51

(5 odpovedí, zaslaných do Témy, ktoré nespadajú medzi ochorenia)

zdravím RNG, síce toto nesúvisí s potravinami a potravinovými doplnkami, ale so zdravým životným štýlom už áno a chcel by som sa spýtať na tvoj názor na klasickú fínsku saunu a jej zdravotné účinky pri pravidelnom saunovaní. Povedzme, že som zdravý jedinec, ktorý by sa pomocou sauny chcel zbavovať toxínov a využiť jej vplyv na odkyslenie organizmu, zbavovanie toxínov a čistenie pokožky. Komerčné "fakty" o saune sú mi známe, chcel by som sa ešte teda spýtať teba. Je pravda, že sauna pomáha pri odkysľovaní organizmu? Môže zdravému človeku pravidelné saunovanie v niečom aj uškodiť? A čo sa týka čistenia pokožky - dokáže účinne do hĺbky čistiť pleť, ako uvádzajú niektoré komerčné zdroje? To by bolo veľké plus, nakoľko sa vyhýbam agresívnej kozmetike plnej chemikálií. Čisto tvoj názor ako to ty vidíš.

52

(135 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Zdravím RNG,

prebehol som názvy všetkých tém a nenašiel som žiadnu vyslovene o ovocí, tak zakladám novú, snáď sa nebudem opakovať. Prv, než sa vôbec dostanem k otázkam, ktoré Ti chcem položiť, by som najskôr pár vetami opísal svoju situáciu aby si ma vedel lepšie pochopiť a vžiť sa do mňa, o čo mi vlastne ide atď.

Od detstva som žil skôr aktívnejším spôsobom života, čo mi zostalo dodnes - veľa pohybu, šport, pobyt v prírode, nikdy som neskúsil cigaretu. Čo sa zdravotných problémov týka, nemal som absolútne žiadne až do 20 roku života, kedy sa mi po bezproblémovej puberte vyskytovali čoraz väčšie problémy s akné. Ku kožným lekárom sa radšej ani nejdem vyjadrovať, sú to tragédi podobne ako celá konvenčná medicína. Časom som sa z toho dostal úplne a svojpomocne bez lekárskej "pomoci" kompletnou zmenou stravovacích návykov. Celé dospievanie som totiž do seba pchal okrem zdravých vecí aj tie nezdravé. Rezolútnym vylúčením niektorých potravín zo stravy (mlieko, rastlinné oleje a rastlinné nátierky ako Rama, biele pečivo, cukor a sladkosti, pražené jedlá, coca cola, energy drinky a iné nápoje...) a pridaním väčšieho množstva tých správnych potravín som sa vyliečil úplne a chvála Bohu som na tom rovnako, ako za starých dobrých čias.  Veľmi silný pozitívny účinok má tiež vláknina psyllium, ktorú užívam dlhodobo každý deň. Zo svojich problémov som sa dostal, ale nastal ďalší, ktorý riešim a až teraz sa dostávam k jadre svojho problému.

Často športujem a dva-tri krát týždenne posilujem a pozorujem na sebe, že odkedy sa vyhýbam mastnému mäsu (už jem len chudé kuracie a raz za čas bravčové ale to len výnimočne) a mlieku, už pri cvičení nemám toľko energie, ako kedysi. Vždy som cvičil načisto, bez akýchkoľvek doplnkov. Zmenou stravy som schudol 11 kíl, čo mi trošku aj vadí, ale pravidelným cvičením pomaličky naberám ale aj to až od okamihu, kedy som si nedostatok energie vyriešil po svojom - vysokými dávkami ovocia. A na toto sa Ťa chcem popýtať. Zatiaľ to praktizujem len krátkodobo, ale mám pocit, že keď si naložím kopcovitý polievkový tanier ovocia (zvyčajne nakrájané kúsky ovocia - 3 veľké kusy banánu, 4-5 ks kiwwy, 4-5ks jahôd, sem tam do toho aj pomaranče atď) mám pocit, že zrazu mám energie na rozdávanie. Okrem toho, že to je veľmi chutná, cítim sa potom plný energie. Začal som si takéto megadávky dávať pred tréningami ale aj namiesto raňajok (kedy som bežne na raňajky mával nezdravé párky a iné "dobroty"). Chcem sa spýtať - je vhodné užívať takéto veľké porcie ovocia na raňajky každý deň? Je správne, alebo skôr naivné si myslieť, že takéto porcie ovocia by mali dodať telu energiu aj na celý deň aj pri ťažkých fyzických prácach? Povedzme pri "makačke" na stavbe, často niekomu chodím pomôcť a veci ako párky, klobásy a iné údeniny, ktoré sa na stavbách bežne "podávajú" nechcem už nikdy vidieť. Je ovocie vhodným zdrojom energie aj na takéto prípady? Zatiaľ som to na stavbe neotestoval, ale zaujíma ma to už teraz. Samozrejme tým nechcem povedať, že budem celý čas jesť len ovocie, ale je vhodné ho používať ako hlavný zdroj energie? Vrcholoví atléti vraj často jedia banány kvôli vytrvalosti.. Nečítal som na túto tému žiadnu odbornú literatúru, len pár článkov na internete, preto sa pýtam Teba.

A posledná vec, ktorá ma ohľadom ovocia zaujíma je, je konzumácia zeleniny. Viem, že z hľadiska dodržiavania oddelenej stravy je veľmi nevhodná kombinácia ovocie - zelenina súčasne. Mňa by ale zaujímalo, či si môžem dať zeleninovú prílohu k obedu alebo na večeru v prípade, ak som sa na raňajky "našutroval" ovocia. Čítal som aj také názory, že ak som cez deň mal ovocie, zvyšok dňa by som sa mal zelenine vyhýbať a naopak, čo sa mi zdá pritiahnuté za vlasy. Chcel by som mať jasno aj v tomto - po akej dobe od konzumácie ovocia si môžem dopriať zeleninu. Ospravedlňujem sa, že som sa takto rozpísal, ale kto sa hanbí, má prázdne gamby ako sa hovorí smile Ty si odborník a ja sa chcem niečo dozvedieť, tak som napísal smile dúfam, že mi dáš podobne vyčerpávajúcu odpoveď big_smile diky moc

53

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

zdravím po dlhšej dobe,
RNG máš nejaké osobné skúsenosti s úspešnou liečbou nejakého ochorenia pomocou medu a škorice? Z ľudového liečiteľstva mi táto kombinácia bola známa už dávnejšie, hoci som ju nikdy neskúšal. Nedávno som sa dostal k rôznym článkom, kde píšu, že je vedecky potvrdená účinnosť medu a škorice na veľkú škálu ochorení a bol som prekvapený, s akou istotou to tvrdia - napr. rôzne kožné ochorenia (zmes medu a škorice) ale tiež dokonca pri rakovine.. Prvýkrát sa stretávam s prípadom, kedy aj konvenčná medicína bez problémov a rôznych pochybností potvrdzuje účinok nekonvenčných postupov a to dokonca s takým presvedčením (napr. zmes medu a škorice na vyrážky a tie do týždňa zmiznú aj s koreňmi - žiadne slovíčko "možno" alebo "mali by" sa tu nenachádza. Dokonca potvrdzujú silný účinok pri niektorých druhoch rakoviny. To čumím, vážne je táto kombinácia taká účinná? Neviem na čom by som to momentálne odskúšal.

54

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Nič nie je všeliek, ani more nevylieči zdravotné problémy človeku, ktorý má po rokoch nesprávnej životosprávy zanesený organizmus. Mne pomohlo výborne.
Tak vravíš, že máš skúsenosti s črevnou sprchou. A o tú sa zaujímam už dlhšie, dávno som ju chcel absolvovať, ale vždy mi do toho niečo prišlo. Píšeš, že aj ty si niekedy mala nejaké problémy s akné a ako konkrétne ti pomohla na tento problém črevná sprcha? Čítal som zopár názorov od ľudí, ktorí s ňou majú skúsenosti a takmer všetci si ju veľmi pochvaľovali, niektorí sa zbavili dlhoročných problémov s ekzémami a podobne.
Napíš mi prosím viac o črevnej sprche, ako konkrétne ti pomohla, kde sa takéto zákroky robia, koľko stojí jeden výplach a koľko ich v priemere treba absolvovať. A treba tieto procedúry opakovať aj po povedzme sérii 5-6 výplachov? Nestačí už potom na udržiavanie črevnej hygieny oddelená strava a dostatok vlákniny napr aj vo forme psyllia?
Inak si ale myslím, že psyllium - hlavne v kombinácii s probiotickými baktériami - je jeden z najlepších potravinových doplnkov, hlavne keď si dáme do pomeru cena - úžitok.

55

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

V Chorvátsku trvá pravá dovolenková sezóna ledva dva mesiace a ako si aj sama písala, neskôr si sa už nekúpala, možno aj preto sa ti to vrátilo. Ja som chcel priamo vyzdvihnúť blahodárne účinky morskej vody a vzduchu, nielen tie nepriame ako sú lepšia psychika počas dovolenky a podobne. Nemyslím si, že by sa ti vrátili kožné problémy, ak by si trávila celý ten čas niekde v tropickom pásme, kde by si mala denne kontakt s morskou vodou. Ja som mal mierne akné pred dvoma rokmi a práve po dovolenke v lete 2009 mi úplne vymizlo, potom sa ale vrátili drobné problémy s pleťou, ktoré som zmiernil skoro až ku spokojnosti totálnym prekopaním jedálnička. Napr. si spomínam, ako sa mi niekedy pred dovolenkou vyhodili vyrážky na nohách tesne nad kolenami - pri mori mi nenávratne bez stopy zmizli do dvoch dní... viac sa už neobjavili. Dnes sa snažím stravovať najzdravšie ako sa len dá vrátane užívania rôznych potravinových doplnkov, ale stále to nie je celkom ono aj keď na druhej strane - pri očiste organizmu treba rátať s občasnými dočasnými zhoršeniami - napr. mne sa po mesiaci užívania zeleného jačmeňa a chlorely mierne zhoršil "ksicht" smile ale to je len bežný očistný prejav, preto sa strašne teším na dovolenkovú sezónu a hurá k moru. Strašne túžim po práci niekde pri mori, napr. ako delegát cestovnej kancelárie a podobne. Už ani klíma na slovensku nie je čo bývala, cez leto prší, potom dva dni neznesiteľne dusno, potom zase búrky atď - fakt nie je nad morskú klímu.
RNG - viem, že nie si moc za črevné výplachy, ale čisto teoreticky - dokáže pravidelné užívanie vlákniny psyllium plnohodnotne nahradiť črevné výplachy? Za predpokladu, že sa už stravujem zdravo. Nie klasické klystýre, ale colonhydroterapiu. Už aj na youtube sú videá, kde si možno pozrieť obrovský rozdiel pred a po výplachu - kamera umiestnená primo do čreva, rozdiel je obrovský, veľmi ma to zaujalo, zatiaľ "fičím" len na psylliume, ktoré ale rozhodne svoje účinky má - viac ide von ako dovnútra, čiže črevo čistí poctivo.

56

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Prvých 5 uvedených dôvodov zažívam aj na slovensku pri rôznych výletoch, túrach, dovolenkách v tuzemsku a napriek tomu je to pri mori neporovnateľne lepšie. Nemám znalosti o zložení morského vzduchu či vody, ale musí to byť kaliber, keď to s človekom spraví také zmeny.

57

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Určite má aj niekto z vás podobnú skúsenosť ako ja a síce že nech sa stravujem akokoľvek zdravo, či beriem neviem aké množstvo vitamínov, nikdy som sa necítil tak dobre ako pri mori. Morská klíma so mnou robí zázraky, neviem, RNG, či je aj toto tvoja parketa, ale chcel by som sa ťa spýtať na tvoj názor na vplyv morskej klímy na ľudské zdravie. Mám naštudovaných X štúdií a kníh o zdravej životospráve ale o morskej klíme až na pár článkov na internete dohromady nič a práve výsledky u mňa jasne hovoria v jej prospech.
Čo ma najviac prinútilo aktívne sa zaujímať o zdravú životosprávu je, že sa mi po 20tke dosť zhoršila pleť, nemal som síce nikdy silné akné, ale tá zmena mi dosť prekážala. Pochopil som potom, ako veľa vecí funguje, ale najlepšie výsledky som zažil vždy pri mori - všetky drobné kožné problémy, ktoré som mal, mi pri mori do týždňa úplne vymizli (nejde tu o očný klam vplyvom opálenia). Morská klíma ma fascinuje a chcel by som o nej vedieť niečo viac. Viem, že morská voda je mimoriadne bohatá na minerály, ale musí v tom byť aj niečo viac, pretože pri mori sa cítim oveľa lepšie, vitálnejšie, uvoľnenejšie a príjemnejšie ako na slovensku. Myslím, že celková kombinácia morský vzduch, voda a slnko pôsobí na človeka blahodárne. Rád by som niekedy zostal pri mori dlhšie, ako len dva týždne a zaujímalo by ma, či by som sa celý ten čas cítil tak super, alebo ide len o taký krátkodobý efekt. Ak máte niekto skúsenosti s dlhodobejším pobytom v morskej klíme, podeľte sa o skúsenosti.
No a RNG teba ešte raz poprosím o tvoj pohľad na vplyv morskej klímy na zdravie človeka.

58

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Zdravím RNG, máš skúsenosť so zázrakom menom Goji? Alebo inak - kustovnica čínska, idem si to objednať vo veľkom, čítam o tom len samé superlatívy a známy má s týmto ovocím fantastické skúsenosti.

59

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Nie som si istý, aký si vlastne z tvojej odpovede vyvodiť záver. Je teda kelp vhodná voľba na doplnenie jódu do organizmu? 2-3 gramy kelpu - to si myslel dennú dávku?
A čo to je vlastne tá jódová tinktúra? Mám o nej len málo informácií aj tie sú skôr negatívne, väčšinou sa odporúčajú ako ideálny zdroj jódu morské riasy ako práve kelp. Len si ma dosť zmiatol tvrdením:

"Tj na gram prasku obsahuje 3 az 8 mg jodu vo forme vodorozpustneho KJ, ktory sa zdrzi v tele pomerne kratko.Volny jod prakticky neobsahuje."

Mám to chápať tak, že kelp nemá výrazný vplyv na činnosť štítnej žľazy??

60

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

zdravím vás všetkých, RNG myslíš, že morská riasa Kelp je dostatočným zdrojom jódu? Mám už dlhší čas nenormálne suchú pokožku na tvári, niekedy viac, niekedy menej, mohol by to byť dôsledok nesprávnej činnosti štítnej žľazy, kde by práve jód mohol pomôcť. Je teda kelp vhodná voľba na riešenie tohto problému?

61

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

mne ale nešlo o lecitín tentokrát, ale o zdravšiu náhradu mlieka - hľadám nejakú zdravšiu alternatívu kravského mlieka - nie na bežné pitie, ale na recepty, kde sa bez mlieka nezaobídem - napr. špaldové palacinky a iné recepty, o lecitín mi vôbec nešlo, keď som sa pýtal na sójové mlieko. Chcem sa kravskému mlieku vyhýbať za každú cenu, teraz sa snažím zistiť, či je sójové mlieko neškodná náhrada.

62

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

RNG aký je tvoj názor na sójové mlieko, zdravé - nezdravé? Kým klasické mlieko považujem za absolútne nevhodné, so sójovým nemám celkom jasno:

http://www.vemica.sk/mlieko_vapnik.php?sekce=2

čisto rastlinný produkt bez laktózy a kazeínu, to znie dobre, ale niekde som sa stretol s názorom, že ani sójové mlieko nie je žiadna výhra, tak teraz fakt neviem. Chcem by som ho občas využívať len na rôzne dohusťovačky, na špaldové palacinky a podobne ako náhradu klasického mlieko, nie na bežné pitie, poraď prosím.

63

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

V dnešnej dobe už asi ani nie je iná možnosť, ako brať kvantá prírodných doplnkov vo forme práškov, tabliet atď, ak si chceme udržať zdravie, človek ani nemá istotu, čo všetko do seba dostáva konzumáciou ovocia a zeleniny nakúpených v hypermarketoch, ale čo je najhoršie, už ani na záhradke sa nedá vypestovať tak zdravá zelenina, ako kedysi, pretože pôda je "vďaka" ľudským zásahom do prírody chudobnejšia na minerály. Keďže žiješ v USA, zaujímal by ma tvoj názor na politiku FDA, na jednej strane prísne postihujú rôznych podvodníkov, ktorí obchodujú s potravinovými doplnkami - ako si sám písal - v USA si nikto nedovolí len tak zavádzať a klamať zákazníka v tejto oblasti, ale na druhej strane FDA agresívne bojuje proti účinnej liečbe proti rakovine - metabolickej terapii - a prudko presadzuje nezmyselné chemoterapie a ožarovania, čo je zasa len biznis, bohužiaľ na úkor ľudského zdravia a šťastia.. ľudia z USA, ktorí majú rozum a financie preto často odchádzajú za liečbou rakoviny do Mexika, kde dosahujú úžasné výsledky, je mi nanič z týchto skutočností.. ale nechcem ďaleko zachádzať, len by ma tak v skratke zaujímal tvoj názor na FDA v tejto problematike.

Hlavne ťa RNG ale chcem poprosiť, keby si mi ešte pomohol  vybrať vhodnejšie balenie lecitínu a psyllia.

Pri lecitíne zvažujem jednu z týchto možností:

http://www.vemica.sk/sojovy_lecitin_prasok.php?sekce=24

alebo

http://www.vemica.sk/sojovy_lecitin.php?sekce=14

v oboch prípadoch by som bral 500g balenie, akurát váham, či by bol vhodnejší granulovaný alebo práškový lecitín

no a psyllium tu sa rozhodujem medzi týmito dvoma variantami:

http://www.vemica.sk/psyllium.php?sekce=10

alebo

http://www.vemica.sk/psyllium_plus.php?sekce=19

potešil by si ma, ak by si mi poradil ešte v tomto, diky moc vopred.

64

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Výplachom by som sa najradšej vyhol, na druhej strane som si ale vedomý, že čisté hrubé črevo je základ. Mohol by som za kvalitnú náhradu výplachov čriev považovať psyllium?

Viem, že to nie sú síce chemické liečivá, ale pri toľkých kombináciách doplnkov potravín, ktoré plánujem zaviesť do svojho každodenného jedálnička - lecitín, psyllium, zelené potraviny - si začínam pripadať ako nejaký hypochonder. Nemôžu vzniknúť nejaké problémy pravidelným užívaním povedzme psyllia a lecitínu súčasne?

65

(182 odpovedí, zaslaných do Otázky na konkrétne potravinové doplnky)

Zdravím RNG, správne dedukujem, ak si myslím, že lecitín by mal pomôcť aj v boji proti komedónom a rôznym menším nečistotám na pleti? Po rokoch nesprávnej životosprávy (konzumácia mlieka, mliečnych výrobkov, rastlinných olejov - bordelov, rôznych coca-col a iných) sa dávam postupne do poriadku,  ale ešte to nie je celkom ono. Zapálené vyrážky nemám, skôr obyčajné upchané póry na niektorých miestach, čo dávam za príčinu ešte stále dôkladne nevyčistenému hrubému črevu formou série výplachov a tiež prebytku škodlivých tukov v tele. Rastlinné oleje som z jedálnička vylúčil len nedávno, takže stále nerobím všetko správne, hoci nekonzumujem vyprážané jedlá už dlhodobo, olej ako taký do jedla treba občas pridať, len nedávno som ale rastlinný vymenil za panenský olivový olej. Domnievam sa, že vyššie dávky lecitínu by mohli pomôcť prečistiť cievy aj črevá. Aj keď na očistu čriev sú podľa mňa jednoznačne najúčinnejšie kompletné črevné výplachy, ale k tým sa v dohľadnej dobe ešte nedostanem.

Tiež by ma zaujímal tvoj názor na zelené potraviny - konkrétne mladý jačmeň a chlorellu. Skutočne by mohli mať okrem detoxikačných vlastností aj také výrazné výživné hodnoty, ako sa o nich všeobecne tvrdí? Máš s nimi skúsenosti?