51

Re: Green pan

http://www.skeppshult.cz/?p=p_28&sN … ene-otazky

převzato ze stránek Skeppshult:

Proč Skeppshult nevyrábí žádné smaltované produkty?

Chceme našim zákazníkům nabídnout produkty které jsou přírodní jak jen to je možné. Doporučení: vaření a uchovávání pokrmů v keramickém a smaltovaném nádobí a nádobách může vést k uvolnění glazury a barvy. Kyselé potraviny, kyselé šťávy a ocet zvyšují riziko uvolnění olova. K potravinám a nápojům se vyvarujte používání nádob a nádobí neznámé kvality. Dle - "The Swedish governmental Swedish National Food Administration".

Dodatek k smaltovanému litinové nádobí.

Smalt není obecně kyselinovzdorný. Dlouhodobější působení kyselin i v nižších koncentracích může povrch smaltu poškodit(dle CEBS).  Smalt se může také eventuálně (při nárazu) odštípnout a dostat do připravovaného jídla, což představuje velké zdravotní riziko. Také u smaltované litiny zůstane jen jediná přednost - rozvod tepla,  všechny ostatní přednosti odpadají. Připravované pokrmy nepřijdou do žádoucího kontaktu přímo s litinou, ale s umělou vrstvou - smaltem, nevaříte tedy na litině ale na smaltu. Navíc u smaltovaných produktů nebývá litina tolik kvalitní(ani to není v tomto případě třeba).



52

Re: Green pan

Tak k tomuto by sa mal rozhodne vyjadriť RNG, ktorý sa v tom vyzná a tuším aj pracoval so smaltami. Je to len reklamný ťah firmy Skeppshult, pretože minimálne riady Le Creuset a Staub takéto problémy so smaltom nemajú. A olovo rozhodne neobsahujú. A to som už uviedla v tomto odkaze:

http://www.lecreuset.ca/Care--Use3/FAQs … Cast-Iron/

Tu o tom píšu viac o smalte riadoch le creuset a staub :

http://www.kochform.de/Kochen_und_Brate … seisen.htm
http://www.kochform.de/FAQs_zu_Le_Creus … oepfen.htm

píšu tam doslova:

"Emailová vrstva je u riadu le creuset absolútne kyselinovzdorná."

"Väčšina u nás ponúkaných riadov a panvíc z liatiny (Le Creuset, Staub, Küchenprofi atď) sú pokryté s mimoriadne odolnou veľmi hladkou emailovou vrstvou. Hladký povrch poskytuje výborné tepelné vlastnosti a ľahko sa čistí. V podstate platí: Emailová úprava povrchu v žiadnom prípade neovplyvňuje vynikajúce varné vlastnosti liatiny."

A tu zase píše Skeppshult o "purizme" a funkčnosti čistej liatiny:

http://www.kochform.de/Pures_Gusseisen_ … ochens.htm

Tak toto som čítala viac krát, firmy, ktoré vyrábajú čistú liatinu, argumentujú "prírodou"  tohoto materiálu a firmy, ktoré vyrábajú smaltovanú liatinu, argumentujú jej širším použítím a že nereaguje s kyselinami  - oboje má svoje použitie a pri dobrej kvalite nie je problém ani so smaltom.

Treba skôr čítať diskusie ako sú s riadom spokojní ľudia napr. na amazone (či sa odlupuje napr. vrstva na riade, jeho varné vlastnosti, výdrž riadu.), Le Creuset a Staub majú jedny z najlepších recenzií a nie firemné informácie, ktoré môžu byť aj občas zavádzajúce a jednostranne podané.

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-19 22:51:28)



53

Re: Green pan

Nuz moja zena pracovala kedysi davno so smaltami, mala aj diplomovu pracu okolo uvolnovania sa roznych zloziek so smaltov , ked varila kyseliny v smaltovanych hrncoch. Zoznamili sma sa blizsie, ked som jej radil v jej diplomovke ako fyzik materialov.
Kvalitne smalty dnes neobsahuju ziadne vacsie mnozstvo olova, kadmia, ortuti ci arzenu, tj toho sa naozoj netreba bat.  Drzanie smaltov=prilnavost je zalezitost cistenia a fosfatovania povrchov, to dnes je technologicky dobre zvladnute. No a otlkanie/opraskavani  smaltov zavisi od hrubky a prilnavosti, cim tensia vrstva, tym su pruznejsie. Ale moznost tu je, najma pri hrubych smaltoch. Dnesne supertenke smalty ako ten na Green Pan predstavuju minimalne riziko.
To by sme sa museli bat aj pri sklennych poharov a flasiach, ze sa z nich odlupi kusok skla, co je ovela castejsie, nez opraskavanie modernych smaltov.



54

Re: Green pan

Dnes mi prišla odpoveď od nemeckého predajcu  panvíc Skeppshult a Carl Victor, predáva už roky oboje, najskôr ma len stále zavádzal a potom som ho už asi po piatom maily vytočila, tak napísal konečne, čo ma zaujímalo, napíšem doslova preklad z nemčiny:

"Samozrejme na internetových stránkach stojí, že panvice sú vyrábané vo švédskej zlievárni. Ale čo na týchto stránkach uvedené nie je, je omnoho zaujímavejšie! Skeppshult priznal, že niektoré svoje najlepšie produkty vyrába v Číne, rovnako ako firma Le Creuset a Staub. Takisto je realita, že Skeppshult vyrába svoje produkty pre iné firmy a tie potom vytlačia na produkty svoju značku. Toto ale nie je uvedené na ich stránkach, o tomto nikto nemá vedieť.

Približne 50% (skôr viac) kuchynských riadov od špičkových nemeckých firiem sa vyrába v Číne, bez toho, že by boli nejaké problémy a bez toho, aby o tom konzument vôbec vedel.

V každom prípade panvice Carl Victor sú zdravotne nezávadné a sú vyrábané za rovnakých prísnych podmienok ako v hocijakej zlievárni v Európe.

Carl Victor je prakticky rovnocenné so Skeppshult, len Skeppshult je viac o dizajne a konečnej úprave pre ľudí, čo sú ochotní zaplatiť za riad viac.

VW Golf jazdí rovnako dobre ako nejaký Mercedes, ale Mercedes stojí  viac. Je to len vec osobného vkusu. Skeppshult si nechá zaplatiť perfektné konečné vypracovanie a ručná výroba stojí predsa len viac.

Realita nepozostáva z toho, čo sa píše na nejakej internetovej stránke!"

A ešte zaujímavý príspevok z českého fóra:

http://dolcevita.blog.cz/0703/hovezi-st … omentare/2

"Jinak jsem dostal vyjadření od kolegy z Domma, cituji: "ano, námi nabízené litinové nádobí Carl Victor je vyráběno ve slévárnách v Polsku a v Číně a plně odpovídá atestům EU. Se společností Carl Victor spolupracuji již několik let, úspěšně jsem zde prodal již mnoho set kusů tohoto nádobí a do dnešního dne jsem měl všehovšudy 2 reklamace vycházející z nesprávného použití litiny jako materiálu, který je do jisté míry náročný na údržbu,
Společnost Carl Victor je malá firma založená rodinou, která se výrobě litinového nádobí věnuje již po několik generací. a se kterou se znám osobně.  Původně vyráběli samozřejmě ve Švédsku, v posledních letech přesunuli výrobu do míst, kde vyrobí nejlevněji, ovšem se stálou zárukou maximální kvality a zdravotní nezávadnosti. Níže nalezený článek samozřejmě znám a fakt, že se nalézá na eshopu společnosti, která v ČR zastupuje konkurenční švédskou firmu Skeppshult, dostatečně vypovídá o záměru autora. Já obchoduji s domácími potřebami již 20 let a konkurenci zásadně veřejně nehodnotím.""

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-20 08:51:12)



55

Re: Green pan

To by mě tedy zajímalo, kdo je ten "tajemný" německý prodejce, který píše takové nesmysly. :-D
Že prý "Skeppshult priznal, že niektoré svoje najlepšie produkty vyrába v Číne", tak takový nesmysl a blud jsem již hodně dlouho nečetl. ;-) Na co by si asi nechal vyrábět jen některé svoje litinové nádobí někde v Číně a většinu by jinak produkoval sám ve své vlastní slévárně?!? Notabene když má v tom více jak stoletou tradici, klasickou slévárnu a nedostižné místní suroviny. A kvůli pár kouskům riskoval své dobré jméno, nemluvě o tom, že by musel neustále, oproti své domácí výrobě,  řešit známé problémy z exportem, navíc z Číny... To je tedy blábol. :-))))

A že by Skeppshult dovolil prodávat své výrobky dohromady spolu s plagiátem?... Tak to se mě také nezdá.
Link na toho tajemného prodejce asi nebude, že? ;-)

Jo, Dommo také znám, dojděte si na jejich stránku(http://www.dommo.cz/vareni/litinove-nadobi/) a vyberte jako běžný zákazník nějaký produkt., třeba http://www.dommo.cz/vareni/carl-victor- … cm-drevo/. Když už nebudete dál klikat na "značku" Carl Victor - což většina zákazníků neudělá, a naopak budete případně následovat vybízející link "Přečtěte si více o litinovém nádobí Carl Victor.",  řekněte prosím popravdě - jaký máte dojem co kupujete? Čínský výrobek nebo švédský - tedy kvalitní výrobek?.
A na tom je to postaveno - zákazník je (cíleně) uveden v omyl...

Dodatek: "Takisto je realita, že Skeppshult vyrába svoje produkty pre iné firmy a tie potom vytlačia na produkty svoju značku. Toto ale nie je uvedené na ich stránkach, o tomto nikto nemá vedieť. "  No tak to by byla spíše pro Skeppshult pocta a uznání kvality jejich výrobků. To se mě zdá být pravděpodobnější než nebetyčný blud o tom, že si některé nejlepší(!) produkty nechávají vyrobit v Číně, ale ani tomuto moc nevěřím.


A ohledně "keramického" nádobí, dovolím si citaci opět ze stránek Skeppshult:
"Jaký je rozdíl mezi tímto litinovým nádobím a mezi titanovým nebo keramickým nádobím? Někde jsem viděla také litinové nádobí ale to bylo mnohem lehčí a hladší.

1) Tzv. titanové nádobí samozřejmě není celé z titanu, ba ani z části. Pouze slabá vrchní vrstva obsahuje jako příměs jen jeho částice. Jinak je celé nádobí opět z problematické hliníkové slitiny(podobně i u keramického nádobí ). 2) Někteří výrobci a prodejci používají zavádějící až lživý výraz "litina" pro výrobky z hliníkových slitin. Tyto samozřejmě nemají s pravou litinou vůbec nic společného. "

A tady je docela zajímavý článek k tomuto: http://sdeleni.idnes.cz/keramicke-nadob … deleni_ahr

Naposledy upravil: peta67 (2012-06-20 10:45:46)



56

Re: Green pan

"Tajomný" nemecký obchod ste si mohli vygoogliť aj sám, je tam iba jeden, ktorý predáva obidve značky:

http://www.schwedenpfannen.de/

Ten človek mi nemal dôvod vôbec klamať, prečo by to robil? Predáva predsa obe značky. Ale Vy zrejme patríte medzi ľudí, ktorí jednoducho musia spochybniť všetko tak, aby to zapadalo do Vašej predstavy o pravde a keď už Vám dôjdu reálne argumenty, používate pseudoargumenty.

Možno by bolo naozaj veľmi prekvapujúce vedieť praktiky a odhalenia niektorých  firiem, ako to vlastne funguje za kulisami a koľko z informácií sa  dostane k zákazníkovi, podľa mňa je naozaj veľmi reálne práve to, čo píše ten nemecký predajca a tak to vnímam aj ja, nebola by to koniec koncov jediná oblasť, kde to funguje predovšetkým na komerčnej báze a firmy v dnešnej dobe zvyšujúcej sa konkurencie musia reagovať na tlaky a aj  "rodinné" viacgeneračné podniky presúvajú časť svojej výroby do lacnejších krajín.

Dnes majú niektoré firmy tak prešpekulované marketingové a predajné stratégie, že nakoniec by možno nebolo ani vylúčené, keby za Carl Victor a Skeppshult bola jedna firma s dvoma radmi produktov riadiac sa heslom, keď si zákazník odo mňa nekúpi drahú panvicu, ponúknem mu lacnejšiu verziu - toto je už ale čisto len moja špekulácia, pretože nechápem ako je možné, že v Nemecku sa tieto panvice často predávajú spolu - ebay, amazon - ale je za tým len jeden predajca.
Aj firma Staub už nefunguje samostatne, ale pod firmou Zwilling a zlučovaním a skupovaním firiem, alebo ich štiepením na rôzne malé značky (ale je za tým len pár megakoncernov) dochádza aj k zmene výrobných programov a k ich "zefektívňovaniu", takže predstava o nejakej maličkej rodinnej firme, ktorá si tam niekde vo Francúzsku, Švédsku lisuje panvice a hrnce je asi už dnes naivná, ale pre zákazníka atraktívna  a tak to firmy radi píšu na svojich stránkach.

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-20 10:59:16)



57

Re: Green pan

Ano v tom s Vámi souhlasím, že dnes je podvod prakticky všude a člověk(zákazník) si musí dávat pozor.
Proto jsem si také dával pozor s výběrem nádobí, zjišťoval si vše potřebné a částečně i odhalil podvodné praktiky. Chci se akorát o to podělit s ostatními.
Jak jsem již psal, co se týká ohledně litinového nádobí z přírodní surové litiny, je pro mě (v Evropě) pouze jeden originál - a to je Skeppshult. A není to jen proto, že jsme si toto nádobí po dlouhým úvahách a rešerších koupili, ale proto, že mě přesvědčily argumenty a fakta.
A ne fámy, bludy a  nepodložené spekulace, jako třeba právě Vaše spekulace, že Carl Victor a Skeppshultby mohla být jedna firma.  Vy ale naproti tomu píšete, že já "musia spochybniť všetko tak, aby to zapadalo do Vašej predstavy o pravde a keď už Vám dôjdu reálne argumenty, používate pseudoargumenty. "
Hmm, reálné argumenty a pseudoargumenty. Konkrérně?... Nic, že?

"tieto panvice často predávajú spolu - ebay, amazon - ale je za tým len jeden predajca" - často? Hmm, zatím jste dala jen jeden příklad(přiznám se ale, že pro mě dost překvapivý - zeptám se na to přímo zastoupení Skeppshult).

Naposledy upravil: peta67 (2012-06-20 11:10:04)



58

Re: Green pan

Uvediem sem ešte takú perličku, ako to dnes vlastne funguje s firmami a kto koho vlastne vlastní:

http://www.occupymonsanto360.org/wp-con … panies.jpg

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-20 11:33:10)



59

Re: Green pan

bludicka napísal(a):

Uvediem sem ešte takú perličku, ako to dnes vlastne funguje s firmami a kto koho vlastne vlastní:

http://www.occupymonsanto360.org/wp-con … panies.jpg


No, to jsou spíš značky, které ty firmy vlastní...



60

Re: Green pan

No áno, ale sú to značky, ktoré hlavne predávajú! Mňa by napr. v živote nenapadlo, že kozmetiku Garnier vlastní firma Nestle, vnímam tú značku Garnier ako samostatnú firmu a kupovaním jej produktov mám ilúziu, že za tou značkou je kvalita. Ja som o tú ilúziu teda prišla už dávno, ale tak to väčšinou funguje.  Takisto ako si niekto kupuje oblečenie značky Hugo Boss alebo La Coste a myslí si akú kvalitu má. Ľudia sa často fixujú práve na rôzne značky, ktoré s obľubou používajú. Keby bolo všetko len NONAME a predávalo sa len na základe kvality a spracovania produktu, to by výrobcovia došli o značné zisky, takto môžu predávať jeden výrobok pod x-značkami a pri každej značke vytvoriť inú ilúziu o jej kvalite,stačí len nepatrná úprava produktu.

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-20 11:52:40)



61

Re: Green pan

A na té kosmetice Garnier je uveden jako výrobce kdo?

Já např. vím, že na Fantě je jako výrobce uvedena CocaCola.

Dodatek:
ona je ta tabulka trochu zavádějící. Je tam smícháno vše dohromady - tedy firmy které mají své vlastní značky(Viz CocaCola a Fanta) a také firmy které mají podíl(třeba menšinový) v jiných firmách: např.  Nestlé a Loréal(Garnier)



62

Re: Green pan

Ten obrázok je len hrubý náčrt toho ako to dnes funguje.

Tak napr. tá firma Staub, už je pod koncernom Zwilling a Zwilling vlastní už viac značiek, je to tu napísané:

http://www.staub.fr/en/member-of-zwilling-group.html

A už to nie sú len hrnce vyrábané malou rodinnou firmou vo Francúzsku, už je to koncern, ktorý vlastní firmy vyrábajúce všetko možné od nožov, cez kuchynské riady až po holiace strojčeky. Neviem potom do akej miery ovplyvňuje napr. výrobnú stratégiu firmy Staub firma Zwilling, nakoľko si ešte firma Staub zachová svoju autonómiu a môže zostať pri svojich tradičných výrobných postupoch. Ale taktiež zrejme tú firmu Staub muselo k tomuto kroku niečo prinútiť, nikto predsa rád nepracuje pod niekým iným, takže určite finančné tlaky. Aj keď samozrejme oni tam zase na tých stránkach budú vypisovať, ako zlúčením s inou firmou sa ich produkty budú ešte viac inovovať.

A tak prečo odrazu v roku 2001 vznikla firma Carl Victor? Keď dovtedy fungovala firma Skeppshult... A na tých stránkach v tom nemeckom obchode jasne píšu, že bývalý majiteľ Skeppshult zobral celé know-how firmy a založil firmu Carl Victor, ktorá vyrába lacnejšie produkty.

"Als ehemaliger, langjähriger Inhaber der Giesserei Skeppshult weiß der schwedische Designer Göran Ek um das Know-How, das nötig ist, um gute Gusseisenqualität herzustellen."

Doslova tam píšu práve, že bývalý dlhoročný majiteľ Skeppshult.... Nebola za tým zase len nejaká marketingová stratégia alebo rozštiepením značiek zvýšiť svoj zisk? - moja špekulácia.  Alebo firma Skeppshult krachovala a tak si majiteľ založil novú, veď to sa robí bežne. To som čítala v jednom nemeckom fóre, kde jeden Nemec bol priamo v tej fabrike Skeppshult vo Švédsku a tam sa to dozvedel, ta firma bola vraj takmer pred krachom - Skeppshult, lebo ju ten majiteľ skoro zruinoval.

Toto berte len ako moju úvahu.

Naposledy upravil: bludicka (2012-06-20 12:35:58)



63

Re: Green pan

No tak právě okolo osoby z "Carl Victor" je těch fám opravdu hodně: někdy (nějaký) šéf, já zas slyšel zaměstnanec, a ten Polák v tom německém obchodě píše, že dokonce majitel. Když to byl majitel, tak proč se Skeppshultu vzdal? :-D Skeppshult očividně pořád stále prosperuje.

Firma Carl Victor vznikla prostě proto, že se nějaký zaměstnanec od Skeppshult trhl a chtěl si prostě založit vlastní bussines. Bussines založený na kopírování a plagiátorství. Dokonce ten Polák tvrdí, že "Carl Victor, ktorá vyrába lacnejšie produkty. " Ale Carl Victor přeci nikdy nic nevyráběla! Jenom z tohoto tvrzení lze usuzovat, jaké jsou asi kvalitní tvrzení toho Poláka.
A jaké know-how? Já zase naopak slyšel(cca před rokem), že Carl Victor nemá živnosťák ani na obchod(pouze na design), natož na nějakou metalurgickou výrobu. To mám ale z druhé ruky. Ale třeba právě tady se píše jen o designu, ne o výrobě: http://www.carlvictor.com/about.asp.. Slévárna není žádná "trafika", tam je třeba mít spousta povolení, samozřejmě příslušné živnosťáky a v neposlední řadě i onu fabriku - což by se Carl Victor do jeho (pronajaté?) unimobuňky těžko vešla. :-D
A také i kdyby to "know-how" měl, určitě by ho předal Číňanům, že?
A také jsem slyšel, proč má ve znaku "TM". To prý dnešní zákony dovolují, že si "TM" vlastně dneska může dát každý , třeba i 5 let stará firma.

Firma Skeppshult určitě nekrachuje, když navíc rozšířila svou pobočku do ČR, která funguje už asi 5(?) let a rozšiřují se i do dalších států. I z obchodu toho Poláka je přeci vidět, že produkty Skeppshult prodává dál.

Jo, teď to čtu do konce, joooo, teď si s tím zmiňovaným údajným krachem na něco vlastně vzpomínám: něco jsem v tomto směru vlastně také zaslechl a on ten majitel Carl Victor asi spíš byl nějaký šéf ve Skeppshult. A protože prý to tam přivedl do špatné situace, tak ho vykopli. A on si právě hned na to založil tu Carl Victor. Další fáma, nebo pravda? Nevím.
Vím však jedno: Skeppshult má opravdovou slévárnu, výrobnu a fabriku, s více jak stoletou tradicí,  vyrábí své výrobky ze švédské litiny, je to zkrátka originál. Naproti tomu Carl Victor nikdy nic nevyráběl a jenom to pod svou značkou dováží z Číny a pak se to snaží prodávat jako "tradiční švédský výrobek".
A opět jednu perličku na závěr: ten jejich "prodej v jejich fabrice" (jak je schválně nesprávně uvedeno v německém překladu na jejich stránce) dostává v originálním znění podstatně jinou podobu: prodej probíhá v nějakém outletu(Outlet center), tedy v nějakých skladech(jak jinak): http://www.carlvictor.com/factory.asp


Edit:

ještě k tomu předchozímu, jo tady(http://www.skeppshult.cz/?p=p_28&sName=Casto-kladene-otazky) to vlastně  také píšou:
"Drtivá většina nádobí které běžně vidíte v obchodech, pochází z Ásie(i když je často klamavě označené jinou zemí původu, např. jako německé, apod.)"

Naposledy upravil: peta67 (2012-06-20 13:35:11)



64

Re: Green pan

Nie si nejak zavisly na predaji, ked tu robis taku intenzivnu reklamu?!?
Podvody sa predsa dnes robia vsade, a reklamy su obvykle len rozne formy podvodov.
To ale neznamena, ze produkty musia byt nevyhnutne zle



65

Re: Green pan

Aaa, koukám že forum zase běží.

K RNG: na žádném prodeji závislý nejsem, jsem jen spokojený zákazník zn. SKEPPSHULt, ačkoli jsem předtím málem také naletěl na čínské podvody Carl Victor, píši to zcela zřetelně výše, neumíte číst?

K bludicka: :-)))) Tak právě jsem se dozvěděl zajímavou informaci ohledně tvrzení  "Skeppshult priznal, že niektoré svoje najlepšie produkty vyrába v Číne"....
Samozřejmě že tato informace je lživá a pramení z toho, že ten německý prodejce se prý nedohodl se Skeppshult a takto se jim údajně mstí. Však také většina jeho sortimentu Skeppshult je "ausverkauft"a zřejmě s ním značka končí. A navíc prý za toto nesmyslné a lživé tvrzení dostal od Skeppshult přes nos. ;-)
Takže jediný kdo vyrábí v Číně je podvodná značka Carl Victor, je tu vlastně i od nich přiznání.

A nyní taková menší lahůdka pro všechny pochybovače a překrucovače: http://www.skeppshult.com/en/news/2012/ … einsweden/



66

Re: Green pan

Pekne video, poukazuje na tradicnu, dost zaostalu vyrobu, preto su asi tie ceny tak vysoke.
Nuz ale kto chce platit za drahe tradicne  znacky, ma moznost.
Vobec, svedska praca je velmi draha co sa tyka hodiny svedskeho robotnika, preto sa vyrobky stahuju von, tam , kde je lacnejsia pracovna sila. No a v krajinach, kde nie je v tom tak dlha tradicia casto je kvalita nizsia.Bajma v Cine, kde xsa snazia vsetko odsvindlovat, aby znizili vyrobne naklady. To je zialbohu ich tradicia, tak ako su napr Svajciari precizni, nech to stoji, co to stoji.
Ale nie vzdy, obcas sa vyrobky vyrabaju uplne  novou technologiou, a ta zabezpeci aj lepsiu kvalitu.

Povodna tema bola Green Pan, kde  hruby odlievany hlinnik ma ovela lepsiu vodivost tepla ako zelezo/liatina a inertny hladky  keramicky povrch zabezpecuje minimalne lepenie sa jedla na panvicu, minimum priharania, minimum cistenia. Tj je to zdravsie, pohodlnejsie a ekonomickejsie



67

Re: Green pan

"kde  hruby odlievany hlinnik ma OVELA lepsiu vodivost tepla ako zelezo/liatina"....."je to ZDRAVSIE, pohodlnejsie a ekonomickejsie"

Ne, tahle diskuze vážně nemá smysl, takové nehorázné bludy se jen tak nevidí....



Tak hliník je lepší než litina, lepší vodí teplo a je i zdravější.... jo jo, koukám že jsou tu samý "špecialisti"....
Tak hliník obalený umělýma chemickýma vrstvama je prý to nejlepší co může být. jo, jo....

Zajímavé je, co výrobci jiných hliníkových šmejdů, tvrdí o těch dalších:
http://sdeleni.idnes.cz/keramicke-nadob … deleni_ahr



68

Re: Green pan

Peta 67, vypytaj si skolne spat. Naozaj sa s tebou neoplati marnit cas
Zelezo je slaby vodic tepla, vodi len asi 1/5 tak dobre, ako hlinnik.
http://www.engineeringtoolbox.com/therm … d_429.html
tabulky uvadzaju vodivost pre hlinnik(aluminum cislo 250 a pre liatinu /cast iron cislo 55

Najlepsi vodic je striebro, tam uvadzaju vodivost 429, za nim tesne med 401, a negrdzavejuca ocel je len 16, tj mizerna na rozvod tepla na hrnce.

A prosim nehadaj sa so mnou o tomto, ja som pracoval na Akademii Vied prednasal na univerzite metalurgiu a fyziku materialov uz v roku 1969.

Naposledy upravil: RNG (2012-09-25 23:40:02)



69

Re: Green pan

K tým keramickým panviciam, mám doma jednu, keď som ju používala dva roky šetrne, v pohode povrch držal, žiadne známky opotrebenia - mám len nejakú noname z Billy, priateľ jeden krát zabudol vypnúť plyn po dovarení a dosť dlho sa zahrievala na vysokej teplote - povrch kompletne zničený, môžem ju vyhodiť, už sa to tam všetko lepí.

Mne sa varí dobre aj na tej keramickej a aj na tej železnej - pravdupovediac ja nevidím nejak veľké rozdiely vo vodivosti tepla, obidvoje pečú a smažia veľmi rovnomerne, len tá železná sa dlhšie zahrieva, ale aj dlho drží teplo po dovarení, na železnej smažím, na keramickej robím jedlá typu wok, u oceli jednoznačne mizerná vodivosť, len u tej železnej sa nemusím báť, že ju poškodím - tú teraz musí používať priateľ, lebo to je jediná panvica, čo on nezničí a keď si kúpim novú keramickú - vyskúšam teraz značkovú green pan, tak tá bude pre neho tabu. Pečiem často na plyne arabský chlieb, tam sa tá panvica musí doslova rožhaviť na maximum - toto väčšinou neprežije ani teflónová, ani keramická pri častejšom používaní, takže na isté kuchynské úpravy má určite tá železná svoje opodstatnenie.

Naposledy upravil: bludicka (2012-09-26 07:15:10)



70

Re: Green pan

RNG, ak budem zahrievať hrubú železnú panvicu dlho na vysokej teplote, dosiahne sa tam vyššia teplota ako keby som zahrievala tenkú hliníkovú, dajme tomu keramickú? Lebo ja mám pocit, že tá železná dobre akumuluje teplo, ono pri pečení tých plochých chlebov tá vysoká teplota je zase fajn, to sa pečie pár sekúnd, ono to získa aj úplne inú chuť, ako keď sa to pečie pri nižšej teplote, možno to vzniká čiastočným spálením škrobov. Aj pri pečení pizze v peciach sa používa dosť vysoká teplota, okolo 300 stupňov, to sa len vloží a za chvíľu je to upečené.

Naposledy upravil: bludicka (2012-09-26 09:20:49)



71

Re: Green pan

Hlinnik ma ovela nizsiu tepelnu kapacitu, tj zohrieva sa velmi rtychlo,,ale aj chladne velmi rychlo.
Zelezo a zelezna liatina sa zohrievaju ovela pomalsie, a pomalsie aj chladnu.
Teplota, co dosiahnes zavisi od casu a teploty pece, samozrejme izolacne sklenene a keramicke panvice trvaju zohriat ovela dlhsie. Ta velmi tenuska vrstvicka keramiky na modernych panviciach je tak tenka, ze sa prehreje skoro roznako rychlo, ako material pod nimi, co je dnes spravidla vyborne vodivy hlinnik.



72

Re: Green pan

:-)))))))))))

Takže ještě jednou a tentokrát naposledy. ;-)

http://dolcevita.blog.cz/0703/hovezi-st … #104365182

Cha chá, tak co vy chytrolíni? :-D



73

Re: Green pan

Keď som túto tému zakladal, ani som nevedel, ako sa rozbehne smile Green-pan som nakoniec nekúpil, kúpil som v Bille keramickú panvicu ELO a som nadmieru spokojný, ani po tom čase na nej nevidieť žiadne známky opotrebenia, je nepriľnavá - na dusenie mäsa a zeleniny sa zdá byť výborná. Či sa z nej niečo uvoľňuje do jedla, to teda netuším, ale to sa asi nedá obyčajnému spotrbiteľovi zistiť ani pri green-pan.
Mám pár otázok pre RNG aj pre Bludicku, keďže sa zdá, že sa ozaj vyznáte smile

1, Idem kúpiť nejaký riadík, v ktorom by som varil maličkej dcérke jej príkrmy (obilninové kaše, varené ovocie, zelenina)... chcel by som vedieť, aký je najvhodnejší materiál + o ktorom je znám, že sa z neho nič neuvoľňuje - uvažujem opäť o nejakých keramických hrncoch alebo o smaltovaných hrncoch.

2, V tejto súvislosti sa chcem opýtať na medené hrnce - viem, že meď má rýchlu tepelnú odozvu - kvôli tomu sú také šialene drahé? Doteraz som varil v obyčajných (tuším nerezových???) hrncoch, no v nich na stenách všetko prihára, úplná katastrofa. AKo je to s medenými? Má niekto skúsenosť?

3, Čo preváranie vody? Čajníky sú nerezové, tak predpokladám, že odtiaľ sa toho do vody veľa neuvoľňuje, alebo sa mýlim?

Vďaka za odpovede...



74

Re: Green pan

Green pan je dobry, ma hrube dobre vodive dno, tj dobry rozvod tepla.
Ja sice pouzivam nerezove hrnce, ale maju dvojite dno so zabudovanou medenou platnou.
Med je draha a koroduje, preto patri do minulosti.
Ja osobne pouzivam len destilovanu vodu, takze nepotrebujem vodu prevarat, je uz aj tak sterilna a extremne cista.



75

Re: Green pan

Tak najlepšie hrnce asi Staub, Le Creuset a Silit - tieto hrnce sú doporučované aj pre ľudí s chorobou MCS - extrémne citliví na stopy chemikálií, neobsahujú ani nikel.

http://www.silit.de/haeufig-gestellte-f … _1328.html
http://www.silitcookware.com/index.html

Hrnce sú z ocele, povrchový materiál silargan - nejaká supervytvrdená keramika:

http://www.silit.de/haeufig-gestellte-f … 412B0F0B00

"Titánové a keramické" hrnce, čo sa predávajú u nás sa časom veľmi ničia - aspoň tie dva, čo mám doma ja. A keramická panvica z Billy to tiež u nás neprežila.

Lenže, čo som pozerala recenzie na amazone o tom Silite, tak dosť ľudí píše, že po čase sa začína lepiť jedlo na povrch.

Naposledy upravil: bludicka (2012-12-03 10:40:32)



76

Re: Green pan

vďaka... a čo smalt? z neho sa niečo uvoľńuje?



77

Re: Green pan

Le creuset a Staub je železná liatina a na povrchu vysokokvalitný smalt, veď na tie hrnce dávajú záruku 101 rokov, sú to generáciami overené hrnce s najlepšími recenziami. Netvrdím, že moderné materiály nemôžu byť lepšie - ale moja skúsenosť je zatiaľ viac negatívna, tie materiály sú fajn, ale mali zatiaľ všetky obmedzenú životnosť, čiže dosť to ide do peňazí kupovať dajme tomu každé tri roky novú green pan, hoci tie noname keramické panvice sú dosť lacné a dajú sa. Hlavne sa nesmú tie panvice prepaľovať zasucha - čiže zabudnúť vypnúť plyn resp. zdroj tepla po dovarení+šetrné zaobchádzanie.

Smaltované hrnce kupované na SK - moja skúsenosť príšerná, všetky som ich vyradila, aj tie tenkostenné, aj hrubostenné, ak Vám u oceľových vadilo pripaľovanie a priháranie, tak tu je to ešte horšie.

Ja neviem, ja som už toho názoru kúpiť 2-3 drahé kvalitné hrnce typu Le Creuset ako zase nejaký moderný "titán" a po troch rokoch je vrstva preč. Jediný hrniec, ktorý prežíva piaty rok je Eta titánový hrniec, ten ešte vyzerá celkom ok, má to hliníkové jadro, varné vlastnosti sú dobré.

Pozerala som aj tie oceľové hrnce s medeným a hliníkovým jadrom, ale je to stále len oceľ na povrchu a nevidím v tom nejak extra výhodu, keď sa tam všetko prilepí, že sa tam to teplo lepšie rozloží, že sa nejak rýchlo zohrejú - až taká výhoda sa mi to nezdá. Osobne používam oceľové hrnce len na varenie cestovín, polievky, vody, na nič iné sa mi vhodné nezdajú.

Naposledy upravil: bludicka (2012-12-03 13:23:44)



78

Re: Green pan

napr. tieto keramické hrnce od tescomy sú dosť lacné, možno by stáli za skúšku:
http://www.kvk.sk/tescoma/catalog/2128/ … -ecopresto

ale nemám osobnú skúsenosť

ja mám doma tento titánový hrniec, slúži dobre, je dosť odolný:

http://www.andreashopsala.sk/internetov … r=najnakup

ale netuším, či sa z tých povrchov niečo uvolňuje, ak by som chcela 100% istotu, kupovala by som už spomínané značky - tie na internete aj uvádzajú napr. obsah ťažkých kovov a pod.

Naposledy upravil: bludicka (2012-12-03 13:59:54)



79

Re: Green pan

S tym uvolnovanim to nie je az tak tragicke, olovo a ortut dnes su v tych smaltoch ci keramikach dost v malom mnozstve. Takze jedla sa nezamoruju, ked ich uz nekupis zamorene, ako napr drave ryby a ryby chovane v rybnikoch, kde casto ortut je znacne zamorenie v tuku.



80

Re: Green pan

Včera som našla celkom lacné green pan panvice u nás, je to rada "Rio", len sa nedajú použiť na indukčný sporák, inak majú všetky vlastnosti tých drahších rád:

http://www.vasekuchyne.sk/sk/greenpan-rio-panvica-26-cm

Majú aj hrniec, ale ten je už drahší:

http://www.vasekuchyne.sk/sk/greenpan-r … vkou-24-cm

Naposledy upravil: bludicka (2012-12-04 10:55:07)



81

Re: Green pan

Tu tlacia cez televiziu aj 2 take panvice(12 inchove) spolu aj s nozom pokrytym tak isto tou zelenou keramikou, za $ 19.95 plusm postovne, asi si to aj ja objednam.
Hlinnik 3003 je este  hodne makky, skoda, ze to nerobia zo serie 6000 alebo 2024, co je stary znamy dural
Nuz ale za tie peniaze nemozno ocakavat zazraky...



82

Re: Green pan

A aky mate nazor na panvicu od Zepteru? Myslim jej zdravotnu nezavadnost, pokial odhliadnete od ceny. Chvali sa, ze ma prevratnu technologiu URA. Obsahuje vysoke percento chromu a niklu, nie je to skor na zavadu?  RNG a bludicka zaujimal by ma vas nazor. Dakujem



83

Re: Green pan

Zepter je dost draha znacka riadov, maju mnohe schopnost pripravovat bez vody alebo oleja, vo sa tyka zliatiny 316L je chromnikrova ocel s pridavkom molybdenu, ktore sa bezne pouzuiva v potravinarskom prioemysle, lebo je odolnejsia ako bezne 18/8  nehrdzavejuce ocele.
URA technologia obohacuje povrch na vyse dvojnasobok chromu, co dava podstatne mensiu pravdepodobnost prilepenia sa jedla na povrch Zarovren zrkadlovy finis tam velmi pomaha.

Ako to pracuje som nemal moznost si este vyskusat, ale iste nie tak dobre, ako keramicke povrchy. Ale inac ich riady maju vyborny rozvod tepla(trojvrstvove dno)

Kedysi davno som mal totiz moznost vyskusat si riad s pokovovanim tvrdeho chromu(hard chrome) co bol skoro 100% zrkadlovy chrom, velmi tvrdy(RC 62) a sice to bolo lepsie, ako ine panvice, ale keramike sa to este stale nevyrovna.

Naposledy upravil: RNG (2013-01-25 18:21:58)



84

Re: Green pan

Nasiel som zaujimavy clanok na nete ohladne pravdy o očkovaní
http://martinhrustinec.blogspot.sk/2012 … ckeho.html



85

Re: Green pan

Nepatri to do tejto temy sice, ale je to vyborny prispevok neavisleho pozorovatela najma veta

" Ak človek nemá všetky informácie pre i proti, môže sa správne a "slobodne" rozhodnúť, či sa nechať alebo nenechať očkovať?"



86

Re: Green pan

ešte k tej panvici zepter, moja matka kedysi už veľmi dávno, je to asi aj 25 rokov dozadu kúpila veľmi drahú panvicu zepter a jeden hrniec od nich. Mali veľmi masívne oceľové sendvičové dná, na tú dobu to bol veľký prevrat, lebo vtedy sa u nás ešte vôbec nepredávali oceľové hrnce s takými hrubšími dnami, väčšina domácností mala doma len smalt  - ale na tú panvicu sa všetko lepilo ako na bežnú oceľovú panvicu a o nejakom varení bez vody nemôže byť ani reči, nikto tú panvicu u nás nepoužíval, len ten hrniec

Naposledy upravil: bludicka (2013-02-05 08:31:46)



87

Re: Green pan

Nuz na dnesnom Zepteri je ten o chrom obohateny povrch a zrkadlova hladkost to, zo znizuje ciastocne lepivost jedla.
Ale smaltu a najme tejto novej super hladkej keramike sa to samozrejme nevyrovna, preto si myslim ze su to vyhodene npeniaze.



88

Re: Green pan

Napíšem recenziu na hrniec Staub, cez vianoce bola na amazone akcia, tak sa mi podarilo ten hrniec zohnať za 120 Eur (na naše pomery stále dosť vysoká suma), ale v Čechách a u nás tento hrniec stojí v tej farbe a rozmere ca. 200 Eur.

Vizuálne ten hrniec vyzerá nádherne, aj keď ja sa orientujem vždy len na praktickú stránku, ale poteší aj tak. Je to najlepší hrniec, čo momentálne mám doma. Je to železná liatina a navrchu smalt, povrch nie je tak nelepivý ako napr. u keramickej panvice typu greenpan, ale má celkom dobré neprilnavé vlastnosti, ten smalt nie je úplne hladký, je trochu ako keby zdrsnený, firma Staub píše, že časom sa vytvorí na smalte patina - podobne ako na surovej železnej liatine a neprilnavé vlastnosti sa zlepšujú, tak to ešte nemôžem posúdiť. Ak môžem porovnať so železnou panvicou, čo mám doma, teda bez smaltu - tak tá má lepšie neprilnavé vlastnosti, ale vzhľadom na reaktívnosť železa ju používam len na opekanie.

Hrniec je ťažký a to je jeho hlavná nevýhoda, ale nie je ťažký ani samotný hrniec, väčšina váhy leží v pokrievke (u hrnca s priemerom 24 cm váži 1,85 kg) a tá je zaujímavo skonštruovaná. Naspodu sú také drobné výstupky a žliabok po obvode, cez ktoré steká skondenzovaná para naspäť do hrnca,  pokrievka veľmi dobre sadne na hrniec a svojou ťažkou váhou vytvára podľa mňa vyšší tlak v hrnci ako je to pri bežných hrncoch, nie je nikde vidieť, kde uniká para pri varení, všetka vlhkosť sa vracia naspäť do hrnca, nič nevyteká, nič neprebubláva. Samozrejme nejaká para unikať musí, keď si človek zoberie bežný tlakový hrniec, ktorý je poriadne uzavretý a aký sa tam dokáže vytvoriť tlak. Hlavná nevýhoda pri varení v bežných hrncoch je unikanie aromatických látok a oxidácia, čo je podľa mňa v tomto hrnci minimalizované. Nikdy som moc nechápala tie malé dierky v pokrievkach u nerezového riadu, ak je pokrievka dostatočne ťažká a dobre skonštruovaná, nie je problém s nahromadenou parou, pokrievka nenadskakuje a vyšší tlak spôsobí rýchlejšie uvarenie potraviny. Pri pečení sa v tom hrnci potravina vôbec nevysuší, nahradí rôzne moderné fólie na pečenie a pod.. Hrniec je výborný na šetrné dusenie, na pečenie, polievky, má veľmi rovnomernú distribúciu tepla, je veľmi robustný s vysokokvalitným smaltom, taký hrniec by ma mal prežiť, ak mi zrovna nepadne na podlahu.

Nevýhoda ešte je, že je to v podstate jeden kus železnej liatiny, takže za zahrievajú aj uši hrnca a aj tá kovová úchytka, ja používam na to také malé silikónové chňapky.

Hrniec je možné použiť na sporáku a aj ako pekáč v trúbe, ja som v ňom piekla aj chlieb. Po jeho vyskúšaní sa chystám kúpiť ďalší kus za zničený titánový hrniec, čo mám doma, treba pozerať pravidelne akcie v obchodoch, na amazone, občas bývajú niektoré modely zlacnené, hlavne v takých menej atraktívnych farbách ako čierna.

http://www.kochform.de/Staub-Cocotte-ru … mgruen.htm

Možno ešte stojí za zmienku, že u nás sa teraz začali predávať keramické hrnce firmy Emile Henry, ktoré sa môžu používať aj priamo na sporáku, tu ide o prírodnú keramiku, ktorá znáša aj teplotné šoky. Na amazone sú veľmi pozitívne recenzie, čo sa týka varných vlastností, sú na rozdiel od železnej liatiny o dosť ľahšie. Lenže je to keramika a ľudia píšu, že tie hrnce zvyknú aj prasknúť, takže ak mám dať za hrniec 150 Eur, ktorý mi môže prasknúť, tak rozhodne osobne kúpim radšej železný. Takisto by som mala asi obavy, dať ten hrniec na sporák a začať ho silno zahrievať, čiže nie je to podľa mňa hrniec typu hodiť na sporák a rýchlo dačo uvariť, ale skôr na pomalé šetrné dusenie, pečenie, tá železná liatina je podľa mňa určite univerzálnejšia.

http://www.pekne-taniere.sk/xx-18.html
http://www.vasekuchyne.sk/sk/vyrobcovia … enry/flame

Oba typy hrncov by mali byť úplne zdravotne nezávadné a nemalo by sa z ich povrchu nič uvolňovať, keramika emile henry neobsahuje žiadne olovo a kadmium.

Naposledy upravil: bludicka (2013-02-08 16:35:39)



89

Re: Green pan

Boze tie nemozne ceny!!!
Pricom zelezo ma podstatne nizsiu tepelnu vodivost nez med alebo hlinnik.
Takze pre mna je stale vyber, sendvicovana nehrdzavejuca ocel, alebo vnutorne pokrytie modernou keramikou, ako ma green pan s masivnou hlinnikovou konstrukciou. Medenna by bola o tolko tazsia ale len malicko lepsie tepelne vodiva.



90

Re: Green pan

Greenpan sa ale týka panvíc, ja som tentoraz písala skôr o hrnci. Okrem toho tá cena je tu veľmi relatívny pojem. Ak si človek poctivo prečíta recenzie na amazone na panvice Greenpan, tretina užívateľov píše, že panvice strácajú po istej dobe nepriľnavé vlastnosti, takže každý druhý tretí rok treba kupovať novú - závisí od intenzity používania, čo rozhodne už lacné nie je a ani ekologické! Keďže nežijeme v Amerike, cena jednej keramickej panvice u nás sa pohybuje ca. od 30 do 50 Eur.

Hrniec Staub nie je iba o železe, má veľmi dobrú povrchovú úpravu a takisto varné vlastnosti a je to hrniec na celý život, s varením v sendvičových oceľových hrncoch sa to nedá porovnať. Možno nejaké tie, čo majú jadro medené, ale stále je to navrchu len oceľ, čiže sa to tam lepí. Takisto oceľový hrniec sa mi nezdá moc vhodná voľba do trúby na pečenie.

Vlastnosti každého materiálu sa využívajú pre špecifické účely, medené panvice majú okamžitú tepelnú odozvu, ale to je možno zaujímavé pre nejakých šéfkuchárov, väčšinou na nejaké omáčky a pod., o cene tu radšej ani nehovorím. Pre vyššie teploty, grilovanie, pečenie, varenie typu wok je lepšia ale železná liatina. Meď je reaktívny materiál a väčšinou sa poťahuje oceľou alebo cínom a všetko sa tam lepí, čo šéfkuchári aj využívajú. Bežný smrteľník ocení pre svoje varenie skôr nelepivé povrchy a takisto mu je v podstate fuk, či sa panvica zahreje o 5 sekúnd skôr, nepotrebuje precízne regulovať tepelnú odozvu, skôr chce využívať vlastnosti rovnomerného zahrievania a akumulácie tepla a v tomto je lepšia železná liatina. Dnes je už veľa možností a drahé medené panvice sa dajú nahradiť keramickými s hliníkovým jadrom typu greenpan - len ich treba kupovať častejšie alebo šetrne používať.

Dobre vysvetlený rozdiel pri použití medeného a železného riadu:

"Any copper pan should have a stainless steel lining.  Copper is no good for eggs because it transmits heat too quickly and will burn the eggs.  It doesn't retain enough heat for frying up big pieces of meat or large scoops of vegetables, it just ends up steaming / boiling / poaching them.  Iron is the opposite, it holds a lot of heat that it distributes very evenly, but it takes a long time to get going and you can't get precise control.  That makes it great for bacon, pork chops, eggplant, etc.  For iron you want a metal spatula or wood spoon and put some muscle into it. "

One interesting option is Le Creuset iron skillets with a (glass) enamel inner coating.  That's semi-nonstick.  Probably no less scratchable than Teflon but it won't vaporize and eating it isn't nearly as scary."

Treba si v reáli vyskúšať, ktorý materiál mi vyhovuje na moje varenie a zobrať do úvahy aj jeho zdravotnú (ne)závadnosť. Na volské oko použijem greenpan a na dusenie a pečenie Staub hrniec a na grilovanie železnú liatinu bez povrchovej úpravy.

Naposledy upravil: bludicka (2013-02-08 20:52:27)



91

Re: Green pan

Nuz ja veru rozne "navody ", popisy a kritiky od vyrobcov neberiem vobec vazne.
Mozno sa na zaciatku vyrobili aj keramicke povrchy zlej kvality, nedostatocne tvrde, ale ked ma keramika tvrdost 62 Rockvel C, tak sa neda doskrabat predmetmi pod 40 Roxkvell C, co je vacsina riadu az na niektore noze. Takze ked je clovek minimalne opatrny, nedoskriabe tie panvice.
Zelezne riady sa pomalsie zohrievaju aj pomalsie mchladnu, preto ich profesionali oblubuju. Daju im totiz trochu viac casu skor nez sa jedlo pripali.
To je dolezite najma pre ludi, co pripravuju viacero jediel odrazu a takto pracuju cele hodiny.



92

Re: Green pan

Ja som písala o reálnych skúsenostiach ľudí, nie o popisoch od výrobcov. Treba si čítať, čo píšu ľudia o jednotlivých materiáloch,  hrnce le creuset a staub majú najepšie recenzie na svete, keramické panvice sú zatiaľ kvalitou len s obmedzenou trvanlivosťou.

Ja som  jednu keramickú panvicu zničila len jedným zahriatím na vyššiu teplotu, nešlo ani o poškriabanie, keď priateľ zabudol vypnúť plyn, to by sa mi so železnou teda nestalo.

To, že železné riady sa pomalšie zohrievajú a pomalšie chladnú sa rozhodne nevyužíva len kvôli pomalšiemu pripaľovaniu, to je nezmysel, ale práve na pečenie, dusenie, varenie typu wok, gril, pečenie na sucho - železo dobre akumuluje teplo a dobre ho sála. Odjakživa sa na najlepšie dusenie a pečenie používal hrubý materiál ako klasická keramika typu rímsky hrniec, železo, masívne pekáče kvôli výbornej rovnomernej akumulácii tepla, takisto výborné napr. na varenie ryže, na varenie v keramike typu marocká tajine, na pomalé varenie typu "crock pot". Tekonstenný hliník - keramika greenpan tieto vlastnosti nemá v takej miere, treba vždy využívať vlastnosti každého materiálu na konkrétny varný účel.

Tí profesionáli používajú železné panvice kvôli tomu, že môžu s nimi hrubo zaobchádzať, keramika greenpan by tam dlho neprežila. A oni používajú skôr tenkostenné železné panvice, kde môžu jedlo nadhadzovať a tam je ten prenos tepla rýchly.

Naposledy upravil: bludicka (2013-02-09 07:42:16)



93

Re: Green pan

Transfer tepelnej energie=vedenie tepla , nezalezi od hrubky panvici, ale od tepelnej vodivosti materialov, co je , pozri na tabulky
http://www.engineeringtoolbox.com/therm … d_858.html
pre zelezo 35,
nehrdzavejuca ocel, podla zlozenia 7 az 25,
hlinnik 122 a
med  213.

Crock pot dnes je elekricky hrniec, s kontrolu privodu energie(polovodicove tyristory) podla nastavenej teploty. Obvykle je to tesne pod bodom varu, asi 95-97 stupnov celzia. A material hrnca je obvykle eloxovany/kanadizovany  hlinnik. Pripalenie na nom neexistuje, lebo teplota kovu nikdy nedosiahne vyse 120 stupnov, tj nikdy sa na tom nic pripalit nemoze.
My ho z casu na cas pouzivame, dnes uz zriedka, ale najma moj syn, ktory don nalozi jedlo na pomale dusenie rano a na vecer ma hotove jedlo.



94

Re: Green pan

Technika varenia "Crock Pot" sa dá použiť jednoducho tým, že napr. rímsky hrniec dám do trúby a na nižšej teplote pomaly varím, nemusí to byť len elektrický hrniec.



95

Re: Green pan

Crock pot stoji tak malo, ze sa neoplati ho nemat.
http://www.walmart.com/search/search-ng … 6&wl4=



96

Re: Green pan

RNG napísal(a):

Crock pot stoji tak malo, ze sa neoplati ho nemat.
http://www.walmart.com/search/search-ng … 6&wl4=

....v Amerike, u nás tie hrnce stoja okolo 100 eur

a niekto nechce mať ďalšiu rárohu naviac v domácnosti, ja mám napr. malú kuchyňu, takže musím aj efektívne využívať priestor, tak prečo nevyužiť na to rúru, aj keď to teda nie je tak energeticky efektívne

Naposledy upravil: bludicka (2013-02-10 08:21:49)



97

Re: Green pan

Nuz definitivne to je raroha, aspon pre nas, co sme ho pouzili posledne pred najmenej 3 rokmi. Ale mame aj teple podnosy, ktore sme nevytiahli vyse 5 rokov, krystalove poharw aspon 3-4 roky, krystalove misky su zabalene poctivo v papieri vyse 10 rokov. Nuz zijeme v spotrebnej spolocnosti a zbierame rozne rarohy. Mozno tu rarohu venujeme niekedy synovi, ked sa jeho crock pot pokazi.



98

Re: Green pan

RNG, čo hovoríš na panvice, kde je jadro a povrch z anodizovaného hliníka? Je tam šanca, žeby sa ten hliník napr. pri varení kyslých potravín ako rajčiny uvolňoval? Podľa toho, čo čítam, vyzerajú odolnejšie ako keramické, ktoré majú jadro tiež z toho anodizovaného hliníka, ale nanáša sa tam tá keramická vrstva.



99

Re: Green pan

Anodiozpovany hlinnik, elox je ultratenka vrstvicka kyslicnika hliniteho, kttry je tiez velmi odolny proti vselicomu a tvrdy(poznas ho ako napr cervenu verziu=rubin a modru drahokam zafir)  Ale Elox a specialne najodolnejsi anodizovany povrch pod menom kanadizovanie je tu uz vyse 50 rokov a nie je ani zdaleka tak odolny pre ultratenkost, ako nove tenke  ale nie az natolko tenke keramicke povrchy. Co je dolezite, ako je tvrdy hlinnik pod nimi, lebo ta tenucka vrstva musi byt podopreta silnym podkladom. A to tie nove "Greenpan" maju.
Tvrdost hlinnika cisteho je velmi mala, zliatinu ako seria 2000 a najma 6000(kedysi pod menom dural) spravne tepelne spracovane maju tvrdost zeleza



100

Re: Green pan

;-)

http://carl-victor.vyrobce.cz