1

Téma: Problem s pokozkou okolo kolostomie.

Dobry vecer, od konca septembra mam urobenu kolostomiu a kedze nie som velmi zastancom chemickych pripravkov na osetrovanie koze, nepouzivala som cely cas tie kadejake kremiky a masticky, na ktore mam podla poistovne narok, umyvala len cistou vodou a za cele 3 mesiace nebol problem. Ale teraz asi pred tyzdnom z nicoho nic pri vymienani sacku bola skoro cela plocha pod podlozkou posiata takymi tmavocervenymi flakmi, neboli hnisave, len take trosku vyvysene nad kozu. Tak som po umyti naniesla troska kokosoveho oleja s GSE, chvilu pockala, aby sa nieco vstrebalo a zotrela, lebo inac by sa novy sacok nedal nalepit. Lenze pri dalsom vymienani sacku to bolo mokvave este viac, tak som zacala potierat kolkoidnym striebrom, ale mokva to pod tou podlozkou stale. A stale su tam tie tmavocervene flaky a akoby sa zlievali dokopy. Bola som s tym aj u nas na chirurgii (poradnu u nas nemame), za tym doktorom, co ma operoval, ani sa na to nepozrel, len skonstatoval, ze to preto, ze nepouzivam tie masticky, co nam k tomu davaju. (Bolo to inac typicke jednanie doktorov, ked mam nejaky problem, ako s clovekom ktory ma rakovinu a nelieci sa podla nich, cize ma ani velmi neprekvapil... ) Lenze ja potom nechapem, preco to mojej kozi 3 mesiace nevadilo, ze to nepouzivam a z nicoho nic v priebehu par hodin nastala takato reakcia. Myslite, ze to je alergia na nejaku zlozku v tej podlozke alebo co to moze byt? Podotykam, ze mi to nijak nepodteka, ani nic podobne, cize v tom problem nie je. A v podstate tam problem ani byt nemoze, pretoze tesne v blizkosti stomie tie flaky nie su, viac menej pod zvyskom celej podlozky. A cim by som to prosim vas mohla osetrovat? Dakujem.



2

Re: Problem s pokozkou okolo kolostomie.

Nuz ja na rany nanasam zmes cukru a kokosoveho oleja s trochou GSE. Skusil som aj s olivovym olejom, vysledok je zhruba rovnaky, tj zrejme je to hojivost od cukru najma.
Neviem, ake podlozky pouzivas, ale ked je tam obsah nejakych plastickych latok, mozes mat na to reakciu. Specialne drazdive su rozne lepidla.
Ja si nemozem dat na telo flajster, lebo do 24 hodin pod nim koza opuchne a mokva, a je z toho rana. Takze pouzivam len papierove obrusky(dostatocne sterilne) a zvrchu si to obandazujem. Pricom pruzna bandaz sa nedotyka ani koze, ani sa na nu nedostava nic z tej zmesi kokosaku s cukrom a GSE.
Aj bezne masti na kozu mi nevyhovuju, chemia v nich a najma vazelina(produkt z nafty) ma do 24 hodin velmi drazdi a cele okolie z toho ocervenie, dokonca sa koza zacne supat.



3

Re: Problem s pokozkou okolo kolostomie.

Ked si urobite tu zmes cukor+kokosak+GSE, tiez to mate konzistenciou podobne ako peeling? Cize take jemne zrniecka pri roztierani? Alebo mam malo jemny cukor? Alebo to nejak specialne vymiesavate?

A vy ste spominane kozne reakcie mali od detstva, alebo vam to zacalo az neskor, tak ako mne napriklad teraz? Stale mi totizto nejde do hlavy, preco mi tie podlozky 3 mesiace nerobili ziadne problemy a len teraz odrazu, takpovediac od vecera do rana. V podstate som nikdy doteraz nemala ziadne kozne reakcie ani alergie, ani nic podobne, teda okrem mierneho akne od puberty az do cca 2 rokov dozadu, ked som rok a pol zdravo zila, brala vela doplnkov a vtedy sa mi plet uplne vycistila a mam ju cistu doteraz, s vynimkou obdobi, ked viac detoxikujem.



4

Re: Problem s pokozkou okolo kolostomie.

Nuz asi sa ti v tele nazbieralo rozne zamorenie az telo povedalo DOST a mas alergicku reakciu na to.
Ja si opamatam prvu alergicku reakciu na naplast az ked som mal vyse 20 rokov. Takze tiez sa mi rozne zamorenia v tele asi zbierali nejaky cas, ako zamorenia z olejov(toluen, trochloretylen) zo siat z chemickych cistiarni(trichloretylen, benzin) atd.
Ja pouzivam velmi jemny praskovy cukor, ako puder. Ten vytvoiri jemnu pastu. Ale na tom nezalezi, ucinok je rovnaky aj s hrubsou pastou, len tak dobre nedrzi a problem je ju natierat.
Ja som ju predtym, ako som mal tento super jemny prasok natieral na papierovy obrusok a ten som prilozil na ranu a zabandazoval.