101

Re: Strava

Nuz tak daleko som nedosiel, aby som si nechal robit analyzy na rozne kovy v tele.
Ale bezne mame nedostatky najma draslika, horcika, zinku , jodu a selenu, lebo su v  intenzivne pouzivanej pode znacne vyrabovane, aspon podla porovnavania obsahov v potravinach z celin/prerii po prvom orani a po 100 rokoch pouzivania, vo zistili v USA uz v roku 1935.
Samozrejme sa v tom dosial nic neurobilo....102

Re: Strava

Tie teórie poznám a problém s glykemickým indexom, výkyvmi cukru... Ale fakt je zase ten, že priveľa tuku spomaľuje trávenie a metabolizmus a Vy ten metabolizmus potrebujete naštartovať na vyššie obrátky. Jasné, ak si dám proteínové raňajky s tukom, zasýtia ma na dlhú dobu, ale ja nemám problém ani s tými zdravými sacharidmi. Ak si dám napr. na raňajky varené pšeno+jablko+kokos, na osladenie trochu hrozienok, škorica, mňa aj to zasýti. Ono ten glykemický index v sacharidoch sa do značnej miery odvíja od toho nakoľko je daná potravina spracovaná. Tak napr. instantné ovsené vločky budú mať raketový vysoký glykemický index, medzitým sú bežné ovsené vločky a ak by si si dala na raňajky varený ovos (predtým ešte upravený fermentáciou na zvýšenie stráviteľnosti a odbúranie antinutrientov), tak by si určite nemala nejaký extra výkyv krvného cukru. Ja som teda po takej ovsenej kaši bola sýta niekoľko hodín, aj keď ja už teraz nekonzumujem ani ten ovos, ale z iných dôvodov. Potom sú triky ako sa dá znižiť glykemický index nejakej potraviny napr. pridať trochu tuku, kyseliny - ocot (napr. šalát so zálievkou k obedu)...

Problém u tých paleo smerov je, že ak sa ľuďom vezmú všetky obilniny a sacharidy, tak takmer každý to začne kompenzovať nadbytkom tukov a proteínov, čo tiež nie je zrovna najzdravšie. Paleo prívrženci tvrdia, že sacharidy nie sú esenciálne, lenže sú určité stavy, kedy telo potrebuje viac sacharidov, tak napr. pri problémoch so štítnou žľazou, nadobličkách, ženy spravidla potrebujú tých sacharidov viac, ak sa dostávam na nízkosacharidovej diéte do hypothyroidných príznakov, tak to je alarmujúci signál. Toto je výborný článok, prečo nie nízkosacharidová diéta, resp. v ktorých prípadoch je lepšie zvýšiť tie zdravé sacharidy:
http://chriskresser.com/is-a-low-carb-d … our-health

Prečítajte si aj tú diskusiu pod článkom.

Vlado Zlatoš sa intenzívne venuje športu, nemá zdravotné problémy, ten si môže dovoliť teoretizovať o nízkosacharidových diétach, on sa skôr orientuje na športovú výživu, úplne iná situácia nastáva ale u chorého človeka.

No pozrela som si jedálniček toho Ing. Havlíčka, sú tam jedlá, ktorá ja už nejedávam, ale nie zdôvodu chudnutia, tak napr. nejem žiadne lepkové obilniny, z mliečnych výrobkov len doma robené ovčie a kozie jogurty, kefíry, takisto žiadne ovocné šťavy - moc fruktózy. Niektoré potraviny, čo sú tam, sú vyslovene nezdravé, tvrdé syry, lučina, pufovaný cereálny chlieb, musli tyčinky. Tak napíšem, čo napr. ja jedávam na raňajky, ja vlastne raňajky ani nejedávam väčšinou, len keď som hladná, takže niekedy sú to raňajky a niekedy obed:

brokolica v pare+trocha masla, 2-3 vajíčka namäkko alebo praženica
vajíčková omeleta s cibuľkou, špenátom, šampiónmi a k tomu zeleninová obloha, napr. cukina, mrkva, hrášok v pare alebo v lete šalát
dusené pšeno s jabĺčkami, kokosom, vlašskými orechami, osladené hrozienkami, medom
lievance z pohánky upravenej fermentáciou
cuketový prívarok+vajíčka
ovčí jogurt+kokos+čučoriedky (mrazím si vo veľkom lesné čučoriedky), banán
ovčí jogurt+konopný proteín+raw kakao+trocha medu
v lete - green smoothe (napr. špenátové listy, púpavové, trocha žihľavy, škorica, jablko, zázvor) alebo naslano (rajčiny, paprika, trocha cibule, uhorka, olivový olej)
nejaký koktail: namočené rozmixované mandle+2 až 3 surové žĺtka (len z čerstvých kvalitných vajíčok), konopné alebo chia semienka, mrazené ovocie, banán

Teraz som čítala vo viacerých článkoch, že pre optimálnu mikroflóru čreva je veľmi dôležité konzumovať tzv. "rezistentný škrob", tento je výlučne obsiahnutý v potravinách ako strukoviny, koreňová zelenina, zemiaky, obilniny... väčšina z tých potravín je pre paleo tabu. Rezistentný škrob funguje niečo ako "prebiotikum" teda krmivo pre črevnú mikroflóru. A čo urobili paleo prívrženci? Kupujú si čistý zemiakový škrob a pridávajú si ho do stravy, mne to príde ako úplne neprirodzené riešenie, prečo namiesto toho nezjesť rovno tie zemiaky alebo bezlepkové obilniny?

Ak sa mám priznať, po prečítaní niekoľkých paleo kníh a x článkov od odborníkov ako Robb Wolf, Mark Sisson...tak také najzdravšie názory má asi Chris Kresser a potom Paul Jaminet (a práve z toho dôvodu, že obaja majú aj dosť prehľad o chorobách) a tí obaja tvrdia, že je fajn ponechať v strave určité množstvo zdravých sacharidov. A z tých teórií som už aj tak unavená a jednoducho jem čo najkvalitnejšie základné potraviny, čo najmenej spracované, pestrú stravu, snažím sa si veľa toho pripravovať doma, ako tie jogurty, kváskový bezlepkový chlieb, klíčky, surové zeleninové šťavy, green smoothies a pod. A kašlem na to, koľko presne sacharidov, tukov mám v strave, telo potrebuje v prvom rade dostávať kvalitné živiny, minerály, aby sa mohlo napr. aj detoxikovať, liečiť. Ale z vlastnej skúsenosti, ak do stravy nezaradím viac tých zdravých sacharidov, teda napr. bezlepkové obilniny, zemiaky, niektoré strukoviny, sladké zemiaky, tak ma to takmer vždy zvádza k prejedaniu sa proteínmi a tukmi a to ja za zdravé moc nepovažujem. Ja ani mäso moc nejedávam, tak 2x týždenne menšiu porciu. Ja som napr. podľa vlasovej analýzy "slow oxidizer", je to aj kvôli tomu, že mám problémy s toxicitou a ťažkými kovmi, kvôli ktorými mi následne nepracuje optimálne štítna žľaza a nadobličky, takže v princípe by som nemala jesť potraviny, ktoré ešte viac spomaľujú metabolizmus, čiže tuky, takisto sa vyhýbať jednoduchým cukrom ako ovocie, med. Čiže to máte zase úplne iný prístup k stravovaniu, ktorý zohľadňuje individuálne potreby organizmu, stav jeho žliaz, ochorenie. Vlasová analýza napr. veľmi dobre ukáže stav nadobličiek a štítnej žľazy, ako som na tom s hospodárením s minerálmi, toto máte prioritné pre zdravie. Lebo ten, čo Vám predpíše nejakú redukčnú diétu, nemusí mať ani šajn o týchto Vašich problémoch, nehovoriac o tom, že nejaký výživový poradca asi nebude riešiť problémy typu nefunkčné trávenie, nedostatok kyselín, zlú mikroflóru...

Aj keď nadváha je pre Vás vážny zdravotný problém, možno potrebujete tie veci riešiť omnoho komplexnejšie. Pátrať, či nemám v tele nejaký problém, ktorý mi spôsobuje tie stavy hypoglykémie. Hormóny nadobličiek a kortizol hrajú dôležitú rolu pri regulácii krvného cukru, takže pri nadobličkovom oslabení v dôsledku stresu môžu nastávať tie problémy s cukrom. Ja som vtedy doslova mávala stavy vlčieho hladu. Takisto je dobré vedieť, ako som na tom so štítnou žľazou, hypothyroidný človek môže jesť prakticky čokoľvek a bude mať problémy so znížením hmotnosti, lebo jeho metabolizmus ide na nízke obrátky. Takisto niektoré tie detoxikačné metódy tiež nie sú zlý doplnok, lebo v podstate, ak ste mali dlhé roky nadváhu, tak telo si ukladá toxické látky do tuku a tieto sa potom uvolňujú do krvného obehu, ak človek chudne, obézny človek je teda spravidla aj toxický. Ja používam napr. kávové klystíry, tie mi pomáhajú pri detoxe ťažkých kovov, ale tak oni sú všeobecne fajn pri hocijakej toxicite, preto sú kľúčové napr. pri Gersonovej protirakovinovej diéte. 

Jedna z naj kníh o výžive je podľa mňa táto:
http://www.amazon.com/Perfect-Health-Di … ul+jaminet

A táto kniha dáva najlepšie odpovede, prečo napr. nie vegánske a vegetariánske smery:
http://www.amazon.com/Beyond-Broccoli-C … B005S67E7I

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-20 23:42:37)103

Re: Strava

A tu máte napr. články, prečo napr. niektorí ľudia nedokážu schudnúť, je to z pohľadu nutričnej terapie:

http://www.arltma.com/Newsletters/WtLos … onNews.htm
http://www.drlwilson.com/articles/weightbul704.htm

Ak budem v stave nadobličkového vyčerpania, to následne ovplyvní funkciu štítnej žľazy (jedna hormálna os), budem deficitná na minerály ako zinok, budem mať toxicitu medi, ak mi chýbajú základné minerály... to všetko spôsobuje tzv. metabolický syndróm. Ak mám kandidu, vytvárajú sa mi v čreve toxíny, takisto budem mať problémy s chudnutím.

A z tohoto dôvodu už čítam články o výžive len od lekárov alebo tých, čo niečo vedia o ochoreniach a širších súvislostiach, nadupaní testosterónoví paleošportovci o tom moc šajn nemajú.104

Re: Strava

Dobre je si precitat aj o bore, ktory patri tiez medzi deficitne prakticky vsade, kde ludia jedia intenzivne polnohospodarsky pestovane produkty, lebo to vplyva na vselico v tele, od ukladania vapnika a horcika, hospodarenia s nimi, roznych hormonov, reumami, a zapalmi, imunitou najma proti kvasnym a plesnovym infekciam alem aj viralnym
Original v anglictine som pre istotu stiahol v plnej verzii, lebo ked zmizne z internetu, tak ho viac nenajdem
The Borax Conspiracy

How the Arthritis Cure has been Stopped

Walter Last

You may not be able to imagine that borax, this humble insecticide and laundry detergent, has the potential of singlehandedly bringing down our entire economic system. But you do not need to worry, the danger has been recognised and the necessary steps are already being taken to defuse the situation. I will start with the basics and you will understand what I mean as the story unfolds.

Borax is a naturally occurring mineral commonly mined from dried salt lakes, and is the source of other manufactured boron compounds. The main deposits are in California and Turkey. Chemical names are sodium tetraborate decahydrate, disodium tetraborate decahydrate, or simply sodium borate. This means it contains four atoms of boron as its central feature combined with two sodium atoms and ten molecules (or sometimes less) of crystallisation water - decahydrate means 10 water molecules, pentahydrate 5, and anhydrate or anhydrous borax means no crystallisation water; chemically it is all the same.

Borax is commonly sold as technical or agricultural grade with 99 to 99.5% minimum purity. Potential impurities consist of sodium, potassium, calcium, chloride, bicarbonate, carbonate, sulphate and phosphate but not toxic or heavy metals. This grade includes the borax commonly used as household cleaner. Pharmaceutical grade is not noticeably purer or better.

Borax is the sodium salt of the weak boric acid. Because sodium is more strongly alkaline, this makes a solution of borax strongly alkaline with a pH between 9 and 10 (pH 7 is neutral). When ingested, it reacts with hydrochloric acid in the stomach to form boric acid and sodium chloride. The boron content of Borax is 11.3% while for boric acid it is 17.5% or about 50% higher. Ingested boron compounds are rapidly and nearly completely excreted with the urine. Formerly boric acid was widely used as a preservative in foods but is now banned for this purpose in most countries, and is also banned from public sale in Australia.

According to conventional medicine it is not known if boron is essential for humans but research shows that we do need it. The reason why it was difficult to answer this question is the presence of boron in all plants and unprocessed foods. Diets with a fair amount of fruit and vegetables provide about 2 to 5 mg of boron per day, but this also depends on the region where the food was grown and how it was grown.

In reality the average intake in developed countries is 1-2 mg of boron per day. Institutionalized patients may receive only 0.25 mg of daily boron. Chemical fertilizers inhibit the uptake of boron from the soil:  an organic apple grown in good soil may have 20 mg boron, but if grown with fertilizer it may have only 1 mg of boron. Fertilizers combined with poor food choices have greatly reduced our boron intake compared to 50 or 100 years ago.

Further, unhealthy cooking methods greatly reduce the availability of boron from food. The cooking water of vegetables containing most of the minerals may be discarded during home cooking or commercial processing; phytic acid in baked goods, cereals and cooked legumes may greatly reduce availability, while gluten sensitivity and Candida overgrowth inhibit the absorption of minerals. All this makes health problems due to boron deficiency now very common.

Health Effects of Boron

Due to their content of boron, borax and boric acid have basically the same health effects, with good antiseptic, antifungal, and antiviral properties but only mild antibacterial action. In plants as well as animals boron is essential for the integrity and function of cell walls, and the way signals are transmitted across membranes.

Boron is distributed throughout the body with the highest concentration in the parathyroid glands, followed by bones and dental enamel. It is essential for healthy bone and joint function, regulating the absorption and metabolism of calcium, magnesium and phosphorus through its influence on the parathyroid glands. With this boron is for the parathyroids what iodine is for the thyroid.

Boron deficiency causes the parathyroids to become overactive, releasing too much parathyroid hormone which raises the blood level of calcium by releasing calcium from bones and teeth. This then leads to osteoarthritis and other forms of arthritis, osteoporosis and tooth decay. With advancing age high blood levels of calcium lead to calcification of soft tissues causing muscle contractions and stiffness; calcification of endocrine glands, especially the pineal gland and the ovaries; arteriosclerosis, kidney stones, and calcification of the kidneys ultimately leading to kidney failure. Boron deficiency combined with magnesium deficiency is especially damaging to the bones and teeth.

Boron affects the metabolism of steroid hormones, and especially of sex hormones. It increases low testosterone levels in men and oestrogen levels in menopausal women. It also has a role in converting vitamin D to its active form, thus increasing calcium uptake and deposition into bone and teeth rather than causing soft tissue to calcify. Also other beneficial effects have been reported such as improvement of heart problems, vision, psoriasis, balance, memory and cognition.

The German cancer researcher Dr Paul-Gerhard Seeger has shown that cancer commonly starts with the deterioration of cell membranes. As boron is essential for cell membranes and boron deficiency widespread, this may be an important cause for the initiation of tumour growth. Boron compounds have anti-tumour properties and are "potent anti-osteoporotic, anti-inflammatory, hypolipemic, anti-coagulant and anti-neoplastic agents" (1).

This overview shows the wide-ranging influence of boron on our health. In the following I want to describe some of these health effects in greater detail.

The Arthritis Cure of Rex Newnham

In the 1960's Rex Newnham, Ph.D., D.O., N.D, developed arthritis. At that time he was a soil and plant scientist in Perth, Western Australia. Conventional drugs did not help, so he looked for the cause into the chemistry of plants. He realized that plants in that area were rather mineral deficient. Knowing that boron aids calcium metabolism in plants he decided to try it. He started taking 30 mg of borax a day, and in three weeks all pain, swelling and stiffness had disappeared.

He told public health and medical school authorities about his discovery but they were not interested. However, some people with arthritis were delighted as they improved. Others were scared to take something with a poison label on the container and meant to kill cockroaches and ants. Eventually he had tablets made with a safe and effective quantity of borax.

Within five years and only by word of mouth he sold 10,000 bottles a month. He could no longer cope and asked a drug company to market it. That was a major mistake. They indicated that this would replace more expensive drugs and reduce their profits. It so happened that they had representatives on government health committees and arranged that in 1981 Australia instituted a regulation that declared boron and its compounds to be poisons in any concentration. He was fined $1000 for selling a poison, and this successfully stopped his arthritis cure from spreading in Australia. (2)

Subsequently he published several scientific papers on borax and arthritis. One was a double-blind trial in the mid 1980's at the Royal Melbourne Hospital which showed that 70% of those who completed the trial were greatly improved. Only 12% improved when on placebo. There were no negative side-effects, but some reported that their heart ailment had also improved, and there was better general health and less tiredness. (3)

Most of his later research was devoted to the relationship between soil boron levels and arthritis. He found, for instance that the traditional sugarcane islands, due to long-term heavy use of fertilizers, have very low soil-boron levels. Jamaica has the lowest level and arthritis rates are about 70%. He noted that even most dogs were limping. Next comes Mauritius with very low boron levels and 50% arthritis. The daily boron intake in these countries is less than 1 mg/day. An interesting comparison is between Indian and native Fijians. The Indians are estimated to have an arthritis rate of about 40% and eat much rice grown with fertilizer while the native Fijians with an estimated arthritis rate of 10% eat mainly starchy root vegetables grown privately without fertilizer.

The US, England, Australia and New Zealand generally have average soil-boron levels with an estimated intake of 1 to 2 mg of boron and arthritis rates of about 20%. But Carnarvon in Western Australia has high boron levels in soil and water, and the arthritis rate is only 1%. It is similar in a place called Ngawha Springs in New Zealand with very high boron levels in the spa water which is curative for arthritis. Actually all spas reputedly curing arthritis have very high boron levels. These are also high in Israel with an estimated daily boron intake of 5 to 8 mg and only 0.5 - 1% arthritis.

Bone analysis showed that arthritic joints and nearby bones had only half the boron content of healthy joints. Equally, synovial fluid that lubricates joints and provides nutrients to the cartilage is boron deficient in arthritic joints. After boron supplementation bones were much harder than normal and surgeons found them more difficult to saw through. With additional boron bone fractures heal in about half the normal time in both man and animal. Horses and dogs with broken legs, or even a broken pelvis, have fully recovered.

Borax is also effective with other forms of arthritis, such as Rheumatoid Arthritis, Juvenile Arthritis, and Lupus (Systemic Lupus Erythematosus). For instance Dr Newnham saw a young girl aged 9 months with juvenile arthritis. He was able to cure her in 2 weeks.

He wrote that commonly people can get rid of their pain, swelling and stiffness in about 1 to 3 months. Then they can reduce treatment from 3 to 1 boron tablet (each 3 mg) per day as a maintenance dose so that they can avoid any future arthritis. He also stated that patients with rheumatoid arthritis commonly experienced a Herxheimer reaction and that this is always a good prognostic sign. They must persevere and in another 2 or 3 weeks the pain, swelling and stiffness will be gone. (4,5)

I found this statement not only interesting but also surprising. The Herxheimer reaction is an early aggravation of symptoms with increased pain. It is commonly due to toxins released by killed Candida and mycoplasma. This is very common with antimicrobial therapy, and borax definitely is an exceptionally good and strong fungicide. What surprises me, however, is that this fungicidal effect is already present at this rather low dose of 75 to 90 mg of borax. Equally surprising is the finding that also up to 30% of those with osteoarthritis experienced a Herxheimer reaction, suggesting that the border between osteoarthritis and rheumatoid arthritis is rather fluid. I believe that in long-standing and especially resistant cases it will be advisable to use other antimicrobials in addition. For co-factors in arthritis treatment  also see my article Arthritis and Rheumatism or the booklet OVERCOMING ARTHRITIS.

Osteoporosis and Sex Hormones

Boron deficiency causes greatly increased amounts of  calcium and magnesium to be lost with the urine. A borax supplement will reduce the daily loss of calcium by nearly 50%. As this calcium comes mainly from resorbed bone and teeth, boron deficiency may be the most important factor in causing osteoporosis and tooth decay.

It has been estimated that 55% of Americans over 50 have osteoporosis and of these about 80% are women. Worldwide 1 in 3 women and 1 in 12 men over the age of 50 may have osteoporosis, and this is responsible for millions of fractures each year. Rats with osteoporosis were given a boron supplement for 30 days with the result that their bone quality was now comparable with that of the healthy control group and of a group supplemented with oestradiol (6).

The beneficial effect of borax on bones seems to be due to two interrelated effects: a higher boron content of the bones which makes them harder, and a normalisation of sex hormones which stimulates the growth of new bone. Low oestrogen levels after menopause are thought to be the main reason why so many older women develop osteoporosis. In men testosterone levels decline more gradually which seems to be reflected in their later onset of osteoporosis as a group.

Research has now shown that boron supplementation in postmenopausal women doubles the blood level of the most active form of oestrogen, 17-beta oestradiol, to the level found in women on oestrogen replacement therapy. Equally, the blood levels of testosterone more than doubled (7). With HRT there is a higher risk of breast or endometrial cancer which is not known to happen with hormones produced by the body as with borax supplementation.

Some women get premenstrual problems because oestrogen levels are too high and progesterone too low, and therefore may be afraid of using boron. However, I found no evidence that boron raises oestrogen above normal healthy levels. Boron may balance levels of sex hormones similar to the action of maca root powder. Maca acts on the pituitary gland not only to increase but also to balance our sex hormones and seems to stimulate our own progesterone production as needed.

A recent study in younger men (29 - 50) showed that the level of free testosterone (the form that matters most) had risen by one third after a daily supplementation of about 100 mg of borax for one week (8). This is of special interest for bodybuilders.

Contrary to the medical preference of chemically castrating men with prostate cancer, research with boron has shown that elevated testosterone levels are beneficial by shrinking prostate tumours and PSA levels, PSA being a marker for tumours and inflammation in the prostate. Also significantly improved memory and cognition in elderly individuals may be partly due to increased levels of sex hormones and partly to improved membrane functions of brain cells (9).

I have been asked about boron supplementation for women with oestrogen-sensitive breast cancer. Breast cancer is related to calcifications in the breast. In my opinion it is more important to normalize the calcium-magnesium metabolism and cellular membrane functions rather than feel restricted by a possibly faulty medical concept, especially as I believe that cancer can usually be controlled with long-term antimicrobial therapy. Therefore I would use boron as well as maca in this case.

Fungi and Fluoride

Being such an excellent fungicide it is not surprising that borax is being successfully used to treat Candida. There is much interesting information on an Earth Clinic forum called Borax Cures (10). With low to medium-weight people use 1/8 teaspoon of borax powder and with heavier weight 1/4 teaspoon per litre of water. One drinks the water spaced out during the day, and does this for 4 or 5 days a week as long as required.

Many contributors wrote that it cured or greatly helped them. So for instance this post: "I also have psoriasis, so maybe the soreness in my joints is the psoriatic arthritis creeping in. I thought, after reading about borax here on this forum, I would give it a try. OMG! In one day, the soreness in my knees has vanished! .... Also, my psoriasis seems a lot better after 2 days drinking 1/4 tsp borax in 1 litre of water per day."

Another one about toe fungus: "He wet his feet and then took a handful (of borax) and rubbed it all over his feet. He said it stopped itching immediately! He was stunned. A few weeks later I asked him how his athletes foot was and he said: oh wow! it hasn't come back! that stuff totally cured it !!!"

Other enthusiastic posts were about vaginal thrush. Borax appeared to be more effective than other remedies. Commonly one large gelatine capsule filled with borax or boric acid was inserted at bedtime for several nights or up to 2 weeks. Alternatively the powder can be mixed with cool solidified coconut oil as a bolus or suppository.

A recent scientific study (11) confirms these positive observations with vaginal thrush. Boric acid at the dose of a filled capsule worked even in cases of drug-resistant Candida and against all the tested pathogenic bacteria. Because of the greater dilution, a douche may not be strong enough for bacteria and drug-resistant Candida but it should work for normal Candida. Borax, due to its alkalinity, was more effective than boric acid.

In normal healthy conditions Candida exists as harmless oval yeast cells. When challenged, chains of elongated cells called pseudohyphae develop, and finally strongly invasive long, narrow and tube-like filaments called hyphae. These damage the intestinal wall, and cause inflammation and Leaky Gut Syndrome. Pseudohyphae and hyphae can be seen in the blood of individuals with cancer and autoimmune diseases. Candida can also form tough layers of biofilm. This same study shows that boric acid/borax inhibits the formation of biofilms and also the transformation of harmless yeast cells into invasive hyphal form. In other articles I have shown that this process, commonly initiated by antibiotics, is a basic cause of most of our modern diseases, and this makes borax and boric acid primary health remedies. But this article shows that there are many more reasons to give them a top rating.

A scientific review in 2011 concluded: "... boric acid is a safe, alternative, economic option for women with recurrent and chronic symptoms of vaginitis when conventional treatment fails..." (12). But as it is so much better than drugs why not use it as a first option, or use the even more effective borax?

Another study from Turkey (13) shows the protective effect of boric acid on food contaminated with mycotoxins, especially fungal aflatoxins. Among these, Aflatoxin B1 (AFB1) causes extensive DNA damage and is the most potent carcinogen ever tested, especially affecting liver and lungs, also causing birth defects, immunotoxicity and even death in farm animals and humans. Boric acid treatment was protective and led to increased resistance of DNA to oxidative damage induced by AFB1. The strong antifungal action of boric acid is, of course, the reason why it has traditionally been used as a food preservative.

I received numerous appreciative communications ranging from cancelling surgery for hip replacement to removing brain fog, and curing autoimmune diseases. One woman wrote in a recent Nexus Magazine of curing her Lupus and serious kidney disease in 4 month with half a teaspoon of  daily borax powder.

Borax, similar to the equally endangered Lugol's iodine solution, can also be used to remove accumulated fluoride and heavy metals from the body (14). Fluoride not only causes bones to deteriorate, but also the pineal gland to calcify and the thyroid to become underactive. Borax reacts with fluoride ions to form boron fluorides which are then excreted in the urine.

In a Chinese study borax was used to treat 31 patients with skeletal fluorosis. The amount was gradually increased from 300 to 1100 mg/day during a three month period, with one week off each month. The treatment was effective with 50 to 80% improvement.

One forum contributor suffered with Fibromyalgia/Rosacea, chronic fatigue and TMJ for over 10 years which she believed were caused by fluoride. She used 1/8 tsp of borax and 1/8 tsp of sea salt in a litre of de-chlorinated water, and drank this for 5 days each week. Within two weeks her face cleared, the redness faded, body temperature normalized, energy level increased, and she steadily lost excess weight. The only side-effect was an initial aggravation of her Rosacea symptoms.

Another post: "7 years ago thyroid cancer, the next year adrenal fatigue, then early menopause, the following year uterine prolapse followed by hysterectomy - the following year fibromyalgia and neuropathy. Early Childhood was fluorinated water along with fluoride tablets. Fall of 2008 I was looking at total disability. I could barely walk and couldn't sleep because of the pain and was throwing up daily from the pain in my back. ... After reading about fluoride I came to understand where all of my problems originated. ... I began the borax detox of 1/8 tsp in a litre of water and within 3 days my symptoms were almost gone." 

Calcium-Magnesium Metabolism

There is antagonism as well as cooperation between calcium and magnesium. About half of the total body magnesium is found in bones and the other half inside the cells of tissues and organs. Only 1% is in the blood, and the kidneys try to keep this levels constant by excreting more or less with the urine.

In contrast, 99% of calcium is in bones, and the rest in the fluid outside of cells. Muscles contract when calcium moves into the cells, and they relax when calcium is again pumped out and magnesium moves in. This cellular pump requires much energy to pump calcium out, and if cells are low in energy, then calcium may accumulate inside cells. Low cellular energy may be due to Candida, faulty sugar or fat metabolism, deficiencies, or accumulating metabolic wastes and toxins.

This then leads to only partial relaxation of the muscles with stiffness, a tendency to cramps, and poor blood and lymph circulation. The problem gets worse the more calcium moves from bones into soft tissue. Nerve cells can also accumulate calcium, leading to faulty nerve transmission, in the lens it causes cataracts, hormonal output keeps reducing as endocrine glands increasingly calcify, and all other cells become handicapped in their normal functions. In addition it causes intracellular magnesium deficiency. Magnesium is needed to activate countless enzymes, and a deficiency leads to inefficient and blocked energy production.

A further problem is that excess calcium damages the cell membrane and makes it difficult for nutrients to move in and wastes to move out. When the intracellular calcium level gets too high the cell will die.

Here we can see the importance of boron as a regulator of cell membrane functions, especially in regard to movements of calcium and magnesium. With boron deficiency too much calcium moves into the cell while magnesium cannot move inside to displace it. This is the condition of old age and of the boron-deficiency diseases leading up to it.

While in good health and especially in younger years a calcium - magnesium ratio of 2 : 1 is normal and beneficial and supplied with a good diet. But with increasing age, boron deficiency and resulting disease conditions we need progressively less calcium and more magnesium.

For boron to be fully effective in reversing tissue calcification ample magnesium is required. For elderly individuals I recommend 400 to 600 mg of magnesium together with the daily borax supplementation spaced out during the day, and with protracted joint problems additional trans-dermal magnesium. However, oral magnesium may need to be adjusted according to its laxative effect. I am doubtful whether calcium supplements are needed and beneficial, even in case of osteoporosis. In my view these individuals have plenty of calcium stored in soft tissues where it does not belong, and supplementing boron and magnesium is expected to redeposit this misplaced calcium into bones. I regard the medical focus on a high calcium intake as a prescription for accelerated aging.

What and How Much to Use

In some countries (e.g. Australia, NZ, USA) borax can still be found in the laundry and cleaning sections of supermarkets. There is no "food-grade" borax available or necessary. All borax is the same and "natural", and usually mined in California or Turkey, whether it has been packed in China or any other country. The label usually states that it is 99% pure (or 990g/kg borax) which is safe to use, and is the legal standard for agricultural grade borax. Up to 1% mining and refining residues are permitted. Boric acid, if available, may be used at about ⅔ the dose of borax, it is not for public sale in Australia.

Firstly dissolve a lightly rounded teaspoonful (5-6 grams) of borax in 1 litre of good quality water.  This is your concentrated solution, keep it out of reach of small children.

Standard dose = 1 teaspoon (5 ml) of concentrate. This has 25 to 30 mg of borax and provides about 3 mg of boron.  Take 1 dose per day mixed with drink or food.  If that feels right then take a second dose with another meal.  If there is no specific health problem or for maintenance you may continue indefinitely with 1 or 2 doses daily.

If you do have a problem, such as arthritis, osteoporosis and related conditions, cramps or spasms, stiffness due to advancing years, menopause, and also to improve low sex hormone production, increase intake to 3 or more spaced-out standard doses for several months or longer until you feel that your problem has sufficiently improved. Then drop back to 1 or 2 doses per day.

For treating Candida, other fungi and mycoplasmas, or for removing fluoride from the body -  using your bottle of concentrated solution:

Lower dose for low to normal weight - 100 ml (= 1/8 teaspoon of borax powder or 500 mg); drink spaced out during the day.

Higher dose for heavier individuals - 200 ml (= 1/4 teaspoon of borax powder or 1000 mg); drink spaced out during the day.

Always start with a lower dose and increase gradually to the intended maximum. Take the maximum amounts for 4 or 5 days a week as long as required, or reduce the maximum dose for one week each month to a minimum dose, or alternatively periodically alternate between a low dose and your maximum dose in a different rhythm.

For vaginal thrush fill a large size gelatine capsule with borax and insert it at bedtime for one to two weeks. With toe fungus or athlete's foot wet the feet and rub them with borax powder.

You may take borax mixed with food or in drinks. It is rather alkaline and in higher concentrations has a soapy taste. You may disguise this with lemon juice, vinegar or ascorbic acid.

In Europe borax and boric acid have been classified as reproductive poisons, and since December 2010 are no longer available to the public within the EU. Presently borax is still available in Switzerland (15), but shipment to Germany is not permitted. In Germany a small amount (20 - 50 grams) may be ordered through a pharmacy as ant poison, it will be registered. Borax is presently still available from www.ebay.co.uk and can be shipped to other EU countries.

Boron tablets can be bought from health shops or the Internet, commonly with 3 mg of boron. In some European countries, such as The Netherlands, these may still contain borax, but not in others, such as Germany, where boron is not allowed in ionic form as with borax or boric acid. While suitable as a general boron supplement, I do not know if or how well they work against Candida and mycoplasmas. Most scientific studies and individual experiences in regard to arthritis, osteoporosis, or sexual hormones and menopause were with borax or boric acid. It is not yet known if non-ionic boron is as effective as borax. To improve effectiveness I recommend 3 or more spaced-out boron tablets daily for an extended period combined with sufficient magnesium and a suitable antimicrobial program (16).

Possible Side-Effects

While side-effects from pharmaceutical drugs tend to be negative and often dangerous, with natural medicine such as borax therapy these are usually healing reactions with beneficial long-term effects. Most common is the Herxheimer reaction from eliminating Candida. This is the main cause of pain or discomfort in the digestive system when starting with borax supplementation.

In some of the above forum posts rapid improvement was experienced within days. This is always a functional response. High cellular calcium levels cause muscle contraction with cramps or spasms as a common cause of pain. Boron, especially together with magnesium, can rapidly relax these muscles and take away the pain.

However, with long-standing severe calcifications a large amount of calcium cannot be redistributed in a short time. This leads to increased calcium levels in the affected area, especially the hips and shoulders, and can cause problems for a considerable time, such as a tendency to severe cramping and pain, or problems with the blood circulation, or nerve transmission. Nerve-related effects in hands and feet may be numbness, or reduced sensitivity or feeling in the skin. Higher amounts of calcium and fluoride passing through the kidneys may cause temporary kidney pain. Further, kidney pain appears to be mainly due to kidney stones being released. After a few days the stones are usually cleared and the pain stops.

Such healing reactions cannot be avoided when aiming for a higher level of health, but they can be minimized by increasing borax levels only gradually. Whenever you experience an unpleasant effect reduce or temporarily stop borax intake until the problem subsides. Then gradually start increasing again. Helpful additional measures are a greatly increased fluid intake, using more organic acids such as lemon juice or vinegar, and improving lymph flow as with rebounding, walking or inverted positions.

Toxicity Issues

Government health agencies are concerned about boron toxicity. You might be concerned as well if you read the following, pertaining to sodium chloride or table salt (17): 'Acute oral toxicity (LD50 - the dose at which half of the tested animals die): 3,000 mg/kg [Rat]. Chronic Effects on Humans: Mutagenic for mammalian somatic cells. Slightly hazardous in case of skin contact, ingestion or inhalation. Lowest Published Lethal Oral Dose in Man: 1000 mg/kg. Causes adverse reproductive effects in humans (fetotoxicity, abortion) by intraplacental route, may increase risk of Toxemia of Pregnancy in susceptible women. May cause adverse reproductive effects and birth defects in animals, particularly rats and mice - fetotoxicity, abortion, musculoskeletal abnormalities, and maternal effects (on ovaries, fallopian tubes). May affect genetic material (mutagenic). Ingestion of large quantities can irritate the stomach with nausea and vomiting. May affect behavior (muscle spasicity/contraction, somnolence), sense organs, metabolism, and cardiovascular system. Continued exposure may produce dehydration, internal organ congestion, and coma.'

Now compare the sodium chloride toxicity with the Material Safety Data Sheet or MSDS for borax (18): 'Low acute oral toxicity; LD50 in rats 4,500 to 6,000 mg/kg of body weight. Reproductive/developmental toxicity: Animal feeding studies in rat, mouse and dog, at high doses, have demonstrated effects on fertility and testes. Studies with boric acid in the rat, mouse and rabbit, at high doses, demonstrate developmental effects on the fetus, including fetal weight loss and minor skeletal variations. The doses administered were many times in excess of those to which humans would normally be exposed. No evidence of carcinogenicity in mice. No mutagenic activity was observed in a battery of short-term mutagenicity assays. Human epidemiological studies show no increase in pulmonary disease in occupational populations with chronic exposures to borate dust and no effect on fertility.'

Here you see that table salt is 50 to 100% more toxic than borax, it changes the genetic material and is mutagenic, while borax is harmless in this regard. Infants are most at risk from high borax ingestion. It has been estimated that 5 to 10 grams can cause severe vomiting, diarrhoea, shock and even death, but it also says that lethal doses are not well documented in the literature.

The following toxicity data are from documents of the US Environmental Protection Agency and the Centers for Disease Control(19, 20).

A review of 784 accidental human poisonings from 10 - 88 grams of boric acid reported no fatalities, with 88% of cases being asymptomatic, meaning they did not notice anything. However, gastrointestinal, cardiovascular, hepatic, renal, and central nervous system effects, dermatitis, erythema, and death have occasionally been observed in some infants, children and adults exposed to more than 84 mg boron/kg, corresponding to more than 40 grams of borax for 60 kg of body weight.

Animal studies have identified reproductive toxicity as the most sensitive effects of boron ingestion. Exposure of rats, mice, and dogs for several weeks showed some damage to the testes and sperm at doses of more than 26 mg boron/kg which corresponds to 15 grams of borax/day for 60 kg body weight.

Most at risk is the developing foetus, and in the studied animals rats were most affected. In one study slight reductions in the foetal body weight were already found at 13.7 mg boron/kg/day used during pregnancy. The no effect dose during pregnancy was set at less than 13.7 mg/kg/day corresponding to about 7 grams of borax per day for 60 kg body weight. With an added safety factor a no effect value of 9.6 mg boron/kg/day was calculated corresponding to 5 grams of borax for 60 kg.

However, a rat study lasting for 3 generations found no reproductive toxicity or effect on the parents or offspring at 30 mg boron/kg/day. This dose corresponds to 17 grams of borax for 60 kg ingested for 3 generations! In another 3-generation study no problem was found at 17.5 mg boron/kg/day, corresponding to 9 grams of borax/60 kg, while the next higher tested borax dose of 58.5 mg/kg/day, corresponding to 30 grams of borax/60 kg, resulted in infertility. Therefore we can assume that the safe reproductive dose is about 20 grams/60 kg/day.

Human studies of the possible association between impaired fertility and high boron levels in water, soil and dust in a Turkish populations, and boron mining and processing workers, found no effect. One study even reported elevated fertility rates in borax production workers as compared to the U.S. national average.

All this is important because possible reproductive toxicity is the official reason for the present assault on borax. The sodium chloride MSDS mentioned above also states: "While sodium chloride has been used as a negative control in some reproductive studies, it has also been used as an example that almost any chemical can cause birth defects in experimental animals if studied under the right conditions." Keep this in mind when you read the following.

The Assault on Borax

Arthritis in its various forms and its close relative osteoporosis affect about 30% of the population in developed countries. Osteoporosis is responsible for more long term hospital care than any other individual disease. This is due to the very high incidence of fractures, and especially the protracted nature of hip fractures. This is a main source of income for the medical-pharmaceutical system. If the boron-magnesium cure for these diseases should become widely known, this vital income stream would dry up and the system collapse. As this is the biggest and most profitable industry in the world, this  cannot be allowed to happen.

When Dr Newnham discovered the boron-arthritis cure it was not a big problem for the pharmaceuticals because news travelled slowly and was easily suppressed. This is very different now with Internet communication. Most research funding comes from the pharmaceutical industry, and nothing has come forward to duplicate Dr Newnham's findings and other positive osteoporosis studies. Instead, funding goes into the development of patentable boron drugs for limited application as in chemotherapy, or even to discredit boron. A test-tube experiment found that a relatively low dose of about 4 grams of borax can damage lymphocytes, just like an earlier test-tube study showed that vitamin C supplements are toxic. Most positive borax studies now come from China, Japan and Turkey.

Furthermore, PubMed is a publicly funded search facility for bio-medical research publications. While other articles for Newnham R.E. and Zhou L.Y. are still listed, the two important borax publications mentioned earlier - about the arthritis trial at the Royal Melbourne Hospital and the treatment of skeletal fluorosis in China - are no longer listed, but they belong there and obviously had been there originally. I suspect that they have been deliberately removed to prevent them from being quoted in other research.

In addition, increasing effort goes into publicly demonizing borax for its alleged reproductive and infant toxicity. As an example I recently read an article by a 'senior scientist' of the supposedly 'green' Environmental Working Group. In it the perceived dangers of borax were so exaggerated that most comments in effect said: "Thank you for opening my eyes. I did not know how poisonous and dangerous borax is, I certainly will not use it anymore in my laundry, or for cleaning my toilet and kitchen" .

This is obviously a deliberate campaign to make people grateful for banning borax from public sale. For laundry and cleaning purposes Borax Substitute now replaces the product previously sold as Borax. The EU has spearheaded this campaign. In June 2010 borax and boric acid were reclassified as “Reprotoxic Category 2“, suggesting that they may be harmful to the reproductive functions of humans in high doses, and the product package must display the skull and crossbones symbol. From December 2010 these products were no longer available for public sale within the EU. While this classification now applies for all of Europe, non-EU countries still have some leeway in regard to public sales. This initiative is part of a Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals (GHS) which is to be implemented as soon as possible. Australia is well-advanced on preparing regulations to implement the GHS for industrial chemicals, with new regulations expected in 2012 (21).

The European Chemicals Agency gave as reason for their reclassification of boron products (paraphrased):

'The available data do not indicate major differences between laboratory animals and humans, therefore it must be assumed that the effects seen in animals could occur in humans as epidemiological studies in humans are insufficient to demonstrate the absence of an adverse effect of inorganic borates on fertility. 17.5 mg boron/kg/day was derived as a NOAEL (no event level) for male and female fertility. For the rat decreased foetal weight occurred at 13.7 mg boron/kg/day, and a safe limit of 9.6 mg/kg/day has been derived.' (22)

What they are really saying is this: 'While we have no human data, animal studies suggest that for adult reproductive functions a daily ingestion of about 2 teaspoons of borax is safe. But to be absolutely sure that no-one is harmed, we will ban it totally.' Importantly, this ruling is not related to borax in foods or supplements where it is already banned, but only for general use as in laundry or cleaning products or as insecticides. Because borax is not readily inhaled or absorbed through intact skin, it is difficult to see how even a few milligrams daily could get into the body with the conventional use. If the same standard would apply to other chemicals there would be none left.

The key study in this assessment was published in 1972. Why is this being dug up now to justify banning borax when it was of no concern for the past 40 years? It does not make any scientific sense, especially if you consider that the main chemical in the new borax substitute, sodium percarbonate, is about three times more toxic than borax. Acute oral LD50 values for animals are from 1034 to 2200 mg/kg/day (23). Even the commonly used sodium bicarbonate, with an animal LD50 of 3360 mg/kg, is nearly twice as toxic as borax (24). Both of these chemicals have not been tested for long-term reproductive toxicity at the high doses that caused fertility problems in rats and mice.

The same applies to washing powders, it has been stated that no toxicity is expected if used in the approved way, or that reproductive tests have not been done. Ingredients in these products are more toxic than borax, why can they be used in the approved way but not borax? And how about really toxic items such as caustic soda and hydrochloric acid? Why do they remain available to the public when one of the safest household chemicals is banned despite the fact that it is absolutely impossible to cause any reproductive harm with the approved use?

Regardless of the lack of any scientific credibility, the stage has been set for borax and boric acid to be globally removed from public sale at short or no notice. Even low-level and less effective boron tablets are now tightly controlled by the pharmaceutical industry, and may be restricted at any time through Codex Alimentarius regulations. With this the medical-pharmaceutical system has safely defused any potential danger that borax may have posed to its profitability and survival.

Note:

This article is not about curing arthritis. Boron is essential for healthy bones and joints, and supplements may be able to help with arthritis, but chronic conditions often are associated with additional other deficiencies, allergies, microbial infestations and inflammation. All of these factors may need to be addressed. For further information see Arthritis and Rheumatism or the more detailed Overcoming Arthritis.

REFERENCES

(1) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9638606

(2) http://www.whale.to/w/boron.html

(3) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/article … 3-0084.pdf
(4) http://nah.sagepub.com/content/7/2/89.full.pdf

(5) http://www.arthritistrust.org/Articles/Boron and Arthritis.pdf

(6) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/172591209

(7) http://www.ithyroid.com/boron.htm

(8) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21129941

(9) http://www.lef.org/magazine/mag2006/aug2006_aas_01.htm

(10) http://www.earthclinic.com/Remedies/borax.html

(11) http://jac.oxfordjournals.org/content/63/2/325.long

(12) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21774671

(13) http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2873987/

(14) http://www.earthclinic.com/CURES/fluoride.html

(15) http://www.supergenial.ch/pi1/pd2.html

(16) http://www.health-science-spirit.com/ul … eanse.html

(17) http:/www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9927593

(18) http://www.hillbrothers.com/msds/pdf/n/ … ydrate.pdf

(19) http://www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp26-c2.pdf

(20) http://www.regulations.gov/#!documentDe … -0062-0004

(21) http://en.wikipedia.org/wiki/Globally_H … _Chemicals

(22) http://echa.europa.eu/documents/10162/1 … 609_en.pdf

(23) http://www.inchem.org/documents/sids/sids/15630894.pdf

(24) http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9927258105

Re: Strava

Prečo sa tam doporučuje borax, keď borón je lacný? A prečo je zase okolo toho konšpiračná teória? Veď borón je aj v mnohých potravinách a určite dám prednosť potravinovým zdrojom ako bóraxu, kde neviem, aká je tam čistota a aj tak to získavajú z nejakých anorganických nánosov, ten bórax skôr na vonkajšie použitie. Ja beriem borón už pár rokov. Ja som mala dokonca veľmi pozitívnu odozvu aj na taký minerál ako lithium a ten je takisto veľmi dôležitý, hlavne pre funkciu mozgu! Lithium je kľúčové na to, aby sa dostali B12 a foláty do buniek a mozgu, píše o tom dosť Dr. Amy Yasko, čo lieči autistov a tie deti majú skoro všetky problémy s metylačným cyklom.

A v celom tom článku nie sú vôbec vymenované potravinové zdroje bóru, okrem jednej vety o zelenine a ovocí, napr. sušené slivky, marhule, hrozienka ho veľa obsahujú, takisto avokádo, strukoviny, semená, listová zelenina:

http://www.algaecal.com/algaecal-ingred … n-sources/

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-21 09:56:07)106

Re: Strava

Ja by som sa bála brať čokoľvek typu lugol, bórax, borón vnútorne vo vyšších dávkach, to sa príde zvyčajne až neskôr na to, aké to  má vedľajšie účinky a skoro každý minerál, čo som doteraz brala a keď som to prehnala, dostávala som sa do toxicity. Toho minerálu musí byť v organizme optimálna dávka, aby najlepšie fungoval, závisí aj od ochorenia, stravy, niektoré minerály majú úzke terapeutické okno podávania, hranica medzi toxickou a vhodnou dávkou je veľmi tenká ako napr. meď, molybdén, lithium a sem patrí aj borón. Že vyššie dávky krátkodobo u niekoho poriešia pleseň a kandidu, ešte neznamená, že je to prospešné aj pre organizmus. Je veľmi ťažké odhadnúť pri dennej suplementácii moment saturácie organizmu a kedy už ide do toxicity, toto je riziko takmer  u každého izolovaného minerálneho suplementu.

http://www.acu-cell.com/b.html
http://www.dcnutrition.com/minerals/det … dNumber=47

"High levels / Overdose / Toxicity / Negative Side Effects - Symptoms and/or Risk Factors:
Vitamin B6 / Pyridoxine deficiency, Vitamin B2 / Riboflavin-like deficiencies (skeletal abnormalities), diarrhea, nausea, vomiting, anemia, dermatitis, ovarian / testicular abnormalities, edema, seizures, gastrointestinal disturbances, fatigue, cold-like symptoms.
Toxicity is somewhat dependent on an individual's kidney functions and may cause boron accumulation inkidneys, lungs, bone, liver, heart, brain, fatty tissue, parathyroid and reproductive glands."

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-21 10:40:32)107

Re: Strava

Srdečne ďakujem za váš čas.Viem že nič neviem . A nemám ani šajnu či mám v poriadku nadobličky,štítnu žľazu,estrogény...
Keď som bola na odber krvi na ŠŽ naposledy asi 3 roky,v poriadku u obvodnej,ale to podľa toho čo tu čítam len TSH a to môže byť úplne inak.Mám 50 rokov a som už dva roky po menopauze,z toho pár rokov som brala hormonálnu substitučnú liečbu,keď som s tým začala tiež to bolo ako by ma obliali živou vodou,veľmi som ožila,ale pred viac ako rokom som to vysadila vplyvom tohto fóra a brala som wild jam,dim,teraz už neberiem ani to.Posledných 10 rokov sa cítim väčšinou dosť zle unavená a keby som mala chodiť do práce asi by som musela byť už dlho na invalidnom dôchodku ale podnikám tak sa to dá.Robím len keď som ok alebo musím a to nie je často.Pripisujem to depresii ale keď idem k psychiatrovi že som unavená a mám v hlave hmlu a tlaky/nie bolesť/tak zase mi len zvýši dávku liekov alebo pridá ďaľšie.Tak že toto si riešim sama,zišla som dole na 75 mg setralinu denne z pôvodných 175 mg./max denná dávka je 200mg/ tak aj to považujem za úspech.Po lekároch už nechodím lebo to nemá význam,pred 10 rokmi ked som chodila posielali ma hore dole,každý mi dal lieky a nič sa neporiešilo.Za pár dní som ich mala 17 na deň od každého niečo a tak som to po pár týždňoch všetko prestala brať ,okre antidepresív a liekov na spanie,bez toho nezaspím a melatonín nepomáha.Minul jar som si znížila setralín na 50 mg,o pol tabl.menej a to bolo už zle.Bola som veľmi nervózna a po dvoch mesiacoch som sa musela vrátiť naspäť na 75mg,lebo moje okolie mi celý čas avizovalo že sa to so mnou už nedá vydržať.Posledne ma zobudila tá strava bez sacharidov,čo da týka únavy,predtým som mudela stále spať aj cez deň,hlavne poobede ale niekedy aj doobedu.Odvtedy nie som unavená,ale už asi pred týždňom som začala trochu pridávať sacharidy,tak mi to prišlo samé od seba,napr.pol zemiaku uvareného v šupke,lyžica rýže k mäsu a zelenine,lyžica celozrnných špaldových cestovínzelený banán,všetko toto naštudujem čo ste mi poslala a asi by sa zišiel aj tan vlasový test,aby som vedela kde je problém.Len neviem či to sama zvkádnem bez angličtiny,dohovorím sa ako hotentot ale tieto odborné výrazy vôbec.Použijem prekladač.Vy tam nemáte tiež veľa sacharidov v strave čo píšete,sksim to tiež tak,lebo už si ich organizmus asi pýta keď sa mi to žiada.Kvások sa mi viackrát nepodarilo vypestovať,neviem prečo tak som to vzdala.Skúsim ešte.Mám celý život aj problémy so zápchou ked nedávam pozor čo jem.O tej rezistentnej vláknine som čítala že je dôležitá pre črevo.Tak začnem pomaly pridávať sacharidy,ale nie moc.Bože keby som vedela že čo mám jesť aby som schudla,nikdy som sa neprežierala,u mňa to bolo o cukre,tak uvidím.Ako si fermentujete pšeno a pod.pred konzumáciou?Asi kôli lektínom však? Teraz som ešte dostala zápal priedušiek od mojej pracovníčky ktorá bola chorá v robote a mám tu od doktorky pre istotu atb Cedax,tak nad tým dumem či brať alebo nie.Zápal priedušiek som mala pred 2 rokmi,bolo to ako žeravé špendlíky v hrudníku a chrbte pri kašlaní tak sa toho bojímDakujem za každú radu.108

Re: Strava

"bóraxová konšpirácia" v češtine:
http://www.homeopat.mypage.cz/rubriky/p … konspirace

Takže preto je to konšpirácia, lebo zakazujú predávať bórax a "očierňujú" ho z toxicity, inak je to vlastne článok o účinkoch bóru, ktorý sa dá získať aj z potravín a  aj ako doplnok je lacný, len na kandidu a plesne lepšie funguje bórax a kyselina bóritá. Tak neviem, prečo by som mala kupovať "drogériu", keď aj tak ho telo potrebuje v nízkych dávkach, ak ho nechcem na vonkajšie použitie. A za hrsť hrozienok, 100 g obsahuje 4,5 mg bóru.109

Re: Strava

Bludicka, tiez Charlien, v tele sa mozu zhromazdovat len reaktivne latky, pripadne tukorozpustne.
A borax ani kyselina borita take nie su. Takze pri bore plati to iste, ako napr pri jode, ze je natolko uzitocny a potrebny, ze keby si ho ludia zacali doplnovat, podstatne by klesol odbyt roznych liekov.
Kedze sa bor  pouzival dlhe roky ako konzervant potravin, tak by sa o jeho udajnych skodlivych vlastnostiach davno vedelo.
Ja sa zatial lektinmi velmi nezaoberam, lebo mi nesposobuju ziadne problemy Ked mozem dostat, tak kupujem razny chleb,
bez psenice a prirodzane kvaseny.Je ho dost tazko dostat, ale nakoniec ja ako cukrovkar  DM2 nemozem jest vela chlebovin aj tak.
Hmla v hlave je nasledok najma candidy, co vyraba v crevach neurotoxiny a tiez karcinogeny.
Travenie a teda aj crevnu floru si treba napravit v prvom, rade.(kyseliny enzymy, mikrovlakniny a probiotika)

Naposledy upravil: RNG (2015-01-21 16:07:43)110

Re: Strava

v tele sa mozu zhromazdovat len reaktivne latky, pripadne tukorozpustne.
A borax ani kyselina borita take nie su.

Takže bóraxom sa nemôžem predávkovať? Píšu tam "Požité bórové sloučeniny jsou rychle a téměř kompletně vylučovány. " Ale bórom sa predávkovať dá, aj rôznymi minerálmi, vrátane jódu. Neznamená to, že bór je škodlivý, v podstate každý minerál je toxický, ak sa to s ním preženie, ale tak sú minerály ako vápnik, horčík, ktoré majú veľkú toleranciu, lebo telo ich potrebuje vo vysokých  množstvách.  Tak možno závisí od formy, chlorid horčíka sa rýchlo vylúči a chelátovaný zostáva dlhšie v tele.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-21 17:18:57)111

Re: Strava

pre Charlien:

Vy toho riešite strašne veľa, v antidepresívach, v liekoch na spanie, v tom sa ja nevyznám... brala som pred rokmi mesiac antidepresíva, som to po mesiaci zrušila, lebo mi to prišlo, že by som sa ešte viac zamotávala do zdravotných problémov, než som mala a zvyšovala si len ďalej toxicitu. U mňa mala aj tak depresia fyzickú príčinu, toxicitu ortuťou.

Vlasovú analázu si môžete dať urobiť napr. tu:
http://nutriwellnesszapisnik.blogspot.sk/p/testy.html

Môže dať odpoveď na to, ako ste na tom s nadobličkami, štítnou, toxicitou, minerálmi...

A čo sa týka hormonálnej suplementácie, ja som dlho mala estrogénovú dominanciu, veci ako progesterónový krém, wild yam mi zaberal len čiastočne. U žien veľmi často súvisí estrogénová dominancia s toxicitou medi, aj keď sa o tom až tak moc nepíše. Meď silne koreluje s hladinou estrogénu a zinok s progesterónom, takže je to často minerálna nerovnováha.

Ak Vám tá strava robí dobre, tak na nej zostaňte, nakoniec je aj tak dôležité ako sa cítim fyzicky. Ak nechudnete, tam môže byť z toho, čo ste popísali x možných príčín.

Nemusíte používať kvások, ja používam Backferment, je to o dosť jednoduchšie. Ja nejedávam moc proteínov, tak 1xdenne, ak mám ráno vajíčka, druhé jedlo si dám sacharidové - napr. rizoto z ryže natural, pohánka s bryndzou, alebo zemiaky a ak mám ráno sacharidy, dám si neskôr mäso, strukoviny. Pozrite si vlákno o chlebe, tuším som tam o tom backfermete kedysi písala. Pšeno zvyčajne len namáčam, ale múku fermentujem. Alebo pridám do namočeného pšena trochu tej backfermentovej kultúry, ale nesmie sa to prehnať, lebo ono to samozrejme potom tiež chutí kyslo ako kvások.

Na štítnu žľazu používam ja test bazálnej teploty, ráno po zobudení si meriam 10 min. teplotu pod pazuchou, ak je nižšia ako 36,6 spravidla mi zase hapruje štítna (neplatí napr. pri chronickej infekcii, kedy máva človek zvýšené teploty).

Mozgovú hmlu mi spôsobovala toxicita ortuťou, toxicita meďou, kandida, deravé črevo, problémy s nadobličkami, hypotyreóza, problémy s metyláciou... A každá tá jedna oblasť je na veľmi dlho, ale najviac mi to robila tá meď a kandida.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-21 17:16:01)112

Re: Strava

Nuz aspirin je 5 krat tak toxicky, mozes si porovnat tabulky MSDS, a predsa 500 mg sa prakticky nikto neboji brat, tak pre co by sa mal bat brania povedme 30 mg boraxu alebo kyseliny boritej, ked to ma tolko dobrych ucinkov v tele. Inac ked si pozries ten clanok, tak borom sa da potlacit aj candida uz v dost malych davkach.113

Re: Strava

Tak porovnanie s liekmi chápem, ale mňa osobne to moc nezaujíma, lebo žiadne neberiem. Ale za to viem, že som si aj mnohými doplnkami výživy spôsobila problémy, problém nebol v samotnom doplnku, ale v mojej nevedomosti a hlavne v akých dávkach a kombináciach ho musím brať. A tá príčína kandidy sa spravidla tiež musí riešiť omnoho komplexnejšie a málokedy dlhodobo zaberie ju len lokálne vyhubiť.114

Re: Strava

Uvaha, co doplnovat je zalozena na vyskume roznych davok, tj co je malo, co je dost a co uz skodi.115

Re: Strava

RNG napísal(a):

Uvaha, co doplnovat je zalozena na vyskume roznych davok, tj co je malo, co je dost a co uz skodi.

Štandardné dávky pri ochoreniach vôbec neplatia, človek s toxicitou ortuti môže mať potrebu dennej dávky zinku do 100 mg, takisto potreba selénu a molybdénu je vysoká, pre bežného človeka toxické dávky. A naopak niektoré minerály môžem mať v nadbytku ako meď, mangán. Podobne je to napr. aj s b-vitamínmi. A čím vyššie dávky suplementujem, tým viac hrozí toxicita, pretože je ťažké odhadnúť moment saturácie organizmu a ktoré ďalšie minerály musím doplniť, aby som vyrovnala pomery. Ak beriem moc zinku, vytlačí mi meď, železo a koľko musím potom doplniť zase z tých druhých. Vôbec to nie je jednoduché.

A dovolím si tvrdiť, že veľa ľudí, čo pravidelne berie suplementy, tak môže mať kopec príznakov z toxicity nejakého minerálu alebo naopak deficitu, ktorý si spôsobili dlhodobým braním, len o tom nevedia, resp. nepripisujú to doplnkom.

V žiadnej potravine nemám len zinok, len meď, vždy sú tam zastúpené oba minerály, len v rôznom pomere, takže potravinami sa prakticky nedá predávkovať al. spôsobiť nejaké vážne nerovnováhy, musela by som len cielene dlhodobo jesť určité druhy, čo ale hrozí u izolovaných suplementov.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-22 09:26:54)116

Re: Strava

Ja som to vyriešila tak,že nesuplementujem každý deň všetko,ale raz zinok,zajtra selén,keď nie som na slnku tak D3,keď mám menej živočíšnej stravy tak sress B...atď.Možno to nestačí ale iste je to lepšie ako nič a možno aj lepšie ako veľa.Môj skromný názor.117

Re: Strava

Pri tej preventívnej suplementácii je to celkom fajn systém. Ale keď sú silné deficity pri niektorých ochoreniach, nedá sa to moc riešiť týmto spôsobom. Napr. malé autistické deti suplementujú zinok aj 100 mg, potom sem patria napr. ľudia s chronickou únavou, vážnymi chorobami, tí potrebujú napr. veľmi vysoké dávky niektorých vitamínov skupiny B, ak je tam ten deficit, tak organizmus sa potom nelieči. A čím vyššie dávky izolovaných suplementov dopĺňam, tým ťažšie je zachovať ten správny pomer a balans medzi živinami.

V zahraničí existuje vyšetrenie "red blood cell mineral analysis" a z neho sa dá relatívne vyčítať, ako je na tom človek s minerálmi na vnútrobunkovej úrovni, tie vyšetrenia minerálov zo séra moc zmysel nemajú, lebo telo sa snaží zachovať homeostázu a ak mu chýbajú aj minerály, berie si ich z rezerv.

Ešte vlasová analýza dá celkom prehľad, ale nie u všetkých minerálov sa presne zobrazuje stav v organizme vo vlasoch.

Ja už som sa to naučila na sebe vypozorovať, čo mi ktorý minerál robí, takže už sa mi tieto veci nestávajú ako kedysi. Napr. ak idem do hypotyreózy, prvé, čo suplementujem, je železo, zvyčajne mám nízky feritín a vtedy štítna moc dobre nepracuje a zhorší sa mi trávenie, lebo pri hypotyreóze sa dosť utlmí vylučovanie žalúdočnej kyseliny.

Naposledy upravil: bludicka (2015-01-22 10:53:05)118

Re: Strava

Nieco je vzdy lepsie brat , ako nic. Aj ked  neberiem mnohe suplementy pravidelne, ale napr kyseliny musim, ked nechcem mat otravu zaludka po kazdom vacsom jedle.119

Re: Strava

V poslednom case citam hodne sudií a uspesnych detoxov pomocou boraxu, ci uz v spojitosti s akné, alebo candidou a inymi pliesnami http://www.homeopat.mypage.cz/rubriky/p … konspirace120

Re: Strava

Ja sm za uz rozhodol brat bor aj ustne , aj transdermalne,
Vyrobil som si 1% roztok kyseliny boritej, ktory som zacal brat aj ustne(1 lyzicka = 50 mg kyseliny boritej) aj transdermalne, najma na moje stuhnute ruky, co mi po dvoch dnoch(!!!) uz ciastocne pomaha. Neuveritelne!!!
Uvidime po mesiaci!
Tak isto som sa rozhodol si davat transdermalne aj horcik, najma pod vplyvom roznych vyskumov, ktore dokazuju lepsie zasobovanie horcikom vo forme roztoku MgCl cez kozu , ako ustne  brane doplnky.A mozem to aplikovat na miesta, kde mam zrejme kalcifikaty ako nasledky zapalov, krore sa pos vplyvom boru a magnezia odsunu ci uz von z tela , alebo zabuduju do kosti.
MgCl hexahydrat sa rozpusta vo vode az do 50% a vysledny roztok sa da striekat na kozu kdekolvek na tele.
S reumou bojujem uz roky, s dost malym vysledkom, najma potlacanim mykoplaziem a protizapalovymi, nuz toto sa zda ovela silnejsia zbran. Najma kombinovana s vitaminmi D-3 a K-2

Naposledy upravil: RNG (2015-01-23 22:02:05)121

Re: Strava

Pozrite si toto video, tak to uz naozaj nezmyselny a nepochopitelny zakon, aky chce zaviest Europska unia.
https://www.stream.cz/adost/10004064-za … ch-kyselin122

Re: Strava

Nuz to je jasny dokaz, ze zakonodarci nesluzia narodu ale zaujmom malych skupin aj na ukor znicenia milionov zivotov na svete.
A ked tu spomeniem sprisahania a konspiracie, tak mi ludia povacsine neveria a myslia si ze som na hlavu padnuty. A;e ako inac mozes taketo nieco vysvwetlit?
Prve hydrogenizovane oleje(margariny) boli patentovane zaciatkom 20tych rokov minuleho storocia a pouzitie bolo povodne na rychlovykrm moriakov. kexze asi 5 rokov na to chovatielia zistoli, ze maju az 30% umrtnost moriakov na porazky, tak prestali pouzivat margarinove pilule na prikrmovanie. Nuz a vyrobcovia to teda ponukl;i ludom ako "zdravsie druhy rastlinnych tukov". To, ze to uz vtedy bolo hrozne skodlive dodnes maskuju, a tento novy "tah" zakonodarstva to jasne dokazuje.
Ja pokila som sa spoliehal na rady lekarov som jedol tieto nahrazky masla skoro 30 rokov, akoze zdravsie a bezcholesterolove. Keby som sa nad tym zamyslel a pozrel do literatury  ako sa oleje vytazuju a ake maju vlastnosti vcitane oxidacie a tvrdnutia(vysychave) , nikdy by som si ich nedal do ust. Zialbohu, kedze som doveroval tomu a nikdy som si nemyslel, ze by mohlo byt nejake rozsiahle globalne sprisahanie, tak som lekarom veril az ma dostali do dnesneho stavu. Uz 20 rokov sa z toho snazim dostat, regenerovat, ocistit telo a podobne, ale zrejme to moze byt len dost malo ucinne.
Je lahko rozbit pohar ale zalepit ho tak, aby to nebolo vobec poznat je ovela tazsie, ba dokonca nemozne.123

Re: Strava

Moze toto byt pravda?????

http://diva.aktuality.sk/clanok/45626/p … -rakoviny/124

Re: Strava

Nu neviem ako k tym statistikam prisli, nemam prilis dovod im verit vseobecne, ked to niekomu vyhovuje to rozsirovat, ale nepopieram ze je to mozne.
Niektore potraviny mozu zvysit fotosenzitivitu koze, niektore zlozky napr grapefruitoveho dzusu zase znizuju docasne schopnost pecene vyrabat niektore enzymy a tym sa zvysi napr koncentracia niektorych liekov v krvi az do nebezpecnych hladin.
Ale to sa tyka skodlivych chemikalii, liekov s postrannymi skodlivymi ucinkami.
Ci to plati pre ine latky, prirodne, o tom pochybujem.125

Re: Strava

Dost divné........ ,,,nepite  grapefruit a nejedze citrusove ovocie'''  a natierajte sa chemickymi srackami (opalovacimi kremami) ,,,ktore su ochrana '''  .... nedivil by som sa keby to bolo naopak haha126

Re: Strava

Nuz na uvedene je skor opak pravda, zialbohu.
Svet bezi na peniaze a medicky priemysel(tj poistovne lekari farmacia, nemoznice a vyrobcovia medickych zariadeni) ma daleko najviac penazi, takze ovlada aj tlac, aj televiziu aj vsetky ostatne moznosti informacii.Vcitane vladnych uradov, co sa o zdravie maju starat.

Naposledy upravil: RNG (2015-07-13 06:34:47)127

Re: Strava

http://www.zdravi-az.cz/Potraviny_jako_ … eky_04.php
rng co hovorite na tento "clanok" je tam pisane ze jedenie enzymov moze zastavit ich vlastnu vyrobu a poskodit organ , na ake enzymi sa to viaze ? asi na pankreatin a betain nie dufam .128

Re: Strava

Blbost.129

Re: Strava

absolutna, velmi by som chcel vidiet dotycneho autora ako by vydrzal fungovat bez enzymov alebo betainu keby mal to co my.130

Re: Strava

Toje bezne, ze obvinia doplnky z navykovosti,
Samozrejme na to, aby to bola pravda, co je vzdy teoreticky mozne, by museli mat dokazy. Tieto samozrejme ziadne nemaju131

Re: Strava

RNG mam jednu otazku ktoru som za par mesiacov stale nepochopil neviem preco asi mam nizsie IQ hmm
Budem pisat ako som to pochopil v bodoch a k tym bodom mi napis ci to chapem spravne alebo nie .
1. V tele su dve prostredia kysle a zasadite .
2. Kysle je potrebne v zaludku a zasadite v crevach .
3. Existuju kyselinotvorne potraviny ( Su to bielkoviny a sacharidy ci len cukre ? )
4. Existuju zasadite potraviny tuky a zelenina ?
5. Co to znamena ked su kyselinotvorne znamena ze potrebuju kyselinu zaludocnu na spracovanie alebo ze kyselinu vytvaraju ?
6. zasadite nepotrebuju kyseliny ale prave naopak zaludocne kyseliny potlacaju ?
7. Preco sa odporuca k masu ( bielkovinam ) ktore potrebuju kyseliny pridavat tuky a zeleninu ? ( ved tie kyseliny potlacaju nie ? ci to je tak ze potlacaju kyseliny az v crevach ci ako ?
8. cital som ze neni dobre kombinovat sacharidy s bielkovinami , preco ved obidve potrebuju kyseliny na spracovanie ?
9. citron vytvara zasadite prostrenie ? alebo neutralne ?

som z tejto temy zufali a myslim si ze je velmi dvolezita preto sa o nu zaujmam sad som z nej mimo uplne , ak by si bol taky dobry a rozpisal mi to tu lebo sa v tom vobec nevyznam . kludne rozpis aj na hodinu citania big_smile (vtip )

Dakujem

http://www.mudrasova.eu/zasadotvorne-a- … potraviny/ co hovoris na tuto tabulku ?

10. citron vytvara kyselinu v zaludku ale posobi zasadito ? tomuto nechapem .
11. zelena fazulka je kyselinotvorna , bol som v tom ze kazda zelenina je zasadotvorna ...

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-14 13:49:24)132

Re: Strava

1. OK
2.Ano
3.4.Bielkoviny a sacharidy su kyslotvorne v tele,  zeleniny su zasadotvorne aj  mnohe ovocia, ale povacsine ovocia obsahuju cukry, tj su kyslotvorne.
5.6.kyslotvorne znamena, ze ked sa vstrebaju do tela pri ich spalovani sa vytvaraju kysle sprodukty. Zaludocnu kyselinu a rozne enzymi potrebuju vsetky potraviny, aby sa rozlozili na zlozky, ktore su pre nas dostatocne male na absorbciu.
7.8.Strava ma byt pestra, hoci niekedy su vyhodnejsie brat jednotlive jedla ako delena strava, pre lepsie travenie. Zelenina a maso su OK, ale sacharidy najma volne cukry a maso robia mnohym problem. samozrejme ked mas dost kyselin a enzymov, tak nemas ten problem.Ale mnoho ludi nie ja tak stastnych dnes.
9. citron je sice kysly, ale obsahuje hromadu mineralov, co sa nakoniec v tele premeni na zasadite zlozky. Aspon tak to tvrdia niektori lekari, co sa zaoberaju s vyzivou a nie som si isty, ci maju naozaj pravdu.
O tych tabulkach nemozem povedat, ze su na 100% pravdive.
Zelena fazulka obsahuje aj nezrelu fazulu, ktora je plna sacharidov takze celkove, podla zralosti ,moze byt aj kyselinotvorna.Zeleniny su viacmenej vsetky zasadotvorne, az na napr cukrovu repu alebo ine korene, plne cukrov. Ak vaha cukrov v nich znacne prevazuje obsah mineralov, tak sui kyslotvorne. Ak maju minimum cukrov a hodne mineralov(kovy) tak su zasaditotvorne v tele.133

Re: Strava

RNG napísal(a):

1. OK
2.Ano
3.4.Bielkoviny a sacharidy su kyslotvorne v tele,  zeleniny su zasadotvorne aj  mnohe ovocia, ale povacsine ovocia obsahuju cukry, tj su kyslotvorne.
5.6.kyslotvorne znamena, ze ked sa vstrebaju do tela pri ich spalovani sa vytvaraju kysle sprodukty. Zaludocnu kyselinu a rozne enzymi potrebuju vsetky potraviny, aby sa rozlozili na zlozky, ktore su pre nas dostatocne male na absorbciu.
7.8.Strava ma byt pestra, hoci niekedy su vyhodnejsie brat jednotlive jedla ako delena strava, pre lepsie travenie. Zelenina a maso su OK, ale sacharidy najma volne cukry a maso robia mnohym problem. samozrejme ked mas dost kyselin a enzymov, tak nemas ten problem.Ale mnoho ludi nie ja tak stastnych dnes.
9. citron je sice kysly, ale obsahuje hromadu mineralov, co sa nakoniec v tele premeni na zasadite zlozky. Aspon tak to tvrdia niektori lekari, co sa zaoberaju s vyzivou a nie som si isty, ci maju naozaj pravdu.
O tych tabulkach nemozem povedat, ze su na 100% pravdive.
Zelena fazulka obsahuje aj nezrelu fazulu, ktora je plna sacharidov takze celkove, podla zralosti ,moze byt aj kyselinotvorna.Zeleniny su viacmenej vsetky zasadotvorne, az na napr cukrovu repu alebo ine korene, plne cukrov. Ak vaha cukrov v nich znacne prevazuje obsah mineralov, tak sui kyslotvorne. Ak maju minimum cukrov a hodne mineralov(kovy) tak su zasaditotvorne v tele.

dakujem pekne ,
sacharidy su kyselinotvorne ale potrebuju zasadite prostredie , to neznamena ze kyseliny su nane zle ? tak som to cital vela krat ze na sacharidy treba zasadite prostredie preto neni dobre miesat bielkoviny a sacharidy .134

Re: Strava

Ked hovorime o kyselinotvornych potravinach, tym sa nemyslia kyseliny v zaludku Tym sa myslia potraviny, co sa pri spalovani v bunkach nenia na kyseliny.135

Re: Strava

RNG napísal(a):

Ked hovorime o kyselinotvornych potravinach, tym sa nemyslia kyseliny v zaludku Tym sa myslia potraviny, co sa pri spalovani v bunkach nenia na kyseliny.

Ano su kyselinotvorne ale potrebuju zasadite prostredie nie ? Preto sa oddeluju od bielkovin .

A ako to je s tukmy tie su neutralne , tie je dobre dat ku kazdemu jedlu tak isto ako zeleninu ?

A ta zelenina hlavne k bielkovinam to je kvoli tomu aby velmi neprekyslilo creva ?136

Re: Strava

Privela otazok a prikomplikovanych. Ano na niektore vitaminy je dobre jest tuky, inac sa nevedia vstrebat. Ja osobne odporucam davat do zeleniny lecitin, co pomoze tukorospustne vitaminy vstrebat a zaroven , ked nemas v jedle tuky, tak ti to precisti cievy.
Sacharidy sa rozkladaju roznymi enzymami aj v neutralnom prostredi, na to je v nasom pancreatine zlozka amylaza. Samotny cukor sa vstrebava bez travenia.
Bielkoviny/proteiny ale potrebuju zlozku proteazu, ktorej ucinnost v neutralnom prosteredi je podstatne nizsia, ako v kyslom. Tuky potrebuju lipazu alebo zasaditu zlc na lepsie vstrebanie. Pomaha aj emulzifikator lecitin, aby sa tuky rozptylili na kvazi vodorozpustnu emulziu. Lecitin  je vlastne sam tukovita latka137

Re: Strava

RNG napísal(a):

Privela otazok a prikomplikovanych. Ano na niektore vitaminy je dobre jest tuky, inac sa nevedia vstrebat. Ja osobne odporucam davat do zeleniny lecitin, co pomoze tukorospustne vitaminy vstrebat a zaroven , ked nemas v jedle tuky, tak ti to precisti cievy.
Sacharidy sa rozkladaju roznymi enzymami aj v neutralnom prostredi, na to je v nasom pancreatine zlozka amylaza. Samotny cukor sa vstrebava bez travenia.
Bielkoviny/proteiny ale potrebuju zlozku proteazu, ktorej ucinnost v neutralnom prosteredi je podstatne nizsia, ako v kyslom. Tuky potrebuju lipazu alebo zasaditu zlc na lepsie vstrebanie. Pomaha aj emulzifikator lecitin, aby sa tuky rozptylili na kvazi vodorozpustnu emulziu. Lecitin  je vlastne sam tukovita latka

viem ale uz tomu zacinam chapat , posledna otazka , cukre ( ovocie ) tiez potrebuju zasadite prostredie ako sacharidy ? A ovocie ma vsetko len cukor ci obsahuje nejake sacharidy pomalsie stravitelne ? A cukor sa vstrebava hned v zaludku tak isto ako predtravene aminokyseliny ?

pytam sa preto ze ked mam prazdny zaludok a chcem delenu stravu dam si ovocie tak o hodinu mozem jest bielkoviny ked sa cukor vstrebe do 30 minut .


a este jedna otazka ohladom vitaminov uvadzas ze treba doplnat Vitamin D3, K2, A, E, C. Viem miale povedat aka je denna davka aj s potravou lebo niekto predcalen moze mat 10000IU vitaminu a z potravi len take GOJI ho maju plno , tak aby som sa ho nepredavkoval alebo nieco ine .

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-15 16:49:17)138

Re: Strava

Cukry su jednoduche sacharidy, ktore su priamo potrava pre candidu. Mnohe sachridy su komplecne a niektore dokonca pre candidu nestravitelne.
Na cukor nepotrebujes nic na stravenie, absorbuje sa priamo. Sacharidy sa niektore absorbuju a niektore treba rozlozit enzymami typu amylaza. Tie pracuju v kazdom prostredi
Stravitelnost sacharidov zalezi od ich typu a celkove suhrnne  sa vyjadruje tzv, glycemickym indexom, Cukor ma ten index 100% a ine sacharidy, podla dlhsieho casu ako sa menia na cukry su oznacene percentualne menej , podla casu na vstrebanie.
Ovocie sa travi dost rychlo, ale neviem ci o hodinu, To ti nezarucujem. Hodinu az hodinu a pol po nom mozes kludne jest ine jedla. Ovocie po bielkovinnych jedlach naduva
Tak isto sa na ovocie neodporuca pit voda, lebo tak sa kyseliny  v zaludku rozriedia a nestacia zabit mikroby na ovoci
. To nam hovorila uz nasa stara mama, hoci evedela pricinu, pre co sa nesmie po ovoci pit voda. Vedela len, ze to nie je dobre.
Predavkovat vitaminy je skoro nemozne bezne, jedine keby si bral ovela vacsie davky, ako su na doplnkoch odporucane.

Naposledy upravil: RNG (2015-07-16 03:00:42)139

Re: Strava

RNG napísal(a):

Cukry su jednoduche sacharidy, ktore su priamo potrava pre candidu. Mnohe sachridy su komplecne a niektore dokonca pre candidu nestravitelne.
Na cukor nepotrebujes nic na stravenie, absorbuje sa priamo. Sacharidy sa niektore absorbuju a niektore treba rozlozit enzymami typu amylaza. Tie pracuju v kazdom prostredi
Stravitelnost sacharidov zalezi od ich typu a celkove suhrnne  sa vyjadruje tzv, glycemickym indexom, Cukor ma ten index 100% a ine sacharidy, podla dlhsieho casu ako sa menia na cukry su oznacene percentualne menej , podla casu na vstrebanie.
Ovocie sa travi dost rychlo, ale neviem ci o hodinu, To ti nezarucujem. Hodinu az hodinu a pol po nom mozes kludne jest ine jedla. Ovocie po bielkovinnych jedlach naduva
Tak isto sa na ovocie neodporuca pit voda, lebo tak sa kyseliny  v zaludku rozriedia a nestacia zabit mikroby na ovoci
. To nam hovorila uz nasa stara mama, hoci evedela pricinu, pre co sa nesmie po ovoci pit voda. Vedela len, ze to nie je dobre.
Predavkovat vitaminy je skoro nemozne bezne, jedine keby si bral ovela vacsie davky, ako su na doplnkoch odporucane.

Dakujem chapem , este ma zaujma , KAVA je silno kyselinotvorna ale hovorisa ze je zdrava hlavne presso . Zaujma ma ci aj Kofeinova dabletka alebo guarana su kyselinotvorne .

Este ma zaujma tvoj nazor na vitargo . Sacharid

A este ci v protikandidovej diete mozu zltnut trochu oci z tolkych tukov ? mam cca 120-140g tukov na den . Pokial zltnu a nemali by z tukov kde moze byt problem ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-16 15:32:15)140

Re: Strava

Zltnutie oci a koze/icterus je z poruchy pecene .Ak mas oslabrenu vyrobu enzymov a na taku "tazku" stravu nemas dost, musis si ich doplnit pocas tej bezsacharidovej diety. Kava je drazdiva  na zaludok ale neviem o tom, ze by pomahala tvorit zaludocne kyseliny. Moze zhorsit reflux.

Naposledy upravil: RNG (2015-07-16 18:55:30)141

Re: Strava

Aha , este ma tak napadlo ze ci unava nemoze byt z prekyslenia po jedle ?
Napr mne sa nejake kyseliny tvoria .
Ranajky som dnes mal 5 vajicok , brokolicu , uhorku , kokosovy olej , lanove semiacka .
Dal som si 3tbl betainu hcl a 2tbl pankreatinu , nemyslis ze je to vela kyselin na take jedlo ? lebo mam 3 jedla a bielkovin tak 30g na jedlo co neni vela .
A este ma zaujma po jedle este aj 4hodiny sa mi grga zelenina ale iba zelenina vecsinou uhorka , myslel som ze zelenina sa travy rychlo .142

Re: Strava

Na to, aby sa ti hodne grgalo, tj nie len trochu, musis mat v zaludku mikrobialnu cinnost, tj nemozes tam mat dost kyselin, ktore by inac mikroby znicili, vcitane kvasnych Zelenina sa netravi rychlo, ked ju jes spolu s 5 vajickami, co je dost velka davka!

Naposledy upravil: RNG (2015-07-16 23:07:48)143

Re: Strava

na 100% ked sa TI po jedle 1,2,3,4, hodiny grga AJ malilinko s prichutou jedla mas MALO kyselin alebo enzymov....resp neodhadol si dost enzymov co si si doplnil alebo kyseliny ...... o tom nepochybuj to je fakt,  a mozes si to overit resp ja si to overim tak ze ked sa najem a dam si enzymy a betain ano adekvatne mnozstvo vs strava objem... ale ked sa o  3hodiny napijem cca 8dcl vody a vznikne mi tažoba tak je to symbol ze tam to jedlo resp prevazna cast jedla este stale sedí v tom zaludku...... pokial to neboli teda nejake fakt megatazne hurky smile ..... v opacnom pripade az vypijem tolko vody a necitim ziadnu tazobu tak jedlo je uz v creve teda dobre sa natravilo v zaludku a nema co mi tam sa zmiesat s tou vodou a nema preco vzniknut tazoba......   a btw 5vajec na ranajky pre niekoho kto ma slabe kyseliny alebo enzymy je dost KILLER big_smile   najvacsi ideal je 1vajicko denne... domáce kvalitne vo forme jemnej omelety ..... v omelete by malo byt najlepsie stravitelne.. kdezto natvrdo je najtazsie stravitelne.....   ale 5vajec big_smile  kámo to nestravi poriadne ani cloveku co ma v poriadku vyrobu kyselin aj enzymov a následne bude mat smradlave vetry... smile

Naposledy upravil: letto (2015-07-17 11:44:02)144

Re: Strava

Nuz ja sa tu postZvim do stredu a ma velkeho ch;apa az do 3 vajec by to malo byt v poriadku. Samozrejme polomakke, tj napr  3 3 minut varene alebo prazenica nie prilis tvrda je asi najlepsia forma
Vajce je cenne ako pojidlo pri mnohych cestach, co neobsahuju lepok145

Re: Strava

Dobre a zaujma ma ked je kysla moc znamena to prekysleny organizmus ?

citalsom ze betain pred jedlom zapraduje prekysleniu ? ako to je ? ked sa ho da vela tak sa nevyuzije ale a tak prekysli organizmus ?146

Re: Strava

Telo vyraba rovnake mnozstvo kyselin a alkalii, cize to znamena, ked si doplnas extra kyseliny, tak je dobre si aj doplnit extra alkalie. Telo ma rozne mechanizmy ako vylucit prebytocne kyseliny z tela, ale potom aj vylucuje dolezite mineraly, co neskor moze viest osteopenii a prepuknut do osteoporozy.

Takze istota je istota, preto je lepsie si aj doplnat alkalie.147

Re: Strava

Pietro napísal(a):

Telo vyraba rovnake mnozstvo kyselin a alkalii, cize to znamena, ked si doplnas extra kyseliny, tak je dobre si aj doplnit extra alkalie. Telo ma rozne mechanizmy ako vylucit prebytocne kyseliny z tela, ale potom aj vylucuje dolezite mineraly, co neskor moze viest osteopenii a prepuknut do osteoporozy.

Takze istota je istota, preto je lepsie si aj doplnat alkalie.

viem preto sa prekislenia bojim , rano mam moc 6ph , a 4-5x do tyzdna pouzivam rano na alkalizaciu Kalinat .

Dnes rano som si daval Kalinat a teraz o 10:00 som mal ph mocu 7,5-8 . Je to kvoli tomu ze som vlastne len vycikal ten kalinat alebo ze mi ten kalinat alkalizoval telo . mozem davat kalinat aj 2x za den ?

rng a vies mi ako prebieha alkalizacie , potrava napr brokolica vylucuje alkalizacie ktore sa dostavaju v crevach do tela ? a ked je ph mocu Dobre tak je aj kyselost tela dobra ? Ty si pisal ze mavas 5-5,5 dlhe roky , to mavas rano nalacno ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-07-18 09:03:02)148

Re: Strava

Ja mam tu kyslost mocu stale viacmenej rovnaku. Ako cukrovkar DM-2 aj ked neberiem kyseliny mam kyslost mocu pod PH-6 s vynimkou,, ked sa extra alkalizujem. Ale potom zase nemozem jest niekolko hodin.
Zatial mi teda ladviny tu extra kyselinu vedia bez problemov vylucit.149

Re: Strava

RNG napísal(a):

Ja mam tu kyslost mocu stale viacmenej rovnaku. Ako cukrovkar DM-2 aj ked neberiem kyseliny mam kyslost mocu pod PH-6 s vynimkou,, ked sa extra alkalizujem. Ale potom zase nemozem jest niekolko hodin.
Zatial mi teda ladviny tu extra kyselinu vedia bez problemov vylucit.

A chodievas aj na krve testy ci tie ta nezaujmaju ze v akom stave mas ladviny a v akom pecen .

Da sa koloidne strebro brat nalacno s kalinatom ?150

Re: Strava

Kedze ja sa beznym doktorom vyhybam uz vyse 20 rokov, na ziadne testy nechodim. Tlak teplotu, cukor a ine si viem zmerat sam a pecen a ladviny si pravidelne cistim, tak isto cievy, a beriem hromady doplnkov proti cukrovke, na udrzbu imunity, na vyrobu energie a podobne. Viac pre mna rozhodne lekari nevedia urobit, ani len tolko.Skor by mi zacali predpisovat rozne chemicke lieky a to by mi viac uskodili, ako pomohli
Koloidne striebro nesmies s nicim miesat. Takze ked chces mat max ucinok z neho, daj si ho na prazdny zaludok a dobre zapi. Alkalizovat sa mozes aj 10 minut neskor,, ked uz ucinok koloidneho striebra na 99% pominul.