1

Téma: neziaduce ucinky?

ahojte, ja uzivam DIM a preto sa chcem poradit, ci ste si popri uzivani potr.doplnkov z USA vsimli nejake neziaduce ucinky?



2

Re: neziaduce ucinky?

Kazda potravina alebo potravinovy doplnok moze vyvyvolat u niekoho na to citliveho  alergicku reakciu.
Na stastie, nie je to velmi caste, ale opatrnost hovori, ze nezname jedlo, doplnok ci liek treba najprv skusit v malickej davke, aby pripadna, hoci zriedkava reakcia nebola prilis velka a potom davky postupne zvysovat az na odporucene.
Niekedy si aj telo na novu latku musi privyknut a to samozrejme ulahcuje postupne zvysovanie davky.



3

Re: neziaduce ucinky?

a ako moze ta alergicka rekacia vyzerat???



4

Re: neziaduce ucinky?

Silne alergie na potraviny doplnky a lieky  sa prejavia obvykle do15 minut ocervenenim, tlakom na pluca a zuzenim dychacej trubice.
Ked je davka alergenu velka, treba ist na pohotovost, kde cloveku pichnu liek znizujuci alergicku reakciu, nejaku formu antihistaminu.
Mensie reakcie "odpochoduju sami do niekolko hodin
Preto odporucam nezname jedla, doplnky alebo lieky brat prvu davku malicku, aby si dal moznost sa telu "vyjadrit", ci si ho zela alebo nie.
Je to ukrutne individualne a nikto nemoze predpovedat reakcie, nezostava nic ine, ako to vyskusat osobne.
Na stastie tieto alergicke reakcie su dost zriedkave, ale ako sa hovori, "opatrnost je matka mudrosti"



5

Re: neziaduce ucinky?

a preco sa to stava, ked je to cisto prirodne?

napr. mozem mat alergicku reakciu z DIM-u alebo z JOD-u?



6

Re: neziaduce ucinky?

Niekto ma alergiu na soju, niekto na orechy, ja mam na vacsie mnozstvo jahod, az 10% ludi ma alergiu na lepku, vyse 2% ma dokonca chorobu z toho(celiac) mnozstvo ma alergie na mliecne produkty a podobne. A to su vsetko prirodne latky, ziviny, jedla pre druhych.
Kazdy clovek je velmi individualny.
A potravinove doplnky su casto velmi silne koncentraty, takze u nich je ta pravdepodobnost nahodnych individualnych reakcii vyssia.
Znovu opakujem, "opatrnost je matka mudrosti" a clovek sa musi naucit pocuvat svoje telo a signaly z neho a podla toho sa zariadit.



7

Re: neziaduce ucinky?

a do akeho casu sa ta reakcia dostavi? moze aj po hodine od uzitia?alebo skor?neskor?



8

Re: neziaduce ucinky?

Silne alergie mozu viest az k anafylaktickemu soku, ktory je rychly a prudky, tak asi za 1/4 hodiny naplno, kde treba okamzite postihnuteho odviezt na pohotovost, kde mu pichnu silne antihistaminy, lebo sa jedna o ohrozenie zivota.
Slabsie reakcie mozu byt tiez rychle a objavit sa ocervenenim a tazobou za niekolko minut az pol hodiny.
Ale su alergie, ktore sa prejavia az po dostatocnom zamoreni tela, kumulativne a clovek o nich vobec nemusi mat tusenia dlhe roky. Na priklad sa jedna o ludi, co nevedia ucinne spracovat lepku, co je vyse 10%(niektori ucadzaju az 20%) a naozaj postihnuti su 2% ludi "chorobou" pod menom coeliac.

Podobne je to napr s travenim mlieka, kde mnoho ludi, najma starsich ho nevedia dokonale stravit a reakcia je casto mierna hnacka po poziti mliecnych vyrobkov, co si mnohi ani velmi nevsimnu.Lebo sa hnacka alebo maksia stolica dostavi dlhe hodiny po poziti mliecnych vyrobkov.

Naposledy upravil: RNG (2010-06-19 20:59:10)