt, nie je to také chutné, ale mne to nevadí. Ja kravské mlieko moc nepoužívam a kozie sa nedá vždy zohnať.

Niektorí ľudia pridávajú do mlieka na jogurt ešte aj pár lyžíc sušeného mlieka, aby to mali také hustejšie. Možno by sa tam dala pridať aj sušená srvátka - pre mňa lepšia alternatíva. Môžeš si pridať do tej jogurtovej kultúry napr. jogurt Hollandia (český z Kauflandu) alebo ten danone - robia husté jogurty. Z kozieho mlieka mám vždy riedky jogurt.

Ja som skúšala viac stevii, tie práškové mi nechutili, najviac tekuté, tieto:
http://www.iherb.com/Wisdom-Natural-Swe … 11070?at=0

Ja pridám steviu aj do pečenia, tú tekutú, ale vždy to zmiešam napoly s hnedým cukrom, medom.

Veľmi dobrým a chutným zdrojom FOS je yacon sirup, predávajú ho aj u nás v bio obchodoch a dá sa ním zároveň aj výborne osladiť jogurt.

http://www.iherb.com/Navitas-Naturals-O … /8340?at=0

"Yacon is a particularly valuable health food. It contains inulin, a complex sugar that breaks down slowly into fructooligosaccharides (FOS), which promotes healthy probiotics. Mildly sweet, dried yacon powder can be used as an alternative sweetener in drinks and recipes."

Keď robím ten kefír, tak tomu vyššia teplota moc nesedí, veľmi rýchlo to skysne a je to veľmi kyselé, lepšie dlhodobo fermentovať pri nižšej teplote, je to chutnejšie potom.

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-12 07:47:15)



61

Re: vyroba jogurtu

inac ak to dam do mixera tak to nemoze poskodit probiotika nie?
a ta stavia s ak je ochutena napriklad vanilkova da sa dat vsade? nevadi to napriklad ked si chcem osladit caj....vanilka +caj nie je to potom problem ta prichut vanilkova?
inak ja som chcel povodne tu co pisal rng mal som ju vyhliadnutu uz pred tym tu 8oz lebo je zlacnena je bez prichute,ale teraz ste ma tou pachutou trosku zneistili a neviem sa rozhodnut predsa len je to cirka 4500 kvapiek v tom 8oz



62

Re: vyroba jogurtu

tá vanilková príchuť je tam veľmi decentná, mne osobne to nevadí, skôr to vnímam ako plus, mám rada vanilku, to vôbec nie je taká vanilka ako je človek zvyknutý u umelých vaniliek, tie prírodné sú vždy jemnejšie

Mne tá jedna stevia vydrží veľmi dlho, takže to nie je moc otázka peňazí, skôr chute tej stevie, niektoré majú takú horkú pachuť. Sú tam aj rôzne iné príchute, aj bez:
http://www.iherb.com/Wisdom-Natural-Swe … /5106?at=0

aj koncentrát z celých listov stevie:
http://www.iherb.com/Wisdom-Natural-Swe … /5276?at=1

keď ste ešte nekupovali tekutú steviu, tak na prvý krát lepšie menšie balenie, či tá chuť bude vyhovovať

tá sladkosť stevie je taká "prázdna", tak ja ju dopľňam kalorickými sladidlami, idem ešte vyskúšať ten erythritol, akú to má chuť a pozdáva sa mi aj palmový cukor - má o niečo nižší glykemický index ako repný, med

nie je zlá aj sušená trstinová šťava, má ale dosť výraznú príchuť melasy, v niektorých jedlách to ale vôbec nevadí, skôr je to na prospech chuti, napr. do perníka, do niečoho jablkového, do niektorých čajov a čokolády:
http://www.iherb.com/Now-Foods-Sucanat- … g/869?at=0

Tie kultúry stačí rozšľahať v troche mlieka nejakou tou šľahacou metlou a potom pridať zvyšok mlieka, netreba ani mixér - ale určite sa rozmixovaním probiotiká nezničia.

Naposledy upravil: bludicka (2011-02-12 11:50:01)



63

Re: vyroba jogurtu

mixer preto lebo dnes napriklad som mixoval kocku horkej cokolady a banan do toho.
ten erythritol by som vyskusal len troska ma odradzuje cena, ale pecene sladke moc nejem....snad na vianoce vyskusam big_smile



64

Re: vyroba jogurtu

Ja mám doma ešte túto práškovú steviu s tým erythritolom a je to dobré, ja to dávam do všetkého, čo sladím, hlavne rôznych mixov, keď si robím čokoládu z kakaových bôbov.

http://www.iherb.com/NuNaturals-NuStevi … /4891?at=0



65

Re: vyroba jogurtu

Ja som si za roky privykol na horkejsie chute aj kyslejsie chute, takze prisladzanie velmi nepotrebujem.
Ale do tradicnych receptov na pecenie sa neda nedat cukor, takze erytritol je v tom pripade dobra nahrazka. Pracujes s nim uplne roznako,, ako s repnym alebo trstinovym cukrom, hoci cesto ma trochu inu konzistenciu.
Nuz cena je este stale dost vysoka, hoci velmi pravdepodobne klesne, kedze sa vlastne vyraba z kukurice nejakym enzymatickym(kvasnym) procesom, zrejme velmi chranenym vyrobcami.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Erythrit … _medium=f2
Este aby som nezabudol, kvoli svojej velmi malej molekule sa vstrebava okamzite vo vrchnej casti tenkeho creva, tj nemoze nafukovat, ako niektore ine polyoly(cukrove alkoholy), nezivi ani kandidu ani plesne, tj da sa pouzivat aj pri najprisnejsej protikandivivej diete a vypadava velmi rychlo cez ladviny, tj neprispieva kaloricky a samozrejme nezvysuje glukozu v krvi, co je dolezite pre cukrovkarov.
A je to prirodny produkt, nachadza sa v slivkach,hruskach, melone , v hrozne a dokonca aj v hubach. Takze telo je nan zvyknute a ani vo velkych mnozstvach zatial neboli pozorovane ziadne zle ucinky.

Inac aby ste sa nemylili, cukrove alkoholy/polyoly nie su to iste, co alkohol. Tak isto, ako glycerin(glycerol), ktory je tiez chemicky komplexny  alkohol nema s opojnymi nasledkami nic spolocne.



66

Re: vyroba jogurtu

no cital som, ze stevia by mala byt stabilna do 200°C, takze pecenie pod touto teplotou by malo byt ok, nie ?
Ja mam dve vanilla stevie a teda ta vanilka je tam naozaj extremne jemna, len taky zavan z dialnice smile))
Ale jedna je horjesia nez druha.
Niekedy mi staci do bezneho napoja dat 3 kvapky, no ked do jogurtu nasypem kvantum kakaoveho prasku nealkalizovaneho, ktory je kyslotrpkej chuti, stalo sa mi, ze som do salky musel kvapnut 10-12 kv.stevie, aby to malo lahodnu chut...



67

Re: vyroba jogurtu

rng a mas take skusenosti, ze ten xylitol moze sposobit naduvanie? a este moja otazka, kolko sa ho moze spapat za den, aby nesposobil hnacku, lebo ze ked sa zje vo velkej koncentracii, tak moze prehanat...nemam potuchy kolko to asi tak je...

a erytritol by bol llepsi ako xylitol teda?

ja som si kupila steviu, ktora je 95% steviol glykozid, to je ok? ejaky nemecky vyrobok od vollkraft, nepoznate niekto?

Naposledy upravil: maminka (2011-02-12 16:11:13)



68

Re: vyroba jogurtu

na xylitole pisu ze 25g neviem ako to je v skutocnosti ale na vyrobku ked pisu 25g tak tolko  je urcite este bez problemov



69

Re: vyroba jogurtu

a s tymi chutami mas uplnu pravdu rng. ja som jedol sladku cokoladu strasne mi chutila horka mi nechutila potom som si si zistil intoleranciu na mlieko hlavne kravske tak som prestal jest cokoladu ale mliecna mi  pride teraz uplen cudna ta chut a horkej tiez nemozem lebo tam je sojovy lecitin a na soju mam intoleranciu tiez ale ked si dam teraz horku cokoladu je to pre mna delikatesa. naozaj je to len o tom zvyku chuti



70

Re: vyroba jogurtu

inac nemas nahodou sajnu rng co sa deje z laktozou pri tom kvaseni? lebo ja laktozu moc neviem spracovat ale myslim ze jogurt by mal byt pre mna lepsie stravitelnejsi ako ciste mlieko ale nejsom si moc isty



71

Re: vyroba jogurtu

Laktoza je skvasena na lakticku/mliecnu kyselinu, vid kyslost mlieka. Lakticka kyselina je v tele velmi potrebna v procese vyroby energie.Preto su lactobakterie, tj bakterie produkujuce lakticku kyselinu pre nas tak dolezite.
Xylitol sa vstrebava slabsie, ako erytritol a u niekoho moze vacsie mnozstvo sposobit hnacku.
Ako vsade, vela je vela a malo je malo
Telo ti da vediet casto velmi jasne, co sa mu paci a co nie.Chyba je, ze sme sa uz oducili pocuvat na telesne signaly.



72

Re: vyroba jogurtu

a myslis ze ak mi nesvie telo stiepit laktozu moze vedet stiepit lakticku kyselinu?alebo to ide ruka v ruke



73

Re: vyroba jogurtu

Laktoza sa stiepi enzymom lactazou.
O stiepeni kyseliny mliecnej neviem dokopy  nic, ale viem ze je sucastou vymeny energie v tele, takze ju ma a potrebuje kazdy a to v dost velkych mnozstvach. V tele sa recirkuluje v procese vyroby energie v mitochondriach
Pomerne dobre "polopatisticky je to vysvetlene napr tu:
http://sportsmedicine.about.com/cs/exer … 53101a.htm



74

Re: vyroba jogurtu

ahoj RNG. mam probiotika: soil based organisms, su niekolko mesiacov po zaruke a az dnes, ked som chcel vyskusat urobit z nich jogurt, som zistil, ze vo vnutri nie je prasok, ale skor je to nejaka pasta - akoby boli zvlhnute... predpokladam, ze bezne je to naozaj prasok a teda tuto "hmotu" mozem rovno vyhodit.. je tak? len pripominam, ze som ich nemal ani v chladnicke...



75

Re: vyroba jogurtu

Na tekutejsi yogurt ho miesaju pocas kvasenia, na tvrdy krem ako maju greci ho nechaju usadnut.



76

Re: vyroba jogurtu

Nuz nemyslim si, ze ti to moze uskodit, ked to napriek tomu zjes.. Len to nemusi byt ucinne.
Mnohe prasky doplnkov su hygroskopicke, tj nasavaju do, seba vodu, pre to treba flasky s nimi dobre uzavriet a davat do nich desikacny/vysusujuci balicek alebo kapsulu.



77

Re: vyroba jogurtu

boal tu rec o tych sladidlach...dnes som narazil na tento vyrobok . teraz neobjednavam v blizkej dobe ale ale chcel by som to vyskusat totiz ovocie s ktoreho sa to robi je podobne sladke ako stevia len neviem ci aj finalny vyrobok keby hej tak by sa to cenovo oplatilo. ale ani este neviem ci sa s tym da aj piect
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Lo … g/262?at=0



78

Re: vyroba jogurtu

Zatial som o tom len pocul, nemam na to ziadne presnejsie spravy ani ci to znasa teplotu. Xylitol (polyol, brezovy cukor povodne) sa nenici pecenim, ale v danej zmesi je drviva vacsina sladkosti v Momordice grosvenori a nie v Xylitole, ktory tam pouzivaju len ako riedidlo, aby bolo toto sladidlo davkovatelne.



79

Re: vyroba jogurtu

rng, vsimol som si, ze rozne vytazky stevie chutia rozne ... ci su extrahovane len vodou, alebo alkoholom a podla obsahu niektor maju horku dochut vyraznejsiu, niektore slabsiu... Existuje stevia extrakt aj bez horkej dochuti .. alebo trpkej, zvlastnej... pri vyssom davkovani



80

Re: vyroba jogurtu

Chut je velmi individualna, to co niekomu je sladke(napr mne) mojmu synovi ma silny podton horkeho.
Vytazok zo stevie obsahuje rozne latky a spracovany dodatocne  enzymami a rafinaciou moze mat rozne latky zachovane, ine rozlozene. Takze jedine , co ti moze na to povedat, snaz sa kupit take, co su oznacene "bez pachuti" a mozno ti budu vyhovovat.
Ja pouzivam glycerinovu verziu vytazku vyrobenu firmou NOW, ktora je pomerne dobra.



81

Re: vyroba jogurtu

uzivas tuto ?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Stevia-G … l/861?at=0
ale su tu aj vodnoalkoholove, a organic.... tie si neporovnaval chutove ? :
http://www.iherb.com/Now-Foods-Stevia-E … 16016?at=0
http://www.iherb.com/Now-Foods-Stevia-E … 16270?at=0



82

Re: vyroba jogurtu

Kedze u nas taka stevia 8 ozs vydrzi vyse 2 rokov a tie uvedene nove su na trhu este len kratko, nemal som moznost ich vyskusat. My nie sme velmi na sladke, hoci specificky pre mna ako cukrovkara je stevia zaroven lieciva na pankreas.
Vodoalkoholove som mal kedysi, 2 ozs s kvapatkom, ale po case kvapatko zaschlo na zavite a bol to problem otvarat, tak som presiel mna ten glycerit, lebo glycerin sa neodparuje natolko ako voda a alkohol.
Definitivne tie druhe vyskusam, hoci uz len zo zvedavosti.
Ono aj ten isty produkt sa moze casom menit ako prejdu na ine enzymi kvoli tej pachuti



83

Re: vyroba jogurtu

no ja som si tiez zvykol uz davno pred objavenim stevie na nesladene veci, tak toto povazujem uz za komfort smile))
Dobre to je vsak pouzivat napr. pri detoch, na oklamanie, kedze nesladke u nich moze byt problem (puding, jogurt, koktail...)



84

Re: vyroba jogurtu

OK



85

Re: vyroba jogurtu

RNG, by ma zaujímalo, či poznáš produkt kefírové zrná, ja som tomu donedávna moc nevenovala pozornosť, väčšinou som si vyrábala jogurty z kupovaných kultúr - žiaľ väčšinou mi došli v mŕtvom stave. Tak ma to už naštvalo a vyskúšala som tieto kefírové zrná - objednala som si sušené z USA, ale bežne sa predávajú cez inzeráty aj u nás (len nemám moc dôveru k hygiene a k používaným vysokospracovaným mliekam z obchodu u väčšiny ľudí) a zdá sa mi to geniálny produkt, používam to asi mesiac, vyrábam z toho aj kefírový syr a používam to aj na výrobu chlebového kvásku, chlieb fermentovaný kefírom je veľmi ľahko stráviteľný a chutný, za dva týždne som si vyliečila kvasinkovú infekciu pitím tohoto kefíru - vodného a aj mliečneho, predtým som nikdy nemala na žiadne kupované probiotikum nejakú odozvu, ani na kupované "živé" jogurty a kefíry. Tu je o tom veľmi veľa info, aj aké druhy kultúr by mali obsahovať, je to najlepší odborník na kefírové zrná, zaoberá sa nimi už veľa rokov, používa vodný kefír napr. aj na fermentovanie bylín, zvyšuje tým ich využiteľnosť, na výrobu fermentovaných zelenín (pickles), veľa vecí, výrobu kefírového tvarohu, masla...:

http://users.sa.chariot.net.au/~dna/kefirpage.html

A hlavne to vydrží večnosť, ak sa človek o to stará a nemusí stále kupovať nejaké práškové kultúry, ktoré podľa toho, čo o tom ten človek píše, sú menejcenné, než tieto kefírové zrná, pretože obsahujú len niektoré vybrané druhy kultúr. Niektoré veci som z tých stránok skúšala ako ten chlieb, rôzne ochutenia kefíru, kefírový syr, idem skúsiť ten kefírový tvaroh (resp. kde sa kefír použije ako prírodné zrážadlo), používam na to surové kravské alebo pasterizované kozie mlieko a kyslú kapustu s kefírovou kultúrou, potom sa vraj vôbec nemusí použiť soľ.

A ešte ma zaujali jedny stránky, kde sa dajú kúpiť rôzne kultúry - kefírové, jogurtové, kvásky...., tie jogurtové kultúry vydržia navždy - teda nemusia sa opakovane kupovať nové práškové štartéry, chcem odtiaľ vyskúšať napr. tú viili kultúru, väčšina kultúr nepotrebuje ani jogurtovač a vyššiu teplotu, stačí izbová okolo 22 stupňov, to platí aj pre tie kefírové zrná:
http://www.culturesforhealth.com/starte … arter.html
http://www.culturesforhealth.com/viili- … arter.html
http://www.culturesforhealth.com/yogurt … stions-faq

Podľa tohoto považujem výrobcov rôznych práškových jogurtových a kefírových kultúr, ktoré sa nedajú množiť donekonečna len za komerciu, pretože kvalitná kultúra sa dá stále množiť a to platí aj pre kefírové zrná, nikdy som nevedela, že sú aj takéto kultúry dostať:

"Direct-set yogurt starters are one-time-use cultures. The powdered starter is added to milk and allowed to incubate producing yogurt. It may be possible to use some yogurt made with a direct-set starter to make a new batch of yogurt, but after a few batches, a new dose of direct-set starter is needed. With yogurt made from a reusable yogurt starter, a small amount of each batch is used to make the next batch. With proper care, a reusable yogurt starter can be perpetuated indefinitely. Reusable cultures must be cared for and perpetuated at least once a week to maintain their ability to culture milk."

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-27 23:42:31)



86

Re: vyroba jogurtu

Za optimalnych podmienok a sterilneho mlieka mozu aj jogurtove kultury byt rozmnozovane do nekonecna. ja osobne som si za detstva vyrabol kefir urcity cas, kym sa mi hrudky nezdegenerovali. Taktiez sa daju kefirove hrudky znicit tym, ze na ne davas rozne nesterilne latky, ktore pomaly a postupne mozu za urcitych podmienok kontaminovat a zmenit povodnu kulturu.
Dnes zijeme v zamorenom svete, mlieka su tiez zamorene a znicene spravovanim, tj kultury v nich udrzat donekonecna v kazdej klime  vyzaduje laboratoria a nie domacnost.
Ja mam z jednej yogurtovej kultury aj vyse 10 krat opakovane kvasenie, kym sa nezacne chut menit. Ale aj tak nesledujem, presne navod, nikdy neprevaram mlieko as dovod pre co si to robim sam je najma, ze mam kontrolu, ake probioticke kultury takto rozmnozujem na konzumaciu a samozrejme rozlozenie laktozy, ktoru uz v mojom veku neznasam.
Hlavne co chcem v tych kulturach je lactobacilus bulgaricus, v roznych odrodach, lebo ten je dokazatelne antiviralny. A virusy su dnes obrovsky problem, epidemia ako hrom po celom svete a lekari si ich viacmenej nevsimaju, pokial nemaju ludia vysoke horucky alebo nie su po celom tele vyhadzani.



87

Re: vyroba jogurtu

No čo som čítala tie kefírové zrná moc neprospievajú práve v kupovaných spracovaných vysokopasterizovaných mliekách, ešte horšie trvanlivých mliekách a mliekach s obsahom ATB, hormónov, tam môžu aj odumrieť. Neviem či zrovna sterilita je taká dôležitá, o kefírových zrnách píšu, že sú mimoriadne odolné voči nepriaznivým baktériám, niekde tam v tom odkaze aj píšu, že potláčajú rast určitých škodlivých baktérií, kefír a kefírová srvátka sa používa na dlhodobú konzeráciu rôznych potravín a výrazne predlžuje ich  životnosť - napr. uvarené strukoviny, rôzne syry... to ale platí pre kefírové zrná, nie komerčný kefír, ten človek robil pokusy aj s poškodenými zrnami - napr. rok skladované v chladničke a vždy ich prebral k životu, tak by mali byť odolné.  Koniec koncov kefírové zrná sa používali tak, že sa do nejakého zvieracieho vaku nalialo mlieko, odpíjal sa z neho kefír a znovu dolievalo mlieko - hygiena kedysi asi nebola bohviejaká a fungovalo to. Takže to, čo im skôr ublíži je spracovanosť mlieka, v surovom mlieku prospievajú dobre. Väčšinou je to tak, že čím daná kultúra je dlhšie pestovaná, tým sú dané baktérie a kvasinky odolnejšie a stabilnejšie, napr. niektoré chlebové kvásky sú pestované desaťročia a práve takéto sú najlepšie, málokedy sa pokazia na rozdiel od čerstvých kváskov, ktoré sa ľahšie kontaminujú cudzou látkou a baktériami. 

http://users.chariot.net.au/~dna/kefir- … kefiraride

"As with milking animals in general, it can not be helped to have small amounts of animal faecal matter fall into the [fresh] milk--- and the folks of Caucasus did not boil fresh milk to prepare kefir. The milk used for kefir was fresh, used pretty well right after collecting the milk, and it was placed in leather bags with the kefir grains to prepare kefir. Today, for most homesteaders, unless one has a milking animal, such fresh milk of high quality is difficult to obtain. However, because the organisms of kefir grains are very effective at keeping unwanted organisms from flourishing in milk, one should rest assured knowing that even if the milk has been stored for a few days in the fridge, the kefir prepared from such milk is safe, and in fact a healthy product. One other point to mention is the fact that porous utensils to ferment kefir e.g., leather bags, terra cotta or wooden barrels, may well be a viable means of reducing the risk of contamination, for this provides organisms the ability to colonize the utensil in all the nooks and crannies among the porous material. This should give the organisms of kefir an ever better foot hold, so to speak, so that any competing organisms in milk have less chance of survival."

"Recent research has revealed that kefir grains cultured in a media laced with Escherichia coli [E. coli coliform] inhibited the growth of this microorganism. In fact, it was observed that certain batches of grains completely halted the growth of E. coli for at least 25 hours.[1] Similar results have been observed and documented in regards to other strains of pathogen bacteria and kefir prepared with kefir grains."


Ja nemám rada tie práškové štartéry, žiaľ väčšina z nich dorazila ku mne už v mŕtvom stave, podobne ako probiotiká, čiže vyhodené peniaze. A to, čo je dôležité pre mňa, aby boli hlavne kultúry živé, či je nejaká z nich viac prospešná zdraviu ako iná, neviem, myslím, že tých odrôd je veľmi veľa a nie je to ešte celkom presne prebádané, ako presne pôsobia u človeka, ale tie kefírové zrná vyzerajú, že obsahujú veľmi veľa druhov kutlúr na rozdiel od jogurtov a komerčných kefírov.



88

Re: vyroba jogurtu

Mozno mas pravdu s tym kefirom, len ja mam akusi neistotu, kedze obsah kefirovych zrn je casto velmi rozdielny,
To iste napr plati na med, preto nepouzivam medovy prasok do ran, ako to robili stari Egyptania s velkym uspechom.
Inac vacsina dnes laboratorne pestovanych probiotik su velmi chulostive a samozrejme tisicrozne kultury chulostive byt nemozu.
Preto si snazim vyberat take laboratorne pestovane, ktore su odolne proti teplu aj kyselinam.
To iste plati aj na jogurtove zakvasy.
Aj na Slovensku pouzivali na zakvasovanie kozu, alebo zaludok z teliec, impregnovanu kvasinkami, mlieko zohriali, casto dokonca zvarili, ochladili a hodili don tu kozu/kľag ).
Ale napriek vsetkym teoriam a tvrdeniam o zdravosti, ja som veru mal parkrat hnacku z takto prirodne urobenej bryndze a tiez zo zincice.
Moja zena dokonca stravila raz dva dni v posteli v hoteli po konzumovani bryndze, cerstvo z bryndziarne, chyrnej, najstarsej na Slovensku, v Zvolenskej Slatine. Ja som jedol to iste, a mna sa to nechytilo. Zrejme som mal v crevach viac probiotik proti tej kontaminacii v bryndzi.

Naposledy upravil: RNG (2011-12-28 01:54:25)



89

Re: vyroba jogurtu

Ale napr. manuka med do rán je výborný, už vyrábajú aj sterilný napr. do otvorených rán, dekubitov - ale ten je príšerne drahý.

Žalúdočná šťava z oviec sa používala ako syridlo na vyzrážanie, môjmu otcovi tiež bolo raz veľmi zle zo surovej nepasterizovanej bryndže, ťažko povedať, či to je nekvalitnými hygienickými podmienkami, nevhodným skladovaním, aj keď tvrdia, že taká bryndza by mala obsahovať veľké množstvo probiotík a pri zrení by mali odstrániť aj prípadné patogénne baktérie, ja jem nepasterizovanú bryndzu často a zle mi zatiaľ nikdy nebolo. Ale oni tú bryndzu často aj zmrazia a potom znovu rozmrazujú, ktovie, čo sa tam potom deje s tými kultúrami.

Tie kefírové zrná robia stále rovnaký kefír a čím viac sa používajú, tým sú lepšie, to isté platí aj pre vodný kefír a kombuchu, aj kvásky, čo mám doma - tie by mali byť veľmi staré a fungujú výborne, vôbec sa nekazia, mám napr. taký aktívny kvások, ktorý nakysne chlieb za 2-3 hodiny, možno aj pre telo je lepšie používanie takýchto stabilných kultúr, než tých kupovaných pestovaných v laboratóriu. Na kefírových zrnách sa mi páči práve tá variabilita ich použitia - čiže nie len výroba samotného kefíru, ak má teda niekto čas to doma robiť, ale ten syr sa vyrába jednoducho, podobne ako aj chlieb - výborné napr. pre ľudí s kandidou, obilniny fementované kváskom alebo kefírovými kultúrami sú omnoho stráviteľnejšie a nespôsobujú problémy ako kvasnicové chleby. Raz som zjedla polovicu čerstvo upečeného kefírového chleba (nielen pridaný kefír do cesta, ale fermentovaný kefírovou kultúrou), vôbec mi nebolo z neho ťažko, z kvasnicového by ma už nafukovalo a bolo by mi zle.

Určite ešte vyskúšam z toho obchodu nejaký jogurt, či sa naozaj dá množiť donekonečna.
Možno by bolo dobré kúpiť tie kefirové zrná z viac zdrojov, z rôznych miest na svete, aby mal človek zastúpených čo možno najviac tých kultúr. Ja mám napr. kvások z Ameriky, z Ruska, Rakúska - a pritom všetko je to len múka a voda, baktérie sa tam nachytali len z povrchu obilia a zo vzduchu a každý kvások je úplne iný.



90

Re: vyroba jogurtu

Aj ja som za rozmanitost. Kedysi ludia dostavali z pody hromady roznych probiotik, na jednej strane to bolo dobre, na druhej s nedostatocnou hygienou dpstavali aj rozne choroby. Tak sa lekari rozhodli vsetky mikroby znicit, co viedlo do dnesneho stavu. Za prve sa im to nemohlo podarit, za druhe znicili hromady uzitocnych. Dokonca pouzivanim chemikalii a umelych hnojiv znicili probiotika aj v zemi do znacnej miery Preto sme viacmenej prehnanou hygienou a tymito zasahmi do prirody stratili zdroj probiotik a nezostava nam nic ineho, nez si ich doplnat, tak ako vsetky ostatne latky, ktorychu mame v dnesnej potrave primalo.
Naviac, stupajucou hustotou ludi a ich koncentraciami na roznych miestach sa vytvaraju podmienky pre sirenie roznych mikrobov, ktore skodia ludom. Typicke su viralne a nemocnicne nakazy, ktore sa sira len z tychto dovodov.

Mozno aj dnesne prudko stupajuce alergie na lepok a mlieko, tiez ine potraviny maju v chybajucich probiotikach casto priciny. Totiz rozne probiotika aj rozkladaju rozne zlozky potravin a tak nam pomahaju travit.
Kedysi boli vsetky chleby kvasene, tj dostavali sme s nimi zaroven zive kultury aj ich produkty a aj lepok bol zrejme ciastocne rozlozeny tym kvasenim. Dnes pouzivaju na "nakysnutie" prasky uvolnujuce vo vysokych teplotach CO2 a tak vytvoria lahke struktury, ale nez spracovania muky-natravenia muky, ako to robili predtym kvasnice.



91

Re: vyroba jogurtu

Dnes som objavila túto stránku s rôznymi syrovými, jogurtovými kultúrami, na výrobu smotany, tie, čo sa používajú komerčne, dajú sa kúpiť ale aj v menších množstvách na domáce použitie, sú tam rôzne recepty na výrobu domácich syrov, formy na syry atď. Možno tie kultúry budú aspoň živé, než tie, čo som si objednávala z iherbu a boli väčšinou mŕtve - asi nejak tomu ten dlhodobý transport neprospieva a ktovie, kde to všade skladujú. Píšu o tých kultúrach, že sa dajú množiť 5-10x,  za 5,74 Eur na 200 litrov mlieka jogurtová kultúra, čo je super cena, ale obsahuje len 3 kmene kultúr, možno keby sa zmiešala tá acidophilusová kultúra s tou jogurtovou, tak by človek mal 4 kmene kultúr, vrátane acidophilusu a bulgaricus:

http://www.bionakup.sk/index.php?mlieka … lt%FAry,23
http://www.bionakup.sk/index.php?230,jo … ov-mlieka)

Naposledy upravil: bludicka (2011-12-29 14:14:59)



92

Re: vyroba jogurtu

To su vsetko komercne kvantity, ale cert to zober, ved cena je dobra a ked to da dobry produkt, napis.
Samozrejme su to vsetko kultury velmi citlive na teplo, tj treba ich prechovavat v ladnicke.



93

Re: vyroba jogurtu

ked chcem okrem roznych typov jogurtov dostat do seba aj ine kultury, kupim si obcas kefir, ktory ma trosku odlisne kultury...
Co vsetko mozem povazovat za kefir ? Vsetky kysle mlieka, zakysanky, Acidko a podobne ?



94

Re: vyroba jogurtu

Väčšina komerčných "kyslých mliek" a kefírov obsahuje len 1-2 kultúry, tam ide hlavne o chuť a trvácnosť daného produktu, či sa to dá nazvať kefírom, neviem, ale podľa obsahu tých kultúr, zrejme nie.

Napr. "kefír" predávaný u nás:
http://www.agrospol-kysuce.sk/index.php … ;Itemid=25

http://www.vitalia.cz/clanky/zakysane-mlecne-napoje/

Ja som ani niečo ako kefírové mlieko moc v potravinách nevidela, jedine, čo som si kupovala občas bol kozí bio kefír v Bille, ale tam nebol uvedený obsah použitých kultúr.

zloženie kefírových kultúr:

http://www.syridlo-predaj.sk/index.php/ … mlieka-p20
http://www.culturesforhealth.com/body-e … lture.html

http://www.differencebetween.net/object … nd-yogurt/

Podľa toho, čo píšu, kefír by mal obsahovať viac kultúr, aj také, ktoré bežne nie sú zastúpené v jogurtoch, kefír je fermentovaný nielen baktériami ale aj kvasinkami (vytvára sa aj isté percento alkoholu), kdežto jogurty sú fermentované len baktériami. Takisto píšu, že kefír je zdravší práve rôznorodým zastúpením kultúr a tých kvasiniek ako jogurt, je stráviteľnejší a spravidla býva dosť riedky oproti jogurtu.

Naposledy upravil: bludicka (2012-01-03 00:46:26)



95

Re: vyroba jogurtu

Ahojte. Opäť obnovím danú tému po pár rokoch. Nejaké nové skúsenosti s probitotikami na  výrobu jogurtu a acidofilného mlieka? Ktoré najviac používate?
Na ebai som našiel priamo z Bulharska probiotiká:http://www.ebay.com/itm/Starter-culture-for-Original-Bulgarian-natural-home-Yogurt-Yoghurt-for-5-or-10-l-/262219012941?var=560975248296&hash=item3d0d789b4d:m:mpljeGOoEdapwEFDLyLNoRQ
Vyskúšal to niekto, resp. mám kúpiť?

Naposledy upravil: Strejdo (2016-01-24 10:11:34)



96

Re: vyroba jogurtu

Ja pouzivam napr tieto uz roky
http://eu.iherb.com/Yogourmet-Freeze-Dr … Each/11770