Dlhodobým braním zinku bez medi som si spôsobila jej silný deficit, trvalo to dlho, kým sa mi v organizme znížil zinok a doplnila meď.
Tá toxicita medi, čo spomínam, to je ale niečo úplne iné, to som mala potom o dva roky, ale to nemá súvis s braním s meďou v doplnkoch, tam ide o tzv. "bionedostupnú" meď, mávajú to ľudia, čo sú otrávení ortuťou, meď sa v nich zvýšene ukladá (ťažko sa to vysvetľuje, lebo je to dosť komplikovaná záležitosť).
Práve na paleo strave je dosť málo zdrojov medi, ak teda nejedávaš pravidelne pečienku, kakaové bôby, semená a orechy. Na meď je hlavne bohatá skôr vegetariánska strava - obilniny, semená, orechy (s výnimkou tekvicových semien), kakao, strukoviny...
Je pravda, že väčšina ľudí je deficitná na zinok a má prebytok medi, hlavne ženy mávajú fóbiu z červeného mäsa (najlepší zdroj dostupného zinku) a napchávajú sa sacharidmi, stres vyčerpáva zinok, strava bohatá na sacharidy - tam prevažuje meď, ale zase u tej paleo stravy, kde človek nejedáva ani obilniny, strukoviny, orechy, semienka, tak hrozí opačný extrém - moc zinku, málo medi.
Muži potrebujú viac zinku ako ženy. Ale vždy, ak sa berie izolovaný zinok, by sa mal v nejakom pomere doplniť s meďou, u mužov zhruba (to je fakt len zhruba, lebo aj strava a iné faktory hrajú rolu) by ten pomer mal byť ca. 15:1 (zinok-meď), u žien 10:1.
Ja vápnik vôbec neberiem a myslím si, že je to dosť zbytočný doplnok a zaťažujúci, ľudia dnes sú silne deficitní hlavne na horčík (horčík takisto silne vyčerpáva stres), braním vápnika v suplementoch si ešte zhoršujú ďalej pomer s horčíkom. Ja si robievam doma jogurty z kozieho a ovčieho mlieka, tam mám vápniku habadej. Takisto si odšťavujem mrkvu, zelené vňate - to je výborný zdroj dostupného vápnika.
Čítala som knihu "Calcium lie" a tam ten lekár bol teda dosť kritický ohľadom suplementácie vápnika, nezdalo sa mi, žeby mal nejaké zlé úmysly niečo očierňovať. On liečil svojich pacientov s osteoporózou tak, že im dodával hlavne "trace minerály" z morskej vody, tvrdil, že komplex týchto minerálov spevní kosti omnoho lepšie ako suplementácia samotným vápnikom, že na stavbu kostí treba celý minerálny komplex, že kosti nie sú zložené len z vápnika, ale je v nich aj zinok, draslík, selén, horčík, borón, fosfor, mangán, silica, železo, síra, chróm a 64 trace a iných minerálov a je to práve synergia týchto minerálov, ktoré potom vytvárajú pevné kosti. Akonáhle začnem suplementovať jeden minerál v nadbytku, rozhodím tie ostatné a môže to mať negatívne dopady v organizme.
Inak napr. otrávení ťažkými kovmi, veľa z nich má tzv. bionedostupný vápnik, na vlasových analýzach im vychádzajú veľmi vysoké hodnoty vápnika, telo používa ukladanie vápnika ako taký obranný mechanizmus, vytvára si ako keby vápnikovú "škrupinu", veľa vápniku spomaľuje potom metabolizmus, telo potom ťažko detoxikuje.
Pri mineráloch je veľmi dôležitý skôr balans, ktoré suplementovať, ktoré nie, nemalo by ich byť moc a ani málo, tak akurát, lebo minerály v nadbytku majú takisto negatívne dopady, pričom napr. samotné ťažké kovy úplne rozhodia hospodárenie s minerálmi, celá minerálna veda je trochu zložitejšia ako len hádzať do seba doplnky.
To, že máš 20 rokov neznamená, že nemáš v sebe ťažké kovy. Ty si nebol nikdy očkovaný? Tvoja mamina nemala žiadne amalgámy, keď bola tehotná? Toto sú významné zdroje zaťaženia, u toxicity ortuťou nejde ani tak o to, že či je niekto vystavený vyšším dávkam alebo nižším dávkam, sú ľudia, čo majú oslabené detoxikačné mechanizmy, genetické predispozície a aj minimum ortuti nie sú schopní vylúčiť.