51

Re: Nador Stitnej zlazy

Pancreatin je vytazok zo zivocisneho pankreasu. S kvasnicami nema nic spolocne.
Mozes striedat zivocisny pancreatin s enzymami rastlinneho, fungalneho ci bakterialneho povodu
A prosim nevyhladuj sa, potrebujes pestru stravu aj ked upravenu, aby ti nespotrebovala privela enzymov, aby ti enzymy mohli intenzivnejsie cistit telo.



52

Re: Nador Stitnej zlazy

Dakujem, som spokojnejsi ze tam niesu kvasnice.
Vies mi dat prosim konkretny link na rastlinny a fungalny enzym?
uz minule som si chcel objednat ale nevedel som aky... sad
z iherbu lebo swanson a postove je drahe....
dakujem este raz.
som tak rano uvazoval ze kolko odpovedi kazdy den davas.... je to neskutocne obdivuhodne...
dakujem.



53

Re: Nador Stitnej zlazy

Obsazny je napr
http://www.iherb.com/Doctor-s-Best-Best … l&ic=8
alebo tiez napr
http://www.iherb.com/Now-Foods-Digest-P … l&ic=1



54

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG
dakujem. ten druhy sa mi viac paci ale je nedostupny, tak vezmem prvy....

inac dal som si 150mg ALA a nic som nepozoroval na sebe, ziadne bolehlavy ani zle mi nebolo a uz presli vyse 3hodiny....
takze az taky zamoreny nebudem....



55

Re: Nador Stitnej zlazy

ALA urci len zamorenie ortutou, nie inymi vecami ako PCB, pesticidy, herbicidy, hlinnik, a ine tazke kovy.Tiez rozne lieky.
Dobry a lacny doma pestovany odmorovac je vnat z korianra/cilantro, co sa da pestovat aj v kvetinacoch cely rok.



56

Re: Nador Stitnej zlazy

tak pestujem ho pestujem vid fotka vyssie smile
ale rastie to pomaly no uz mam aj prve koriandrove listky smile
je to tak do 10cm vysoke zatial
tiez som si kupil raz v metre hotovu vnat, som to tam vymakol ale drahe je to na to mnozstvo male...

ALA ma zbavi aj inych tazkych kovov v tele nez je ortut ? (zaujimaju ma najma vypary s pajkovania: olovo, cin)

dikez....



57

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz na cin a olovo by som skor pouzil ovocne kyseliny alebo EDTA(potravinove kyslidlo) v davke 1000 mg rano a na vecer remineralizovat zmesou na kosti, lebo kyseliny oberaju telo o vaetky mineraly, nielen skodlive tazke kovy.



58

Re: Nador Stitnej zlazy

EDTA nebudem zatial brat, az pozdejsie, teraz sa snazim alkalizovat,
uz teraz mam toho az az....
pockam si do polky januara po vsetchych plombach az,
ph mocu rano som mal po nasadeni masivnych davok zlenin 7,01 smile
stolica je zelena akoby som bol bilinozravec....

pijem mlady jacmen z koncentrovaneho prasku
s jodom idem strasne opatrne, len 150mcg/den (viem japonci....)
davam si selen 400mcg,
betaglukany 800mg,
pancreatin solgar 4kusy za den,
sylimarin 900mg,
ala 450mg,
strasne vela zelenin a hlavne listovych,
takmer ziadne cukry,
polka jablka na noc s probiotikami
tvaroh s lanovym olejom.



59

Re: Nador Stitnej zlazy

OK. Ked ta bude velmi naduvat, ber enzymovu zmes s obsahom alpha galactosidazy ako mas napr v pancreatine firmy Jarrow.



60

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG,
dnes som bol na kontrole po 6tyzdnoch, nic sa mi nezmenilo na velkosti stitnej zlazy
pocuvol som doktorku a nebral som jod, a som tam kde aj na zaciatku, cize furt bez zmeny (je to istym sposobom dobre, teraz namerala nejake ine hodnoty niekde zase viac niekde menej, ale ze vraj celkovo sa to na sone neda tak urcit presne, ale ze je to rovnake)....

co si citam sam tak zistujem ze mam Eufunkcnu nodoznu strumu.
skusim to stym jodom
vies mi nejaky velmi opatrny postup dat ?
a jod budem brat organicky viazany podavany ustne....
kolko selenu treba pri kolko jode ?
nebude mi nadmerne uzivanie selenu skodit ?
dakujem

pre ludi co to tu citaju som nasiel zakladnu klasifikaciu: (ani ja som doteraz nevedel co to vlastne mam, a aj v lek. sprave mam napisane inu klasifikaciu)
Struma môže byť difúzna (bez morfologických zmien) alebo nodózna (s prítomnými uzlami). Pri náleze strumy sa môžu vyskytovať všetky funkčné varianty – nadbytok hormónov (hyperfunkčná struma), nedostatok hormónov (hypofunkčná struma) alebo normálna funkcia (eufunkčná struma).

Naposledy upravil: jordiksvk (2013-12-04 20:16:18)



61

Re: Nador Stitnej zlazy

Struma, uzly , cysty= to su vsetko nefunkcne tkaniva, ktore treba enzymaticky odstranit. A na enzymi okrem doplnkov je tiez jopd a selen, lebo tieto sa podialaju na vyrobe nasich vlastnych enzymov.
Skus brat tak do 15 mg jodu, najma vo forme KJ  alebo viazane na nenasytene tuky, a 400 az 600 mikrogramov selenu. To je ovela menej, nez odporucaju mnohi alternativni lekari, co sa s jodom zaoberaju, ale ovela viac, nez by si inac z potravy dostal. Inac japonci, narod vyse 132 milionov dostavaju zo svojej potravy v priemere 13.5 mg jodu denne, takze davka, co ti odporucam nie je v porovnani s tym vysoka v ziadnom pripade.



62

Re: Nador Stitnej zlazy

15mg denne ?
no mam ten roztok namiesany podla tvojho stareho receptu v domacej slivovici:
stara jodova tinktura obsahuje:
- 2 gramy jodu I2,
- 2.5 gramov KI,
- do 95.5 gramov 50% alkoholu

ako ho dostanu v jedle? skusim si nakupit take potraviny a vydrzat na tom tyzden ci bude vysledok.....
uz by som rad videl vysledky,
kupil som si serapeptidazu: http://www.swansonvitamins.com/swanson- … 0-veg-caps

zatial mam len tie solgar enzymi co tu chvalis, zjedol som uz 200 tabliet a nic.....



63

Re: Nador Stitnej zlazy

Japonci jedia svoje suchi, kde maju morske produkty, najma ryby a ryzu zabalene v listoch kelpu. A kelp ma vysoky obsah jodu, na vahu 0.1% az 0.8%
Inac serrazymes  nie je to iste ako serrapeptaza. A na serrapaptazu odporucam 3 x 120 000 IU

Inac pri jode nezabudaj na selen, sam jod nestaci na strumu. Dokonca ju moze zvacsit , ked neberies dost selenu(200 az 600 mikrogramov, podla toho, kolko jodu beries)
Kelp je bohaty zdroj roznych mineralov a obsahuje prirodzene aj selen,m takze tam je to v rovnovahe. Keby nebol tak chutove neprijemny, tak by som ho bral aj ja. Ale ja nie som Japonec, co je nan zvyknuty od mala.



64

Re: Nador Stitnej zlazy

a ten serazymes je co ?
ked uz som to zaplatil,
naco je dobry ?

(toto tam pisu ze to ma rovnaky ucinok:
Swanson Ultra High Potency Serrazimes is a proteolytic enzyme (a substance that promotes the breakdown of protein) that can support joint, circulatory, respiratory, and immune health. It was designed as an alternative for serrapeptidase, a product initially isolated from a bacteria found in the gut of the Japanese silkworm. Serrazimes has the same fibrinolytic activity in vitro as serrapeptidase supplements.)

kde je prosim rozdiel?
sakra musim riesit dalsiu dopravu serrapeptazy......


a este aby som sa neprejodoval (ci si myslim ze som predtym robil): kolko jodu obsahuje jedna kvapka toho stareho jodoveho receptu?
dakujem.

Naposledy upravil: jordiksvk (2013-12-05 20:16:41)



65

Re: Nador Stitnej zlazy

Kvapka je asi 40 mg(voda/alkohol)takze tam mas asi 4% tj 1.6 mg jodu, zhruba  polovicu ako volny jod a polovicu ako KJ. Takze 8-9 kvapiek ti da 15 mg jodu, tolko s davaju napr vojaci a polovnici do litra necistej vody, aby ju viacmenej sterilizovali na pitnu.



66

Re: Nador Stitnej zlazy

Dobry den,
nechcem sa vam "montovat do debaty", ale pokial chcete ten cisty praskovy kelp uzivat a nechuti vam, dajte si ho do lekarne zakapslovat. Dobra lekaren to bez problemov urobi a nie je to ani tak drahe...

Majte sa! :-)



67

Re: Nador Stitnej zlazy

Alica - dakujem ti, ja som rad ked sa tu bude montovat viac ludi - viac debaty.... ja mam kvapalny roztok, budem to davat pod pazuchu. Ja nemam problem zjest ani kobylku ked som presvedceny ze mi to pomoze. vydrzal som mesiace bez cukrov v akejkolvek podobe.... je to o sebavychove.

RNG samozrejme dakujem tiez,
este si mi zabudol napisat o serazymoch otazku z prispevku64 kedze som si zobral 4balenia aby som vedel na co mi to bude osozne smile hehe

Naposledy upravil: jordiksvk (2013-12-06 17:59:53)



68

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz ten serrazyme je 20 000 IU a na cistenie a protizapalovo sa odporuca az 3 x 120 000 serrapeptazy.
Nuz iste aj mensia davka je lepsia ako nic. A aj ked to nie je serrapeptaza, ma to dost podobne ucinky.
Jednotky IU su obvykle odvodene od mg latok, co rozlozia.



69

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj jordiksvk, ako si dopadol, podarilo sa ti prosim zmensit strumu pomocou jodu a selenu(enzymov atd.)?
aku mas funkciu SZ? je ok? podla popisu si tam mal zvysene protilatky. hodnoty by mali byt do 1.00.
ja mam hypotyreozu -zniz.funkciu a autoimunitne ochorenie.(tie zvysene protilatky..napadaju SZ), beriem euthyrox 50. struma sa mi v priebehu polroka zvacsila, tak mi lekar zvysil euthyrox na 75. tak chcem tiez najprv vyskusat "jodovu terapiu"
dakujem



70

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj vitamina,
az teraz som sem po dlhsom case zabludil,
strumu mam rovnaku,
odmietol som hormony, odmietol som ct, odmietol som dalsie punkcie
chodim len na ultrazvuk a aj to iba 1x za 3mes lebo ze co somnou ked vsetko odmietam
neviem ci z tych vysledkov sa da urcit ci mam znizenu alebo zvysenu cinnost stitnej zlazy
na jednom fore mi napisali ze sa to z toho neda urcit,
Vraj mi treba test este na nejaky volny t3
(este si to pohladam na tom inom fore a uvidim co na to moja Dr. povie ze som zase mudry)
lekarka mi doteraz furt povedala ze mam normalnu cinnost SZ

jod a selen mi nezabrali - nezmenilo sa mi nic,
vyjedol som aj enzymi a nic, teraz som nebral ziadne doplnky asi mesiac uz,
citam plno knih o zdravej strave, kazdej som uveril a sparvil som zo seba pokusneho kralika,
co nemalo pozitivny dopad na mna, som slaby a schudol som z 85 na 65kg (nemam na sebe ani gram tuku, vidno mi kazdy svalovy upon na tele, hotovy clovek z koncentracneho tabora na plavarni je aspon sranda)
stale ale verim v stravu a dufam ze konecne som nasiel spravnu cestu= oddelena strava s prevahou zelenej zeleniny...

hlavne o co som sa cely cas snazil je napravit stolicu (nemiesat sacharidy s bielkovinami, ak to niekedy porusim ze si pridam do ryze rybku tak len s enzymami)
a konecne mam po rokoch pravidelnu kazdodennu stolicu, na co si ani nepamatam nikdy ani ked idem do detstva (jednoducho som sa uspokojil stym ze ja som taky ze mne staci stolica 2-3x za tyzden) co bola chyba.

zaklad pri tomto ochoreni je podla mna ocistenie hrubeho creva a pecene.
Ked nam spravne nepracuju creva mozeme jest na tony doplnkov nic sa stym nespravi - to je moj nazor ku ktoremu som dospel.

zmenil som celkom pristup k zivotu,
mam ranne cvicenie na rozprudenie lymfy v tele -M.Tombak, tiez aj 5tibetanov cviky- podla nalady si to striedam,
chodim peso kazdy den, ked mi to nevyjde mam doma stacionar, chodim plavat 1x do tyzdna kazdy utorok,
dal som si vybrat vsetky amalgamy z pusy a nahradil som bielymi plombami
a teraz chcem skusit protokol Dr. Berksona
zaroven sa chcem opytat RNG:
Na cistenie, regeneraciu a rozne pecenove problemy pomaha brat protokol dr Berksona, co je denne rozdelene:
900 mg sylimarin(milk thistle extrakt=vytazok z ostropestreca marianskeho)
600 mg alfa lipoicka kyselina
400 mikrogramov organicky viazany selen
toto je na tvojom webe,

a) ked k tomu pridam JOD nebude sa mi to rusit s tym protokolom Berksona? kolko k tomu selenu?
b) toto mam nakupene:
    200mcg selen-NOW
    150mg ALA -drBest
    2x300mg - NOW firma (tomu nechapem, ale to 2x je tam asi iba na popletenie?)
ako to brat?
aku to ma zivotnost v tele?

dakujem.



71

Re: Nador Stitnej zlazy

Jod nenici ziadne ine do[plnky, snad okrem probiotik,lale aj to len vo vysokych koncentraciach, od 2000 ppm vys a to asi nedosiahnes nijak.
Alfa lipoicka kyselina(ALA) je univerzalny regenerujuci antioxidant, a zdrzi sa v tele len velmi kratko, polcas rozpadu je odhadnuty na 1/2 hodiny, preto ho je lepsie brat v malych a castych davkach. Aj telo si ho vyraba samo, ale casto v miziovych davkach, preto ak potrebujes antioxidanty tak tento vodo a tukovo rozpustny prenikne v tele vsade a naviac regeneruje ine vycerpane antioxidanty.



72

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG,
a ten Selen a sylimarin, to sa ako dlho zdrzi v tele, a ako to davkovat? (rano vecer?)
mam vahu 65kg / 187cm vysku
900mg sylimarnu mam brat za den / mam 300mg NOW tabletky http://www.iherb.com/Now-Foods-Silymari … caps/13870 - co to tam znamena ze 2x? takze je to 600mg? alebo 300mg?
600mg ALA / mam 150mg ALA nakupene
400mcg selen / mam 200mcg selenove nakupene

s jedlom, alebo bez jedla?

Moj rozvrh: je to dobre, alebo by si to dal inac?
1.rano 8:00h:
300mg sylimarin
150mg ALA
200mcg selen

desiata nic (moje oblubene krupy s makom)

2.naobed 14:00h:
300mg sylimarin
150mg ALA o hodinu si dam zase 150mg ALA
200mcg selen

olovrant niekedy nemavam, niekedy ano

3.vecer 20:00h:
300mg sylimarin
150mg ALA
2-3 paraorechy (namiesto selenu)

Este sa chcem opytat, nejaka potravina mi nebude blokovat vstrebavanie tychto doplnkov?

Dakujem.

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-02-01 11:15:11)



73

Re: Nador Stitnej zlazy

Co tam to 2 x znamena neviem ale z obsahu ma kazda kapsula 80% z 300 mg sylimarinu, tj 240 mg sylimarinu. Takze potrebujes denne 3 az 4 na protokol dr Berksona



74

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
este tie dalsie cierne otazky poprosim....
Selen a sylimarin, to sa ako dlho zdrzi v tele?

s jedlom, alebo bez jedla?
Moj rozvrh: je to dobre, alebo by si to dal inac?

Este sa chcem opytat, nejaka potravina mi nebude blokovat vstrebavanie tychto doplnkov?
(jem vela surovej zeleniny, obiloviny (ryza, pohanka, psenica menej uz), strukoviny(sosovica, fazula), tofu, troska prazma(biela ryba), ine maso nejem vobec-ani vyvary z masa)

dakujem za ten sylimarin, aby som sa nepredavkoval....



75

Re: Nador Stitnej zlazy

Inac dr Berkson pouzival pri otravach hgubami(muscarin z muchotraviek hluznatych) aj 3 x take velke davky, takze sa nemusis obavat predavkovania.
Polcas rozpadu/vylucenia z tela pre tieto nepoznam ale selen sa ciastocne do tela aj zabudovava. Takze dost dlho by som si typol. A mozes to brat kedykolvek a akokolvek.
Odporucam len s tym brat aj hodne mikrovlaknin s vodou, lebo sylimarin stimuluje /podporuje vylucovanie zlci, ktora ma v sebe rozne zamorenia a tu vylucenu zlc treba do niecoho nasiaknut a vyniest z tela, inac sa reabsorbuje po ceste v crevach spat do krvi, aj so zamorenim.



76

Re: Nador Stitnej zlazy

vsak presne pre to som sa snazil taky dlhy cas o detox creva, a pravidelnu stolicu
toto by si mal kazdy kto chce nieco so sebou robit uvedomit tiez.....
bez pravidelnej stolice sme v bludnom kruhu....

tie pripravky na Dr.Brekstona mam uz od decembra nakupene,
tiez sa tam podava ALA a aj kvoli amalgamom ktore su u mna uz minulost som cakal... -tu sa v nazoroch rozchadzame....
ale poviem ti, je to rano uple iny pocit v ustach konecne nemam kovovu pachut rano....

dakujem za info, dnes si ho spustim, po malom teste s cviklovou stavou ci mam uz crevo ciste....
ak ne pojde este obdobie klistyrov...

niet sa kam ponahlat, vsetko chce svoj cas a postupnost....

este raz dakujem.



77

Re: Nador Stitnej zlazy

Inac plno ludi, co poznam, a maju v ustach plno starych amalgamovych plomb beru ALA bez problemov. Samozrejme to sa netyka kazdeho, ti co ich telo sa nevedelo odmorit a maju v tele plno ortuti po ALA sa "skrabu po stene" ako nasledok niekolkohodinoveho virenia ortuti v krvi. Cviklova stava obsahuje najma proteolyticke enzymi(bielkovinne), kedysi davno som ju odporucal, ale dnes su na trhu ovela silnejsie enzymaticke zmesy, kde nie su len proteolyticke enzymy aj rozne ine, levbo zamorenie v tele moze byt z roznych materialov, nie len z bielkovin.



78

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj  RNG
mam nejake nutkanie na nakup z iherbu,
odporucas mi kupit si viac samento alebo vilcacoru? (len jednu z nich ktora je lepsia na moj problem, aj ked asi toto bude tazka otazka)

stale verim a vsadzam hlavne na zdravu stravu, ale citim tiez ze nejaky doplnok treba,
za par dni dam nove vysledky - bude kontrolne vysetrenie.....

dakujem.
ahoj.



79

Re: Nador Stitnej zlazy

Samento je sice drahsie, ale je to ovela ucinnejsi vytazok z Vilcacory, nez bylina samotna na rozne nakazy.
Ja ho dnes beriem spolu s coumandou, banderolom a extraktom z olivovych listov a serrapaptazou, proti tuhnutiu svalov a reumatickym bolestiam(arthritis,osteoarthritis), co su v mojom pripade sposobene najma vnutrobunecnymi parazitmi,  mykoplazmami.
Ale to iste pomaha aj na Boreliozu, chlamidie, rozne L-formy a biofilmy, tj nakazy, ktore lekari nevedia ani poriadne a presne diagnozovat, ani na ne nemaju dobre a ucinne lieky,



80

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
da sa tu zistit ktore z tychto je najvyhodnejsie cenovo a ktore naucinnejsie?
alebo je to rovnake? ako zistim kolko tej latky ucinnej je v tom roztoku?
http://www.amazonas.sk/page.php?ins=det … 20PRODUKTU
na tejto stranke predavaju aj samotne listy na pripravu caju....
(slovenska stranka = rychla dostupnost)

http://www.iherb.com/NutraMedix-Samento … l&ic=1

http://www.iherb.com/Amazon-Therapeutic … l&ic=1

http://www.iherb.com/Amazon-Therapeutic … l&ic=6

dakujem.



81

Re: Nador Stitnej zlazy

Tinktury sa obvykle pripravuju v pomere 3 diely rozpustidla a 1 diel byliny. Ale su rozne pomery a tato uvedena nic neuvadza, takze na nu nemam komentar. Ja obvykle tinktury nepouzivam, lebo byliny a najma ucinne vytazky z nich su aj lacnejsie aj maju obsahy ucinnych latok casto garantovane.
Samento nie je vytazok z una de gato, ani tinktura, ale vyrobok TOA free, kde je zaruceny obsah 0.5% POA. 2 x 15 kvapiek Samenta je podla viacerych lekarov sa rovnajuci ucinku 18 gramov byliny, pri lieceni boreliozy..
Na tie druhe dve uvedene tak isto nemam komentar, lebo neuvadzaju ziadnu koncentraciu, ani pomer vytazovania z bylin. Osobne take nekupujem, pokial su ine k dispozicii



82

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG
tak po kontrole vraj ziadna zmena.... aj ked boli namerane mensie rozmery, vraj to moze byt chyba merania, ale ja sa citim lepsie
no chcel by som konecne znovu pribrat na vahe, mam 187cm a 64kg je moc malo....
co mam pre to robit ?

aktualna strava:
maso nejem,
ani rafinovane cukry,
vsetko ostatne jem
5x do dna mam riadne porcie, hlad nepocitujem vobec nikdy pocas dna a nejde to hore....
skusim anerobne cvicenia a za tym bielkoviny, pomoze ?



83

Re: Nador Stitnej zlazy

Niz neide okamzite, trpezlivost. ked clovek pouziva spravne kropky, nakoniec sa obvykle dopracuje k vysledku



84

Re: Nador Stitnej zlazy

Ahoj RNG,
bol som na kontrole vcera, meranie ukazalo ze mi struma o dost narastla,
asi robim daco zle,
zacal som ale pred 6tyzdnami posilnovat aby som nabral nieco na vahe....
po treningu si dvam sojovy protein 92% nemoze tento sposobit to ze mi struma narastla?
o 20mm priblizne....
samozrejme moze to byt cokolvek kedze mam kontroly cca po 5mesiacoch....
(z 85kg vaha dole 21kg (64kg)po anerobnych cviceniach a doslova prezierani sa +5kg aj narast svalov(69kg teraz) )
dakujem



85

Re: Nador Stitnej zlazy

Soja je znamy goitrogen. Mal by si sa jej vyhybat.
Na strumu treba brat jod a selen.
No a samozrejme silne enzymy, lebo akekolvek tkaniva alebo zamorenia v tele na odstranenie potrebuju enzymy
Inac jod a selen su tiez potrebne na tvorenie enzymov v nasom vlastnom  tele.



86

Re: Nador Stitnej zlazy

tak kamosko, ked toto dakto cita tak to sem dam, aby sa dalsi poucili a neurobili rovnaku chybu....
tak tu je zoznam goitrogenov, z ktorych som bezne dost konzumoval i doteraz
soja bola stale moj zdroj zdravych bielkovin,
musim presedlat viac na strukoviny, uz mocim fazulu na zajtrajsi obedik....
tak snad sa dakto dalsi pouci z mojej cesty za uzdravenim a neurobi rovnaku chybu....
uz som sa citil tak skvelo ze som stitnu zlazu aj prestal sledovat a vobec vnimat ze mam snou nejaky problem.....

Goitrogenic potraviny [upraviť preklad]

Niektoré surové potraviny (varenie, čiastočne inaktivuje goitrogens, s výnimkou prípadov, sóje a prosa [6]) boli identifikované ako ľahko goitrogenic. Tieto potraviny patria:
Maniok a kapustu aj vďaka potravín, ktoré obsahujú tiokyanát [5]
Sójové bôby (sója a výrobky, ako sú tofu, sójový olej, sójovú múku, sójový lecitín), iné potraviny obsahujúce genistein boli zapletené ako zasahovanie do tyreoidálnej peroxidázy v laboratórnych potkanov. [7]

Píniové oriešky
Arašidy
Ľanové semienko, ľanové semienko obsahuje kyanid, ktoré transformuje do tiokyanátom vnútri organizmu, ktorá vedie k hypotyreózu syndrómu.
Proso
Jahody
Hrušky
Broskyne
Špenát
Bambusové výhonky
Sladké zemiaky
Zelenina rodu Brassica [8] Bok choy
Brokolica
Broccolini (Asparations)
Ružičkový kel
Kapusta
Repka
Karfiol
Čínskej kapusty
Choy súčet
Zelené kelu
Chren
Kai-lan (čínska brokolica)
Kel
Kaleráb
Mizuna
Horčica greenov
Reďkovky
Repkový (yu choy)
Räpina
Kolník (kvaka)
Tatsoi
Okrúhlice

ak som to spravne pochopil goitrogeny vychytavaju jod a stitna zlaza jej ma este vacsi nedostatok....
tak je?
potom  mam jednoznacne hypofunkciu - dobre uvazujem? (v lek sprave eufunkcnu=normalnu=> podla mna blud)



87

Re: Nador Stitnej zlazy

Len asi tretina hypofunkcii stitnej zlazy sa da zistit z beznych lekarskych testov.
Mnohe z menovanych su sice ciastocne goitrogeny, ale ja osobne odporucam take velke davky jodu a selenu, ze sa nemusis obavat "odchytania" jodu velkou vacsinou z nich

Naposledy upravil: RNG (2014-06-14 00:54:19)



88

Re: Nador Stitnej zlazy

tak kupil smo si Sushi-Nori riasu
pisu na obale ze 10Sheets 27g
obsah jodu v 100g je 15mg ---> 1list 0,4mg jodu
a este som sa docital ze tie listy zvyknu oprazit a preto maju nazelenkavu farbu, inac ze su tmave az cierne....
mam ti elisty zelene ale nikde nepisu ze by to prazili.... tak neviem comu sa da verit uz....
tak asi prejdem znovu len na tu tinkturu a na selen v tabletkach
dakujem.



89

Re: Nador Stitnej zlazy

Obcas jem aj ja tie listy Nori, ale priznam sa, ze dost s nechutou. Predsa len v mojom veku takto prudko menit stravu je velmi neprijemne. Mam aj 2 jednolibrove balicky kelpu, praskoveho, ale neviem, kedy ich konecne pouzijem, lebo do mixu su velmi neprijemne na moju osobnu chut Mozno sa predsa len prinutim niekedy.
Mam aj ine prasky, ako napr amla, co by som mal tiez davat do mixov a tiez to nie je extra slavne.
Takze co sa tyka jodu, asi ho budem pokracovat brat transdermalne, to je jednoduche a velmi prakticke.

Jedine, co sa mi dobre osvecilo je chaga, ktoru mam nalozenu spolu s praskovou skoricou vo vodke, a ked si z toho



90

Re: Nador Stitnej zlazy

som iny
mne to naopak velmi chuti smile by som zbastil aj cele listy bez problemov....
mozna ze to bude tym ze mam tu prazenu a ty mas original len suseny...
cerstva mi az tak moc nesmakuje tiez....
ale jodu tam je malo v porovnani s tymi 15mg co mi odporucas....
takze som oprasil velku flasu, nadavkoval som si do kapatkovej malej flasticky a idem na vec....

este mam rozrobeny recept podla M. Tombaka:
40jadierok z jablka nakrajat a zaliat 1dcl liehu
ulozit na 7dni do tmavej miestnosti (mam uz mesiace v skrini-nema sa tam asi co pokazit...?)
pit 15minut pred jedlom 7kvapiek v 20ml vody
kuru robte 4x do roka
vraj na ocistu stitnej zlazy....

toto dodava tiez jod? alebo to funguje na inom principe?



91

Re: Nador Stitnej zlazy

Nuz ten recept podla Tombaka jena deci liehu, do ktoreho sa da 40 jadierok z jablka. 7 kvapiek liehu je 7x 30 mg, tj zhruba 200 mg,  a deci liehu je asi 80 gramov, tj mas tam 80 x 5=400 davok, tj v jednej davke mas obsah 1/10 jadierka z jablka. Tj zhruba nic. Jadierka z jablk nie su ziasny silny zdroj jodu. Ja ich jem z kazdehom jablka, ale nie kvoli jodu, ale najma komlexnym kyanidom, ktorych je tam trosku(B-17)



92

Re: Nador Stitnej zlazy

ahoj RNG

mam vysledky novych merani na ft3....

datum 3.9.2013:
tsh= 1,06 ft4=13,3 tyreoglobulin=311,7

datum 26.2.2014:
tsh= 1,76 ft4=11,79 tyreoglobulin=530,3

datum 12.6.2014:
tsh= 1,53 ft4=10,92 tyreoglobulin=437 ft3=4,22


tyreoglobulin je stavebny kamen pre stitnu zlazu a ked ho mam zvyseny, nebudem s dotovanim jodu este viac stimulovat stitnu zlazu = dodavat jej viac stavebneho materialu na vyssiu produkciu?

zaver merani - normalna funkcia stitnej zlazy
ale mam strumu stale, a som trpezlivy dost no je to uz pomaly rok.... a ziadne zlepsenie naopak zhorsenie....

vsetko mam ok, okrem toho tyreoglobulinu
dakujem



93

Re: Nador Stitnej zlazy

Meranie trhyroglobulinu je dost nepresne a v podstate neznamena pre funkciu stitnej zlazy dokopy nic, pozri na
http://en.wikipedia.org/wiki/Thyroglobulin
Aspon nedavaju mu tam ziadne specificke vlastnosti, ani hladiny, okrem spomenutia  vyroby T-3 a T-4 a skladovaniu jodu v celom tele.  Tak isto vysoke hodnoty neznamenaju nic, hoci niekedy su spojene s nodulmi v stitnej zlaze, co ty mas viditelne.
Meranie T-4 neurcuje hladinu T-3, ktora je jedina biologicky ucinna forma hormonu stitnej zlazy v tele
TSH je hormon nadoblickovej zlazy, ktoru ked je zvyseny tak stitna zlaza je povzbudzovana na vyssiu vytobu T-4 a  T-3, co mie vzdy vie spravit. preto doplnovanie jodu a selenu je tu dolezite.
Selen je potrebny na premenu neaktivnych T-4 na aktivne T-3.

Na margo merani roznych parametrov stitnej zlazy, su velmi nepresne a meranie z krvi nezachyti ani 1/3 hypothyroidickych opacientov.



94

Re: Nador Stitnej zlazy

co mam povzbudovat jodom a selenom?
kedze mam TSH aj fT4 aj fT3 v norme aspon podla toho co mam vysledky.



95

Re: Nador Stitnej zlazy

Jod a selen su v tele potrebne na hromady roznych ucelov, nie len na tvorbu T-4 a T-3, ale aj na napr hromadu roznych enzymov, ci uz cistiacich, alebo inych. A struma/hrvol a pripadne cysty a uzliky na stitnej zlaze sa mozu odstranit len za pomoci enzymov, ci uz doplnku, alebo vlastnych telesnych, ktore maju napr aj biele krvinky pripojene k sebe ako enzymaticke balicky.

Naposledy upravil: RNG (2014-06-18 23:47:53)



96

Re: Nador Stitnej zlazy

a pomoze to i na autoimunnu chorobu stitnej zlazy?
lebo ze sa mi tam zblaznila folikula stitnej zlazy a pracuje nezavisle na nej....
lebo ja to nemam na nej ale ona sama tvori ten hrvol.
dakujem

si to predstavujem tak ze je vela folikul co su male ale jednej z nich preskocilo
a nafukla sa do obludnych rozmerov.....

Naposledy upravil: jordiksvk (2014-06-19 21:10:00)



97

Re: Nador Stitnej zlazy

Nic nie je same, a ja osobne neverim na ziadne zblaznenia, len reakcie tela na rozne situacie, tj mikroby parazity vyzivu, prostredie. Inac to mam od roznych lekarov, co neuznavaju ziadne "autoimunne"

Naposledy upravil: RNG (2014-06-22 16:57:55)



98

Re: Nador Stitnej zlazy

dobre, tiez neverim na autoimunne ochorenie Stitnej zlazy,
ale nejako som ti to musel napisat,
otazka ostava nezmenena.....
prejavilo sa mi to pred cca rokom z navaratu od mora = plavanie v mori vela jodu, jedenie morskych ryb = vela jodu....
ci mi to ten jod zase len nezhorsi v tomto pripade,
davam si jod 3kv (4mg) plus 200mcg selenu denne, do vyssich davok nejdem bojim sa. i takto prekracujem niekolko mnohonasobne odd/den. (viem japonci a studie, ale opatrnosti nikdy nieje dost, pred rokom som si daval ovela vyssie davky pomely som bol cely od jodu, jedol som paraorechov na kvanta, tiez som mal pocit ze sa mi to zhorsuje, ukoncil som jodovanie a po niekolkych mesiacoch som badal zlepsenia......, potom som to pokaslal so sojou a silovym treningom....)
absolvoval som ocistne kury, kandidove, pecenove, na pluca, k tomu zdrava strava doteraz, uz neviem co dalej, tak to zase skusam stym jodom v strachu, kebyze mam miesta na experiment tak sa nebojim, ale ked uz sa mi to dotyka priedusnice a nebude to spravna cesta musi ist potom operacia a to nechcem.... aby som sa nezadusil.



99

Re: Nador Stitnej zlazy

Dajme tomu ze tam mam nejakeho parazita, alebo nejake bakterie co mi napadaju stitnu zlazu....

co som vypatral tak doporucujes:
pouzijem NAC - co je to za skratka?

serapeptazu nemam
mam serrazymes 20000units od swansonu - kolko, kedy?

a protiparazitne - tie mi ale zabiju vsetky parazity v tele? aj dobre bakterie? musim obnovovat potom crevnu mikrofloru? kedy?
citricidal-toto uz sa da kupit ucinne?, berberine, extrakt z olivovych listov(oleuropine) samento, banderol ,coumanda. 
co mam doma je oreganovy olej v kapsuliach
mam tiez aj graviolu, ine z toho co odporucas tu na forach tak  nemam v zasobe....
este to samento by som tu vedel asi kupit v obchode....

dakujem



100

Re: Nador Stitnej zlazy

Na parazity su protiparazitne, napr zostava dr Huldy Clark, co dostanes v protiparazitnom balicku napr firmy JUKL , co ma zastupenie aj na Slovensku. Protiparazitne neovplyvnuju prakticky vobec probiotika.
Na rozne mikroby su rozne antimikrobialne doplnky, co si vymenoval.
Kazdemu odporucam si zvysovat viralnu imunitu, kedze dnes obieha hromada roznych virusov po celom svete a coraz vacsie mnozstvo roznych nosime v tele permanentne. A hoci sa casto navonok nikak viditelne neprejavuju, mnohe z nich mam rozne skodia vnutorne, pokial ich nepotlacame aktivne.