51

Re: Nadúvanie a plynatosť

grgne sa mi vacsinou hned po dojedeni a potom uz nie, takze kyselin mam v zaludku dostatok:-).
prosim ta, chcela som si objednat zo swansonu tie dalsie vlakniny, ale cenovo- doprava sa to neskutocne predrazi. Teraz maju na iherbe dopravu zadarmo a nasla som tam aspon tento produkt vyhovoval by?
http://www.iherb.com/Now-Foods-Glucoman … 27-g/38548
Dakujem za kazdu tvoju radu:-)



52

Re: Nadúvanie a plynatosť

OK. Skoda, ze nema iherb aj ine mikrovlakniny za rozumne ceny.



53

Re: Nadúvanie a plynatosť

http://www.paleolit.sk/sibo-a-ibs-novy- … ob-liecby/



54

Re: Nadúvanie a plynatosť

Mata aj aniz a fenel  a rozne koreniny tiez kontroluju rast mnohych mikrobov v crevach, preto ich pouzivaju na ozdravenie crevnej flory
Ja osobne na to pouzivam najma mikrovlakniny a rozne ucitocne probiotika a pripadne aj berberine a triphalu, na caje z tych korenina bylin alebo ine formy uz povacsine nesiaham
Som velmi rad, ze konecne vyrobili z maty silny vytazok, ktory je klinicky ucinny, lebo len caje mali velmi neisty ucinok a rozne obsahy ucinnych latok, obvykle prinizke.
Vdaka za uvedenie!



55

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dobrý večer. Mám podobné problémy ako ľudia v tomto vlákne. Už dlhodobejšie (2-3 roky) má trápia problémy s nadúvaním, plynnatosťou, prelievaním v črevách, hlasným škvrkaním (trvajúcim aj pár hodín) pár hodín po jedle. Vymenil som už asi troch gastroenterológov, podstúpil som endoskopiu, kolonoskopiu, USG brucha, odbery krvi, stolice, dokonca teraz aj magnetickú rezonanciu no nič mi nebolo zistené, všetko bolo v poriadku. Potom som bol na testoch potravinovej intolerancie, tam mi zistili, že mám vysokú intoleranciu na mlieko a strednú intoleranciu na lepok a vajcia. Skúsil som vysadiť tieto suroviny, no problémy pretrvávali aj napriek tomu. Proste stále cítim akoby to vo mne hnilo bez ohľadu na to, aké jedlo zjem. Ráno je všetko v poriadku, najhoršie je to k večeru, kedy mávam už aj silné kŕče a brucho ako balón. Hnačky, zápchy nemávam, stolica je pravidelná a nie je riedka. Neschudol som.
Po prečítaní týchto tém bude zrejme riešenie rovnaké aj pre mňa (nerovnováha kyselin, rôznych enzýmov, mikrovláknin a probiotík), no bol by som rád za nejaké konkrétne tipy na lieky, lebo som už fakt z tohto môjho stavu zúfalý. Probiotiká beriem asi mesiac, gastroenterologička mi odporučila značku Pearls. Ďakujem vopred za všetky užitočné tipy.



56

Re: Nadúvanie a plynatosť

Ako pred tym, kvasenie a hnitie zacina uz v zaludku a to najma pre nedostatok kyselin, co inac kvasne a hnilobne procesy potlacia. Samozrejme premnozene mikroby zo zaludka idu dalej do criev kde postupne znicia uzitocnu probioticku floru, najma ked si clovek tieto systematicky nedoplnuje a neberie mikrovlakniny na podporu ich rozmnozovania, ale naopak, podporuje tie skodlive mikroby mnozstvom cukrov a inych potravin , nestravenych a neabsorbovanych v crevach pre nedostatok kyselin a enzymov .



57

Re: Nadúvanie a plynatosť

gitarista napísal(a):

Dobrý večer. Mám podobné problémy ako ľudia v tomto vlákne. Už dlhodobejšie (2-3 roky) má trápia problémy s nadúvaním, plynnatosťou, prelievaním v črevách, hlasným škvrkaním (trvajúcim aj pár hodín) pár hodín po jedle. Vymenil som už asi troch gastroenterológov, podstúpil som endoskopiu, kolonoskopiu, USG brucha, odbery krvi, stolice, dokonca teraz aj magnetickú rezonanciu no nič mi nebolo zistené, všetko bolo v poriadku. Potom som bol na testoch potravinovej intolerancie, tam mi zistili, že mám vysokú intoleranciu na mlieko a strednú intoleranciu na lepok a vajcia. Skúsil som vysadiť tieto suroviny, no problémy pretrvávali aj napriek tomu. Proste stále cítim akoby to vo mne hnilo bez ohľadu na to, aké jedlo zjem. Ráno je všetko v poriadku, najhoršie je to k večeru, kedy mávam už aj silné kŕče a brucho ako balón. Hnačky, zápchy nemávam, stolica je pravidelná a nie je riedka. Neschudol som.
Po prečítaní týchto tém bude zrejme riešenie rovnaké aj pre mňa (nerovnováha kyselin, rôznych enzýmov, mikrovláknin a probiotík), no bol by som rád za nejaké konkrétne tipy na lieky, lebo som už fakt z tohto môjho stavu zúfalý. Probiotiká beriem asi mesiac, gastroenterologička mi odporučila značku Pearls. Ďakujem vopred za všetky užitočné tipy.

Skús črevnú sprchu, nepokazíš tým nič.



58

Re: Nadúvanie a plynatosť

Nuz crevna sprcha sice odmori creva, ale nedoda ti ani potrebne kyseliny, ani enzymy, ani mikrovlakniny ani orobiotika.



59

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu od RNG...mám problémy s nadúvaním už asi cca rok... nadúva ma zo všetkého aj z vody mám pocit....bola som na gastro vyšetrení tak mi nič nebolo zistené...ešte skôr som mala helikobaktera - vtedy som žiadny problém s nadúvaním však nemala. POčas gastro vyšetrení však už helikobakter mi nebol zistený..všetko je vraj v poriadku no môj problém pretrváva.....na fórach som sa dočítala že môže ísť o nedostatok kyselín a enzýmov....čím viac však o tejto téme  čítam tým viac mám v tom zmätok, preto potrebujem vašu radu. Mám najprv užívať DGL aby sa mi zahojili steny žalúdka kedže som mala heliko,alebo rovno môžem doplniť kyseliny telu? tiež som našla protichodné reakcie na dávkovanie betainu hcl, má sa užívať na lačno alebo súbežne s jedlom? ja však ešte kojím dcéru má 1 rok, môžem aj počas kojenia????
dcérka ma tiež problémy,taktiež by potreboala očistu ako ja, viete mi niečo poradiť aj pre ročné dieťa čím by som ju prečistila? ma ekzémy, z čoho si myslím,že aj pramenia rôzne alergie, kedže má zanesené črevá a nevie spracovať všetky potraviny....
ešte ma zaujíma čo mikrovlákna dočítala som sa že je potrebné ich brať s probiotikami, no je ich spústu a neviem aké by boli vhodné pre mna na môj problém.....
dakujem pekne za rady



60

Re: Nadúvanie a plynatosť

Nuz kyseliny sa neprenasaju do materskeho mlieka, ale niektore enzymy ano.Takze ked budes pouzivat entericky pokryty pancreatin na cistenie tela, bude z neho dostavat cez mlieko aj kojenec. Prinajhorsom mozes dat malicku davku enzymov aj dietatu.
A samozrejme mikrovlakniny a probiotika potrebujes nielen ty, ale aj babatko.Najlesoe je urobit si zmes mikrovlaknin, ako psylium, inulin, arabinogalactan, modified citrus pectines aiglucomannan. Probiotika potrebuju tak ako my pestru vyzivu. A ja do toho pridavam aj praskove aloe vera.
Betain HCl beries alebo trwesne pred jedlom alebo subezne s jedlom alebo okamzite po jedeni. Lebo za hodinu bez kyselin sa ti zacne ozyvat kvasenie, hnitie a teda pala a bolest zaludka.



61

Re: Nadúvanie a plynatosť

Takze pocas kojenia mi neodporucate pouzivat enzymy? Mam teda brat len tie kyseliny,probiotika a vlakniny.
Z tych vlaknin ma nebude viac naduvat? Mozte mi aj poradit kde ich sa da vyhodne kupit?.vdaka



62

Re: Nadúvanie a plynatosť

NuZ ked mas zle travenie tak si musis doplnit aj kyseliny, aj enzymy, a samozrejme kazdemu odporucam si doplnit mikrovlakniny a probiotika.
Inulin a Psylium dostanes aj doma z firmy Vemica.
Na arabinogalactans, modified citrus pectines a glucomannan by som sa obratil na Swansonvitamins.com



63

Re: Nadúvanie a plynatosť

Takze nemusim sa obavat ze enzymy prejdu do materskeho mlieka?aku davku mkrovlakien asi mozem dat rocnemu dietatu? Inak nebude ma este viac z mikrovlakien naduvat?



64

Re: Nadúvanie a plynatosť

Samozrejme niektore mikrovlakniny trochu  naduvaju, ale najmenej to robi arabinogalactan a modified citrus pectines. V nasom tele tj aj v materskom mlieku su vzdy rozne enzymy, takze sa ich netreba obavat.



65

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dobre teda este sa vas chcem opytat na probiotika. Vy odporucate z iherbu,ja som nasla jedne na stranke zdravastreva.cz nazov biokult14 ktore obsahuju 14 kultur co na ne hovorite? Tieto odporucaju sa aj pri gaps diete



66

Re: Nadúvanie a plynatosť

Neviem , nepoznam. A tvrdia , ze su kyselinoodolne alebo tepelne odolne? Inac sa totiz velmi nepravdepodobne dostanu zive do criev.

Naposledy upravil: RNG (2015-03-03 23:10:36)



67

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dobry, chcem vas poprosit o radu...beriem hcl aj enzymy jarroe formula na travenie skrobov...no stale ma nafukuje...neviem co robim zle...rano si davam 1 tabletu pred alebo s jedlom hcl, hned po najedeni 1 enzymy, na obed po dve z oboch vecer po jednej...dvakrat denne probiotika s jablkom...vlakninu sa bojim brat lebo uz teraz som dost nafuknuta...stolicu mam raz denne ...neviem ci pridat viac hcl ci co robit...jem kazde 3 hodiny mensie porcie..viacerym ste pisali ze 2 h po jedeni nepit, takze potom po 2 h mam vypit napr liter ked chcem sa pravidelne stravovat v mensich porciach? Vdaka za odpoved



68

Re: Nadúvanie a plynatosť

Kolko HCl a kolko enzymov potrebujes to si musis sama nastavit. Moze to byt od jednej az po 4 kapsule co sa tyka kyselin a to iste zhruba na enzymy.



69

Re: Nadúvanie a plynatosť

Takze mam pridat po 3? Bojim sa toho trochu lebo kojim....este ma napadlo ma medzi hcl a enzymami byt nejaky casovy odstup?



70

Re: Nadúvanie a plynatosť

Ak by som davkovanie prestrelila prejavilo by sa to bolestou alebo ako si to odsledovat ze to je primerana davka pre mna?



71

Re: Nadúvanie a plynatosť

Prave naopak, enzymy sa maju brat spolu s kyselinami, lebo ucinok enzymov sa znasobuje kyselinami.



72

Re: Nadúvanie a plynatosť

A ako si mam odsledovat vhodnu davku pre mna ..podla nafukovania? Myslim ze aj ked budem brat vhodnu davku tak sa to asi hned neodzrkadli na bruchu ze mi odrazu nezfukne ci sa mylim?



73

Re: Nadúvanie a plynatosť

Nuz nic ine ti nezostava, ako pocuvat na signaly svojho tela, tj pocit v zaludku a pocit v bruchu, a celkovu motilitu. Ked kyselinami potlacis kvasenie v zaludku, nemozes mat v zaludku vytvarane kvasne plyny. Ked enzymy  s pomocou kyselin rozlozia dostatocne jedlo  a zlozky sa absorbuju, nezostane privela pre mikroby v hrubom creve, teda okrem mikrovlaknin, co nevieme ani rozlozit ani stravit, ale probiotika ano.
Normalna tvorba plynov je asi 1/2 litra za den, viac je plynnatost=meteorizmus.



74

Re: Nadúvanie a plynatosť

No tak budem musiet to nejako instiktivne riesit...inak ma este napadlo, pisal si ze mam vrat spolu aj enzymy aj hcl, to mam spolu s jedlom ci radsej ked mam ten problem s nafukovanim niekolko min pred jedlom? Co sa tyka stravy obmedzila som cukry a bielu muku, mam prejst mozno aj na nizkosacharidovu dietu ci nejaku inu ?vopred dakujem za odpoved



75

Re: Nadúvanie a plynatosť

monka2000 napísal(a):

No tak budem musiet to nejako instiktivne riesit...inak ma este napadlo, pisal si ze mam vrat spolu aj enzymy aj hcl, to mam spolu s jedlom ci radsej ked mam ten problem s nafukovanim niekolko min pred jedlom? Co sa tyka stravy obmedzila som cukry a bielu muku, mam prejst mozno aj na nizkosacharidovu dietu ci nejaku inu ?vopred dakujem za odpoved

Bohate staci ked si das kyseliny a enzymy spolu s jedlom. Ked ta naduva v crevach, tak mozes mat nedostatok enzymov, ale aj zlu crevnu floru, preto nezabudaj na dolezite mikrovlakniny a probiotika.



76

Re: Nadúvanie a plynatosť

.



77

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dobre teda, este som uvazovala o kalinate...stale mi to vrta v hlave ako to vlastne je...ked v priebehu dna beriem viac hcl a teda telu pomaham vytvarat kyselinu a na lacno sa s kalinatom odktslim tak nie je potom doplnanie kyselin menej ucinne...pretoze som citala ze ked telo uz dokaze same produkovat kyselinu tak sa moze vylucut uzivanie betainu, ale tym ze ho budem stale odkyslovat tak tym padom stale bude zavisle na prisun hcl  ci ako to vlastne je?



78

Re: Nadúvanie a plynatosť

Zialbohu kalinat v prasku ti odkysli zaludok, ale ine podanie alkalizatorov je len v enterickych kapsuliach a tie su hodne drahe. Pozri na
http://www.iherb.com/Alkalife-pH-Balanc … l&ic=1
kde v celej flaske je len ekvivalent 25 gramov bikarbonatov.

Inac branie betainu HCl nezvysuje vyrobu kyselin v zaludku, len tam viac doda. Zvysovanie vyroby vyzaduje regeneraciu parietalnych buniek v zaludku a to sa zialbohu  velmi casto nekona. Snad u mladych ale u starsich to je nepravdepodobne.
Ja som pocitoval paly tj nedostatok kyselin uz ako 35 rocny a casom sa mi to len zhorsovalo. Korunu tomu nasadili 2 zaludocne chripky minuly rok, po ktorch MUSIM,brat kyseliny s kazdym jedlom a vacsim aj 3 kapsule, co mi pred tym stacila jedna-dve.



79

Re: Nadúvanie a plynatosť

Vdaka za ozrejmenie...a co cironova voda...vraj ta posobi zasadito a odkyslicuje...to by nebol vhodna nahrada?trochu sa obavam toho kalinatu predsa je to chemia...este ma napadlo je nejaka hracica pri ktorej sa nemisi vrat kalinat...napr jedna hcl 3 x denne ci uz aj pri jednej tablete sa odkysluje?



80

Re: Nadúvanie a plynatosť

Citronova voda nie cironova



81

Re: Nadúvanie a plynatosť

Citronova voda sice udajne alkalizuje telo, ale nie HCl, na to potrebujes alkalie a citronova voda je vlastne kyselina.
Ale telo ma system, ako vylucit prebytocne kyseliny alebo alkalie, takze by som sa extra o to neznepokojoval.



82

Re: Nadúvanie a plynatosť

Myslela som skor citronovu vodu pouzivat namiesti kalinatu....hcl budem brat...takze ak by som nedavala si kalinat tak teloby si vedelo poradit s nadbytkom kyselin...cize mozem to tak chapat ze nemusim brat kalinat vobec?



83

Re: Nadúvanie a plynatosť

Nuz ja ho zatial neberiem a telo si s tou extra kyselinou vie poraditr. Ale keby som pozoroval ubytok kosti(osteopenia je prvy priznak), tak sa musim alkalizovat.



84

Re: Nadúvanie a plynatosť

A ako sa da spozorovat prve priznaky osteopenie?
A kolko denne asi beriete vy kyselin ...nech viem ci som v norme....inak este ma zaujima mozu sa kyseliny brat dlhodobo neskodi to



85

Re: Nadúvanie a plynatosť

Osteopeniu poznas najma  z krvneho testu na mineraly, ale zisti ju aj meranie hustoty kosti.
Na mojej zene som ju poznal pred lekarskymi testami tak, ze stratila vyse 1 cm z vysky.
Ja beriem dnes najmenej 2 x kyseliny, po 2 az 3 kapsuliach.

Naposledy upravil: RNG (2015-03-08 15:46:39)



86

Re: Nadúvanie a plynatosť

A to bez kalinatu uz tak fungujete roky, ci len nejaku kratsiu dobu...pytam sa lebo chcem vediet ci aj z dlhodobeho hladiska telo vie vylucovat kyseliny



87

Re: Nadúvanie a plynatosť

Tuna som si nie celkom isty, ze to plati pre kazdeho. Len dufam, ze to plati aspon pre mna zatial, a to uz niekolko rokov,  lebo skusil som ranajsiu alkalizaciu a potom som musel brat extra kyseliny.
Teraz beriem obcas entericky pokryte alkalizatory a to mi sedi lepsie, lebo mi zaludok nealkalizuju ale az creva, ako to robi aj pankreas pri normalnej funkcii parietalnych buniek.



88

Re: Nadúvanie a plynatosť

A aku davku si davate entericky pokryteho kalinatu v kapsulach pri davke 2 kapsul hcl? Prespokladam ze tam mate aspon 2 h odstup nie?vdaka



89

Re: Nadúvanie a plynatosť

monka2000 napísal(a):

A aku davku si davate entericky pokryteho kalinatu v kapsulach pri davke 2 kapsul hcl? Prespokladam ze tam mate aspon 2 h odstup nie?vdaka

Jedna tableta toho uvedeneho alkalizatora neutralizuje jednu kapsulu doplnku kyselin.

Cize v praxi to znama: Ak si das 2 kapsule HCl, tak na neutralizovanie potrebujes 2 tablety toho entericky pokryteho alkalizatora, ale ak by si sa chcela este aj aktivne alkalizovat, tak musis dat az 4 tablety alkalizatora.

Kedze je entericky pokryty, tak ho mozes pouzivat spolu s kyselinami.

Naposledy upravil: Pietro (2015-03-09 09:53:01)



90

Re: Nadúvanie a plynatosť

detto



91

Re: Nadúvanie a plynatosť

A co to znamena aktivne alkalizovat?



92

Re: Nadúvanie a plynatosť

monka2000 napísal(a):

A co to znamena aktivne alkalizovat?

Kedze tie dve tablety alkalizatora neutralizuju dve kapsule kyselin, to znamena ze v tomto pripade sa alkalizator spotrebuje na tie extra kyseliny a tym padom ťa nema co alkalizovat. Ale ak este pridas dalsie dve tablety alkalizatora, kedze su uz extra kyseliny neutralizovane, tak sa tieto dve tablety nespotrebuju na extra kyseliny, ale sa absorbuju do krvneho obehu a tak alkalizuju respektive aktivne alkalizuju telo.



93

Re: Nadúvanie a plynatosť

Tak.



94

Re: Nadúvanie a plynatosť

Aha uz rozumiem ...a aktivna alkalizacia sa odporuca vsetkym ci len pri specifickych problemov?inak vdaka za vysvetlenie



95

Re: Nadúvanie a plynatosť

Nuz je hodne lekarov, co su za alkalizaciu a tvrdia , ze nasa dieta/strava dnes je okyslujuca
Ja si nemyslim, ze je to nevyhnutne, ale iste je to priaznive pre telo sa alkalizovat do urcitej miery.



96

Re: Nadúvanie a plynatosť

Rng alebo niekto , poznate sladidlo Splenda ? je podla vas vhodne ? mam ho doma dobre ochuti a je lahke ( staci 2-3g ) zaujma ma ake to ma zlozenie lebo sa to neviem nikde docitat niekde citam ze sukraloza ale niesom si isty .


alebo teraz dost popularne sladidlo xylitol ? co to vlastne je lebo zlozenie je pisane ze 0 sacharidov 0 cukor 5g xylitol big_smile do coho to mam pocitat do sacharidov alebo do coho ?
vhodne pre diabetikov takze mozno s tym rng mas skusenosti .
ako sa xylitol travi v zaludku ? nezatazuje to travenie ?

Naposledy upravil: ZlatyStaf. (2015-09-05 11:03:14)



97

Re: Nadúvanie a plynatosť

Ja by som sa splende vyhybal Pozri co o tom hovori napr jeden zo znamych alternativnych lekarov
http://articles.mercola.com/sites/artic … ngers.aspx
Xylitol a erytritol su vlastne cukrove alkoholy, oba su pre nas neskodne, je to prirodna neskodna latka, xylitok (povodne "brezovy cukor") nevieme stravit, takze sa dostane do hrubeho creva, kde maju na nom rozne mikroby "hostinu "a tak vyse 5 gramov denne sa neodporuca, lebo to vedie k naduvaniu. Erytritol ma malicku molekulu, vyborne sa v strebava ale v zapati az 95% sa vyluci mocom, lebo ladviny ho nevedia zadrzat v tele, ako glukozu. Ja ho pouzivam ako cukrovkar DM-2 dost casto, dokonca obcas aj zena na pecenie. Odporucam aj ovela sladsiu steviu, ktorej staci casto 1/100 az 1/400 na osladenie, naviac je dobra aj pre cukrovkarov DM-2  ako doplnok, tj nielen na sladenie.

Naposledy upravil: RNG (2015-09-06 20:45:32)



98

Re: Nadúvanie a plynatosť

RNG napísal(a):

Ja by som sa splende vyhybal Pozri co o tom hovori napr jeden zo znamych alternaticnych lekarov
http://articles.mercola.com/sites/artic … ngers.aspx
Xylitol a erytritol su vlastne cukrove alkoholy, oba su pre nas neskodne, je to prirodna neskodna latka, xylitok (povodne "brezovy cukor") nevieme stravit, takze sa dostane do hrubeho creva, kde maju na nom rozne mikroby "hjstinu "a tak vyse 5 gramov denne sa neodporuca, lebop to vedie k naduvaniu. Erytritol ma malicku molekulu, vyborne sa v strebava ale v zapati az 95% sa vyluci mocom, lebo ladviny ho nevedia zadrzat v tele, ako glukozu. Ja ho pouzivam ako cukrovkar DM-2 dost cast, dokonca obcas aj zena na pecenie. Odporucam aj ovela sladsiu steviu, ktorej staci casto 1/100 az 1/400 na osladenie, naviac je dobra aj pre cujkropvkarov DM-2  ako doplnok, tj nielen na sladenie.

zhanal som steviu na iherbe ale vsade som nasiel aspon jeden koment ze tam bol pridany maltodextrin , vies mi poslat link na nejaku kvalitnu steviu ?



99

Re: Nadúvanie a plynatosť

Ja pouzivam tuto uz roky
http://www.iherb.com/Now-Foods-BetterSt … 237-ml/861
Aj tak velka flaska vydrzi vlastne sama roky, pokial to pouzivas len na sladenie caju , kavy alebo najcastejsie ovocnych nesladenych koncentratov Mne stacia 2 kvapky bohate, tj pre mna by to bolo prepocitane na na 3700 pouziti.
Tento stevia extract je enzymaticky spraciovany, aby sa odstranila z neho pachut sladovky(pelendrek) do znacnej miery.



100

Re: Nadúvanie a plynatosť

Dakujem rng chcem sa opytat , po kazdom jedle si davam kyseliny a v zaludku vyzera ze je vsetko v poriadku negrga sa mi jedlo ani sa necitim plny , ale mam aj tak plynnatost , cim to moze byt ked si davam dost kyselin . a skrka mi v crevach , moze byt ze aj ked sa mi negrga a davam si kyseliny tak sa mi to nenatravi a v crevach to potom hnije ?