1

Téma: laktobacilus bulgaris

ahoj rng mam na teba otazku objednal som si Laktera Vit od firmy daflorn myslim ze to je povodna bulharska  firma co prisla s laktobacilus bulgaris

http://relina.sk/laktera-vit-DF595.html

lenze ja som cital ze bulgaris musi byt spolu zo streptococus termophilus aby fungovalo co ej na tom pravdy co si o tom myslis ty?ma to vyznam same brat lebo  tieto bulharske su len ta jedna kultura.a este som alergicky nalaktozu a su tam 4mg v kapsuli je to vela alebo malo?dakujem

inak len tak pre zaujimavost som si vsimol na nete ze vyrabaju uz 80 miliardove kapsule

http://www.vitaminlife.com/product-exec … t_id/60551



2

Re: laktobacilus bulgaris

Ta lactera vyzera ako viacmenej jogurtove kvasnice. 4 mg laktozy nie je nic, a tie spominane aminokyseliny su tam tiez iba stopove, ked hovorim o doplnami, hovori  o niekolkych gramov z kazdeho, argininu, ornitinu, l-cysteinu a podobne, nie dokopy dvesto miligramov.
Ta Ultimate flora, je naozaj silna, ale na moj vkus pridraha.
Porovnaj to s Ultimate probiotics od Swansona, ktory je podstatne lacnejsi.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-06 23:07:39)



3

Re: laktobacilus bulgaris

dakujem za odpoved inak ja som ten vyrobok objednal hlavne kvoli tomu bulgaris ostatne si nevsimam je ho tam 3,3miliardy a cital som ze americania to kupuuju od bulharov lebo tei kultury nevedia pestovat v inom prostredi ako domacom a preto ho davaju tak malo do kpasul do 250milionov. ale mna hlavne zaujima ttvoj nazor na to ci to ma vyznam brat samotne bulgaris v kapsuli alebo k tomu treba aj streptococus termophilus ako niekde pisu ze to bez neho nepracuje spravne. tento vyrobok je asi odpovodneho vyrobcu bulharskeho tak by mali vedet ci to ej ucinne tak asi ano ked to vyrabaju samostatne ale neviem co si mam o tom myslet,aky je tvoj nazor bral by si tuto kapsulu samotnatne?myslsi ze to bude mat ucinok?



4

Re: laktobacilus bulgaris

Rozne chyry koluju po celom svete, velmi daleko od pravdy. Lactobacilov Bulgaricus je mnozstvo odrod, pestuju sa bezne v kazdej krajine, nie je to ziadny velky problem. Kazda jogurtova kultura ich obsahuje a samozrejme doma robeny jogurt, zivy, nekonzervovany ma velmi bohaty obsah tychto probiotik, mnoho miliard.
Ja si vyrabam vlastny jogurt, jogurtove kvasinky, co pouzivam(yogurt starter) su najma europske, ale su aj v USA vyrobene rozne.
Bezne yogurt startery obsahuju L.bulgaricus, bifidobacterium bifidum a streptococcus thermopylus.
Pozri na bulharsku kulturu
http://store.natren.com/Merchant2/merch … KgodlkS-jg
Tu ich mas roznych plno
http://www.google.com/search?source=ig& … 1ba0d4cfd8



5

Re: laktobacilus bulgaris

no takze ked tam je aj ten streptococcus thermopylus tak ho tam asi treba ze? ci  mylis ze ma aj samotny bulgaris vyznam bez neho? napokon v nasom creve by sme mali mat niake streptococcus thermopylus takz teoreticky by sme mohli uzivat aj samy bulgaris?
inac som sa ta chcel este opytat od temy ale nechcem zakladat kvoli tomu novu temu kedze ty si posielal doplnky na slovensko a mas o tom prehlada ze aku sluzbu pouziva na to swanson a aku i herb napriklad ,ked swanson ma take postovne lebo by som im chcel skusit ohladne toho skusit napisat



6

Re: laktobacilus bulgaris

V crevcxh je vyse tisica roznych kultur a nikto nevie presne, ktore su uzitocne a ktore nie a nakolko.Jedno je ale jasne, ze ked jeme veci skoro vsetky varene a sterilizovane a berieme obcas antiobiotika, ze mame floru znacne obmedzenu a je dobre si ju obcas doplnit aspon kontrolovanymi laboratorne vyrobenymi probiotikami, lebo jest spinave korienky patri do minulosti a naviac dnes umelo hnojena poda ma aj tak pravdepodobne zmenenu bakterialnu floru.

Iherb pouziva normalnu postu(USPS, first class)  a Swanson pouziva UPS, ktory je sice v USA lacnbejsi, ako USPS, ale do zahranicia je nemozne drahy.
Ked chces, adresuj majitela Lee Swansona a skus mu to navrhnut.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-07 15:43:16)



7

Re: laktobacilus bulgaris

no kupil som probiotikum Lactoflor, z klapsule som odsypol asi 10% do cerstveho mlieka a po 12 hodinach ziadne zhustnutie ani seknutie... a to udajne kapsula obsahuje 45 mld.kultury.
Ako je to mozne ? Su neucinne alebo sa aktivuju inym sposobom az v crevach ? A zrovna tento pripravok obsahuje kultury, ktore su prave tymi jogurtovymi, takze som to planoval aj vypit sad



8

Re: laktobacilus bulgaris

Ziadna specialna aktivacia v crevach nenastava. Ale mal si tam nasypat celu kapsulu a zistis po 24+ hodinach ako to pracuje.  Inac malo by sa to dat vypit ako kysle mlieko.
Hoci na kvalitne jogurty su navrhnute presne zmesy laktobacilov a bifidobakterii(jogurt starters) A ja necham tie starters(2.5 gramu ) posobit v 2 litroch vlazneho mlieka az 36 hodin..



9

Re: laktobacilus bulgaris

fiha ... takze 5-10 % kapsule bolo asi primalo na rychl rozmnozovanie ? a zrejme zacalo mlieko kvasit pri tych 32 °C aj inym smerom, kedze sa nestihli rozmnozit slachtene kultury...
Som sa tomu divil, lebo 10 % zo 45 mld bakterii su 4 miliony, co som odhadoval pri minulej tvorbe jogurtu z klasickeho sladkeho jogurtu, kde som odobral len 1 kavovu lyzicku, kde je toho sakra malo.... a vtedy to fajn vyslo ...



10

Re: laktobacilus bulgaris

Ono sa ti zda, ze toho je v lyzicke ziveho jogurtu malo.
Naviac forma, v akej je to v kapsuliach su spory a tym nieco trva sa "prebudit" do plnej aktivity.



11

Re: laktobacilus bulgaris

asi tak ... a probiotika, ktore nemusia byt v chladnicke su STABILIZOVANE, co naozaj znamena, ze su to bud len spory, alebo su v tych mikrogranulkach  niecim oblepene...



12

Re: laktobacilus bulgaris

Alebo vyslachtili take, co su odolne voci teplote.Ta ista kultura  moze byt selektivne slachtena na ine odrody, oznacuju ich potom cislami, napr L Reuteri 122 a podobne. Samozrejme to su uz zalezitosti vyrobnych tajomstiev, hoci sa to neda nijak patentovat, jednotlivi vyrobcovia si to chrania pokial sa da.



13

Re: laktobacilus bulgaris

a je pravda, ze som to nedrzal pri 40°C ale len pri izbovej teplote ~ 23°C, nakolko ta prva varka so zaockovanim klasickym jogurtom uz pri tejto teplote bola za 12 hodin seknuta, husta a spravne vonala ...
Mozno tato zmes naozaj potrebovala vyssiu teplotu na start ...



14

Re: laktobacilus bulgaris

Samozrejme spravna jogurtova zmes lepsie ucinkuje, ako rozne miesane probiotika. Ved aj tie startery na jogurt predavaju na rozne typy jogurtu s roznymi zlozeniami.
To iste plati aj komercne na syry, kde z toho isteho mlieka vyrabaju rozne chutiace syry.



15

Re: laktobacilus bulgaris

a este by som mal otazku co znamena toto oznacenie v tom tvojom yogurth startery:
LB-51  a este to    cfu

a aky je rozdiel medzi tym ked si kupim keby som si kupi miliardovu kapsulu bulgaris a yogurt starter s muiliardou bulgaris, ten starter sa dokaze namnozit ci aky je rozdiel medzi nimi?
a co som tak narychlo skusal googlit takjogurtove kvasinky nenajdem na slovensku tak som zvedavy cinajdem aspon v europe za krestanske ceny



16

Re: laktobacilus bulgaris

a este by ma zaujimalo akym sposobom sa vyrabaju teito jogurtove kvasnice...kedze ja nemozem kravske mlieko ci je to problem-nevyrabaju sa z neho ze?, inak by som si to chcel srpavit  s kozim mliekom



17

Re: laktobacilus bulgaris

Miliarda je miliarda, nech je to v akomkolvek baleni.
Ale probiotika su zmesy roznych inych , nielen bulgaricus a to moze ovplyvnit kvasenie a dat uplne inu chut
Ale da sa to objednat aj z lacneho zdroja, napr
http://www.iherb.com/Yogourmet-Freeze-D … 11770?at=0
Momentalne je zima, takze to preziju. Inac ich odporucaju chladit.
Ja osobne som pouzil nechladenu kulturu s Eurocuisine rok staru a este bola ucinna.
A zopakoval som to s trocha jogurtu na spodu flase 8 krat, kym sa nezdegradovala a produkovala velmi kysle mlieko, nie hladky kremovity jogurt.

Inac nasiel,som aj Slovensky vyrobok, dost drahy a neprakticky baleny 22 gramov v jednej obalke.
http://www.climax.sk/shop/index.php?mai … ducts_id=5



18

Re: laktobacilus bulgaris

cize ak mam kvalitne probiotikum v kapsuli tiez ho mozem pouzit na kvasenie mlieka? aky to ma ucel ?oni sa v nom vlastne namnozia?

pozeral som ten slovensky,a ten iherb som videl ale trosku som sa zlakol toho ze tam enni mnozstvo kultur napisane,inaak ten slovensky ak tam maju napisane ze skladovat v -18 ako ho mozu predavat cez internet:D



19

Re: laktobacilus bulgaris

Probiotika v kapsuliach vyrobia kysle mlieko a namnozia sa v nom, ale nie kazda probioticka zmes ti da chutne kysle mlieko.
Nuz ja sa spolieham radsej na vyrobky z vacsich firiem, co maju lepsiu technologiu. Najma co sa tyka probiotik, to sa mi zatial vzdy vyplatilo.
Primnoho ludi sa stazovalo aj napr na Dophilus, ze im neskvasil mlieko, tj kvasinky v nom boli mrtve.
Tj ho brali nadarmo, lebo im tak isto v crevach nemohol kolonizovat steny.
Inac je aj lepsia technologia, perlickova, kde male gulky obaloviny obsahuju zmesi probiotik, ktore sa vobec nerozpustia v zaludku, len v crevach.
Pozri napr na tip od dr David Williamsa, nim odporucany produkt
http://www.drdavidwilliams.com/legacy/o … pba-196641



20

Re: laktobacilus bulgaris

dolphilus tu niektoro hovoril ze mleiko zrazil a vela ludi je strasne chytrych ze ked su mrazene su dobre kupil som si ich a nic to nespravilo,a ak by som to chcel skusit spravit zo soiled probiotika napriklad tak aky objem mlieka by som mal pouzit? a inak aky to ma vyznam ze sa daju do mlieka ,oni sa tam vlasne kolonizuju?



21

Re: laktobacilus bulgaris

To je stary trik, este od mamy pri peceni, ktora rozrobila kvasnice v mlieku, pridala tam trochu cukru, aby sa namnozili a az potom takto namnozeny kvasok davala do cesta.
Kvasnice vtedy boli najma sacharomycae cervisae(chlebove), ktore by nedali chutne kysle mlieko ani jogurt, ale ta ista technika namnozenia  sa da pouzit aj na ine probiotika a ich zmesy.
Aku chut dosiahnes zavisi od probiotickeho zlozenia, nie vsetky ti daju pitne kysle mlieko. Na rozne kvality jogurtu su rozne zmesy =startery.

Samozejme toto neplati na probiotika, ktore su v enterickych kapsuliach



22

Re: laktobacilus bulgaris

a tieto startery alebo normalen probiotika ked sa tam daju tak sa namnozi a netreba tam nic pridavat?a zhustne to z takej dost aby sa to dalo dobre jest alebo to ostane riedke skoro ako mlieko?



23

Re: laktobacilus bulgaris

Ako som povedal zavisi to od pomeru a druhu probiotik, aku to bude mat finalnu chut a konzistenciu.
Grecka zmes dava velmi husty jogurt a pomerne kysly. Bulharska je menej husta a menej kysla.
Mliekarske zavody v Bratislave a inde  pouzivaju rozne zmesy na to aby dosiahli rozne chute ci uz jogurtov alebo roznych syrov, co vyrabaju z toho isteho mlieka.

Preto mozes dostat emental aj z Wisconsinu(vedlajsi stat) aj z Californie, aj zo Svedska,nielen z Ementalu vo Svajciarsku. Len to nesmia nazyvat Emental, tak sa to tu vola Swiss cheese=svajciarsky syr. A Svedsky sa nazyva Jarlsberg.

Naposledy upravil: RNG (2010-12-16 00:14:40)



24

Re: laktobacilus bulgaris

no tak som si kupil tie slovenske z toho tvojho odkazu a dal som si to robit,hlavne rpeto lebo to nemusi prezit cestu lebo tam maju osobny odber. no a som sa ta chcel este spytat vlastne ked sa to skladuje v chladnicke potom a doleje sa tam mleiko zas to musi byt v teplote 40stupnov a potom zas sschladit?
a nedavas si do toho aj normalne probiotika? co si o tom myslis?znehodnotilo by to chut?
a ako si to ochucujes? nevadia cukri pri tom kvaseni ?treba to ochutit az ked to je hotove alebo sa to moze aj pred tym do mlieka pridat? a co jablko kvoli FOS..skusal si to s jablkom?ci do jogurtu sa to enhodi?ak hej tak pri kvaseni alebo do finalneho je to lepsie pridat?dakujem



25

Re: laktobacilus bulgaris

Mozes do jogurtu pridat aj jablcny pretlak na ochutenie. Ale pridavaj to az pred jedenim a nie do kultury tj nie do flase, kde kvasis.Najprv teda odlej do inej flase alebo pohara, az potom prichucuj.



26

Re: laktobacilus bulgaris

no a FOS aku teplotu vydrzi...nachadza sa aj v pretlaku?a trosku cukru ked si chcem dat to tiez az po vykvaseni pred jedenim?
a to zrazanie toho mlieka pokial spravne viem to sa premiena laktoza na kys.mliecnu,a dokazu to aj ine kmene probiotik ako tie dva tri co sa davaju do tych starterov? teda ci by sa neoplatilo trosku vysypat za kapsule probiotik do toho aby sa tam namnozili aj ine druhy alebo to nemazmysel?



27

Re: laktobacilus bulgaris

FOS jablku su pektiny, celuloza. Tie sa neznicia ani dlhym varom. jmas ich pridavane napr aj do lekvarov na zhustrnutie a podobne. Pred rozkmi boli dokonca predavane pektiny aj pre domace zavaranie, mozno ich stale este najdes niekde.Fos su aj napr v psyliu, co su velmi jemne plevy z indickeho zrna(plantago ovata=indicky skorocel)
Kazdy kmen probiotik potrebuje specificke podmienky, nestaci ich vsetky dat len do mlieka. A niektore z nich rozhodne neprodukuju len kyselinu mliecnu, takze z roznych by si dostal rozne chute, nie vzdy prijemne. Preto maju na chutne jogurty vytypovane najma L.bulgaricus, L.acidophilus, Bifidobacteria bifidus najma.



28

Re: laktobacilus bulgaris

dakujem.a uz som pisal a uz som dnes aj konecne poloboval pre nas europanov u swansonu ale nasiel som tam len kontakt an custom service tak tam neviem ci sa tym budu zaoberat,inak na tom iherbe mi pisali ten produkt za tych 7dolarov 30g starteru ze sa nemusi mrazit ale este som psial aj vyrobcovi co mi povie ci sa to da poslat do europy. a ten cukor inak nevadi kulturam ked ho pridam este pred kvasenim ze?



29

Re: laktobacilus bulgaris

no tak z toho swansonu mi doslo toto ako odpoved :

We are happy to help you!  We do not ship international packages via UPS.  The shipping charges for international shipments will vary depending on the weight of the package.  These orders are shipped via Express Mail Service (EMS) through the United States Postal Service or by Fed Ex.

We can note on your account to ship only via EMS through the United States Postal Service.  I have noted for customer # 12918842 to ship via this service on your future orders. 
---------------
tvrdia mi ze nepouzivaju ups ale ems alebo fed ex,ktore je lepsie ?do europy?a ems je lacnejsie ked napisali ze mi budu posielat cez neho? ako aspon dufam ze je o mne rec lebo som to nepochopil inac ako takto ale ten ID customer nie je moj :- )) tak teda neviem big_smile
a ak je to EMS lacnejsie tak preco to neposialju automaticky cez to..z toho kontextu vypliva ze fedex je drahsi?



30

Re: laktobacilus bulgaris

Express mail service je sluzba americkej posty(USPS) a je ovela drahsia nez prva trieda(first class) do zahranicia. V ramci USA je ale lacna.
Druhe spolocnosti pouzivaju First class USPS alebo d0 vacsichj miest letecky cez nakladnu letecku dopravu(air cargo) ako napr firma DHL, ktoru som aj ja pouzival ked som mal otvorene obchody na Slovensku.
\Fedex je tiez nemozne drahy do Europy, hoci maju ovela lacnejsi servis v USA, ale drahsi nez UPS
Pre moj podnik v USA pouzivam prakticky len UPS, ktory sa kazdy den okolo druhej poobede zastavi pred dverami , aby prebral zasielky dna. Na postu(USPS) treba ist a cakat v rade, a aj tak ma cenu za baliky vyssiu v ramci USA, ale nie zahranicne.Toto si ludia u Swansona zrejme este neuvedomili, alebo si to nechcu uvedomit, lebo EMS odovzdavaju do ruk s podpisom, kdezto First class len vhadzuju do schranok.



31

Re: laktobacilus bulgaris

To znamena, ze mame Swansonu napisat, aby nam to posielali cez DHL alebo First Class? Alebo ktoru spolocnost im mame navrhnut?Ja by som tiez rada nieco od nicj objednala, ale za lacnejsie postovne..

Dakujem.



32

Re: laktobacilus bulgaris

USPS first class stoji zhruba 1 dolar za kazdu uncu(28 .6 gramu)



33

Re: laktobacilus bulgaris

Tak im to teda skusim napisat, lebo fakt maju dobre produkty a aj lacne celkom...



34

Re: laktobacilus bulgaris

Skus adresovast priamo vlastnika, Lee Swansona.Tomu iste zalezi na zvyseni obratu a ked bude mat tak vysoke postovne(co mu nic nedonesie, lebo tolko musi platit UPS a Fedex), tak neziska Europsku klientelu.



35

Re: laktobacilus bulgaris

Hm, zda sa, ze som velmi nepochodila, napisala som im, ci by to nemohli posielat cez First class USPS a oni odpisali toto:

Thank you for contacting Swanson Health Products!

Unfortunately, international orders are shipped via Express Mail Service through the United States Postal Service or by Fed Ex.  The warehouse selects the best method of these two when shipping your package to you.  We apologize for any disappointment this may cause.  If you have any additional questions or concerns, please feel free to contact us.

Tak este skusim vypytat priamo adresu Lee Swansona, mozno mi ju daju a napisem jemu.



36

Re: laktobacilus bulgaris

OK



37

Re: laktobacilus bulgaris

no to je problem ,dostat sa k mailu na niekoho vo vysiej riadiacej urovni toho podniku. a USPS first class ked je 30g dolar tak to je 1,3kila limit iherb cca 40 dolarov postovne nie ? a oni to maju este aj na cenu 80dolarov obmedzene cize to asi nejde tym USPS first class inak by na tom prerabali nie? inak ja som este pisal ohladne tej jogurtovej kultury ze ci to vydrzi cestu a oni mi napisali ze nech napisem zem ito poslu kludne aj oni a ze Xpresspost International or UPS, ale je to kanadska firma tak enviem ci to mate aj v usa to Xpresspost International,poznas to alebo je to len v kanade?je to lepsie ako ups do eu?



38

Re: laktobacilus bulgaris

a mozno ich to otravuje ze sa ozyvame ,ale mozno ked sa bude viac ludi ozyvat tak s tym raz aj neico spravia ,lebo je to strasne ak s clovek chce objednat jeden produkt platit 40doalrobv postovne



39

Re: laktobacilus bulgaris

ale z toho prveho mailu co som tu citoval vyplyva podla mna ze to bezne posielaju fedexom a ze ak chem poslu mi to cez EMS,pochopil si to tak aj ty? cize myslis ze im mam aspon odpisat ze nech mi to teda posielaju tym EMS vyjde to lacnejsie ako normalne co to posielaju?asi tym fedexom ci cim to posielaju?



40

Re: laktobacilus bulgaris

Ja ti neviem na tie otazky odpovedat, lebo zijem v USA a tieto problemy nemam.
Ako moze napr iherb posielat tak lacno je nevysvetlitelne, jedine ak to posielaju vo velkom letecky(DHL) do Europy, kde maju miestne zastupenie, co to rozosiela dalej miestnou postou.
Alebo si s postovou sluzbou vyjednali ine poplatky, ako velki zakaznici.
Ja mam skusenosti s DHL len ako najlacnejsiu letecku dopravu velkych zasielok, ktore som posielal kedysi do svojich obchodov na Slovensku.



41

Re: laktobacilus bulgaris

No, na otazku na mail na Lee Swansona sa vyhovorili, vraj je na cestach a nedostupny:) No neviem, asi si myslia, ze mi tu nevieme do 5 naratat, ved net je dnes vsade:)) No co uz, nepochodila som...



42

Re: laktobacilus bulgaris

Skoda.