1

Téma: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Ahoj, mala by som otázku na RNG alebo aj niekoho iného, kto má skúsenosti s výživovými doplnkami, ktoré RNG odporúča. Dávkovnanie pre dospelých si viem nájsť na jeho stránke alebo aj tu na fóre. Ale nikde som nenatrafila na to, akú dávku dať dieťaťu? Vypočítať zhruba podľa váhy? Napr. v mojom prípade má 5 ročné dieťa cca. 20kg, takže 1/3 dávku? Či môže byť aj vyššia - polovica? Ide mi konkrétne o dávky GSE, oregánový olej, výťažok z olivových listov, psyllium, vit. C, zinok, selén. Ďakujem.



2

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Kedze rozne doplnky na ucinnost potrebuju urcitu koncentraciu v tele, musia sa prepocitavat len podla vahy, bez ohladu na vek./
Menovane okrem zinku nemozes predavkovat tak lahko, takze aj dvojnasobok davky prepocitanej podla vahy je OK.
Najvacsi problem pri detoch je to ale do nich dostat....A forma niwektorych doplnkov, ktore nie su navrhnute vzhladom na deti, tj napr entericke kapsule, ktore sa nesmu  otvarat



3

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Ďakujem pekne. Moja malá v pohode prehltne kapsule, kým nie sú príliš veľké. Škoda, že ten nový GSE je nanič :-( Práve by sa mi zišiel, dcéra má kašeľ. Nič iné som si zatiaľ neobjednala a kým mi to príde z USA, už bude po chorobe. Ten oregánový olej môže v žalúdku štípať? Niečo také som čítala - niekto spomínal takú reakciu. Ako by som ho mohla skúsiť dávkovať 5ročnému dieťaťu? Kúpiť tekuté? Je mi to sympatickejšie ako koloidné striebro na vnútorné použitie pre dieťa.



4

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Entericke kapsule oreganoveho oleja sa rozpustia az v crevach, tj nemozu v krku ani zaludku stipat. Su dost male okruhle a lahko sa prehltnu.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Oregano- … ftgels/731
NAC mozno otvorit a rozpustit v pohari teplej vody, deti to mozu pit slamkou ako "citronovu vodu" pripadne ju aj ochutit medom
Rozne doplnky treba drzat doma na pripad potreby, najma take, co su potrebne na pravidelne sezonne ochorenia.

Naposledy upravil: RNG (2013-02-06 00:07:35)



5

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Takže ešte sa opýtam - koľko môžem z toho oregánového oleja dať 20kg dieťaťu?

http://www.iherb.com/Now-Foods-NAC-600-mg-250-Vcaps/694 a NAC napr. tento - koľko jej dať toho denne?

obe myslím pri chorobe - kašeľ a pod. objednám si ich do zásoby...

ďakujem.



6

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Na 20 kg je to 2 az 3 x 1 kapsula. Predavkovanie tam asi nie je tak lahke, ja som napriklad bral az 3 x 5 bez akychkolvek zazivacich problemov.



7

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

to si teraz myslel oregánový olej alebo NAC? lebo som sa pýtala na oba, tak teraz neviem o ktorom je reč :-)



8

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

samozrejme oreganovy olej.
Dospela davka NAC je 2 x 600 az 1200 mg.
Da sa rozpustit vo vode a ja to tak davam pit cez slamku aj mojej vnucke a nazyvam to "citronova voda" lebo je to kyselkave.



9

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Ďakujem veľmi pekne, už mám v tom jasno.



10

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

OK



11

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

ahoj rng, kedze sa nam mina gse a dalsie, kvoli udajnej neucinnsti novej formule, momentalne kupovat nejdem, rozhodla som sa presedlat na oreganovy olej.
kupila som tento:
http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=9292927&tab=3

no nasla som aj toto:
http://biocare.sk/eshop/produkt/oreganovy-olej
zda sa, podla opisu, ze ten druhy je vlastne 100% kocentrat, oproti tomu z 1. linku, co ma iba 30% oreganoveho oleja.

zaujimalo by ma vsak davkovanie pre deti, dospelym sa odporuca 4 kvapky denne, detom 3 a 5 rokov by som to rozratala podla vahy, ide vsak o to, ci sa mozem vobec odvazit im to dat. pisu, ze od 3 rokov, cize pod  to spadame.

aky je tvoj nazor?
tiez by som mala otazku ohladom davkovania pre dospelych, neviem, ci si mozem dovolit prekrocit odporucanu dennu davku a o kolko a tiez, ci ten 30% mozem pouzit neriedeny na plesen na nechtoch dietata.
GSE nam nezabralo, davala som ho rozriedene vo vode, 15 kvapiek na 50ml. v spreji niekolkokrat denne.
dakujem.



12

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Nuz ja radim davku 3 x 200 mg carvacrolu pre dospelych a formu kapsulovu, tj entericke kapsule  ako napr tieto, co obsahuju 100 mg carvacrolu v kazdej kapsuli.
http://www.iherb.com/Now-Foods-Oregano- … ftgels/731
Tekuty oreganovy olej je silna paliva korenina, vhodna na povrchove pouzitie zriedena na 5% a menej, ale v hrdle prilis pali, dokonca este aj v zaludku, preto ako som uviedol mam radsej na vnutorne pouzitie entericky pokryte kapsule s vysokym obsahom carvacrolu
Pokial dieta nie je v kojeneckom veku, jeho telo pracije zhruva roznako, ako dospelehom, tj vsetky doplnky, ktore su pre dospelych su dobre aj pre deti, samozrejme preratane davky podla vahy.



13

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

ano rozumiem, dakujem.
ja som 5 rocnej kvapla na lyzicku s vodou a hned dobre zapila, upozornila som na mozne palenie, ale v pohode. v zaludku zda sa tiez. mladsej som kvapla do trosky tymianoveho sirupu, tiez bez problemov.

tak podla tohto v dennej davke 4 kvapky je iba 24mg carvacrolu, cize pokojne mozem pridat, aspon nam dospelym smile

mozem tieto kvapky neriedene natierat na nechtiky dietatu?



14

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Ako som povedal, na nechty odporucam 5% roztok, tj ked mas 30% tak ho treba zriedit napr. olivovym alebo kokosovym olejom 5 : 1



15

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

aaa, ja som to prehliadla, ok, dakujem smile



16

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

OK



17

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

RNG, prosím Ťa, tento oreganový olej http://www.naturlekaren.sk/zbozi/doplnk … Z2629.html by mohol byť podľa Teba dosť účinný pri kašli? Chcela by som ho dávať 5-ročnému synovi, lebo začal od včera škaredo kašľať a pred dvoma týždňami mal zápal priedušiek, tiež mal dosť silný kašeľ a teraz sa mu to vrátilo.
Pri tom oleji píšu, že do 3 rokov by sa nemal užívať, ale čo by sa stalo, ak by som dala aj mladšiemu 1,5 ročnému synovi? Môže mu to nejako uškodiť?



18

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

candimis obsahuje 30% oreganoveho oleja, ktory ma 80% carvacrolu. Tj dokopy je to 24% carvacrolu v tom zmesovom oleji.
Je to silna korenina, pali v hrdle, pre to sa zriedka dava malym detom. Nie ze by im uskodila, ale to odmietnu. Ja osobne radim brat kapsulky oreganoveho oleja, co je schopne uz 5 rocne dieta pravdepodobne prehltnut. Nuz skus tie kvapky, aj ked zfrejme v tej forme nedostane toho carvacrolu dost. Dospela davka je totizx 3 x 200 mg carvacrolu, detska prepocitane podla vahy nizsia, samozrejme, ale 1 kvapka toho candimisu obsahuje len zhruba  10 mg carvacrolu
Deti mozu tento olej aj inhalovzat, cez papierovu trubku, na ktoru das par kvapiek



19

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Ďakujem pekne, píšem až teraz, lebo skôr som sa k tomu nedostala. Nakoniec som ten oreganový olej nekúpila, som nevedela, či mi to budú chcieť vypiť, lebo to sa asi nedá zamaskovať ani do jedla. Ale dala som obidvom deťom kokosový olej a normálne začali vykašliavať. Buď to bola len náhoda, alebo má tiež také účinky ako oregano. Viem, že je dobrý proti vírom, plesniam a tak, ale nečakala som, že to zaberie aj na ten suchý kašeľ.
Ale do budúcna si aj tak ten oreganový olej zaobstarám v kapsuliach pre každý prípad.



20

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Telo sa nakoniec obvykle ubrani aj samo, ale nie je zle mu v tom pomoct vsemozne, tak sa choroba aj poskodenie tela minimalizuje.
Kokosak je protiplesnovy a proti kvasnym infekciam, tj pomaha aj na niektore infekcie, ktore ziju z hlienov. Ale s carvacrolom z oreganoveho oleja  sa to neda porovnavat. Skor by som povedal ze kokosak ako bohaty zdroj energie im posilnil obranu vlastneho tela.



21

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

RNG, koľko dávať z tohto prípravku 9,5 kg bábätku : http://www.salusuk.com/products/floradix.html  - tam ho síce deťom do 3 rokov ani neodporúčajú, ale hádam to bude o.k.
keďže žiadne Maltofery jej dávať nechcem; tento prípravok na doplnenie železa som našla tu na fóre ako odporúčaný od jednej členky



22

Re: dávkovanie výživových doplnkov deťom

Doplnky su podla vahy, nie podla veku.
Ked na dospelu vahu je to 20 ml denne, tj na 70 kg, tak na 9.5 kg je to zhruba 3 ml denne Jedno kvapatko plne je asi 1 ml.
Pozor na predavkovanie zelezom, radsej menej nez viac.
V navode sice uvadzaju dospelu davku len 15 mg a ja casto radim az 28 mg bisglycinatu pri malokrvnosti, ale "opatrnost je matka mudrosti, viac ako 5 ml rozdelene na 2 davky by som 10 kg babatku nedal v ziadnom pripade.