1

Téma: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Dobrý deň, často čítam vaše rady na rôzne typy problémov a v niektorých som sa aj našla, ale tých mojích začalo pribúdať tak veľa, že som sa rozhodla, že vám napíšem aj ja. Je dosť možné, že väčšina problémov pramení z dlhodobého užívania HAK (Mať vtedy môj terajší rozum, alebo niekoho, kto by mi viac vecí vysvetlil, v živote to do úst nedám). HAK som začala brať kvôli nepravidelnej menštruácii, resp. kvôli jej absencii - cyklus neupravil ani Duphaston, ani Lutenyl. Počas užívania som okrem výkyvov hmotnosti žiadne vážne problémy nemala. Až ku koncu, po zmene značky HAK (na prípravok s drospirenonom) som začala mať vysoký tlak, zvýšenú tepovú frekvenciu a dokonca záchvaty paniky. Všetci lekári (kardiológ, internista, gynekológ) svorne tvrdili, že to nemá s HAK nič spoločné. Aj keď mi to neodporúčali, HAK som vysadila. Cca mesiac po vysadení sa mi tlak upravil, záchvaty paniky pozvolna zmizli, prestali svalové kŕče, triašky a pod. Neskôr sa upravil aj tep. S pravidelným cyklom som ani nerátala, takže ma prekvapilo, že sa prvá menštruácia dostavila na 35. deň. Lekárovi sa ale nepáčilo, že bola slabá, tak som "vyfasovala" Lutenyl na 17-25.deň cyklu. Váha išla rapídne hore, pričom som už bola zabehnutá v režime v posilovni a tak isto som dodržiavala zdravý jedálniček. Žiadne prežieranie sa nekonalo. Tuk sa ukladal hlavne na bruchu, pričom tento problém som nikdy nemala, skôr priberám na bokoch a stehnách. Po 3 mesiacoch a +9 kg som Lutenyl prestala brať, už pol roka nemám menštruáciu a nemám ani chuť ísť ku gynekológovi, lebo by mi zase dal 3 možnosti:
- gravidita
- HAK
- Lutenyl

Výsledky krvných testov: mierne zvýšený testosterón. Z toho gynekológ aj endokrinológ vyvodili záver - hyperandrogénny syndróm, ktorý spôsobuje poruchy ovulácie a cyklu. Nutná liečba hormónmi. Inak sa to vraj nedá. Endokrinologička urobila bežný hormonálny profil, žiadne výkyvy, len testosterón.

Okrem toho po USG brucha mi našli "nejaký nález" na pečeni, nevedela konkretizovať,  čo to je, z čoho to mám. Onkomarkery v norme, jedine NSE zvýšené (norma 16, moja hodnota 19). Vraj to nič neznamená, ale predsa len ma čakajú ďalšie vyšetrenia. Útvar na USG sa po 6 týždňoch nezmenil, beriem len silymarín 140 mg/denne.

Pre zmenu začínam mať nižší tlak (pri domácom meraní), u lekára permanentne vysoký (ale to je zo syndrómu bieleho plášťa).

V celku sa cítim dobre, trápi ma len to, že nedokážem schudnúť a nemám menštruáciu. Momentálne otehotnieť neplánujem (mám 26 rokov), ale o 2-3 roky hádam aj áno. S výživovými doplnkami nechcem experimentovať, preto sa pýtam na radu odborníka. Viem, že je tu rozpísaných množstvo kadejakých prípravkov, bojím sa však kombinovať ich. Zatiaľ som skúšala len tie bežné - alchemilku, myší chvost, angeliku čínsku, nič pri dlhodobom užívaní nepomohlo. Chemické preparáty už užívať nechcem. Vedeli by ste mi niečo konkrétne poradiť?

Ospravedlňujem sa za rozsiahly popis problémov, ale možno Vám to bude dávať zmysel, hoc lekári tvrdia, že výkyvy hmotnosti a hormóny v tomto prípade spolu nesúvisia.

Vopred ďakujem za radu a prajem pekný deň.



2

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Yam a DIM ti upravia testosteron aj aj ine problemy s menstruaciou.
Naberanie na vahe je z nizkej cinnosti stitnej zlazy, ci to lekari vedeli zistit alebo nie a zo stresoveho hormonu Cortizolu.
Odporucam doplnat jod a selen a znizit si stres, pozri na
http://rng.nazory.eu/rubriky/s/stres
Jod a selen sa podielaju na tvorbe hromnady hormonov a enzymov, nie len hormonov stitnej zlazy, ako si to mylne lekari dosial v drvivej vacsine predstavuju.
Ja nepocuvam po zlych skusenostiach na roznych beznych lekarov, ale len na lekarov, co sa snazia liecit a predchadzat choroboam inaksimi metodami, ako bezne medicina, najma zmenou stravy a neskodnymi potravinovymi doplnkami.
Ked uz chces brat hormony, tak aspon prave, bioidenticke, nie chemicke nahrazky, ako Duphaston a Lutenil.
Na progesteron odporucam napr progesteronovy krem, teda ked ti to vobec treba.



3

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Ďakujem veľmi pekne, štítna žľaza vyšetrená bola, vraj je ok. Teda THS je ok, USG vyšetrenie bolo tiež ok.  Prípravky si idem objednať. Veľmi si vážim tak rýchlu odpoveď smile Prajem pekný deň



4

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

OK



5

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

dobry den RNG, pravdepodovne mam zvyseny testosteron( chlpy pod pupkom, neustaly problem s akne,porami, mastnou pletou -mam 20r, strasne riedke vlasy na temene hlavy) mam moznost objednat si Yam a Saw Palmetto, ktore z tychto dvoch výrobkov by ste mi doporucil? chcem si aj doplnit vit . A vo vacsich davkach a zinok kvoli DHT , a obmedzit zivocis.bielkoviny ,teda maso nahradit skor rybami, mam aj problem so stitnou zlazou takze hormony mam na 100% rozhodene, prestala som brat umele hormony a beriem jod so selenom.. obcas mam ale pocit ze sa mi zlaza zvacsila (som dost stihla a to ze mam zapal st.zlazy a hypofunkciu dost vidno na krku) neviem preto ci robim dobre ze som vysadila hormony, hoci to nijak nepocitujem..
Snad uvazujem spravne ako znizit ten testosteron , alebo myslis ze mam zvysit aj hladinu estrogenu? Da sa to nejak prirodnym sposobom, stravou a podobne?

Dakujem za odpoved



6

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Umely chemicky nahrazkovy hormon Euthyrox nerobi nic pre stitnu zlazu, len ma nahradit hormon thyroxin(T$) co ma zdrava stitna zlaza vylucovat. Nie je to vsak potrebny T3 hormon a ani ten nie je cinny na stitnu zlazu samotnu, ale na ostatok tela.
Na hrvol je potrebne brat vacsie davky jodu a selenu. A vysledok sa ukaze az ked ma telo dostatocne hodnoty jodu,. tj ako to hovoria lekari, co sa zaoberaju s jodom ked sa telo dostatocne nalozi.
Odporucam ti brat najma DIM na znizenie testosteronu a hladiny DHT, , samozrejme aj zinok, pripadne nieco protizapalove(curcumin s bioperiniom, boswelin, serrapeptazu), ked mas v tele zapal. Ten by si si mala dat potvrdit testom z krvi na C-reactive protein



7

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

RNG prosím Ťa, chcem si kúpiť DIM, kvôli akné, tak sa chcem poradiť, či by bol tento dobrý: http://www.iherb.com/Olympian-Labs-Inc- … p;flt=0000
Prípadne ak nie tento, tak ktorý?
Mám asi veľa mužských hormónov, lebo sa mi veľmi mastí pokožka, aj vlasy. Zatiaľ mi pomohla v minulosti len antikoncepcia, počas dvoch tehotenstiev som mala tiež peknú pleť, ale po pár mesiacoch od pôrodu bolo akné späť a už nie len na tvári, ale aj na chrbáte. Skúšala som brať aj Shatavari, ale to nepomohlo, tak ešte by som chcela vyskúšať ten DIM.
Odporučil by si mi brať DIM aj s spolu s I3C, alebo stačí len DIM?
Ďakujem pekne za odpoveď!



8

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Je to dobry, hoci lacnejsie na davku ta vijde tento
http://www.iherb.com/Source-Naturals-DI … p;flt=0000
Ale na potlacenie mazotoku by som skor pozeral; na vitamin A v megadavkach, vo forme retynil palmitate, co je pomerne lacny z iherb vo vysokych davkach
http://www.iherb.com/Carlson-Labs-Vitam … p;flt=0000



9

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Ten DIM čo si odporučil ale práve nemajú a ani nepíšu, že kedy by mal byť na sklade.
Z toho vitamínu A stačí 1 tableta denne? DIM môžem užívať aj keď kojím?
Ďakujem pekne!



10

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Ked kojis tak opatrne s tym vitaminom A. Na potlacenie mazotoku treba totiz nezdrave megadavky.
DIM nemoze uskodit ani babatku.



11

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Ďakujem pekne, tak zatiaľ začnem len s tým DIM-om.
Pekný víkend prajem!



12

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

OK, drzim palce.



13

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

chela by som sa poradit mimo verjeneho fora. da sa to?  trapi ma viac veci, neviem s ktorou zacat.dakujem



14

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

OK daj mi svoj e-mail.
Inac toto forum nie je velmi verejne, kedze sem davaju ludia len svoje anonymne prezyvky, takze nikto nevie, aka osoba sa na co pyta.



15

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Ahoj RNG, chcem Ta poprosit o radu. V tychto dnoch som vysadila HAK po dlhych rokoch. Som si vedoma, ze ma caka bujara ocista.. sad zo skusenosti z minulosti sa obavam nepravidelneho cyklu a akne..
Uz som si objednala Wild Yam (Swanson, 10%diosgenin), taktiez Gastro Psyllium Vulm (v tabletkach, rozpustene vo vode by som nezvladla) a probiotika Swiss Laktobacily 5. Prosim Ta, porad mi, ako to vsetko uzivat a kolko za den. Samozrejme viem, co uvadzaju informacie vyrobcov, skor ma zaujimaju Tvoje skusenosti a odporucania. Moje stravovanie nebolo vobec ukazkove, pracujem na zmene :-)
Poradis mi, prosim Ta, aj aky zinok konkretne uzivat? A kolko? Je nejaky kvalitnejsi dostupny v SR?
Velmi uvitam samozrejme aj dalsie Tvoje rady, aby som sa dostala do normalu.
Dakujem.
Mata

Naposledy upravil: Matula (2015-02-19 18:27:59)



16

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Objednaj si aj inulin z firmy Vemica, pripadne aj ovsennu vlakninu, to budes vediet skor brat ako len psylium. Inulin chuti sladkasto a mozes ho brat napr v caji s citronom.
Yam sa pouziva az do 200 mg diosgeninu, tj 5 tych kapsul denne, rozloz si to na 2 davky minimum. Probiotika su najucinnejsie na noc s jablkom. jablko je tiez zdroj mikrovlaknin, pektinov.

Naposledy upravil: RNG (2015-02-19 22:56:46)



17

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Vyborne, idem do toho podla Tvojich rad :-) dakujem velmi pekne aj za rychlu odpoved, si super :-)



18

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

OK



19

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

RNG napísal(a):

Umely chemicky nahrazkovy hormon Euthyrox nerobi nic pre stitnu zlazu, len ma nahradit hormon thyroxin(T$) co ma zdrava stitna zlaza vylucovat. Nie je to vsak potrebny T3 hormon a ani ten nie je cinny na stitnu zlazu samotnu, ale na ostatok tela.
Na hrvol je potrebne brat vacsie davky jodu a selenu. A vysledok sa ukaze az ked ma telo dostatocne hodnoty jodu,. tj ako to hovoria lekari, co sa zaoberaju s jodom ked sa telo dostatocne nalozi.
Odporucam ti brat najma DIM na znizenie testosteronu a hladiny DHT, , samozrejme aj zinok, pripadne nieco protizapalove(curcumin s bioperiniom, boswelin, serrapeptazu), ked mas v tele zapal. Ten by si si mala dat potvrdit testom z krvi na C-reactive protein

rng tu si pisal ze DIM na znizenie testosteronu a DHT , ale ty DIM beres ako starsi clovek , ale pisal si ze ty ho beres na znizenie estrogeniu nie testosteronu tak ako to je ? yikes dakujem



20

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

Neberiem DIM pravidelne, len som to skusil na znizenie estrogenickych hodnot. Ale dnes  beriem chrysin, ktory neznizuje testosteron, ktoreho mam malo ako starsi chlap.



21

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

RNG napísal(a):

Neberiem DIM pravidelne, len som to skusil na znizenie estrogenickych hodnot. Ale dnes  beriem chrysin, ktory neznizuje testosteron, ktoreho mam malo ako starsi chlap.

ale dim znizuje len DHT nie ? a prave naopak znizuje aj estrogen takze celkoveho testosteronu je viacej nie ?



22

Re: Hormonálne a iné problémy po vysadení HAK

DIM znizuje estrogenicke hodnoty, ciastocne testosteron a najma DHT.