1

Téma: Ľanový alebo rybí olej?

Dobrý deň. Čítala som dosť o prospešnosti ľanového oleja, aj to, že rýchlo podlieha oxidácii a treba ho čím skôr využívať, alebo zmišať s tvarohom a dať do chladu, aby dlhšie vydržal. Ale minule som čítala, citujem:" Aj keď je ľanovy olej najbohačším zdrojom omega-3 (55%), nevýhodou je, že obsahuje len omega-3 s krátkym reťazcom-kyselinu alfa-linolénovú ALA. Telo dokáže premeniť maximálne 15%ALA na omega-3 s dlhým reťazcom-EPA a DHA. Nepremenená ALA(85%ň sa použije len ako zdroj energie s rizikom tvorby voľných radikálov.. A práve omega-3 s dlhým reťazcom je potrebná pre mozog a imunitu. Je preto lepšie konzumovať rybí olej (samozrejme preverený, čistý, bez ťažkých kovov)".
Prečo sa teda tak velmi odporúča ľanový olej?

Naposledy upravil: hela (2010-06-26 13:36:04)



2

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Cisty lanovy olej za studena tlaceny obsahuje aj ine veci, nez omega 3 kyseliny. Obsahuje aj antioxidanty, lignany A nie je zamoreny spravidla tazkymi kovmi.

To iste vsak plati aj pre rybacie oleje, ktore obsahuju okrem EPA a DHA(pre nas potrebne formy omega 3 kyselin) aj vitaminy A a D-3, pripadne karotenoid astaxantin, najma v oleji z divokych(tj nepestovanych ) lososov.



3

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Keď  už padlo rozhodnutie na rybí olej, zasa je v ňom obsiahnutá kyselina eruková, ktorá pôsobí toxicky na srdce aj inak, článok: "Kyselina eruková obsažená v řepkovém a rybím oleji indukuje radikálové reakce a z tohoto hlediska jsou tyto oleje tam, kde hrozí škodlivé účinky vyššího množství volných radikálů, škodlivé. Oleje a tuky s obsahem polynenasycených mastných kyselin sice chrání náši oběhovou soustavu a obsahují důležité antioxidanty (např. vitamín E), sami jsou však vlastně svými nenasycenými vazbami zdrojem volných radikálů a je třeba i s nimi šetřit a konzumovat je v malém množství.
Pred pár dňami som si objednala 3 balenia rybieho oleja.  Piť, či nepiť?

Naposledy upravil: hela (2010-06-27 06:26:56)



4

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Hela, vo vsetkom sa nachadzaju uzitocne aj skodlive latky.
Otazka je kolko z coho je este prospesne, a kolko uz skodlive.
A v pripade cistych(tj nezamorenych) rybacich olejov davky od 3 do 15 gramov su definitivne uzitocne, na to je dost roznych lekarskych studii a to uz aj z davnej historie, nielen modernych.

Obsah erukovej(erucic acid) je v rybach dost maly na to, aby nas vazne poskodil. Hladina, ktora je este bezpecna bola urcena na zhruba 500 mg na dospeleho cloveka a taku davku je mozne dostat len z repkoveho oleja, ktoreho obsah moze byr az 33% erukovej kyseliny
Kedze chceli pouzivat nasilu repkovy olej v potravinarstve, vyslachtili druh repky z ktorej olej obsahuje menej nez 1.5% erukovej kyseliny, a ten sa predava pod menom canola.
Ja ale nepovazujem ani tento olej za zdravy, repka je podobne ako ciastocne aj soja pre nas dost nevhodne jedlo

Kto si o tom chce precitat studie, napr studia australskej vlady, ktoru najdete medzi prvymi na
http://www.google.com/search?source=ig& … gQFT9AzoDU
je pomerne velmi obsazna.

V jednom clanku dalej  som sa tam docital, ze lososovy olej ma podla rozboru spolocnosti Vital Choice len 0.3% erucickej kyseliny. Takze je to zanedbatelny zdroj erucickej kyseliny

Naposledy upravil: RNG (2010-06-27 07:20:34)



5

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ahoj,RNG,kupila som 18-mesacnemu synovi detsky rybi olej s takymto zlozenim:

Eskimo kids-obsahuje:prirodny rybi olej,prirodny repkovy olej,vitamin D (dholekarciferol),vitamin E (prirodne zmiesane tokoferoly),antioxidanty(lecitin a askorbyl palmitat),prirodna prichut.Obsah dennej doporucenej davky 5 ml:
Omega 3-mastne kyseliny 1200 mg,z toho: kyselina kys.elkozapentaenova 410 mg,kys.dokozahexaenova 280 mg,alfa linoleova kys. 230 mg,Omega 6-mastne kys 500 mg,z toho:kys.linoleova 500 mg,kys.olejova 1400 mg,vit D 200IU 5 ug,vit E 10IU 6,7 mg

a davala som mu denne 1 lyzicku,i ked tam bolo pisane,ze pre deti az od 3 rokov..pricom som mu prestala davat Vitamin D Vigantol.
Neviem,ci to moze mat s tym suvis,ale raz sa mu zrazu cez den spravila pod bradou asi 3 cm  podkozna  krvava skvrna,ktora sa potom zmensovala az zmizla a ked som mu ho asi po 2 tyzdnoch prestala davat,lebo sa cely vyhadzal,a potrebovala som zistit,ci to nie je z toho oleja,vtedy flak nemal-vyrazky ma stale,a preto som mu ho zase zacala davat a taka krvava skrvna sa mu pre zmenu objavila na ocnom viecku..Na letaku bolo upozornenie na kontraindikaciu trombocytopenie,ale neviem o tom,ze by maly tuto poruchu mal..Mozu tieto cudne skvrny mat suvis s tymto olejom?Dakujem
Cora

a este sa chcem opytat,vsetky vitaminove a mineralove doplnky su pisane len pre deti od 3 rokov,to mam chapat,ze deti do 3 rokov nic nepotrebuju? alebo im zatial staci,co prijmu v zelenine a ovoci?



6

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Zialbohu, repkovy olej obsahuje erucicku(erukovu) kyselinu v dost velkych mnozstvach, niektore az vyse 40% a to tam "zahadne" nie je uvedene. Dokonca to moze byt zo zamorenia pritomneho v tom oleji, nie kazdy vyrobca je dostatocne opatrny.
Inac je dnes plno literatury, ktora spochybnuje tieto tvrdenia a tvrdi, ze poskodenie v experimentoch na potkanoch mozno privodit aj inymi nenasytenymi olejami vo velkych mnozstvach. Ale pre istotu, ja by som sa aj tak vyhybal repkovemu oleju a vsetkym inym, ktore nie su vytazovane za studena, tj nemaju nazov "panenske"(virgin) na nalepke.
Ine su rozne vytazovane, a spracovane, pouzitim skodlivych chemikalii a vysokych teplot, takze je dobre sa im vyhybat, a to nie len ako oleje, ale tiez priemyselne produkty=priemyselne pripravene jedla, co ich obsahuju.

Krvacavost, sposobena konzumaciou privela omega 3 olejov je az nad davky 35 gramov na 70 kg osobu.
Ja osobne odporucam(aj sam beriem) 3 az 15 gramov rybacich olejov, podla potreby.
Prepocitaj si to podla vahy na dieta. Samozrejme ziadne repkove neberiem, ani nizko erucicky canola druh repkoveho oleja, lebo na trhu aj tak  nie su ako panenske(virgin) a tak su podla mna viac skodlive,nez uzitocne lebo su chemicky a tepelne poskodene.

Ale na kolko to suvisi s tym krvavym fliackom na oku a vyrazkami, to ti neviem povedat. Na to je aj hromada inych pricin a zamoreni.
Typicke priciny su napr antikoagulanty, ako aspirin, nedostatok vitaminov B12 C a K, tiez vaskulitida(zapal ciev) ktory je casto sposobeny roznymi virusami a hromada inych pricin.

Naposledy upravil: RNG (2010-06-28 00:18:21)



7

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Dakujem RNG,zozeniem teda lepsi rybi olej..A este sa chcem opytat,syn ma od zaciatku zavadzania prikrmov v cca 7-mom mesiaci velke problemy s ryzou,ryzovou mukou,vyrobkami s pridanou ryzovou mukou a podobne a takisto s mrkvou,ci uz varenou,alebo surovou..Na radu gastroenterologicky som s ryzou prestala,a zaviedla znova az pred cca mesiacom (17 mesacny),ale problemy sa zopakovali..ak dostane ryzu na obed,alebo poobede,v noci sa zobudi  a strasne place aj 2-3 hodiny a ide rozkopat postielku,co ho boli brusko a ma potom aj tvrdu stolicu..Skusala som aj ryzu Natural,ale je to rovnake..Moze mu chybat nejaky enzym,ktory pomaha ryzu stravit? Lebo doktorka nevie,len povedala,ze ryza obsahuje zlozite cukry..Nikto mi neveri,ze nemoze ryzu,pretoze ryza je povazovana za najmenej alergizujucu potravinu... Dakujem Cora



8

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Komplexne cukry sa rozkladaju hlavne enzymom  amylazou a kyselinami. Nedostatok jedneho alebo oboch vedie k nenatraveniu skrobov dostatocne, ktore sa potom dostanu do criev a rozne crevne kultury  maju na  nich hostinu, kde kvasne a hnilobne produkuju plyny a drazdive toxiny.

U malych deti je caste, ze maju nedovyvinute travenie, ale do 17 mesiacov by sa to malo dovyvinut.
Nuz ked nema dost nejakych enzymov, zrejme si ich musi doplnit, inac sa bude muset mnohym jedlam vyhybat, co moze viest k podvyzive na rozne latky.

Inac, to s beznymi alergiami nema nic spolocne, to je porucha traviaceho procesu



9

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ved prave,uz ma 18 mesiacov,a uz by to travenie malo byt ovela lepsie ako bolo..Zistili mu aj alergiu na mlieko a laktozovu intoleranciu,k tomu nemoze este tu ryzu,ja neviem,co mu mam davat jest,stale mu davam tie iste jedla dokola..akonahle zavediem nieco nove,tak ho boli brusko.Celiakiu potvrdenu nema.A s travenim mame u nas problemy vsetci..
Ake enzymy by boli pre neho najvhodnejsie a v akom mnozstve? Ma 15 kg.
Dakujem,Cora
ale co som si spomenula,tak aj v mojich aj v jeho krvnych vysledkoch je amylaza pod hranicou,aj som hladala,co to ta amylaza je,ale neviem,ako ju zvysit..



10

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Najlepsie by bolo mu dat zmes enzymov, take co obsahuju rozne enzymy, aj na mlieko(lactasa), aj na bielkoviny(proteasy)  aj na sacharidy(amylazy).

Neviem , ako sa daju detom davat enzymi, lebo neprehltnu ani malicke kapsulky
Enzymi maju totiz dost silnu chut a na cistenie tela(lebo ho iste uz ma zamorene) treba davat enzymi aj na prazdny zaludok, samozrejme na travenie ich treba brat s jedlom, tam by sa skor dali do jedla zamiesat.
Myslim ze budem muset zo zvedavosti sam otvorit kapsulku a zamiesat ju do jedla, aby som sam vedel, nakolko to zmeni chut
Dobra je napr Bio Core od Swansona, lebo adresuje aj rozne sacharidy, aj mliecne produkty a biekoviny.
Najviac amylazy ma zivocisny enzym pancreatin(vytazeny z pankreasu kravy, bylinozravca, kde treba travit najma traviny=sacharidy), pozri napr na
http://www.swansonvitamins.com/NWF262/ItemDetail?n=0
kde kazda kapsulka pomoze stravit zhruba 50 gramov sacharidov, 50 gramov bielkovin(proteiny) a 8.5 gramov tuku.
Tato ale neadresuje mlieko a mliecne produkty
Mensie balenie je
http://www.swansonvitamins.com/TL275/ItemDetail?n=0

Napis, ako sa ti dari to dostat nejak do dietata.

Naposledy upravil: RNG (2010-06-29 01:08:59)



11

Re: Ľanový alebo rybí olej?

nasla som tieto detske enzymy,ak som spravne pochopila,su sumive? a su tam pisane aj laktaza,proteaza,amylaza,tieto by mohli byt?

http://www.swansonvitamins.com/EMD013/ItemDetail?n=3838



12

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Vyborne. To je tqk asi spravna zmes roznych enzymov, ked mas aj amylazu(travenie skrobu a komplexnych sacharidov) aj laktazu na mlieko aj plno preoteaz na bielkoviny.
A je tam aj alpha galactosidaza na stravenie sacharidov v zelenine a fazuli aj celulaza,na rozlozenie vlaknin, pre lepsie stravenie zelenin.
A je to sumive, ked do toho pridas ovocnu stavu s obsahom kyselin.
A naviac to ma aj trochu acidofilnych kultur, co tak isto pomaha pri traveni  a ochrane v crevach.



13

Re: Ľanový alebo rybí olej?

ahoj RNG,uz mi dosli pre maleho tie traviace enzymy http://www.swansonvitamins.com/EMD013/ItemDetail?n=3838  ,lenze ked je to od 3 rokov,a syn ma 1,5 roka,neviem,ako mam prisposobit davkovanie a ani nerozumiem odporucanemu davkovaniu 6 oz.To je kolko na nase gramy,pripadne comu by sa to dalo prirovnat,kavovej lyzicke? Dakujem Cora



14

Re: Ľanový alebo rybí olej?

8 ozs je 180 ml, tj zhruba 2 deci ovocnej stavy. Nie do vody, ani mlieka!
Do toho odporucaju dat jednu malu naberacku/odmerku(scoop) toho enzymatickeho prasku, ktora by mala byt v tej krabici.
To ze je to pre deti od 3 rokov, to je tam nanutenej nasou FDA, ktora viacmenej sluzi organizovanej medicine, nie zdraviu.
Enzymi potrebuje deti uz od narodenia, hoci prvych niekolko mesiacov kojenci  nejedia este normalnu stravu, takze nepotrebuju vsetky enzymi, ale 1.5 rozne deti su uz na normalnej strave, takze potrebuju vsetky enzymi tak ako dospeli.
Ak chces zacat opatrne, skus od 1/4 tej naberacky, aby si mohlo to male telicko na ten novy typ potraviny/potravinoveho doplnku postupne navyknut.
Ale je uplne zrejme, ze ked sa mu nevytvara dost enzymov v tele, je rozumne ich doplnit



15

Re: Ľanový alebo rybí olej?

RNG,chcem Ti podakovat za radu ohladom enzymov pre maleho,berie ich uz vyse mesiaca,a uz moze kludne papat ryzu aj mrkvu a prespi celu noc,cize tie enzymy mu to pomozu stravit a neboli ho v noci brusko... ;-)



16

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Som velmi rad, ze som mu mohol pomoct aspon radou. Niet nic horsie, ako sa pozerat na trpiace dieta a nevediet, ako mu pomoct.
Pricom deti maju viacmenej tie iste problemy, ako dospeli, tu istu stravu, ten isty traviaci poroces a predsa su ustanovizne, ktore zabranuju pouzivat na deti doplnky, ktore pomahaju dospelym....
Dufam ale, ze casom sa mu vyvinu zlazy(pankreas, crevne steny) ktore budu potrebne enzymi produkovat az do starosti.
Ja zialbohu uz musim enzymi pouzivat, lebo moje stare telo ich neprodukuje dost a nie som ochotny sa scvrkavat, ako vacsina starsich pre nedostatocne travenie.



17

Re: Ľanový alebo rybí olej?

ked clovek kupuje v tejto oblasti (SR) rybicky v konzerve, ma sa vyslovene vyhnut nejakym zamorenym oblastiam, alebo zlym druhom ryb ?
Caste oblasti povodu su lotysko, polsko, estonsko ad td



18

Re: Ľanový alebo rybí olej?

V tom ti neviem poradit zialbohu, ten isty problem tu mam ja z baltickymi sprotami.Mam ich rad, jemne zaudene, ale balia ich do olejov, ktore rozhodne nie su panenske a balticke more je na mnohych miestach znacne zamorene.
Na druhej strane su sproty bylinozrave, tj druhy stupen v koncentracii zamorenia a nie stvrty ako mnohe dravce, vid losos a tresky. A to uz vobec nehovorim o zralokoch, ktore su v tej stupnici az na 5 mieste.
Takze sa aspon dost obmedzujem, pokial mi to moja vola dovoli.
A pravidelne beriem ovela ucinnejsi a cistejsi prirodny olej z rackov(krill) ktory je tiez 2 stupen zamorenia, ale je z velmi cistych(zatial) arktickych mori



19

Re: Ľanový alebo rybí olej?

http://www.nutraceutica.sk/sk/nutaceuti … olej_.aspx
Jeden z názorov ktorý olej je lepší



20

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Celkove s tym suhlasim, treba rozne latky, nielen rybacie oleje, ale aj lignany , ktore maju silnu antioxidacnu akciu v tele  a rozpustnu mikrocelulozu
Len jedno je tam trosku mylne, triglyceridy nie su biologicky najucinnejsia forma, tou su fosfolipidy, v akej forme sa nachadzu EPA a DHA v oleji z morskych rackov(krill)
Omega 3 olejov je viacej(9 dokopy), a zatial vieme, ze nam treba najma EPA a DHA, a ze telo si ich vie vyrobit z ALA, lenze v obmedzenom mnozstve a dokonca u niekoho ta funkcia je velmi slaba.



21

Re: Ľanový alebo rybí olej?

RNG chcem sa opytat, ci su zamorene ortutou aj napr. sladkovodne ryby, ktore ziju v nasich vodach, alebo je to iba problem ryb v moriach a oceanoch?



22

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Zamorenie je vsade, najma v pevninskych sladkych vodach. More je obrovske a to sa im na stastie zatial nepodarilo natolko .
Co sa tyka napr ortuti, najmenej je ho v hlbke mora a blizko polov.
Samozrejme najmenej je ho v prvotnych zdrojoch ako riasy(stupen 1). Viac je ho v rybach a rackoch jediacicj tieto riasy(stupen 2). Ovela viac je ho v mensich rybach, ktore jedia tIeto male rybky a racky(stupen 3), viac je ich vo vacsich dravych rybach, co jedia tie stredne velke(4) a najviac samozrejme v zralokoch, ktore jedia aj velke dravce(5) .
Faremne pestovane ryby v zatokach su ovela viac zamorene, nez dive ryby v mori.Naviac ich obsah masa odzrkadluje nie obsah z mora,, ale z pevninskych intenivnych fariem, kde sa pre nich krmne zmesky vyrabaju.
Ja sa im ako zamorenemu a menejcennemu produktu zasadne vyhybam.



23

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Dakujem RNG za odpoved. Vies mi aspon v skratke teda napisat druh ryb, ktorym sa vyhybat? Napr. u nas bezny kapor, pstruh, pangasius...co povies na tieto ryby? Tieto su u nas bezne a casto konzumovane. Vyhybat sa im?



24

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Uprimne povedane take ryby vobec nejem.
Jem napr Novozealandsku Orange Roughy, divokych lososov lovenych za polarnym kruhom, pripadne obcas Cod(treska?), sardinky, haringy.
Obcas jaj zamorene balticke sproty, lebo ich mam rad jemne zaudene. A obcas nakladane slede, na kyslo s cibulkou, a koreninami.
V restauraciach casto neviem co jem, na stastie nechodime pricasto do restauracii.

Jem skor schrimpy(krevety) morske raky a kraby a obcas musle, vsetko samozrejme zo severskych mori, nie pestovane alebo juzne, kde su moria zamorene viac.
Bylinozrave ryby su najmenej zamorene, ked su z nezamorenych vod.
Pstruhy su vyborne, len maju privela kosti na moj vkus. Ja mam rad file bez kosti. Tiez nie su nezamorene, zialbohu.

Kapry su znacne zamorene a to uz vobec nehovorim o vietnamskom pangasiuse=druh sumca komercne pestovany a dovazany do Europy
http://www.dietmindspirit.org/2008/01/3 … gray-sole/

Naposledy upravil: RNG (2011-01-09 23:52:57)



25

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Dnes som sa dočítala o rybom oleji, že sa predáva v dvoch formách ako ethyl ester a ako triglyceridy, rybí tuk je v rybách prítomný vraj výlučne vo forme triglyceridov, v tejto forme je menej náchylný na oxidáciu a skazenie, ethyl-ester forma vzniká vákuovým zahriatím rybieho tuku, kedy mastné kyseliny sú naviazané na ethanol, čoho výsledkom je „polosyntetický“  čiastočne rafinovaný rybí tuk.  Väčšina firiem predáva rybí tuk vo forme ethyl esteru, lebo je lacnejší, zatiaľčo triglyceridová forma sa lepšie absorbuje, spôsobuje vyšší nárast EPA a DHA v plazme a býva menej skazená a zoxidovaná.
Ja som si nikdy nevšimla u rybieho tuku, že sú predávané v týchto dvoch formách (aj keď rybí tuk nekupujem a skôr olej z rias a z ráčikov), ale ma to zaujalo.

Tu je napr. tá triglyceridová forma:
http://www.iherb.com/Bluebonnet-Nutriti … 27909?at=0

A tu je ethyl-esterová:
http://www.iherb.com/Carlson-Labs-Cala- … 22613?at=0

Dúfam, že ten ráčikový olej je lisovaný za studena a nerafinovaný.



26

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Pozri na
http://order.krilloil.com/?utm_source=g … Kgodoh_ukw
Triglyceridy nie su najlepsia forma pre cloveka na zabudovanie do nervov a mozgu, ale fosfolipidy, tak ako sa nachadzaju v krill oleji. Uvadzaju az 8 krat taku ucinnost na fosfolipidy voci triglyceridom EPA a DHA.

Premena prirodnych rybacich olejov na ethyl estery je chemicka a to potom dovoli dovoli vakuovu destilaciu za ovela nizsich teplot.
Lepsie je to vysvetlene na tejto stranke, kde su uvedene rozne priemyselne spracovania a deodorizacia.
www.omega-3-fish-oil.com/Molecular-Distillation-of-Fish-Oils.html

Naposledy upravil: RNG (2011-05-05 14:41:02)



27

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Tá molekulárna destilácia ale tiež asi nebude bohviečo:

"Stay away from fish oil that has been molecularly distilled. The distillation process alters the natural form of the oil. Yes, it may remove some of the toxins, but the oil is no longer in it's natural state. As a matter of fact, molecular distillation causes the oil to be oxidized and there's nothing worse for you than an oxidized oil. If your fish oil is molecularly distilled, you should be wondering how polluted the fish oil was to start with that they had to use such an aggressive purification process on it."

"The molecular distillation is the only process known to scientists thus far that efficiently and successfully removes not only heavy metals, but also PCBs and many more harmful toxins. It reduces them to levels that are found to be wholly safe as far as human consumption is concerned.

Some companies, too, who believe in the molecular distillation process to render purified fish oil to their customers, understand that a solvent must be used in the distillation process, but which solvent?

A few companies, in the hopes of reducing cost have chosen hexane. Unfortunately, hexane may retain residual components, thus harmful substances can still be found in their products.

Manufacturers who wish to use the purest distillation method in order to deliver pharmaceutical grade molecularly distilled fish oil have chosen ethanol instead. "

Tak z toho mi vychádza najlepšie ten olej z rias a ráčikový a rybím olejom sa radšej vyhnúť.



28

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Inac hexan sa este stale masove pouziva pri vytazovani vsetkych rastlinnych olejov, ktore nie su oznacene ako panenske. A je aj dovod na ich vysokotepelne spracovanie(vypudenie karcinogenneho hexanu) a tym samozrejme znicenie molekul a premenu na neprirodzene a teda "stabilne" oleje, lebo sa ich bakterie(tie maju viac rozumu zda sa ako my) nedotknu, ani hnilobne a plesnove kultury, takze su "stabilizovane"



29

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Veľmi dobré info o spracovaní rybích olejov:
http://www.mainoptical.com/pdf/TG_vs_EE.pdf
http://www.articlealley.com/article_1369127_23.html

Z toho som pochopila, že len molekulárnou destiláciou sa dá vyprodukovať maximálne čistý olej, lenže tento proces vždy čiastočne znehodnotí rybí tuk a moc som dobre nepochopila, čo je vlastne výsledný produkt, najskôr to vydestilujú pomocou ethanolu a potom naspäť za pomocou umelých triglyceridov to dajú do triglyceridovej formy.

Ja som si totižto myslela, že tie rybie tuky, čo označujú ako "triglyceridové" sú v pôvodnej nerafinovanej podobe, ale oni budú asi destilované, čiže čiastone rafinované a zoxidované a potom tam len umelo pridajú syntetické triglyceridy.

"Many companies actually use synthetic triglyceride oil in their products, which means that they have concentrated the triglycerides into ethyl esters, and then converted the ethyl esters back into triglycerides. Doing this gives you a triglyceride form of fish oil that has had the original position of its carbon bonds altered, and this modifies the molecules overall structure."

Inak to sa mi zdá pekný podvod, že pôvodný rybí tuk napr. neobsahuje toľko EPA a DHA, molekulárnou destiláciou sa tieto mastné kyseliny viac skoncentrujú, ale vlastne aj znehodnotia a potom to predávajú ako super čistý olej s vysokým podielom EPA a DHA, ktorý je podľa nich ešte lepší ako pôvodný rybí tuk, pekné zavádzanie. Umelo vytvoria "ideálny pomer" triglyceridov a ethyl esterov a to má byť pre mňa lepšie ako pôvodný rybí olej (lepšie len z hľadiska čistoty).

Kupovaných rybích olejov sa už ani nechytím.

Naposledy upravil: bludicka (2011-05-06 07:01:20)



30

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Coho sa chyti priemysel, tam mozes vzdy ocakavat rozne "zlepsovaky"
A doplnkovy priemysel je tiez len priemysel. Keby som nepotreboval doplnky, tak by som ich definitivne nebral len z toho hladiska.



31

Re: Ľanový alebo rybí olej?

No z pohľadu menšieho a väčšieho zla beriem, že pre niekoho, kto potrebuje omega 3 tuky a stravuje sa nekvalitne, je to istá možnosť, tie rybie oleje asi budú stále lepšia voľba, než väčšina tukov, čo do seba ľudia dávajú - trans tuky, rafinované rastlinné oleje, zahriate oleje, rôzne zoxidované formy cholesterolu, živočíšnych tukov a aj tých rastlinných, taký ľanový panenský olej riadne rýchlo horkne, keď to človek nedá do chladnicky.



32

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Vsetky nenasytene(reaktivne) oleje treba chladit a chranit pred slnkom. Trochu ich ochrani pred oxidaciou pridanie vitaminu E(tocoferoly a tocotrienoly).



33

Re: Ľanový alebo rybí olej?

http://www.celostnimedicina.cz/lnena-se … trebnejsic
http://www.celostnimedicina.cz/lnena-se … zdravi.htm



34

Re: Ľanový alebo rybí olej?

RNG, je podľa Teba možné pri zvýšenom príjme ľanového oleja, dajme tomu 3-5 polievkových lyžíc denne, že tento olej oxiduje priamo v tele? Čítala som o tom viac článkov, že tieto nestabilné oleje, keď sa prijímajú vo vyšších množstvách môžu dokonca oxidovať aj v tele a že nie je moc dobré to preháňať s ich konzumáciou.

A čo hovoríš na tento článok o ľanovom oleji? Ja keď som ho prečítala, tak som bola z toho aj trochu v šoku:
http://www.ndmnutrition.com/Facts%20on%20Flax.html

A ešte by ma zaujímala jedna vec, v Budwigovej diéte sa používa zmes tvarohu a ľanového oleja, píšu, že primárne tam ide o to, že mastné kyseliny ľanového oleja sa naviažu na sírne aminokyseliny tvarohu a tak vraj urobia tento olej "vodorozpustným", čo si myslím, že je blbosť, takto má lepšie prenikať do tkanív, ale práve tukorozpustné látky prenikajú lepšie. Akú úlohu podľa Teba tam zohráva práve ten tvaroh?



35

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Nevidim potrebu tela na tak vela polynenasytenych tukov. Je pravda, ze triglyceridy sa mozu premenit na fosfolipidy, cim sa stanu pre telo ovoela absorbovatelnejsie, nakoniec toto pouzila aj dr Budwig v svojom rakovinnom protokole, tj do penista rozmiesany tvaroh z lanovym olejom .
Nase telo je podstatne viac zasobovane vodorozpustnymi latkami, ako tukorozpustnymi, lebo tie treba emulzifikovat na transport v krvi.
Krv je vodny roztok.



36

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ale hlavný argument v Budwigovej diéte je, že táto zmes má prenikať do bunkových membrán a tie sú predsa zložené z tukov a fosfolipidov, nie? A sú to skôr tukoropustné látky, ktoré majú lepšiu prienikovosť do tkanív, prečo sa dnes vyrábajú všetky tie lipozomálne formy a niektoré tukorozpustné formy vitamínov?

Takže ten tvaroh mení triglyceridy v tom oleji na fosfolipidy? Budwigová zámerne ale používa nízkotučný tvaroh a všade píše len o sírnych aminokyselinách, na ktoré sa má ľanový olej naviazať, nikde som tam nečítala o fosfolipidoch.



37

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ono je to trosticku komplikovanejsie. Bunkove membrany maju lipidy v stenach, tj tuky cez ne prestupuju lahko. Ale najprv sa tam musia dostat, tj musia byt emulzifikovane, pripadne premenene . Presne, co sa deje s tvarohom a lanovym olejom neviem, ale ked som to zmiesal dobre a hodioil lyzicku do vody, rozplynula sa a olej neplaval na povrchu. Tj nieco sa tam stalo, minimum emulzifikacia, maximum zmena triglyceridov na fosfolipidy???Mozno to ale prebieha az v peceni.
Proste ale pracuje to.



38

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Veď práve to, že na to nikdy neboli robené seriózne vedecké výskumy a ma zaujímalo, že aká chemická reakcia tam vlastne prebehne a čo to spraví s tým ľanovým olejom, či to zvýši nejak jeho dostupnosť v organizme, Budwigová tvrdí, že naviazaním ľanového oleja na tie sírne aminokyseliny sa vytvorí silná väzba, ktorá ich chráni pred oxidáciou, zároveň to má byť ale práve oxidácia, ktorá likviduje rakovinové bunky.  Nikde to nie je presne  vysvetlené.



39

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ja som bol sice kedysi vedecky pracovnik a som dosial ukrutne Zvedavy tvor, ale mlju zvedavost staci uspokojit to, ze je to ucinne, aj ked neviem presne ako a pre co.
Lebo teorie su krasne, ale prax je urcujuca (statistika ucinnosti) bez ohladu na to, ci rozumieme, co sa tam deje alebo nie.
A casto si len namyslame, ze rozumieme, aj tak.....



40

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ja som bol sice kedysi vedecky pracovnik a som dosial ukrutne zvedavy tvor, ale moju zvedavost casto staci uspokojit to, ze je to ucinne, aj ked neviem presne ako a pre co.
Lebo teorie su krasne, ale prax je urcujuca (statistika ucinnosti) bez ohladu na to, ci rozumieme, co sa tam deje alebo nie.
A casto si aj tak len namyslame, ze rozumieme tym ukrutne komplexnym procesom v tele, ktore sa snazime pre nas obmedzeny mozog zjednodusit, zaskatulkovat.Dokaz toho je jasny, rychkle sa meniace teorie na  zakazdym "zarucene spravne" vysvetlenia procesov v tele



41

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ako je to s pridávaním ľanového semena pri varení pečení, napríklad do chleba, či ľanové placky. Tam to ľanové semeno už neoxiduje?



42

Re: Ľanový alebo rybí olej?

samozrejme oxiduje, tak isto ako keď upečiem rybu pri 180 stupňoch celzia, tak tie omega-3 sa tam značne znehodnotia, ale tak rybu jem aj kvôli mäsu

tam sa to ľanové semienko pridáva skôr pre chuť, ľanová múka kvôli vláknine a iným živinám



43

Re: Ľanový alebo rybí olej?

A nie je to potom škodlivé, dosť sa píše o škodlivosti zoxidovaných ľanových semien.



44

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Pozor na tie 180 stupnov celzia, obvykle vnutri ryby nedosiahne ani 90 stupnov celzia. Keby presiahlo 100 stupnov, tak by sa ryba uplne vysusila. Nakonies ani ta oxidacia nie je tak rychla a aj ked oxiduje, zoxiduje len mala cast za kratky cas.



45

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ešte mi tak napadlo, dalo by sa tej oxidácii zabrániť napriklad zamiešaním do vody s msm?



46

Re: Ľanový alebo rybí olej?

http://whfoods.org/genpage.php?tname=da … mp;dbid=18
Túto sa píše o stabilite omega 3 mastných kyselín v ľanovom semene aj pri pečení.



47

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Ale tak asi je rozdiel, keď sa pečú celé ľanové semienka a keby som ich dajme tomu pomlela na prášok a tak piekla. Ono je pravda, že keď ľanové semienka skladujem aj dlho pri izbovej teplote, neoxidujú, lebo tie omega-3 mastné kyseliny sú tam práve chránené tým semienkom, takisto sú tam prítomné látky, rôzne antioxidanty, ktoré bránia oxidácii na rozdiel od izolovaného oleja.

Ľanový olej sa pomaly zakazuje používať na varenie, je fakt, že tie omega-3 v rybe sú naviazané na proteíny, ale rybie oleje sú ešte viac náchylné na oxidáciu, než ľanový olej. Ak tú rybu pečiem vcelku a vnútri sa skôr dusí, tak tie teploty ešte môžu byť ok, ale keď pečiem len nejaký tenký plátok, tam sa môžu určite dosiahnúť aj vyššie teploty a závisí koľko tuku použijem,  či už sa to skôr nesmaží v tej trúbe, no najhoršie je ju piecť alebo smažiť na nejakých rafinovaných omega-6 olejoch, tým sa tam 100% zabije efekt tých omega-3. 

V podstate sa u ryby doporučuje len toľko tepelnej úpravy, aby bola tak akurátne hotová a bez pridávania tuku, alebo úplného minima tuku.

Ja by som si moc nelámala hlavu príležitostným použitím ľanových semienok pri pečení, ale z čoho by som si už hlavu robila je používanie spracovaných omega-6(tie sú takmer vo všetkých hotových jedlách, zmrazených jedlách, kupovanom sladkom, lístkovom pečive, sušienkách, v jedlách z reštaurácii atď.) a úplne najhoršie, čo môžu gazdinky použiť na pečenie sú tuky typu raciol,  hera, smetol a pod.

Naposledy upravil: bludicka (2012-10-25 15:27:41)



48

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Na temu margarinov, skodlivych tukov, sacharidov, GMO a podobne odporucam knihu: Pozor! Skodlive potraviny od Sergeja Nikitina.
Je tam viac zaujimavych informacii.



49

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Aky mate nazor na tento zdroj olejov? Premyslam kupit.
http://www.centrumctm.sk/produkty/extra … nne-oleje/
Uvadzaju v ponuke 2 druhy lanovych olejov, ten druhy je Extra Lanovy olej Camelina, ktory ma byt stabilnejsi.
Vdaka.



50

Re: Ľanový alebo rybí olej?

Zaujimave. Ale stabilita tychto olejov je velmi zavisla od skladovania, tj musia byt hned po vytlaceni chladene, alebo este lepsie zmrazene, inac oxiduju. Ale aj ciastocne oxidovane su daleko lepsie, nez bezne oleje predavane, ktore su chemicky a tepelne rafinovane=znicene