501

Re: znížená motilita

Deti po druhom roku zivota maju iomunitu podstatne vyssiu ako starsi ludia.
Parazitov je hromada a len cast je v stolici.
Jedenie vela cukrov podporuje kvasne a plesnove kultury v crevach a ty si potrebujes podporit skor probiotika, co ziju najma z mikrovlaknin a naopak nekrmit skodlive mikroby cukrami.
Mikrobov v crevach napocitali dodnes vyse 33 000 roznych druhov a tebe urobili test mozno na 5-az 10 roznyhy skodlivych maximalne. To samozrejme je daleko od skutocneho stavu v crevach.



502

Re: znížená motilita

a ten oranzovy povlak,co mam.na jazyku tak mne to ide oskrabat dole.znamena to nieco?mohli by to byt plesne?a mozno ich teda mam v traviacom trakte.aj ked nechapem ako sa mi tam.dostali a preco mam zrazu tolko problemov. Ked sa pozriem okolo seba nezda sa mi,ze sa moji blizki stravuju super,dokonca neuzivaju ani ziadne doplnky a je im dobre.tak kde je chyba?



503

Re: znížená motilita

Kazdy clovek je individualny tj ma svojwe vlastne propcesy v tele, specficke slabosti a podobne. takze sa velmi neporovnavaj s druhymi. Ty mas na rozdiel od mnohych mladycy ludi nedostatok zaludocnych kyselin a z toho vyplyvajuce rozne nakazy a oslabenie imunity a absorbcie zivin.



504

Re: znížená motilita

RNG, prosím a nemôže tie moje problémy robiť napr.. pečeň? aj ten oranžový povlak, ktorý je ráno veľmi jemný nemôže signalizovať niečo s pečeňou? ale keď mi brali krv na pečeňové testy, bolo to ok.

ďakujem



505

Re: znížená motilita

Popvlak je plesen alebo kvasna infekcia.
Keby to nebol povlak to je nieco ine.



506

Re: znížená motilita

No tak ja dufam,ze to je povlak ;-) teraz si ma zneistil. Ale je premenlivy-rano je uplne slabucky.



507

Re: znížená motilita

OK. Len pokracuj dalej s mikrovlakninami a propbioptikami a stran sa cukrov a vyrobkov z jemnych muk.



508

Re: znížená motilita

Ahoj RNG,
pokračujem s mikrovlákninami aj s probio.
len som sa ťa chcela ešte spýtať, jednu vec,ktorá mi stále vŕta v hlave...prosím ako je to možné, že mne cez menzes nič nie je? ja si naozaj začínam mylsieť, že to nie je z črevnej flory, ani z ničoho takého podobného lebo ve´d predsa tá flora sa mi cez menzes nemôže mesiac čo mesiac zázračne upraviť. cez menzes mám normálnu stolicu, žiadna kasa, nie je mi nevoľno, môžem zjesť čo len chcem. nič, nič. abosoltune nič mi nie je a po menzesi to opat začina.jedna vec je, že cez menzes organizmus šetrí vodu ale žeby sa mi až takto polavilo? to sa mi nechce veriť. musí v tom byť niečo  iné. a teda logicky keď uvažujem. ak si budem vedieť privodiť taký stav aký má telo počas menzesu tak by bol môj problém vyriešený, nie?
veď ako by mohol taký zápal čriev zrazu cez menzes zmiznúť? a to všetko okolo? nemôžu to robiť napr. nadobličky? to je čistý tip...len sa pokúšam zisitť, čo mi to vlastne je..

ďakujem



509

Re: znížená motilita

Hormony v tele reguluju hromadu veci, od apetitu, cez rychlost priechodu potravy cez telo, hospodarenie s mineralmi a vodou atd.
Existuje nieco co sa vola nervozny zaludok, kde ludia co to maju maju casto hnacky len zo stresu. A hormonalne hladiny maju vplyv aj na stres v tele. Mozno aj vylucovanie kyselin je hormonami ovplyvnene, tj ak cely ttraviaci proces.



510

Re: znížená motilita

a mohli by takéto niečo robiť teda nadobličky? ak áno a chcela by som to napraviť, ako by som na to mala ísť? určite mám niečo s hormonmi, lebo mi na jednom vyšetrení vyšla porucha hypofyzy...  ako by som na to mohla ísť? a ten oranžový povlak na jazyku- môže to mať súvis s nadobličkami? nadobličky sa mi nemohli porušiť minulý rok ked som mala zápal ladviny z e.coli?
ďaukujem



511

Re: znížená motilita

Hormony nadobliciek, presnejsie cortizol a adrenalin sa prejavuju energiou, tj jej vyrobou a culostou. Nema to nic spolocne s pohlavnymi hormonami, pokilal viem. A porucha nadobliciek sa prejavuje neustalou unavou/unavovy syndrom .
Nakoniec cortizol sa da lahko merat v krvi.
Hypofyza je popisovana napr tu
http://en.wikipedia.org/wiki/Pituitary_gland
Tiez tam nevidim ziadne priame spojenie s crevnymi problemami ani mikrobianym povlakom(plesne) na jazyku



512

Re: znížená motilita

ahoj RNG,
dnes na jednom alternatívnom vyšetrení mi bolo zistené: anaeróbne baktérie(čo to je?) v črevách, lahký zápal tenkého čreva. mohlo by mi toto spôsobovať moje tráviace ťažkosti?(hnačka, nevoľnosti, atd..)

ďakujem



513

Re: znížená motilita

Anaerobne bakterie su take, co nepotrebuju vzduch/kyslik na zivot.  Nuz mas este stale zlu crevnu floru, nie na 90% a vys probioticku, aka je zelatelna. A skodlive bakterie, tj nie uzitocne probiotika ti sposobuju zapaly a hnacky.



514

Re: znížená motilita

A anaerobne bakterie sa daju znicit cim?
Dakujem



515

Re: znížená motilita

Este som zabudla,ze aj trochu zvysena cinnost stitnej zlazy. Vsetko toto uvedene mi vyslo mierne takze aj tak mi to moze robit take problemy?
s tou stitnou to asi nejako suvisiet bude kedze cez menzes mi nic nie je...
navyse okolo pupku mi zacali rast chlpky..takze moze to byt vsetko hormonalna zalezitost?vratane hnaciek a nevolnosti,napinania na vracanie..
dakujem



516

Re: znížená motilita

Ako ti tu opakujem uz mnohokrat, nemas dostatok kyselin a musis si ich dodavat, inac sa ti s jedlom budu vzdy rozmnozovat rozne mikroby na jedle a budu ti sustavne nicit travenie a absorbciu, cely crevny system  a teda aj imunitu
Odporucam ti doplnit aj enzymy, mikrovlakniny a nasadzat pravidelne probiotika.
Na stitnu zlazu potrebujes jod a selen, dnes pri tom, ake je zamorenie chlorom, fluorom a bromom, co vytlacaju jod z tela treba brat extra ovela viac jodu ako kedysi.



517

Re: znížená motilita

A jod na stitnu aj vtedy ak je funkcia zvysena? Chcem si ist dat spravit take vysetrenie kde zistuju t3 z krvi a vysetrit aj nadoblicky.



518

Re: znížená motilita

Nuz lekari , co liecili hrvoly pouzivali na to s uspechom jod a selen.
Inac T-3 , ucinny hormon sa v tele vyrobi z prakticky neaktivneho T-4 a na to je potrebny enzym obsahujuci selen.



519

Re: znížená motilita

Rng prosim,ja uzivam kyseliny,probio aj mikrovlakniny,no po vyprazdneni mi je velmi zle ako keby od zaludku aj ma boli,ked na neho zatlacim a hrozne ma napina. Toto sa mi deje rano po vyprazdneni..preco?
Dakujem



520

Re: znížená motilita

ZXrejme mas este zlu crevnu floru a teda zapalene creva. A pravdepodobne neberies dost kyselin



521

Re: znížená motilita

A moze to mat teda aj taketo priznaky tej nevolnosti po vyprazdneni? A moze mi to miznut po najedeni sa?a
Ako dolezita je v tychto pripadoch strava? Je to celozivotna zalezitost?bola mi odporucena makrobioticka strava..

Dakujem



522

Re: znížená motilita

Pri vyprazdnovani sa creva pohybuju, premiestnuju.
A ked su zapalene, tak su citlive.
A zapaly su sposobene zlou crevnou floroou, ktora sa tam dostala pre nedostatocny zaludocnu kyselinovu barieru a zrejme je podporovana aj celkovou dietou, kde nemas dostatok mikrovlaknin na podporu probiotik.

Naposledy upravil: RNG (2014-12-19 12:45:20)



523

Re: znížená motilita

Takze napriklad by mi stacilo urcity cas dodrziavat nejaku prisnejsiu stravu? Aj anaerobne bakterie mozu robit zapaly?
Dakujem



524

Re: znížená motilita

Bakterie aj ine mikroby delime podla toho, ci su ptre nas uzitocne, neuziticne ale neskodne a skodlive.
To ci potrebuju vzduch alebo nie,  nie je dolezite pre nas, len pre milorobiologov.
Dobru stravu, pestru, a chudobnejsie na cukry  a hladke biele muky by mal dodrziavat kazdy. A dostatok vlaknin a najma mikrovlaknin je potrebny na to, aby bola v crevach probioticka flora podporovana a nie skodlive mikroby.
Na to, aby sa vobec skodlive mikrby nedostavali do criev vo velkych mnozstvach treba mat dost kyselin v zaludku, tj zaludocnu kyselinovu barieru.



525

Re: znížená motilita

Dobre a este sa chcem sptytat,ci s tymto vsetkym moze suvisiet to,ze ma bolieva zaludok viac vpravo a po najedeni mi je lepsie
A dajme tomu,ze naozaj nemam idealnu stravu plnu mikrovlaknin ale ked si tie mikrovlakniny extra doplnam nemalo by to byt jedno?
Dakujem



526

Re: znížená motilita

Nuz k43d mas malo kyselin a v zaludku sa ti rozmnozuju rozne mikroby, co su na surovych jedlach, tak ta samozrejme ze bolieva zaludok.
No a po case ti to znicilo aj crevnu floru, ktoru si musis obnovit branim probiotik a mikrovlaknin, co je potrava pre probiotika.



527

Re: znížená motilita

Takze to,ze mi je po najedeni lepsie neznamena nic? Ani to ze ma rano po vyprazdneni napina?zacala som vcera uzivat vlakninu inulin-nemohlo ma prehnat z nej?
Dakujem



528

Re: znížená motilita

Tesne po najedeni nemozes mat este plnu kvasnu a hnilobnu cinnost v zaludku, naopak toxiny sa tam jedlom a pitim zriedia. Mikrovlakniny neprehanaju, prave naopak, spomaluju prirychly pohyb jedla v crevach, a zaroven zrychlia pripomaly. Tj reguluju ho.
Inulin moze naduvat, ked nemas este spravnu probioticku floru a mas tam privela kvasnych kultur.



529

Re: znížená motilita

Mohla by som si este ujasnit dve veci?
Ibs nie je to iste ako zapal tenkeho creva? Ktore je ,,lepsie'' ? Ak mi niekto odporuca oxid horecnaty na zapal creva je to dobry napad?
Dakujem



530

Re: znížená motilita

IBS je dosledok zapalu criev=neustale hnacky, kde sa telo snazi vyhodit neziaduce latky z tela.
Kyslucnik horecnaty nie je antimikrobialny, takze nevidim jeho funkciu v potlacani zapalov ani zmene crevnej flory. je to len zdtroj horcika a aj to nie velmi dobry, najma ked mas malo kyselin.



531

Re: znížená motilita

Takze som niekde na zaciatku,kedze mam hnacky iba rano,ze? A naozaj sa to da odstranit pomocou mikro,kyselin? Lebo po tych prvotnych hnackach som uzivala probio+mikrovlakniny+kyseliny. Cca tri tyzdne to bolo lepsie,a potom to zase prislo. Musim sa priznat,ze stravu viac-menej nemam ukazkovu z toho dovodu;ze tomu moc neverim. Ako priklad uvediem: jeden vecer som si dala na veceru kebab s hranolkami-na druhy den mi nebolo nic. V ten druhy den som si dala na veceru rozok s maslom a salamou a na druhy den rano ma prehnalo.



532

Re: znížená motilita

Dufam ze ti je jasne, ze mas alergiu na lepok, kedze mas malo enzymov kyselin a crevne steny poskodene,  a rozok, zrejme  vyrobeny z psenice, je najhorsie co mozes spravit. Hranolky su zo zemiakov, neobsahuju lepok a vyprazane maju aj nizsi glycemicky index, tj uvolnuju cukor pomalsie. Mozna mas alergiu aj na mliecne produkty, co ide ruka v ruke s IBS, takze ani maslo ti nemusi robit dobre.



533

Re: znížená motilita

No az take jasne mi to nie je,pretoze prave dnes som si robila test na celiakiu a vysiel mi negativne
intoleranciu na mlieko mam slabulilinku,lebo som si robila aj test potravinovej intolerancie.



534

Re: znížená motilita

Ked mas napadnute creva, tak aj male mnozstvo alergenu ako lepok ti narobi reakciu. A pri tom mozes mat test na lepok negativny, ako ho ma vyse 90% ludi, kde napriek tomu pocituju alergie, hoci mierne az 20% ludi.



535

Re: znížená motilita

Takze moj prvotny problem je vlastne co? Uz som z toho dopletena. Problem je asi teda zapal tenkeho creva sposobeny ...mikrobami? A vadi mi na ne aj lepok? Takze co mam teraz vlastne robit? Vyhybat sa aj lepku? Uz dozivotne alebo staci kym sa mi to napravi? Ak sa mi to vobec napravi..

Dakujem



536

Re: znížená motilita

Zapal creva je zo skodlivych mikrobov A tie sa tam dostavaju pre nedostatok kyselin a zly vyber potravy. A zmenou potravy a pridanim potrebnych doplnkov sa to samozrejme moze napravit.



537

Re: znížená motilita

A ten lepok mam tiez vynechat? Vobec teda neviem,co mam jest.
este otazka -ked som mala pred rokom silny zapal ladviny nemohlo mi to nejakym sposobom urobit toto?
Viem,ze lekarka mi vtedy hovorila,ze to nejako ovplyvnilo aj creva a tak ale neviem ako to myslela. Ale zeby sa to prejavilo az po roku?
A nie je teda dobry napad pri zapale creva pouzit nieco protizapalove?



538

Re: znížená motilita

Lepok je len v psenici,razi jacmeni a pripadne v ovse, ale nie vsetky z tychto vsetkym skodia. Nie je v ryzi, kukurice, pohanke,teff,prose,lanovom semene,  quinoi v cii,  a hromade semien a orechov, ktore sa tiez daju zomliet na muky.
Samozrejme nie je v mase, rybach, vajciach orechoch zeleninach a ovoci, takze ja osobne nevidim ziadne zvlastne obmedzenie stravy, len je to trochu nepohodlne, lebo trh potravin a vyrobkov z nich je zialbohu znacne zavisly od tych zakladnych, ako su bezne obilniny.
Samozrejme rozne protizapalove pomahaju, ale neodstrania pricinu zapalov, len ich zmiernia. Menujem napr DGL na zaludok, curcuminoidy,serrapeptazu,  hojive aloe vera, dumbier, boswelin a podobne.

Naposledy upravil: RNG (2014-12-22 03:34:34)



539

Re: znížená motilita

Aha;takze jedina cesta je mikrovlakniny,probio,kyseliny?mesiac som uzivala probio,mam dat teraz pauzu?
Co sa tyka toho zapalu ladviny co som pisala v prispevku vyssie-aky mas na to nazor?
Dakujem



540

Re: znížená motilita

zapal ladvin nema nic spolocne so zapalom v crevach.
Zabudas tam enzymy. Aj nedostatok roznych enzymov moze prispiek k zapalu criev.
Pokial nema spravnu probioticku floru v crevach, tj ziadny zapal a hnacky, tak musis tie probiotika ptravidelne nasadzat a brat hodne mikrovlaknin na podporu ich rozmnozovania



541

Re: znížená motilita

A kedy je najlepsie uzivat enzymy v tomto pripade? Spolu s kyselinami? Kyseliny mam uzivat s kazdym vacsim jedlom? Tento moj problem je este zvlastny v tom,ze ja sa musim po vyprazdneni dostatocne najest aby mi prestalo byt zle. A vseobecne je mi vzdy lepsie ked sa najem. To je ok?
Dakujem



542

Re: znížená motilita

Kyseliny sa pouzvaju len s jedlom obvykle. Kazdemu je lepsie, ked sa naje.
Ked mas zapal v crevach, kazde pohnutie jedla v nich sposobi od neprijemneho pocitu az po bolest.



543

Re: znížená motilita

Aha jasne. A enzymy mozem uzivat napr. Spolu s kyselinami pri jednom jedle? Alebo s nejakym mensim jedlom?
Chcem sa ti podakovat za vsetky rady,aj ked niekedy je to so mnou o nervy a prajem tebe aj celej tvojej rodine krasne a pokojne sviatky..



544

Re: znížená motilita

ahoj RNG,  v prvom rade prajem všetko dobré v novom roku..

chcela by som sa ťa spýtať- s ktorým jedlom treba užívať kyseliny? viem, že určite s mäsom ale napr. aj s chlebom alebo rohlíkom? ide mi o to, že ako prevenciu pred hnačkami užívam kyseliny aj s večerným jedlom (nech je akékoľvek).
a ide mi ešte aj o to, že ja som nikdy nemávala pálu alebo kyseliny, ale v poslednej dobe( mne sa zdá, že je to od vtedy čo beriem pravidelne kyseliny s jedlom) tak mávam trošku kyseliny a také pálenie v bruchu. ako je to možné keď užívam kyseliny? je to z toho? alebo sa mi konečne začali tvoriť moje alebo ako je to?
a so zeleninou-ak by som tie hnačky mala z nej(momentálne je to lešpie) tak ako by som tomu mohla predísť, ak by som sa nechcela vzdať jedenia aj surovje zeleniny?
ďakujem



545

Re: znížená motilita

Ked nemas ziadnu kyselinu(achlorhydria) tak ta nemoze nic palit, ale moZes mat zapal zaludocnyc stien z nejakych premnozenych mikrobov, co dostavame neustale na surovych jedlach.
Zaludok je dobre chraneny zaludocnym mazom proti kyselinam, tj len ked nemas dostatocne tvorenie zaludocneho mazu ta kyseliny mozu palit.  Skor je bolest zaludka nasledok zapalu pre premnozene rozne mikroby v nom pre nedostatatok kyselin.
Helikobakter pilory je jedna z velmi castych bakterii v zaludku, lebo znasa pomerne vela kyselin , az do hladiny PH 2.5, co maju mnohi ludia dnes.



546

Re: znížená motilita

Ja som kyseliny začala užívať kvôli hnačkám.a mám zapálene tenké črevo trochu. Tie hnačky sa zlepšili ale ja mám pocit ako keby som mala veľa kyselín.ja som doteraz s pálením alebo kyselinami žeby sa mi vracali nikdy problém nemala. To nie je bolesť žalúdka to je pálenie aj v črevách ako keby pálenie a v ústach mám sem tam horku pachuť. Helicobaktera nemám.
Naozaj Tomu nerozumiem. Mám teda l-Lysin vysAdit?
Dakujem



547

Re: znížená motilita

Privela kyselin je velmi vzacny jav, ako to zistili lekari meranim kyselin metodou Heidelbergovej kapsule.
Ak  sa ti obsah zaludka dostane napr v noci do ust, a mas kvasenie v crevach, tak sa tam moze dostat z dvanastornika aj zlc.  Tj ze sa dostava aj do zaludka, ktory nie je na zlc usposobeny a teda zlc ho poskodi, co sposobuje bolesti.
Ako som povedal, nemam krystalovu gulu, tj na dialku ti neviem zmetrat kyseliny v zaludku alebo ci je ta



548

Re: znížená motilita

Dnes rano som si robila test na kyselinu so sodou bikarbonou. Mne sa absolutne negrglo. Neviem ci som si jej nedala malo. Ked som sem zacala pisat, tak som citala vela clankov, ze to palenie je dosledok malo kyselin..a teraz fakt uz neviem,pretoze ja som s palenim na zaciatku svojich problemov nikdy problem nemala. Ak by to bolo sposobene teda tou zlcou-co mam robit?
Toto je ako dosledok zapaleneho tenkeho creva?
Dakujem



549

Re: znížená motilita

Ked sa ti vobec negrgne, tak nemas ZIADNE kyseliny v zaludku=achlorhydria a teda na stravenie jedla potrebujes brat az 1800 mg betainu HCl, tj 3 kapsule 600 mg.
Bez kyselin mas cestu pre rozne mikroby do criev dokoran otvorenu. nehovoriac o tom, ze mas poriadne oslabene travenie a absorbciu zivin. Divim sa, ze este nemas IBS alebo Crohna, kedze to mas zrejme uz dlhsie.

Pol lyzicky sody bikarbony (2 gramy) pri styku s dostatkom kyselin v zaludku vyporodukuje asi pol litra CO2. za par minut sa ti teda musi viackrat grgnut.



550

Re: znížená motilita

Zajtra rano skusim dat teda polovicku lyzice sody bikarbony.a kolko vody to mam zapit?
Lenze moze to byt nedostatok kyseliny aj ked napr.po jedle cca 1-2hod mam kyselinu?
A vzdy ked som hladna tak mam taku ako keby palu a ked sa najem je to zas na hodinu ok.
lebo si povedal,ze ked nemam kyseliny tak nemozem mat palu.
lenze ja ju mam.